• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

          • PRZEDSZKOLAKI W WIOSCE INDIAŃSKIEJ...

          • Dnia 24 września grupa ,,Kotki” wybrała się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej "WOKINI" w Ostaszewie. Zapytacie jak się bawiliśmy? Wspaniale! Już na “dzień dobry” Wódz przywitał nas z indiańską energią i spokojem ducha. W mini zoo obejrzeliśmy śliczne kozy, alpaki, króliczki i kurki. Wódz przedstawił plan naszego dnia w Wiosce i zapowiedział mnóstwo atrakcji, które na nas czekają. Na terenie wioski dzieci zobaczyły oryginalne tipi, wigwamy, czyli mieszkania Indian, a w nich misternie wykonane repliki autentycznych przedmiotów takich jak: stroje, broń, przedmioty codziennego użytku, a wszystko ze skór upolowanych zwierząt: bizonów, antylop, jeleni. Oglądaliśmy "tipi" w środku i na zewnątrz; Z kolei zabawy na świeżym powietrzu obudziły w uczestnikach ducha walki i chęć bycia najlepszym - a jakże. Strzelanie z łuku, rzut marchewką czy tor przeszkód dał kolejną dawkę radości. W pewnym momencie każdy dopingował każdego i nie było ważne kto wygrał, ważniejsze że każdy mógł spróbować. No i do tego wszystkiego ognisko i idealny smak pieczonej kiełbaski pod gołym niebem. Wrażeń co niemiara! Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, musieliśmy pożegnać to wyjątkowe miejsce i wracać do przedszkola.

             

            Patrycja Marcinowska

          • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

          • W dniu 20.09.2021 r. w Przedszkolu Publicznym w Kruszynie odbyło się uroczyste świętowanie Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Z tej okazji wychowawcy przygotowali dla wszystkich dzieci wiele atrakcji, m.in.: zabawy muzyczno – ruchowe, tańce, zabawy z balonami, ciekawe konkurencje, zabawy z chustą animacyjną i wiele innych. Nie zabrakło też pysznego owocowego poczęstunku. Dzień upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Aby upamiętnić te wspaniałe, pełne wrażeń i pozytywnych emocji chwile, każdy przedszkolak został obdarowany upominkiem w postaci medalu i dyplomu.

            Przedszkole, to ważny etap w życiu każdego dziecka – to czas beztroskiej zabawy, a także odkrywania świata, nawiązywania pierwszych przyjaźni, to nauka wzajemnego szacunku i współpracy. Z Okazji Dnia Przedszkolaka pracownicy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie składają wszystkim przedszkolakom najserdeczniejsze życzenia szczęśliwego, beztroskiego i otoczonego miłością dzieciństwa i aby każdy dzień spędzony w przedszkolu był radosnym doświadczeniem.

          • ZIELONA SZKOŁA KLASY II i III

          • Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie to miejsce, w którym w dniach od 6 do 10 września 2021 roku przebywali na Zielonej Szkole uczniowie klas drugiej i trzeciej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kruszynie wraz ze swoimi wychowawczyniami Marzanną Gal i Jolantą Pańczak oraz  Beatą Chmielik -  w podwójnej roli - opiekuna i fotografa.

            Bardo to trzytysięczne miasteczko w południowej części województwa dolnośląskiego - położone w miejscu, gdzie Nysa Kłodzka wijąc się szerokimi zakolami przebija się przełomem przez pasmo Gór Bardzkich. Zapierające dech w piersiach widoki, gęsta sieć szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych, zespół obiektów pocysterskich, barokowa Bazylika Mniejsza sprawiają, że miejsce to łącząc funkcje pielgrzymkowe z walorami górskiej miejscowości turystycznej, posiada atuty, aby być ośrodkiem turystki aktywnej, kulturowej i pielgrzymkowej Dolnego Śląska.

             

                        Dom Wczasów Dziecięcych jest położony w malowniczym krajobrazie wśród drzew i zieleni. Przy ośrodku znajduje się park przeznaczony do zajęć sportowo-rekreacyjnych. Baza lokalowa ośrodka składa się z 28 pokoi 2, 3 i 4 - osobowych. Ponadto w ośrodku znajduje się duża świetlica do zajęć muzyczno-ruchowych, sala telewizyjna, bilardowa, pracownia plastyczno-gipsowa oraz klasa lekcyjna. W ośrodku panuje wyjątkowo ciepła i rodzinna atmosfera. Zajęcia tutaj prowadzone zachęcają dzieci do aktywnego patrzenia na świat, doświadczania piękna natury, integrują klasy, propagują zdrowy i aktywny styl życia.

             

                        Pierwszego dnia pobytu, po rozlokowaniu się w pokojach, zapoznaniu z regulaminem Domu Wczasów Dziecięcych oraz rozkładem dnia, uczestnicy zielonej szkoły zwiedzali Bazylikę Mniejszą NNMP w Bardzie, zapoznani zostali z historią i budową kościoła oraz oglądali panoramiczną szopkę ruchomą. Wieczorem wszyscy bawili się na placu zabaw.

                        We wtorek uczniowie byli na całodniowej wycieczce autokarowej – zwiedzali Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Ogromne wrażenie na wszystkich wywarła Jaskinia Niedźwiedzia znajdująca się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej. Korytarze jaskini są rozłożone horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych tzw. kominami. Najlepiej rozwinięte są piętra środkowe i dolne, które są udostępnione zwiedzającym. Unikalny mikroklimat pozwala na tworzenie się zachwycającej szaty naciekowej, z której to Jaskinia Niedźwiedzia najbardziej słynie. Nacieki powstają z wód przedostających się z powierzchni góry Stromej. Wśród form naciekowych spotykanych w jaskini największe wrażenie robią: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty.

             

                        Kolejną atrakcją była wycieczka autokarowa do Kopalni Złota w Złotym Stoku oraz Średniowiecznej Osady Górniczej. W kopalni dzieci poznały specyfikę pracy górnika, zobaczyły labirynty korytarzy, podziemny wodospad, sprawdziły ile waży sztabka złota. Z kopalni wyjechały pociągiem, jazda którym wywołała wiele emocji. W Średniowiecznej Osadzie Górniczej uczniowie dowiedzieli się i sami doświadczyli, w jaki sposób ludzie ułatwiali sobie ciężką pracę. Największym przeżyciem okazało się pokonanie labiryntu strachu i spotkanie z katem w Domku Kata.

            Popołudnie minęło na grach i zabawach na placu zabaw i boisku typu „orlik”.

            Inną atrakcją pobytu w Bardzie była piesza wycieczka do „zapory wodnej”. Tam dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania elektrowni wodnej oraz z innymi alternatywnymi źródłami pozyskiwania energii.

             

            Dużą przyjemność sprawiły dzieciom wspólne gry i zabawy połączone z pieczeniem kiełbasek.

                        Kolejnego dnia odbyła się wycieczka piesza w Góry Bardzkie. Z punktu widokowego przy Obrywie Skalnym można było podziwiać panoramę Barda, przełom Nysy Kłodzkiej, a przy „źródełku Maryi” degustować wodę.

            Po kolacji, dzieci miały możliwość wyboru formy spędzenia czasu wolnego. Mogły wybrać między dyskoteką, karaoke, oglądaniem bajki, czy graniem w gry zespołowe.

                        Wszystkie posiłki były bardzo dobre i obfite. Każde dziecko zawsze znalazło coś dla siebie.

            Dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, niejednokrotnie wykazywały własną inicjatywę. Nabyły wiele umiejętności praktycznych związanych między innymi z samoobsługą. Stanowiły zintegrowaną i zdyscyplinowaną grupę. Spontanicznie i chętnie reagowały na kierowane w ich stronę propozycje. Świetnie dbały o porządek w pokojach. Potrafiły dostosować swój ubiór do warunków panujących na dworze. Wykazały się dużą znajomością zasad bezpieczeństwa oraz zawsze starały się stosować je w praktyce.

                        W piątkowe popołudnie szczęśliwe i stęsknione witały swoich jeszcze bardziej wytęsknionych rodziców.

                        Wyjazd zorganizowały panie Jolanta Pańczak i Marzanna Gal – główne organizatorki oraz Beata Chmielik. Należy również wspomnieć o pomocy rodziców, którzy zadbali o duży zapas wody, ręczników i innych niezbędnych na wycieczce przyborów.

            Marzanna Gal, Jolanta Pańczak