NAWIGACJA

 • ŚWIĘTY MIKOŁAJ...

  ŚWIĘTY MIKOŁAJ...

  ŚWIĘTY MIKOŁAJ... - Obrazek 1

  Mikołaj jest jednym z najpopularniejszych świętych. Mimo to zarówno dorośli, jak i dzieci wiedzą o nim niewiele. Niektórzy powątpiewają nawet w jego istnienie. Kim więc był święty Mikołaj?

   Urodził się około 270 roku w greckim mieście Patarana terenie dzisiejszej Turcji. Mikołaj odziedziczył w spadku po rodzicach wielki majątek, którym dzielił się z potrzebującymi. Robił to najczęściej w tajemnicy, ponieważ nie pragnął rozgłosu i nie oczekiwał podziękowań.

  W czasach współczesnych- każdy może być Świętym Mikołajem, życzliwym, szczerym i przede wszystkim niosący bezinteresowną pomoc.

  Do naszej szkoły również zawitał święty Mikołaj ….. i to nie jeden!

 • WYCIECZKA W RAMACH PROJEKTU....

  WYCIECZKA W RAMACH PROJEKTU....

  Wycieczka w ramach projektu „Otwarty umysł , Twoją szansą na rozwój”

   

  Dnia 30 listopada uczniowie w ramach projektu „Otwarty umysł , Twoją szansą na rozwój” byli na wycieczce w Zielonej Górze w planetarium Wenus i w Centrum Przyrodniczym w Centrum Nauki Keplera. Uczniowie zwiedzili jaskinię światła, obejrzeli seans  pt. „Życie drzew”,  zwiedzili w Centrum Przyrodniczym sale interaktywne związane  z optyką i człowiekiem oraz wzięli udział w zajęciach z chemii i fizyki.

              Zajęcia z chemii zachęciły do zgłębiania tajników chemii, poprzez szereg zaskakujących eksperymentów. Uczniowie  mieli okazję samodzielnie wykonywać bezpieczne i proste doświadczenia chemiczne pod czujnym okiem prowadzących. Podczas tych zajęć przekonali się, że chemia jest niezwykle ciekawa i towarzyszy nam każdego dnia.

              Grupa starszych uczniów podczas zajęć z balansującą fizyką dowiedziała się,  czym jest środek ciężkości. Podczas prostych zadań okazało się, że na jednym gwoździu można umieścić nawet 14 kolejnych gwoździ.

              Wizyta w McDonald's to także ciekawy i nieodzowny punkt wycieczki, po którym bezpiecznie wróciliśmy do domu. Czekamy na następną wycieczkę!

   

  Ewa Śliwińska

 • LODOWE WARSZTATY

  LODOWE WARSZTATY

  Kolejne warsztaty kulinarne w ZSOiZ w Bolesławcu

  Już po raz trzeci uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. 26 listopada 2018r. z inicjatywy Pani Małgorzaty Plis-Lozer odbyły się warsztaty lodowe dla uczniów klasy VIII Szkoły Podstawowej w Kruszynie oraz uczniów klas I, II, III technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu, które poprowadzili: Rafaello Derosa- mistrz branży lodziarskiej, który potrafi fantastycznie opowiadać o lodach, ich produkcji i zachęcać do ciągłego szukania nowych pomysłów na smaki w polskich witrynach oraz technolog lodziarstwa i cukiernictwa Szymon Wolański - mistrz cukiernik, specjalista ds. tradycyjnej produkcji lodów z wieloletnim doświadczeniem zebranym podczas tworzenia i rozwoju wielu firm lodziarskich w Polsce i za granicą. Właściciel lodziarni i produkcji lodziarskiej, gdzie lody wytwarzane są zgodnie z dekalogiem unikatowego produktu.
  „Do lodów trzeba podchodzić z fantazją, a to zawsze wiąże się z tworzeniem nowych smaków” – przekonywał Raffaelo Derosa, który zasypywał uczestników pomysłami i ciągłą degustacją lodów śmietankowych, piernikowych, pistacjowych, sorbetu truskawkowego i malinowego. Pani Malgosiu-DZIĘKUJEMY – uczniowie klasy VIII.

  Ewa Śliwińska

 • 100 x NIEPODLEGŁA

  100 x NIEPODLEGŁA

  100 x NIEPODLEGŁA - Obrazek 1

  Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy IV b i panią Magdę Kędzierską.

  Dzięki zaangażowaniu czwartoklasistów mogliśmy jeszcze raz cofnąć się w czasie i prześledzić najważniejsze dla naszej ojczyzny wydarzenia. Program artystyczny wzbogaciły pieśni patriotyczne przygotowane przez uczniów  

  klas IV-VIII. Wśród pieśni najbardziej znanych i lubianych nie mogło zabraknąć uroczystego odśpiewania „ Roty” , która poruszyła serca zaproszonych gości: panią sołtys  Łazisk Joannę Łucką, księdza proboszcza Ludwika Maciaka, przedstawiciela radnego gminy Bolesławiec  pana Rafała Jańca, radną gminy Bolesławiec- panią Grażynę Łucką.

  Ciężka praca aktorów została nagrodzona gromkimi brawami. Dziękujemy za chwile pełne wzruszeń i pouczającą lekcję historii.

  Anna Kaluzka

 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - Obrazek 1

  12 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji klasa szósta pod opieką wychowawczyni przygotowała uroczysty apel. Na początku uroczystości głos zabrał dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego pan  Dariusz Kunaszko, przybliżając wszystkim historię wprowadzenia tego święta oraz życząc wszystkim pracownikom Zespołu, zarówno nauczycielom, jak i obsłudze, wytrwałości i zadowolenia z pracy. Do życzeń dołączyli się również zaproszeni goście, radna pani Grażyna Łucka oraz pani sołtys wsi Łaziska Joanna Łucka. Imprezę uświetnili swoją obecnością także przedstawiciele Rady Zespołu, pani Małgorzata Duran oraz pan Radosław Piotrowski, a także radny pan Rafał Janiec.

  W swoim programie artystycznym szóstoklasiści przedstawili scenki z wybranych lekcji, w zabawny sposób ukazujące pracę nauczycieli oraz zachowania uczniów. Swój występ urozmaicili piosenkami i życzeniami dla nauczycieli i innych pracowników oświaty. Były też kwiaty od Samorządu Uczniowskiego oraz specjalne życzenia i słodkie niespodzianki od klasy ósmej.

  Klaudia Medyńska

 • ALARM!!!

  ALARM!!!
  ALARM!!! - Obrazek 1

  ALARM!

  PRZECIWPOŻAROWY

  ALARM!!! - Obrazek 2

  25 września 2018 r. okazał się bardzo ciekawym dniem. Lekcyjny rytm niespodziewanie przerwał krzyk pana Marka Kwaśniaka

  „Uwaga !Pożar!!”  oraz  długi dźwięk dzwonka oznaczający natychmiastową ewakuację.

  Uczniowie wraz z nauczycielami, dyrektorem oraz pracownikami szkoły zebrali się na boisku szkolnym, aby kierujący akcją ewakuacyjną sprawdził stan osobowy każdej klasy i upewnił się czy wszyscy bezpiecznie opuścili budynek szkoły.

           Na szczęście to tylko ćwiczenia przeciwpożarowe, które przypomniały wszystkim o procedurach opuszczania budynku szkolnego w razie pożaru.

                                                                                               Anna Kaluzka

 • Album w roku szkolnym 2018-2019
  04.10.2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Album w roku szkolnym 2018-2019.

 • I MIEJSCE -PIŁKA RĘCZNA

  I MIEJSCE -PIŁKA RĘCZNA

  I MIEJSCE -PIŁKA RĘCZNA - Obrazek 1

  Dnia 12.09.2018r.  odbyły się zawody gminne pomiędzy bardzo ambitnymi sportowo szkołami w piłce ręcznej dziewcząt klas VII i VIII. 

  Nasza kadra w składzie: 

  1. Katarzyna Chwała

  2. Aleksandra Plizga

  3. Kinga Kostecka

  4. Martyna Giza

  5. Aneta Zawrotniak

  6. Wiktoria Roman

  7. Klaudia Pala

  8. Katarzyna Mazurkiewicz

  9. Daria Piotrowska  

  Pod wodzą Daniela Milewicza zdobyły I miejsce remisując ze szkołą z Trzebienia po bardzo zaciętym meczu 3:3 oraz wygranym 3:0 ze szkołą podstawową z Ocic na ich własnym boisku. 

  Gratulujemy sukcesów i liczymy na więcej.

 • Już po raz drugi Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kruszynie wziął udział w konkursie organizowanym przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Po zaplanowaniu i realizacji  licznych działań na rzecz bezpieczeństwa, spełniając wszystkie standardy jakości i efektywności, placówka otrzymała CERTYFIKAT „Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo”.

  Uroczystość wręczenia Certyfikatu odbyła się w dniu 18.09.2018r. we Wrocławiu, gdzie z rąk Dolnośląskiego Kuratora Oświaty – Pana Romana Kowalczyka – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie- Pan Dariusz Kunaszko oraz koordynator programu- Pani Klaudia Medyńska odebrali prestiżowy certyfikat.

  W ramach konkursu szkoły miały za zadanie dokonać diagnozy wstępnej stanu bezpieczeństwa na podstawie przeprowadzonych ankiet w zakresie poczucia bezpieczeństwa, uwzględniając warunki środowiskowe oraz specyfikę szkoły wśród co najmniej 50% uczniów. Na podstawie zebranych danych opracowywano i wdrażano własny szkolny program „Szkoły dbającej o bezpieczeństwo”, który miał na celu poprawę bezpieczeństwa we wskazanych w konkursie obszarach.  Po zrealizowaniu programu uczestnicy konkursu przeprowadzili diagnozę końcową, analizę porównawczą, opracowali i zaprezentowali wnioski końcowe oraz rekomendacje, które zawarli w sprawozdaniach, wskazując efektywność działań oraz wyniki ewaluacji.

  Należy nadmienić, że do konkursu przystąpiło 90 szkół z województwa dolnośląskiego, a tylko 14 placówek w tym szkoła w Kruszynie otrzymało Certyfikat. Jednocześnie trzeba dodać, że do uzyskania Certyfikatu przyczyniła się cała społeczność szkolna- rodzice, uczniowie i nauczyciele, którym bardzo dziękuję za zaangażowanie.

  DYREKTOR

 • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO - Obrazek 1

  Minęły wakacje – rozpoczynamy nowy rok szkolny 2018/2019. Początek roku to czas wyjątkowy. Skupia w sobie wiele różnych oczekiwań  – uczniów, nauczycieli i rodziców. Wszyscy mamy nadzieję, że będzie to rok pomyślny – pełen sukcesów. 

  Życzę wszystkim aby nowe wyzwania jakie pojawią się w tym roku były źródłem satysfakcji, radości i optymizmu. Niech będzie to rok wolny od trosk i problemów, a przepełniony  sukcesami zarówno zawodowymi jak i osobistymi.

  Życzę Nauczycielom oraz Uczniom pomyślnego roku, zrealizowania planów i marzeń, a Rodzicom dobrej, owocnej współpracy ze szkołą uwieńczonej sukcesami dzieci.

  „Ideały są jak gwiazdy i nie można ich osiągnąć, trzeba się według nich orientować”

                                                                              Dyrektor 

 • "OMNIBUS dla klas I-III

  "OMNIBUS dla klas I-III

  Dnia 30 maja 2018r w ZSP w Kruszynie odbył się konkurs wiedzy „Omnibus” dla uczniów klasy I, IIIa i IIIb.

  Każda zaproszona do udziału klasa musiała wytypować na drodze eliminacji osoby, które jako zespół miały je reprezentować. Szczęśliwcami, którzy stworzyli drużynę reprezentującą klasę I byli:Alan Gajaszek, Bartosz Barchacki, Amelia Tarnowska, Alicja Pawlikowska, Jakub Kiepura, klasę IIIa: Natalia Pawlus, Filip Rościszewski, Justyna Juzwa, Alicja Tchorowska, Natalia Solska, klasę IIIb: Karol Janiec, Paulina Janiec, Oliwia Kostyk, Mateusz Pasternak, Magdalena Witwicka, Krystian  Kowalewski.

  Konkurs rozpoczął się o godz. 9.00 w sali gimnastycznej. Pani Marzanna Gal serdecznie powitała uczniów klas, uczestników, nauczycieli oraz omówiła zasady konkursu.

  Uczestnicy odpowiadali na pytania z zakresu poszczególnych edukacji. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Joanna Czaplicka, Marzanna Gal, Jolanta Pańczak, Magdalena Kędzierska.

  Na drodze pierwszych eliminacji do półfinału dostali się z klasy I: Jakub Kiepura, Alan Gajaszek, z klasy IIIa: Natalia Pawlus, Filip Rościszewski, Justyna Juzwa, z klasy IIIb: Magdalena Witwicka, Mateusz Pasternak. Następną konkurencją był „ worek różności”prowadzony przez panią  Jolantę Pańczak. Do finału dostali się: Alan Gajaszek z klasy I oraz Natalia Pawlus z klasy IIIa.

  Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

  Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą zarówno szkolną jak i ogólną.

  Jeszcze raz bardzo serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział. Specjalne podziękowania składamy nauczycielom pani Marzannie Gal, Jolancie Pańczak, Joannie Czaplickiej za przygotowanie swoich uczniów do konkursu Omnibus.

   

  Malgorzata Kania - Skrzypek

 • V Powiatowa Olimpiada Biblijna „Ewangelia według św. Mateusza”

  V Powiatowa Olimpiada Biblijna „Ewangelia według św. Mateusza”

  W ramach współpracy Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego w Legnicy, Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie,  24 maja 2018r., w naszej szkole, odbyła się V Powiatowa Olimpiada Biblijna „Ewangelia według św. Mateusza”.  Wzięło w niej udział 62 uczniów z 21 szkół podstawowych powiatu bolesławieckiego.

  Celem  głównym konkursu było poznanie Ewangelii wg św. Mateusza.  Ponadto rozwijanie zainteresowania Pismem Świętym, motywowanie uczniów do samodzielnego zgłębiania jego przekazu, ukazanie wartości Pisma Świętego w życiu człowieka.

              Zakres wiedzy wymaganej w konkursie obejmował: wstęp i treść księgi.

  Najlepszą  jej znajomością wykazała się uczennica SP nr 3 w Bolesławcu. Obok niej na konkursowym podium stanęli kolejno: uczeń SP nr 4  w Bolesławcu,  uczenia SP w Nowogrodźcu oraz uczennica SP nr 5 w Bolesławcu. 

  Wyróżnienia kolejno otrzymali uczniowie: PSP Zakonu Pijarów, ZSP w Kruszynie, SP nr 4 w Bolesławcu, SP w Nowogrodźcu i SP w Gierałtowie. 

  Wręczenie nagród odbędzie się 21 czerwca br. na uroczystej gali w Teatrze Starym.

  Naszą szkołę reprezentowali: Katarzyna Chwała, Patrycja Bojko i Szymon Błędniak. Dziękując im za pracę i zaangażowanie, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.

  Organizatorzy V Powiatowej Olimpiady Biblijnej składają serdeczne podziękowanie wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali swoich uczniów do olimpiady na każdym z jej etapów. Słowa wdzięczności kierowane są również w stronę Rady Rodziców ZSP w Kruszynie. Z przekazanych środków zakupione zostały nagrody główne, a także przygotowany poczęstunek.

 • WYCIECZKA KLAS V-VII

  WYCIECZKA KLAS V-VII

  Dnia 25 maja 2018 roku starsze klasy ZSP w Kruszynie były na wycieczce w okolicach Drezna.

  Pierwszym punktem naszego programu wycieczki były przeurocze skały Bastei. Spacerowaliśmy szlakiem turystycznym wśród oryginalnych form skalnych i obserwowaliśmy z punktów widokowych przepiękne widoki na Łabę, twierdzę Königstein oraz górę Lilienstein. Pogoda nam dopisała, więc emocji było sporo, widoki zapierały dech w piersiach.

   

  Po krótkim przejeździe autokarem znaleźliśmy się w Pillnitz, dzielnicy peryferyjnej Drezna. Tu zwiedziliśmy kompleks pałacowy z oryginalną architekturą w stylu azjatyckim. Podczas spaceru ogrodami wokół pałaców obejrzeliśmy ciekawe i oryginalne drzewa, m.in. 250-letnią kamelię oraz niespotykane rośliny egzotyczne, kompozycje kwiatowe, labirynty roślinne. W palmiarni mieliśmy okazję obserwować unikalną roślinność.

   

  Ostatnim punktem  programu wycieczki była wojskowa twierdza  Königstein. Już wjazd na górę windą panoramiczną zapewnił nam pierwsze emocje. Twierdza ta należy do największych twierdz górskich Europy. Zwiedziliśmy tutaj magazyn żywnościowy, budynek studzienny, kościół, skarbiec. Przeszliśmy szlakiem widokowym wzdłuż murów twierdzy, podziwialiśmy widoki na Park Narodowy Czesko-Saksońskiej Szwajcarii i mieliśmy okazję zobaczyć żołnierskie wartownie i zabytkowe armaty.

   

  W drodze powrotnej odbyło się tradycyjne losowanie niespodzianki. Gratulujemy Milenie , to już po raz czwarty dopisało jej szczęście. A my wszyscy zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy szczęśliwie do domu.

  Ewa Śliwińska

 • DZIEŃ MAMY

  DZIEŃ MAMY

  24 maja 2018 roku uczniowie klasy III A mieli zaszczyt gościć u siebie MAMY z okazji ich święta. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem mamom krótkich życzeń i wręczeniem wykonanych przez siebie upominków. A były to niepowtarzalne, ekologiczne torby na zakupy, własnoręcznie przez dzieci ozdobione. Sponsorem toreb byli państwo Pawlusowie.

  Kolejnym elementem spotkania było wspólne wykonanie pracy plastycznej pt.: ”Łąka niezapominajek”. W rytm różnych melodii dzieci i ich mamy wykonywały kolejne etapy pracy. Było rysowanie kredkami, malowanie palcami, budowanie z kółek różnorodnych owadów. Efekt pracy zapiera dech w piersi.

  Po wspólnej, pełnej radości i emocji pracy przyszedł czas na słodki poczęstunek. Pyszne, przygotowane przez rodziców ciasta wszystkim bardzo smakowały.

   Nie może odbyć się żadne spotkanie z mami bez wspólnych zabaw i konkursów. Pierwszym było odgadnięcie, która mama jest na portrecie. Drugim, jak się okazało trudnym, było odszukanie swojego dziecka tylko po dłoniach.

  Marzanna Gal

  Zapraszamy do galerii zdjęć.===>>>

  Z okazji Dnia Matki uczniowie klasy pierwszej zaprosili wszystkie swoje mamy. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną. Dzieci zaprezentowały wiersze i zaśpiewały piosenki, w których wyraziły swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniale wybacza. Nie zabrakło tradycyjnego "Sto lat" i własnoręcznie wykonanych upominków. Ponadto pierwszaki przygotowały portrety swoich mam. Zadaniem każdej mamy było rozpoznanie siebie na portrecie. Za poprawne rozpoznanie, każda mam otrzymała portret w prezencie.

              Uczniowie stworzyli serdeczną, miłą i odświętną atmosferę. Wszystkie mamy były zachwycone występami swoich dzieci. Były dumne ze swoich pociech. Uśmiech na ich twarzach oraz gromkie brawa świadczyły o radości. Występujące dzieci wzbudziły wśród nich duże wzruszenie i emocje. Niejednokrotnie widoczne były łzy szczęścia.

              Po występach zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek, były konkursy, zabawy dla dzieci i mam. Najtrudniejszym zadaniem, z którym musiały się zmierzyć, było rozpoznanie dziecka po dotyku dłoni oraz po głosie. Każde z dzieci wołało „mamo”, a mama musiała zgadnąć, która to jej pociecha.            Uśmiechom i wzruszeniom nie było końca. Ciężko było się rozstać, bo z mamą zawsze jest dobrze i czas szybko płynie.

                                                                                                                                            Jolanta Pańczak

   

  Coroczne święto z okazji Dnia Mamy miało miejsce dn.24.05.2018r.Uroczystość odbyła się  w naszej klasie lekcyjnej. Spotkanie przygotowali uczniowie wraz z paniami – Joanną Czaplicką i Małgorzatą Kania-Skrzypek. Mamy zaproszone zostały na godzinę 10.00. Po uroczystym powitaniu piosenką i złożeniu życzeń mamy wraz ze swoimi pociechami przystąpiły do prac plastycznych, których tematem przewodnim była wzajemne miłość . Wielkie zaangażowanie towarzyszyło od samego początku. Następną zabawą był wybór portretu mamy i przypięcie odpowiadającego imienia.

  Po wspólnej pracy wszyscy obecni zaproszeni zostali na poczęstunek. Masa okazji do wspólnych dyskusji umilała czas.

  Dzień Mamy to wyjątkowe święto. Każdy z nas zna ten dzień i szanuje. Szczególnie dbają o nie wychowawcy, opiekunowie i nauczyciele dzieci, ci którym zależy na edukowaniu, wychowaniu i rozwoju najmłodszych. Wychowawcy znają rolę mamy w życiu dziecka i wiedzą, że mądra miłość rodzicielska daje gwarancję tego, aby dzieci były zdrowe, radosne, życzliwe i otwarte na innych.

                                                                        Małgorzata Kania-Skrzypek

   

  Zapraszamy do galerii zdjęć.===>>>

 • WYCIECZKA DO PWiK

  WYCIECZKA DO PWiK

  22 maja 2018 roku na zaproszenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji klasa III A gościła w jego murach.

  Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu od 2009 roku realizuje Program Edukacji Ekologicznej „Woda źródło życia, czyli z PWiK-iem o wodzie, ściekach i zielonej energii” Projekt ten jest adresowany do uczniów klas III szkół podstawowych z terenu gminy i miasta Bolesławiec.

  Celem programu jest przybliżenie uczniom procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz uświadomienie im, że ich codzienna postawa w zakresie korzystania z wody ma istotne znaczenie dla poprawy jakości życia. Zajęcia są dwuetapowe. Pierwszy etap obejmuje zajęcia w terenie, drugi zaś konkurs wiedzy ekologicznej.

  Klasa III A uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych, które odbyły się na terenie obiektów przedsiębiorstwa. Dzieci miały okazję obejrzeć prezentację multimedialną, uczestniczyć w eksperymentach, wykonać doświadczenie, zwiedzić oczyszczalnię ścieków i ujecie wody. Pozwoliło im to zdobyć wiedzę na temat racjonalnego korzystania z wody, właściwego zachowania w łazience i toalecie. Od specjalistów dowiedzieć się, na czym polegają poszczególne procesy technologiczne.

  Wszystkie dzieci otrzymały materiały dydaktyczne opracowane przez pracowników PWiK, które pozwolą im przygotować się do konkursu. Wszystkim życzymy powodzenia.

  Zapraszamy do naszej galerii zdjęć. =====>>>>

 • NAJMŁODSI W SZKOLE ŚREDNIEJ.

  NAJMŁODSI W SZKOLE ŚREDNIEJ.

  W czwartek 10  maja klasy I – III miały okazję poznać i zwiedzić dwa ciekawe miejsca. Już o ósmej rano pod szkołę w Kruszynie podjechał autokar, którym najmłodsi uczniowie udali się do Bolesławca.         

      Pierwszy przystanek naszej wyprawy znajdował  przy ulicy Górne Młyny 1. Tam swoją siedzibę ma Zespół Szkół Mechanicznych. Przed budynkiem placówki czekali już na dzieci panowie, którzy, jak się za chwilę okazało, byli naszymi przewodnikami po szkole. Po krótkim powitaniu każda z klas udała się na zwiedzanie. Nikt z uczestników wycieczki nie spodziewał się, że tego dnia będzie mógł zobaczyć tak fascynujące miejsca. Jednym z nich była wizyta w kopalni. Okazało się, że w szkole znajduje się chodnik i wyrobisko niczym w prawdziwej kopalni. Dowiedzieliśmy się, że zostały po to stworzone, by uczniowie mogli zdobyć zawód technika górnictwa podziemnego.

       Dzieci z Kruszyna zwiedziły jeszcze pracownie, w których znajdowały się najnowocześniejsze maszyny wykorzystywane w prawdziwych zakładach produkcyjnych. W nich uczniowie mogą zdobywać zawód technika mechanika. Największą radość sprawiła możliwość uruchomienia skonstruowanego przez młodzież z technikum automatycznego urządzenie do robienia baniek mydlanych oraz sterowane  pojazdy. Dowiedzieliśmy się, że w tej szkole można także zdobyć zawód technika pojazdów samochodowych. Zwiedziliśmy więc stację diagnostyczną pojazdów i pracownie, w których można poznać w szczegółach zasady działania poszczególnych urządzeń znajdujących się w autach. Nasi starsi koledzy uczący się w Zespole Szkół Mechanicznych odbywają praktyki zawodowe w zakładach pracy w Polsce i za granią, dzięki którym mogą bardzo dobrze przygotować się do pracy w nauczanych zawodach. Serdecznie podziękowaliśmy za miłe przyjęcie i z żalem opuszczaliśmy bardzo gościnne progi szkoły.

       Drugim miejscem, które tego dnia zwiedziliśmy była Powiatowa Straż Pożarna w Bolesławcu. Naszym przewodnikiem był pan Paweł Nowak ( tatuś naszego kolegi Błażeja z klasy III B). Pan Paweł w ciekawy sposób opowiedział nam o bardzo odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaków. Mogliśmy zobaczyć nowoczesne wozy, zasiąść w szoferce jednego z nich. Dzieci przymierzały ubrania, w których strażacy udają się na akcje, zakładały hełmy, butle z powietrzem. Dużą radość sprawiła możliwość uruchomienia węża strażackiego i polewanie wodą. Czas mijał szybko. Serdecznie podziękowaliśmy za gościnę i …..trzeba było wrócić do szkoły.

     Ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów z klasy I, IIIA i III B.

  ZAPRASZAMY DO GALERII =====>>>

 • DZIEŃ ZIEMI

  DZIEŃ ZIEMI

  DZIEŃ ZIEMI - Obrazek 1

  Woda i ja

  Ja – Planeta Ziemia i Ja – uczeń, mieszkaniec Ziemi- bez wody nie mamy szans na życie. 24 kwietnia 2018r.  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie był dniem rozstrzygnięcia konkursu pt. Woda i ja .

  Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na wartość wody – jednego z najcenniejszych surowców Naszej Planety oraz sposobów na jej  oszczędzanie

  "Wartość wody doceniamy dopiero wtedy, gdy wyschnie studnia" -mówił  Benjamin Franklin

  Woda to związek chemiczny niezbędny do podtrzymania życia. Niektóre drobnoustroje potrafią żyć bez powietrza, nie istnieje jednak organizm zdolny przeżyć bez wody. Nic dziwnego - stanowi ona główny składnik wszystkich organizmów żywych .Bez wody nie rozwinęłaby się cywilizacja.

  O lokalizacji osiedli ludzkich zawsze decydowała dostępność wody słodkiej. Współcześnie w skali globalnej najwięcej wody zużywa rolnictwo i przemysł- np. produkcja jednego samochodu pochłania 380 tys. litrów,
  Woda pokrywa prawie 3/4 powierzchni Ziemi, z czego 97% to woda słona, nienadająca się do picia, nawadniania ani nawet do celów przemysłowych (rozpuszczone w niej sole przyspieszają korozję).

   

  Konkurs przeprowadzony był w 2 różnych kategoriach dzieci z przedszkola i klasy 1-3 miały wykonać pracę plastyczną w dowolnej technice a uczniowie klas 4-7 wykonywali komiksy

   Otrzymaliśmy 50 prac  w tym 19 komiksów i 31 prac plastycznych

  Nagrody i wyróżnienia klas 0-3 :

  1 miejsce – Konrad Krawiec kl. 1

  2 miejsce  Adam Kędzierski kl. 0 i Aleksandra Kędzierska kl 3

  3 miejsce Fabian Zmaczyński kl 1

  Wyróżnienia otrzymały Justyna Józwa, Lena Danielczyk, Gabriel Jasik

  W kategorii komiks klas 4-7:

  1 miejsce Gabriela Brzymowska kl.6

  2 miejsce Martyna Plis, Wiktoria Roman kl.7

  3 miejsce Antoni Erens  kl 5

  Wyróżnienia : Aneta Zawrotniak , Laura Duran

  Apel uprzyjemniła klasa 0 wykonując tematyczne piosenki i skecze .

  Cała społeczność uczniowska mogła obejrzeć wystawkę wszystkich wykonanych prac .

  Organizatorki Dorota Żuk i Bogumiła Sikora gratulują zaangażowania, pomysłowości i wierzą, że prezentowane pomysły zostaną zrealizowane.

   

  zapraszamy do galerii zdjęć====>>>

 • IV GMINNA GALA "ODKRYWCÓW TALENTÓW" POD PATRONATEM WÓJTA GMINY BOLESŁAWIEC

  IV GMINNA GALA "ODKRYWCÓW TALENTÓW" POD PATRONATEM WÓJTA GMINY BOLESŁAWIEC

  IV GMINNA GALA "ODKRYWCÓW TALENTÓW" POD PATRONATEM WÓJTA GMINY BOLESŁAWIEC - Obrazek 1

  Zdolności ludzkie są bogactwem każdej społeczności, dlatego jednostki zdolne należy otaczać szczególną opieką od najmłodszych lat dla podtrzymania ich aktywności poznawczej, rozbudzania zainteresowań i postawy twórczej, wykorzystania ich predyspozycji. (Mirosława Partyka).

  Bardzo ważne jest odkrywanie i rozwijanie zdolności i talentów dzieci i młodzieży. Zadaniem współczesnej szkoły jest wspieranie utalentowanych uczniów, wyposażenie ich we wszechstronną wiedzę i przygotowanie do dalszego rozwoju.

  Temu celowi ma również służyć Gminna Gala „Odkrywców Talentów” objęta patronatem przez Wójta Gminy Bolesławiec Pana Andrzeja Dutkowskiego, a organizowana przez Zespół Szkolno -Przedszkolny w Kruszynie. .

  W tegorocznej, IV Gminnej Gali „Odkrywców Talentów” koordynowanej przez Lidera Szkolnego Zespołu Wspierania Uzdolnień w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie-Panią Marzannę Gal -  swoje umiejętności zaprezentowało trzydziestu sześciu młodych, zdolnych ludzi z ośmiu gminnych szkół. A byli to :

  - z ZSP w Trzebieniu Martyna Hetnar, Katarzyna Nenkin, Martyna Bachusz, Wiktoria Skrabucha

  - z ZSP w Bożejowicach Wiktor Ruciński, Emilia Burmas, Julia Kizyna, Dominika Markusz

  - z ZSP w Żeliszowie Natalia Kura, Lilianna Tobiasz, Dominika Lech, Nicola Beneda, Filip Dębiński, Tymon Dudek, Konrad Jamrozy

  - z ZSP w Kraśniku Dolnym: Kornelia Szostak, Oliwia Greniuk, Katarzyna Bryłkowska, Patrycja Miżdal

  - z ZSP w Brzeźniku : Kinga Miżdal, Julia Jasińska

  - ze SP w Dąbrowie Bolesławieckiej; Emilia Turecka, Weronika Domańska, Klaudia Leszczyszyn, Wiktoria Kwaśniewska, Julia Pawlikowska, Liliana Pawlikowska, Abigail Stawicka, Katarzyna Koptyra

  - z ZSP w Ocicach; Natalia Marczyk, Wiktor Białowąs, Oliwer Zamojski, Klaudia Szczepaniak, Daria Kaniowska

  - z ZSP w Kruszynie: Natalia Pawlus i Szymon Błędniak

  Tegoroczną IV Gminną Galę „Odkrywców Talentów” swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście w osobach: Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec – Pan Roman Jaworski, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Bolesławiec- Pani Grażyna Łucka, Sekretarz Gminy Bolesławiec-Pani Iwona Przybylska, Dyrektor Gminnego Zakładu Obsługi Szkół – Pani Barbara Majecka, Radni Gminy Bolesławiec – Pan Rafał Janiec oraz Henryk Ostrowski, Rada Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie oraz Dyrektorzy wszystkich gminnych szkół wraz z rodzicami i uczniami. Wszyscy obecni mieli możliwość obejrzenia wspaniałych występów tanecznych, wokalnych, recytatorskich i muzycznych w klimatycznej atmosferze Teatru Starego.

  Ostatnim elementem Gali było wręczenie upominków ufundowanych przez Wójta Gminy Bolesławiec pana Andrzeja Dutkowskiego oraz wręczenie pamiątkowych certyfikatów.

   

  Lider SZWU

  Marzanna Gal

 • PANGEA - KONKURS MATEMATYCZNY

  PANGEA - KONKURS MATEMATYCZNY

  Pangea to konkurs matematyczny, organizowany co roku przez Międzynarodową Szkołę Meridian. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie matematycznych zdolności wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.  Nasi uczniowie również brali udział w tegorocznej edycji konkursu. Etap szkolny odbywał się on – line. Uczestnicy rozwiązywali losowo wygenerowany zestaw zadań o różnych stopniach trudności. Najlepszymi okazali się: z klas czwartych – Kamil Chwała, z klasy piątej – Zuzanna Samsonowicz, a z klasy szóstej – Patrycja Bojko.

  Serdecznie gratulujemy!

 • Szkolny Konkurs Matematyczno – Sprawnościowy

  Szkolny Konkurs Matematyczno – Sprawnościowy

  Ruch , to to, co dzieci uwielbiają. Lubią również rywalizację i matematykę. Mając to na uwadze, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, przygotowali Szkolny Konkurs Matematyczno – Sprawnościowy Klas Młodszych. 

  27 marca 2018 roku wszystkie dzieci klas młodszych zebrały się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w rywalizacji. Uczniowie, wcześniej podzieleni na zespoły złożone z uczniów klasy pierwszej, trzeciej A i trzeciej B, ustawieni w rzędach, rozpoczęli zabawę.

  Każdy miał za zadanie pokonać tor przeszkód, rozwiązać działanie matematyczne i jak najszybciej wrócić na miejsce. Wygrał ten zespół, który uzyskał największą ilość punktów zsumowanych za poprawność wykonania działań matematycznych i szybkość wykonania ćwiczeń. 

  Wszyscy starali się wykonać zadanie jak najlepiej i wszystkim się udało. Nie było przegranych – każdy otrzymał wspaniałą nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców. Były piłki siatkowe, bumerangi i profesjonalne skakanki. 

  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. 

strona: