NAWIGACJA

 • PORANEK MUZYCZNY...

  W dniu 26.02.2018 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie odbyło się kolejne cykliczne sptkanie z muzykami Filharmonii Dolnośląskiej . Całą społeczność uczniowska miała okazję przenieść się w najniższe tonu muzycznego świata. Dziś głownym bohaterem był olbrzym muzyczny - kontrabas.
  Wyczarował nam spotkanie z cudowną minatura pt "Słoń" W bardzo barwny i obrazowy sposób prowadząca wtajemniczyła uczniów w historę instumentu. Dowiedzieliśmy się czym instrument zbudowany kilaset lat temu różni się  od tych ręcznie wykonywanych wspócześnie. Jak zwykle wiele emocji wzbudzilo wspólne muzykowanie z naszymi gośćmi - po tegorocznych spotkaniach ucho muzyczne zaczyna dziłać sprawnie. Dzisiejsze zajęcia zakończyło wykonanie Ave Maryja Schuberta. Bardzo poważny utwór w Polsce najczęściej kojarzony z uroczystoścmi ślubnymi. W trakcie dzisiejszego koncertu przenieśliśmy się od rymicznej zabawy do do romntycznej nostalgii. Już czekamy na następny koncert- ucztę dla uszu.

  Bogumiła Sikora

 • III GMINNY KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

  III GMINNY KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ - Obrazek 1

  8 lutego 2018r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bożejowicach odbył się III Gminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Uczniowie gminnych rywalizowali ze sobą w dwóch grupach wiekowych – klasy I-III oraz klasy IV-VII. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kruszynie reprezentowały uczennice: Aleksandra Kędzierska z klasy IIIa oraz Milena Uznańska z klasy VI i Klaudia Pala z klasy VII. Wykonane piosenki przez nasze uczennice spotkały się z najwyższym uznaniem komisji konkursowej – Aleksandra Kędzierska zdobyła I miejsce w swojej grupie wiekowej – natomiast uczennice klas starszych zdobyły III miejsce-Klaudia Pala oraz po raz kolejny I miejsce przypadło Milenie Uznańskiej. Gratulujemy pięknych występów i życzymy dalszych sukcesów.

 • ZABAWA KARNAWAŁOWA

  Jednym z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu imprez szkolnych jest bal karnawałowy – bardzo wyczekiwany przez uczniów klas młodszych. W tym roku bawiliśmy się w piątek 2 lutego.  Tego dnia od rana panował w klasach nastrój radości. Podekscytowani uczniowie klasy I, III A i III B nie mogli doczekać się chwili, gdy rozpocznie się bal. O godzinie 9.00 sala gimnastyczna – pięknie przystrojona balonami i serpentynami – wypełniła się tajemniczymi postaciami. Były wśród nich wróżki, księżniczki, rycerze, piłkarze, karatecy, supermani i wiele, wiele innych. Na początku każda z klas zaprezentowała się w tanecznym korowodzie. A potem zaczęła się wielka zabawa! Dzieci tańczyły solo, w kółeczku, tworzyły roztańczone węże. Czas zabawy uatrakcyjniły konkursy. Nadwątlone tańcem siły dzieci mogły  wzmocnić      podczas słodkiego poczęstunku zjadanego w sali lekcyjnej każdej z klas. Pyszne ciasta przygotowane przez mamusie znikały błyskawicznie.

      Oprawę muzyczną balu przygotowała pani Katarzyna Rzepka. Piękny śpiew pani Kasi oraz gra na organach zachwyciły wszystkich i zachęcały do szampańskiej zabawy.

      Czas tanecznej imprezy minął prędko. Zmęczeni tancerze powrócili do swych klas. Bal karnawałowy 2018 przeszedł do historii! Następny dopiero za rok!

 • "PEGAZIK" KONKURS RECYTATORSKI

  "PEGAZIK" KONKURS RECYTATORSKI - Obrazek 1

  11.01.2018r. w naszej szkole odbył się kolejny,  Konkurs Recytatorski "Pegazik". W potyczkach wzięło udział dwudziestu czterech recytatorów, ze wszystkich starszych klas, czyli 4a, 4b, 5, 6 i 7. Jury w składzie: P. Magdalena Kędzierska, P.  Klaudia Medyńska i P. Małgorzata Hlastawa- Wojtowicz , wyłoniło  czterech laureatów: Oskara Korka z kl.4a., Zuzannę Samsonowicz z kl.5., Gabrielę Brzymowską z kl.6 i Milenę Uznańską również z kl.6. Uczniowie ci  będą reprezentować naszą szkołę w gminnym konkursie, dnia 15.02.2018r. Zwycięzcom gratulujemy i  życzymy  dalszych sukcesów.

 • NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE

  NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE - Obrazek 1

  5 stycznia 2018 roku sala gimnastyczna naszej szkoły zapełniła się zaproszonymi gośćmi, którzy przybyli na tradycyjne spotkanie jasełkowe połączone ze wspólnym kolędowaniem pt.: „Noworoczne kolędowanie”.

  Tegoroczne jasełka przyjęły inną formę niż dotychczas. Fabuła przedstawienia rozgrywała się w czasach współczesnych – na boisku sportowym, pod dyskoteką, w hotelu oraz na dworcu kolejowym. Poruszyła problem zobojętnienia na los ubogiego człowieka, pogoni za pieniądzem, popularnością, „sławą”. W tym roku  zamiast tradycyjnych postaci takich jak:  pastuszkowie, trzej królowie, diabełki, itd., wystąpili sportowcy zachwyceni  swoimi sukcesami, obojętni na innych; dziewczęta pochłonięte głównie sobą, interesujące się modą, dietami, zabawą; hotelarze jako przedstawiciele biznesu myślący tylko o wysokich dochodach oraz bezdomni mieszkający na dworcu. To właśnie bezdomni jako pierwsi okazali serce wędrującej w poszukiwaniu schronienia Świętej Rodzinie – Maryi i Józefowi: zaprosili na nocleg na kartonach, podzielili się jedzeniem i okryciem.

  Występ aktorów uświetniła  oprawa muzyczna – chór dzieci w przepięknych strojach aniołów oraz gra na skrzypcach Oli Kędzierskiej i akompaniament na organach pani Magdy Kędzierskiej. Należy podkreślić wspaniałą grę wszystkich występujących, a przede wszystkim głównych bohaterów - Jagody Marcinowskiej i Błażeja Nowaka, którzy wcielili się w postaci Maryi i Józefa.

  Po zakończonych występach głos zabrali: dyrektor szkoły - Dariusz Kunaszko, wójt Gminy Bolesławiec - pan Roman Jaworski, radna gminy - pani Grażyna Łucka.

  Uwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców dzieci ZSP w Kruszynie z czynnym udziałem Rady Rodziców.

  W tym roku przedstawienie jasełkowe przygotowały klasy trzecie pod opieką Joanny Czaplickiej, Marzanny Gal i Magdaleny Kędzierskiej.

 • WIGILIE KLASOWE

  WIGILIE KLASOWE - Obrazek 1

  Domowa atmosfera, zapach świąt i piękne przedstawienie w wykonaniu klasy IIIa i IIIb było przedsmakiem świąt w naszej szkole. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ====>>>

 • 11.12.2017

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jestem małym patiotą:).

 • ŚWIĘTY MIKOŁAJ W SZKOLE...

  ŚWIĘTY MIKOŁAJ W SZKOLE... - Obrazek 1

  „Święty Mikołaju, święty Mikołaju
  dzieci już czekają, gdzieś Ty, gdzie?
  A święty Mikołaj, a święty Mikołaj
  przez komin zawołał - śpieszę się!”

   

              Tak śpiewały dzieci w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kruszynie w oczekiwaniu na spotkanie ze świętym Mikołajem. Wizyta Mikołaja w naszej Szkole, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Każda klasa, do której uczęszczają młodsi uczniowie, wykonuje płaskie i przestrzenne prace plastyczne. Króluje na nich oczywiście Mikołaj. Różnorodne techniki sprawiają, że te dziecięce wytwory są oryginalne i ciekawe. Oprócz prac plastycznych, klasy przygotowują piosenkę, którą będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkowym gościem. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością.

              Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już z samego rana zawitał w naszej Szkole. Zanim jednak zaczął spotkanie z dziećmi na sali gimnastycznej, obejrzał na wystawie przygotowane przez nich  prace. Chyba był bardzo zadowolony z efektów, bo uśmiech nie schodził mu z twarzy. Podziwianie prac na szczęście nie trwało długo, bo Mikołaj wiedział, że za drzwiami czeka na Niego dużo, dużo dzieci.

              Nasz gość zaczął swoją wizytę od naszych najmłodszych. Uczniowie z klasy I, III a i III b bardzo przeżywali to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Dzieci pięknie zaśpiewały przygotowane piosenki, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o sobie i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku piękne upominki i musiał się pożegnać, ponieważ czekali na niego jeszcze uczniowie z klas starszych. A prezenty były wspaniałe. Królowały przede wszystkim słodycze, ale były również zabawki i gry towarzyskie. Swój udział w przygotowywaniu niespodzianek mieli oczywiście rodzice z poszczególnych klas i z Rady Rodziców.

              Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.

              Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.

   

  Jolanta Pańczak

  ŚWIĘTY MIKOŁAJ W SZKOLE... - Obrazek 2ŚWIĘTY MIKOŁAJ W SZKOLE... - Obrazek 3ŚWIĘTY MIKOŁAJ W SZKOLE... - Obrazek 4

  W tym roku za oknami brak śniegu i smutek pojawiał się na twarzach dzieci, w jaki sposób dojedzie Mikołaj, sanie nie mają kół, niepokój jest uzasadniony. Od rana 6 grudnia nie spadła ani jedna śnieżynka z nieba. Punktualnie o ósmej rano zadzwonił dzwonek i uczniowie udali się do klas, po kilku minutach słychać było ogromny hałas w sali gimnastycznej. Na dachu budynku pojawił się piękny zaprzęg czterech reniferów z saniami. Po chwili wyłonił się Święty Mikołaj z ogromnym workiem prezentów. Z sań wysunęła się drabinka i dachu zszedł oczekiwany gość. Bocznymi drzwiami wszedł do sali gimnastycznej. Rozległ się magiczny dzwonek, który wywołał uczniów z klas, pierwsi przybiegli najmłodsi czyli klasa pierwsza, potem trzecie klasy. Radość była ogromna , przyjechał Święty Mikołaj z prezentami. W sali gimnastycznej na fotelu siedział starszy pan z ogromną białą brodą. Pochwalił wszystkie dzieci za to, że były bardzo grzeczne i rozdał słodkie prezenty. Po maluchach do Sali wpadli starsi uczniowie krzycząc Mikołaj, Mikołaj ! Nie było rózgi tylko słodkie upominki. Uczniowie obiecali, że będą grzeczni, Święty Mikołaj obiecał, że wróci za rok.  Zadzwonił dzwonek na kolejną lekcję, uczniowie udali się do klas a Święty Mikołaj w saniach odjechał do przedszkola.

  Marek Kwaśniak

 • UCZNIOWIE KLASY VII W "MECHANIKU"

  UCZNIOWIE KLASY VII W "MECHANIKU" - Obrazek 1

              W czwartek, 30 listopada 2017, w ramach współpracy szkół Powiatu Bolesławieckiego i na zaproszenie pani Iwony Kusiakiewicz uczniowie kl. 7 odwiedzili Zespół Szkół Mechanicznych w Bolesławcu. Mieliśmy okazję zapoznać się z wyposażeniem dydaktycznym  pracowni "Mechanika".

              Z Panem Piotrem Rewińskim - Kierownikiem Warsztatów  obejrzeliśmy pracownie samochodowe, obróbki mechanicznej, spawalnię oraz ćwiczebną sztolnię górniczą. Mieliśmy okazję zobaczyć naprawę samochodu, metody spawania, "modelowania" blach, mogliśmy odpalić silnik auta umieszczony nie w aucie, tylko w ćwiczebnej "skrzyni". W sztolni górniczej próbowaliśmy sił górniczym kilofem.
              Odwiedziliśmy także pracownie mechatroniczne, o których opowiedział Pan Jarosław Cierniak wspierany przez uczniów Technikum Mechatronicznego. Bardzo podobała nam się możliwość samodzielnego programowania robotów Lego pod opieką nieco starszych kolegów , oglądaliśmy  działanie układów mechatronicznych .
              W pracowni CAD-CAM pan Marek Kornosz zademonstrował oprogramowanie do projektowania w 3D oraz działanie obrabiarek CNC. Za pomocą programu AutoDesk Inventor i przy pomocy pana Marka Kornosza doświadczyliśmy komputerowego wspomagania projektowania w 3D i sami zaprojektowalismy wiatrak.

              Na zakończenie niezwykle cenne dla uczniów zajęcia z udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez uczniów "Mechanika" -wykwalifikowanych ratowników. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i niezwykłe doświadczenia- klasa 7 ZSP w Kruzynie.

  Ewa Śliwińska
   

 • MAGICZNA NOC W SZKOLE

  Wzorem poprzednich lat, tak i w tym roku dzieci z Zespołu – Szkolno Przedszkolnego z Kruszyna nocowały w szkole.

  Noc z 24 na 25 listopada 2017r. była przepełniona magią i dziecięcym śmiechem. „Nocowanie” miało rozpocząć się o godzinie 18.00, jednak byli tacy, którzy nie mogli się doczekać i przyszli do szkoły znacznie wcześniej. Nie tylko dzieci były podekscytowane, ich rodzice również byli pełni obaw o swoje pociechy – zwłaszcza rodzice pierwszoklasistów.

  W klasach na pierwszym piętrze, które tej nocy zamieniły się w sypialnie, rodzice przy wydatnej pomocy dzieci przygotowali wygodne „łóżeczka” do spania. Ale nie spanie tej nocy było najważniejsze. Po pożegnaniu rodziców, wszyscy spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie już czekali wróżbici i wróżki z klasy siódmej. Było przygotowanych kilka stanowisk wróżbiarskich: stanowisko 1 - imię męża lub żony, stanowisko 2 - zawód, stanowisko 3 -  andrzejkowe kubeczki, stanowisko 4 - kolorowoandrzejkowo, stanowisko 5 - magiczny krąg, stanowisko 6 -  kwiatowa wróżba andrzejkowa.

              Zabawa andrzejkowa oparta została o metodę questingu. Questing to idealny sposób na integrację grupy rówieśniczej, na zwiększenie zaangażowania uczniów w podejmowanie działania i na wzrost mobilizacji do osiągnięcia celu.

  Dzieci otrzymały karty questingowe, dzięki którym wiedziały w jakiej kolejności mają odwiedzać stanowiska, co miało wpływ na bardzo sprawne przeprowadzenie całej zabawy. Na kartach dzieci zbierały pieczątki i zapisywały, co zostało im wywróżone. Oczywiście najmłodszym pomagali wróżbici i wróżki.

  Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odwiedzali wszystkie wróżki i wróżbitów. Najwięcej emocji budziło stanowisko z balonami, ponieważ niektórzy obawiali się przebić balon. Nagrodą za ukończenie questingu były naklejki z duszkami. Na zakończenie tej części spotkania, dzieci uczestniczyły w zabawach inspirowanych pedagogiką zabawy „Klanza”.

  Kolejnym punktem tej niesamowitej nocy była wspólna kolacja przygotowana przez panią Monikę Stawicką z produktów dostarczonych przez rodziców. Dzieci samodzielnie robiły sobie kanapki wybierając to, co najbardziej lubią. Dodatkowo mamy przygotowały muffinki i owocowe „przegryzki”. Ogromną niespodzianką były wspaniałe pizze przygotowane przez panią Katarzynę Cygę.

  Po sycącej kolacji, dzieci udały się do sali gimnastycznej, gdzie przyszedł czas na prace plastyczne. Tego wieczoru dzieci miały za zadanie z dużych, przez siebie wyciętych kolorowych kół, wykleić parasol. Wszystkim dużo radości sprawiła ta praca plastyczna. Najmłodsi mogli liczyć na pomoc starszych kolegów, dzięki czemu ich wzajemne relacje bardzo się zacieśniły. Zabawy i pracy było dużo, jednak efekt końcowy był imponujący, co można stwierdzić oglądając zdjęcia z ekspozycji prac.

  Jak zawsze w takich sytuacjach, czas szybko płynie i nadeszła pora na nocny wypoczynek. Po wieczornej toalecie, dzieci udały się do „swoich sypialni”, a jedna z nich na ten moment stała się salą kinową. Po obejrzeniu fragmentu filmu przyszedł czas na sen. Jednak, co było do przewidzenia, z zaśnięciem były pewne problemy. Ostatnie osoby zasnęły „grubo” po północy.

  Noc niestety nie minęła bez komplikacji. Jedno z dzieci się rozchorowało i o godzinie 4.30 zostało odebrane przez tatusia.

  Nowy dzień rozpoczął się już o godzinie szóstej, chociaż pobudka zaplanowana została na godzinę 7.15. Po porannej toalecie i obfitym śniadaniu były zaplanowane gry i zabawy zespołowe „Klanza” z chustą, tunelem itp. W czasie zabawy można było zauważyć zniecierpliwionych rodziców, którzy przyszli przed wyznaczonym czasem po swoje pociechy.

  Andrzejkowa noc w Zespole Szkolno – Przedszkolnym dobiegła końca. Z rozmów dzieci z rodzicami można wnosić, że była to noc niezwykła i wspaniała. Opowiadaniom i zachwytom nie było końca, choć tu i ówdzie zeszło powietrze z materaca i przyszło spać na twardej podłodze.

  Noc w szkole zorganizowały dla swoich klas panie Jolanta Pańczak i Marzanna Gal przy udziale rodziców, którzy zadbali o produkty spożywcze oraz pani Moniki Stawickiej, która zadbała o posiłki i porządek.

              Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

  Marzanna Gal i Jolanta Pańczak

 • UCZNIOWIE W ARCHIWUM PAŃSTWOWYM ORAZ W MUZEUM CERAMIKI

  UCZNIOWIE W ARCHIWUM PAŃSTWOWYM ORAZ W MUZEUM CERAMIKI - Obrazek 1

 • WICEMISTRZ POLSKI

  WICEMISTRZ POLSKI - Obrazek 1

  Kolejny sukces uczennicy klasy VII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie - Darii Piotrowskiej, ktora tym razem osiągneła wysoką lokatę na Ogolnopolskich Zwodach Sportowych w konkurencji pchnięcia kulą. II miejsce potwierdza talent i wysoką formę uczennicy oraz pasję sportową. Zawody lekkoatletyczne, ktore odbyły się w Toruniu, pozwoliły Darii na realizację swojej pasji w tak prestiżowych zawodach. Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

 • PASJE I SUKCESY SZYMONA

  PASJE I SUKCESY SZYMONA - Obrazek 1

  Modelarstwo- działalność ucznia polegająca na odwzorowywaniu rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli.   Szymon Pasternak – uczeń klasy VI realizując swoje zainteresowania  – jednocześnie odnosi sukcesy.

  Uczeń m.in. i w tej dziedzinie odniósł sukces.

  W trwającym od 3 do 5.11.2017r.  XVI Konkursie Modeli Redukcyjnych o Puchar Starosty Powiatu Nyskiego i Wójta Gminy Lambinowice  -  Szymon zajął dwa I miejsca oraz zdobył wyróżnienie.

  G  R  A  T  U  L  U  J  E  M  Y ! ! !

 • - Obrazek 1

  Uczennica klasy VII w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie - Daria Piotrowska sukcesywnie osiąga wysokie lokaty w zawodach sportowych. Zawody lekkoatletyczne, ktore odbyły się w Wałbrzychu potwierdzily wysoką formę naszej uczennicy, która zdobyła I  miejsce w konkurencji pchnięcia kulą. 

  G R  A T U L U J E M Y  !

 • Spotkanie z Panem Janem Bujakiem.

  27.10.2017r. w Gminnym Ośrodku kultury i Sportu odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie z Panem Janem Bujakiem - człowiekiem, który na codzien zajmuje się odkrywaniem historii Polaków, którzy pod koniec XIX wieku trafiły do Bośni, a po II wojnie światowej osiedli na Dolnym Śląsku. Żywa lekcja historii była bardzo interesująca - uczniowie z uwagą sluchali opowiadań Pana Jana Bujaka, któremu na koniec bardzo podziękowali za mozliwość spotkania.

 • SPOTKANIE KLASY I Z POLICJANTKAMI

  W czwartek 12 października 2017r. uczniowie klasy pierwszej  spotkali się z policjantką Anną  Kublik-Rościszewską oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu. Dzieci miały możliwość przypomnienia sobie zasad bezpieczeństwa związanych ze sposobem spędzania przerw, wspólną zabawą, sposobem zwracania się do siebie. Wszystkie pierwszaki  aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, trafnie dokonywały oceny swojego zachowania, poprawnie wyciągały wnioski. Wspólnie z panią policjantką szukały sposobu na aktywne i zarazem bezpieczne spędzanie przerwy.

                                                                                                                                             Jolanta Pańczak

 • 70-lecie Szkoły...

   

    Piątek 20.10.2017r. wpisał się już do historii Szkoły Podstawowej w Kruszynie - Jubileusz 70-lecia Szkoły Podstawowej w Kruszynie. Dzień, który był wyjątkowy, nie tylko dla uczniów i pracowników szkoły, ale przede wszystkim dla absolwentów, rodziców i wszystkich sympatyków szkoły. Pragnę przekazać wyrazy uznaniai podziękowania za trud i pomoc Wszystkim zaangażowanym rodzicom, przede wszystkim Radzie Rodziców,dla którejdobro ucznia i wizerunek szkoły jest wartością nadrzędną. Podziękowania kieruję  do moich koleżanek i kolegów - nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie oraz . wszystkich pracowników administracji i obsługi   -za ogrom pracy,za wszelkie przejawy wsparcia oraz profesjonalna oprawę uroczystości.

  Dziękuję Panu Dyrektorowi GOKiS-u– Januszowi Cieśli za zorganizowanie obsługi akustycznej. 

  Pamiętamy o historii - jednocześnie patrzymy optymistycznie w przyszłość, bo za jakiś czas będziemy obchodzić 100 Jubileusz Szkoły Podstawowej w Kruszynie, a przyszłe pokolenia będą wspominały właśnie ten dzień- dzień 70-lecia Szkoły Podstawowej w Kruszynie . Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc, wsparcie i przede wszystkim za życzliwość.

  Dyrektor ZSP Kruszyn

 • SPOTKANIE Z POLICJĄ.

  W czwartek 12 października 2017r. uczniowie klasy pierwszej  spotkali się z policjantką Anną  Kublik-Rościszewską oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu. Dzieci miały możliwość przypomnienia sobie zasad bezpieczeństwa związanych ze sposobem spędzania przerw, wspólną zabawą, sposobem zwracania się do siebie. Wszystkie pierwszaki  aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, trafnie dokonywały oceny swojego zachowania, poprawnie wyciągały wnioski. Wspólnie z panią policjantką szukały sposobu na aktywne i zarazem bezpieczne spędzanie przerwy.

                                                                                                                                             Jolanta Pańczak

 • PROJEKT HISTORYCZNY

  PROJEKT HISTORYCZNY - Obrazek 1

  W dniach 26-28 września 2017 r. odbył się obóz naukowy w Szczecinie, w ramach projektu Wrota Historii Regionalnej, realizowanego przez Stowarzyszenie Solidarni Razem, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekt dedykowany jest uczniom szkół podstawowych w Polsce, którzy posiadają wybitne uzdolnienia historyczne i humanistyczne, jak również uczestniczyli w różnych formach zajęć pozalekcyjnych, olimpiadach i kołach zainteresowań. Ze Szkoły Podstawowej w Kruszynie zostało zaproszonych 10 uczniów do udziału w obozie naukowym.

  W siedzibie Stowarzyszenia „Solidarni Razem” i  NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego w Szczecinie odbyły się warsztaty specjalistyczne oraz spotkania ze świadkami historii.  Podczas pierwszego dnia pobytu uczniowie spotkali się ze świadkami wydarzeń i czołowymi postaciami opozycji antykomunistycznej m.in. z Panem Mieczysławem Jurkiem, Panem Władysławem Diakunem, Panem Zbigniewem Zalewskim, Panem Arturem Gałęskim oraz ekspertem z IPN Panem Michałem Siedziako, który wygłosił wykład o sytuacji politycznej w Polsce w okresie PRL. Natomiast świadkowie historii wprowadzili uczestników w świat Solidarności lat 80-tych i 90-tych XX wieku. Popołudniu uczestnicy wyruszyli na zwiedzanie Szczecina oraz do Muzeum Techniki, gdzie mogli podziwiać zabytki motoryzacji w nowoczesnym muzeum multimedialnym. Drugiego dnia odbyło się spotkanie z Panią Zofią Komołowską żoną śp. Longina Komołowskiego, która zaprezentowała pamiątki rodzinne, materiały archiwalne z lat 80-tych oraz przybliżyła postać męża, który był wybitnym działaczem opozycji antykomunistycznej w regionie, wicepremierem oraz ministrem w rządzie Jerzego Buzka, człowiekiem zaangażowanym społecznie na rzecz Polonii i osób niepełnosprawnych. Obóz naukowy był miejscem gdzie uczniowie zgłębili i poszerzyli swoją wiedzę z historii najnowszej oraz poznali swoich rówieśników biorących udział w projekcie z innych regionów Polski m. in. z Nowogardu. 

 • SPRZĄTANIE ŚWIATA

  SPRZĄTANIE ŚWIATA - Obrazek 1

  W dniu 22 września w Zespole Szkolno Przedszkolnym samorząd uczniowski zorganizował akcję „Sprzątanie świata“. Uczniowie z klas 4-7 zaopatrzeni w worki i rękawice sprzątali tereny należące do szkoły i plac zabaw przy przedszkolu. Zebraliśmy 5 worków. Pracowaliśmy całą lekcję. W nagrodę za naprawdę wspaniałe współdziałanie dzieci dostały po cukierku i punktach dodatnich z zachowania.

strona: