liczba odwiedzin: 369205

Nawigacja


 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
 • WYCIECZKA W RAMACH PROJEKTU "OTWART UMYSŁ"

  WYCIECZKA W RAMACH PROJEKTU "OTWART UMYSŁ"

  Dnia 9 października 2020 roku odbyła się wycieczka w ramach projektu „Otwarty umysł, Twoją szansą na rozwój”. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas VIa, VIb, VIIb i VIII, którzy w ubiegłym roku szkolnym uczęszczali na zajęcia projektowe.

  Pierwszym punktem wycieczki była szkółka leśna w Jagniątkowie – Żywy Bank Genów -  gdzie w terenie odbyły się zajęcia prowadzone przez Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej ze Szklarskiej Poręby. W szkółce dowiedzieliśmy się na czym polega ochrona przyrody i ochrona poszczególnych gatunków roślin zwłaszcza tych, które można spotkać w Karkonoskim Parku Narodowym, zobaczyliśmy część produkcyjną  szkółki z namiotami szkółkarskimi i szklarniami , gdzie namnażane są zagrożone gatunki roślin oraz część magazynową, potocznie zwaną „żłobkiem dla drzew”,  gdzie składowane są wyprodukowane sadzonki drzew i krzewów. Następnie wraz z przewodnikiem wyruszyliśmy na spacer po lesie, podczas którego dowiedzieliśmy co to jest  wiatrował, jakie porosty występują na drzewach i skałach oraz na czym polega praca Inspekcji Lasów Państwowych. Podczas spaceru mieliśmy do wykonania dwa zadania. Pierwsze z nich miało nam uświadomić jak ważna jest cisza podczas spaceru w lesie. Podczas drugiego zadania, uczniowie zostali podzieleni na pary, otrzymali tabelkę wraz ze zdjęciami porostów i mieli za zadanie jak najwięcej ich odszukać.

  Po dwugodzinnych zajęciach na świeżym powietrzu udaliśmy się do Cieplic do Muzeum Przyrodniczego. W muzeum czekała na nas Pani przewodnik, która na początku zaznajomiła nas krótko z historią muzeum - na ścianach zauważyć można stare zdjęcia i historię Cieplic oraz rodu Schaffgostchów (śląski ród arystokratyczny). Następnie mogliśmy podziwiać skały i minerały Karkonoszy i Pogórza. Kolejno udaliśmy się do sali wirtualnych fresków oraz klasy przyrodniczej, wnętrze której stanowią stare, nieużywane już w szkołach meble oraz pomoce dydaktyczne. Kolejnym punktem było wyjście na zewnątrz na wirydarz klasztorny gdzie znajdował się między innymi zegar słoneczny, który odmierza czas na podstawie zmiany pozycji słońca. Sala prelekcyjna była kolejnym odwiedzonym przez nas pomieszczeniem, gdzie mogliśmy podziwiać wystawę pt.;” Pszczoły i ludzie”. Kolejną ekspozycją były rogi i poroża, Barwny świat ptaków, Ekspozycja entomologiczna (motyle i pszczoły), Historyczna wystawa osobliwości przyrodniczych oraz wystawa czasowa zwierzęta Eurazji na której zakończyliśmy nasze zwiedzanie muzeum.

  Ostatnim punktem naszej wycieczki był pyszny obiad, który przygotowała dla nas Restauracja Grande Roma. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do autobusu i wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.

   

                                                                                                                                  Katarzyna Wołoszyn

   

 • PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

  PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

   

   

  W życiu każdej szkoły jest kilka szczególnie ważnych uroczystości.

  30 września 2020 roku w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kruszynie miała miejsce jedna z nich. Było to pasowanie pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów.

  Ze względu na panującą sytuację związaną z pandemią, ta uroczystość wyglądała inaczej niż zazwyczaj. Mamy jednak nadzieję, że na długo zagości w pamięci jej uczestników.

              Dyrektor szkoły Dariusz Kunaszko, powitał zebranych na sali rodziców pierwszoklasistów i ich samych. Mówił o obowiązkach i radościach jakie towarzyszą dzieciom w szkole. Pogratulował rodzicom udanych pociech. Podziękował za zaufanie jakim obdarzyli pedagogów szkoły i za to, że powierzyli im swoje dzieci, aby spędziły kolejnych osiem lat swojego życia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kruszynie.

  Następnie dyrektor odebrał ślubowanie oraz dokonał pasowania pierwszoklasistów.

  W ten oto sposób dzieci z klasy pierwszej stały się pełnoprawnymi uczniami szkoły. Ślubowały na jej sztandar – symbol tradycji, honoru i wierności. Sztandar symbolizuje również przynależność do określonej grupy. Tą grupą, w naszym przypadku, jest społeczność uczniowska Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kruszynie.

              Ślubując na sztandar dzieci wypowiedziały wiele ważnych słów. Mówiły o tym, jak ważne w życiu są wartości.

   W poczet uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie zostali przyjęci:

  Adamczyk Gabriel  ,Bieleń Maksymilian ,Bielewicz Lena ,Błędniak Piotr ,Boski Jakub Tomasz, Bulczak Kacper

  Chrzan Michał , Giza Natasza ,Jasik Gabriel, Jasińska Dominka ,Kiepura Antoni ,Kozak Zuzanna ,Kucia Kornel

  Lasecka Laura ,Lewandowski Tymoteusz, Lipska Klara ,Majeryk Wojciech, Michalik Filip, Miś Marcela

  Pawlus Tymoteusz ,Szemberska Wiktoria ,Wolański Jan

   Przedstawiciele samorządu uczniowskiego również przywitali swoich młodszych kolegów. Powiedzieli:

  "Kochani, Mali Przyjaciele!

  Od momentu wejścia w szkolne progi tworzycie razem z nami wielką szkolną rodzinę. Wiecie, że w rodzinie każdy obok praw ma także obowiązki, które powinien sumiennie wypełniać. Naszym wspólnym obowiązkiem jest przede wszystkim nauka, do której wdrożą Was nauczyciele i rodzice.

  My starsi koledzy wyciągamy do Was pomocną dłoń. Zawsze możecie skorzystać z naszych rad i pomocy, zwrócić się do nas ze wszystkimi trudnymi sprawami, problemami, a wiemy, że będzie ich dużo. Będziemy kontaktować się z Wami na przerwie, pomagać w szukaniu zagubionych rzeczy, będziemy wspólnie się bawić.

  Uśmiechnijcie się, bo w szkole jest przyjemnie, miło i radośnie. Cieszymy się, że powiększyła się nasza szkolna rodzina.

  Życzymy Wam wspaniałych wyników w nauce i wzorowego zachowania".

  Następnie przyszedł czas na prezenty od rodziców, od społeczności szkolnej oraz na pamiątkowe dyplomy.

  Marzanna Gal

 • PIERWSZY DZWONEK

  Dzień 1 września 2020 roku na długo pozostanie w naszej pamięci, gdyż właśnie tego dnia nastąpiło oficjalne otwarcie nowego budynku dydaktycznego Zespołu  Szkolno- Przedszkolnego  w Kruszynie. Uroczysta inauguracja roku szkolnego została ograniczona do minimum oczywiście ze względu na zachowanie bezpieczeństwa w dobie pandemii. 

  Po odśpiewaniu hymnu Dyrektor Dariusz Kunaszko powitał : wicewójta Gminy Bolesławiec -Pana Romana Jaworskiego, wiceprzewodniczącą Rady Gminy Panią Grażynę Łucką, Radnych Gminy Bolesławiec: Pana Rafała Jańca i Pana Henryka Ostrowskiego, księdza Proboszcza Ludwika Maciaka, sołtysa wsi Łaziska Panią Martę Kiernicką, Przewodniczącego Rady Zespołu Pana Ryszarda Durana, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Ewelinę Zawadę, samorząd uczniowski, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi oraz zgromadzonych rodziców.

  „Nowoczesna, dobrze wyposażona szkoła daję szansę pełnego rozwoju i dobrego przygotowania do życia we współczesnym świecie”. To motto najbardziej przyświecać będzie tegorocznym pierwszoklasistom, których w nowych progach powitał pan dyrektor i pani wychowawczyni –  Marzanna Gal.

  Nasza szkoła powiększyła się o kilka nowych sal lekcyjnych, świetlicę, duży i przestronny hol, który wypełniają nowoczesne szafki na odzież wierzchnią dla uczniów.

  Początek rozbudowy, burzenie fragmentów ścian napawało mieszaniną uczuć z jednej strony radość, że prace ruszyły , z drugiej strach, czy aby uda się zakończyć wszystko szczęśliwie. W każdym etapie budowy dochodziły kolejne prace dodatkowe, a co za tym idzie kolejne ulepszenia infrastruktury.Szczególe podziękowania należą się Panu Wójtowi i Radzie Gminy za szkołę, jej  wyposażenie, ogromną dbałość o każdy szczegół, poczynając od przysłowiowej ławki, a kończąc na monitorach interaktywnych. Dzięki tej kilkumilionowej inwestycji możemy spokojnie poszerzać horyzonty wiedzy naszch uczniów, rozwijać w nich pasje i dbać przy tym o bezpieczeństwo Nas wszystkich.

  Życzymy wszystkim uczniom, by mieli nieukrywaną radość z odkrywania i wgłębiania się w kolejne pokłady wiedzy, a nauczycielom – satysfakcji z pracy z dziećmi i wielu sukcesów zawodowych.

  Anna Kaluzka

 • UCZNIOWIE NA NARTACH

  UCZNIOWIE NA NARTACH

  Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w dniu 8.02.2020 r. wyruszyli na poszukiwanie zimy!!! Śnieg-wspaniały biały puch znaleźli w... Jakuszycach, gdzie świetnie się bawili i skorzystali z uroków prawdziwej zimy.. Wycieczka wpisala się w ich pamięci , jako niezapomniana przygoda na nartach i zapewne bedzie powtórzona.

  >>> FOTORELACJA<<<

 • MŁODZI NAUKOWCY

  MŁODZI NAUKOWCY

  W dniu 07.02.2020r. uczniowie klasy 7 i 8 odwiedzili  ośrodek edukacyjny Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu. W ramach rozbudzania zainteresowań o tematyce chemicznej i biologicznej  uczestniczyliśmy w zajęciach laboratoryjnych.  Podczas badań laboratoryjnych składników żywności mogliśmy odpowiedzieć sobie na nurtujące pytanie, czy na pewno wiem, co jem? Przypomnieliśmy sobie również, na czym polega proces fotosyntezy, oraz przeprowadziliśmy chromatograficzną analizę barwników roślinnych. Na koniec uczniowie mogli wykonać własnoręcznie mydełka, które zabrali ze sobą. Okazało się, że nauka to także świetna zabawa!

  Karolina Jopek

 • PSYCHOLOGICZNE UWARUNKOWANIA UZALEŻNIEŃ WŚROD DZIECI

  PSYCHOLOGICZNE UWARUNKOWANIA UZALEŻNIEŃ WŚROD DZIECI

  W dniu 29.01.2020 r. odbyło sie spotkanie z Panią Teresą Rudzińską - Dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bolesławcu. Na spotkanie zostali zaproszeni rodzice uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie, którzy zostali zapoznani z informacjami z zakresu PSYCHOLOGICZNYCH UWARUNKOWAŃ UZALEŻNIEŃ WŚROD DZIECI.  Spotkanie było jednym z działań szkoły wspierających rodziców w wychowaniu i zwróceniu ich uwagi na ewentualne niepokojące sygnały z  zakresu uzależnień i sposobów ich zapobiegania. Dyrektor Zepołu Szkolno-Przedszkolnego na zakończenie spotkania- serdecznie podziękował Pani Dyrektor Teresie Rudzińskiej za przekazanie kwintesencji wiedzy z tak ważnej dziedziny. Jednocześnie złożył podziękowania Wszystkim rodzicom, którzy uczestniczyli w spotkaniu.

 • MIKOŁAJ W SZKOLE!!!

  MIKOŁAJ W SZKOLE!!!

  HO! HO! HO!   6 grudnia 2019 - Jak się okazuje w Zespole Szkolno – Przedszkolnym są sami grzeczni uczniowie. Dowodem na to były odwiedziny Świętego Mikołaja, który dziś odwiedził uczniów klas I – VIII, a także spotkał się z gronem pedagogicznym i samym Dyrektorem Szkoły. To szczególny dzień dla wszystkich, gdyż upamiętnia  i celebruje piękna tradycje obdarowywania prezentami. Nasi uczniowie doskonale wiedza ,że bardziej cieszy dawanie, niż branie podarków.

  Mikołaj zadawał pytania, sprawdzając wiedzę tych dużych i małych odnośnie swojego pochodzenia, a co niektórzy musieli wykazać się wiedza matematyczną, polonistyczną i ogólną, aby otrzymać prezent. Zabawy i radości było dużo, a oto przecież chodzi w tym dniu.

  Anna Kaluzka

 • NOC W SZKOLE!

  NOC W SZKOLE!

  W piątek 6 grudnia w naszej Szkole odbyło się mikołajkowe nocowanie dla uczniów z klasy 1 i 3. Początek wydarzenia zaplanowany został na godzinę 18:00, koniec zaś na godzinę 9 rano następnego dnia.

  Nocna przygoda rozpoczęła się od zakwaterowania uczniów w wyznaczonych salach. Dziewczynki i chłopcy osobno. Gdy już wszyscy przybyli, na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie, na którym dzieci dowiedziały się o harmonogramie nocowania.

  Przyszedł czas na pyszną kolację, którą przygotowali rodzice uczniów. Na stołach znalazły się pyszne kanapki, warzywa i ciepła herbata oczywiście nie zabrakło nutelli J. Gdy już nabraliśmy sił udaliśmy się na sale gimnastyczną gdzie odbyły się zawody sportowe. Konkurencji było dużo, dzieci musiały skakać, biegać, kozłować a nawet grać w hokeja. Emocji było bardzo wiele. Oczywiście wszystkie drużyny zwyciężyły i otrzymały słodkie nagrody. 

  Potem przyszedł czas na chwilę relaksu. Postanowiliśmy upiększyć naszą szkołę na przyjazd Mikołaja bo przecież na Niego będziemy czekać całą noc. Wspólnymi siłami zrobiliśmy piękne wyklejane bombki, które potem komisyjnie przywiesiliśmy na korytarzu szkolnym. Efekt był naprawdę piorunujący, teraz Mikołaj na pewno nas odwiedzi.

  Po tak wielu emocjach byliśmy już zmęczeni, tak przynajmniej nam się wydawało J. Umyliśmy zęby i udaliśmy się do łóżek. Na zakończenie dnia dzieci oglądnęły bajkę, posłuchały kołysanek i zasnęły. Gdy już pogasły światła i zakończyła się wędrówka uczniów do toalet, zapadła względna cisza ;).

  W sobotę o godzinie 06:00 rano wszyscy wypoczęci i z uśmiechem na twarzy wstali na śniadanie, już na schodach zauważyliśmy pierwszą wskazówkę od Świętego Mikołaja – to była jego czapka !!!!!! Po śniadaniu zaczęły się poszukiwania po szkole. Znaleźliśmy cztery listy, które zawierały zadanie i kolejną wskazówkę. Wszystkie zadania wykonaliśmy bardzo dokładnie i na końcu czekała na nas nagroda. W pomieszczeniu pani pielęgniarki znaleźliśmy cały kosz prezentów. Nie zabrakło ich dla nikogo, nawet panie zasłużyły na prezenty w tym roku.

  Na zakończenie naszego nocowania posprzątaliśmy sale, w których spaliśmy. O godzinie 9:00 rodzice zabrali dzieci do domu. Ta noc na pewno długo zostanie w naszych sercach. Św. Mikołaju odwiedzaj nas częściej!!!!

   

   

  Magdalena Kędzierska

  Beata Chmielik

 • 4 grudnia 2019 – „Szybcy i śnieżni” – Nowe Horyzonty Edukacji

  4 grudnia 2019 – „Szybcy i śnieżni” – Nowe Horyzonty Edukacji

  4 grudnia 2019 – „Szybcy i śnieżni” – Nowe Horyzonty Edukacji

  https://dystrybucja.kinodzieci.pl/wp-content/uploads/2019/09/Racetime-1-590x350.jpg

  4 grudnia bieżącego roku klasa I i III wybrała się do kina „Forum” w Bolesławcu. Punktualnie o godz. 9:00 wyjechaliśmy z pod szkoły i już po 15 minutach byliśmy w kinie. Przed seansem jak zawsze odbyła się prelekcja, gdzie dowiedzieliśmy się o czym będzie bajka. Zadaliśmy sobie pytanie: czy pomysłowemu Frankiemu uda się pokonać pewnego siebie Zaca, który nie ma skrupułów, by oszukiwać podczas rywalizacji? Dowiedzieliśmy się też wielu ciekawych informacji na temat kraju, w którym bajka powstała, czyli Kanady.
   Po chwili zgasły światła i zaczął się film „Szybcy i śnieżni”. To było niezwykłe przeżycie. Widownia reagowała wyjątkowo głośno. Niektórzy śmiali się, inni głośno krzyczeli.

    Po zakończonej projekcji udaliśmy się do autobusu i już o 12:30 byliśmy w szkole.

    To było udane wyjście. Towarzyszyły mu: radość, dobry humor i wrażenia po obejrzanym filmie. Emocje związane z filmem pozostały do późnego popołudnia.

   

  Magdalena Kędzierska

 • "OTWARTY UMYSŁ" - wycieczka uczniów.

  "OTWARTY UMYSŁ" - wycieczka uczniów.

  27 listopada 2019

           To już nasza trzecia wycieczka w ramach projektu „Otwarty umysł -Twoją szansą na rozwój”. Tym razem byliśmy we Wrocławiu w ZOO. Wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych na terenie ZOO. Klasy młodsze miały okazję podczas zajęć warsztatowych przetestować swoje zmysły i dowiedzieć się, w jaki sposób zwierzęta przystosowały się do życia nocą. Testowaliśmy swój wzrok, słuch, dotyk i zapach. Klasy starsze , na zajęciach „Darwin – jak zmieniać swiat”, dowiedziały się, na czym polega proces przystosowania się organizmów do środowiska, na jakich podstawach sklasyfikowano gatunki i w jaki sposób zmieniająca się przyroda wpływa na bioróżnorodność.

           Bardzo interesujące było Afrykarium. Zwiedzaliśmy je z panią przewodnik i każdy z nas miał zestaw słuchawek, dzięki któremu słyszeliśmy wszystkie ciekawostki, które pani nam przekazywała, mogliśmy zadawać pytania i nawet nie zauważyliśmy, jak minęło ponad półtorej godziny. Na koniec jeszcze krótki spacer po ZOO i zmęczeni, zadowoleni wróciliśmy do domu.

  Ewa Śliwińska

 • BAL ANDRZEJKOWY

  BAL ANDRZEJKOWY

  23.11.2019 r. w Sali Domu Ludowym w Łaziskach odbył się Charytatywny Bal Andrzejkowy zorganizowany przez Radę Rodziców przy Zespole Szkolno Przedszkolnym w Kruszynie.

  Bal ten był organizowany w celu zebrania funduszy na cele statutowe Szkoły oraz Rady Rodziców. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców oraz grona pedagogicznego Bal cieszył się ogromnym zainteresowaniem i umożliwił dobrą zabawę dla 138 osób.

  Bal Andrzejkowy został rozpoczęty wspólnie przez Przewodniczącą Rady Rodziców, Zastępcę Przewodniczącej Rady Rodziców (Daniel Kędzierski) oraz Dyrektora Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Kruszynie Pana Dariusza Kunaszko. Po przemowach i podziękowaniach dla wszystkich, którzy wsparli organizację Balu (rodziców, sponsorów, grona pedagogiczne za piękne dekoracje a zwłaszcza Pani Asi Czaplickiej, która podjęła się ich wykonania ).rozpoczął się Bal. W trakcie Balu prowadzona była licytacja obrazów malowanych przez uczennice ZSP w Kruszynie. Goście mogli zakupić również andrzejkowe ciasteczka z wróżbą i dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości. Parkiet wykorzystany był w każdym centymetrze i w trakcie Balu nie był nigdy pusty. Po północy wśród przybyłych gości odbyło się losowanie Króla i Królowej Balu. W przerwach między blokami tanecznym można było się posilić pysznym jedzeniem, które co rusz donoszone było do stolików.

   

  Ewelina Zawada

 • Karol Janiec - laureatem konkursu.

  Karol Janiec - laureatem konkursu.

     W tym roku,  już po raz trzynasty, uczniowie naszej szkoły brali udział w "Ogólnopolskim Konkursie na List Odręcznie Napisany " organizowanym przez GOKiS w Kruszynie.

  Celem konkursu jest ocalenie od zapomnienia sztuki pisania listów, w tym przykładanie wagi do estetycznego i czytelnego zapisu treści listu (np. użycie papeterii), rozwijanie wyobraźni i umiejętności swobodnego wyrażania siebie poprzez własne teksty.

  W bieżącej edycji konkursu uczniowie mieli do dyspozycji tematy:- „Historia jednej znajomości...” – dla kategorii II (13-15 lat) oraz III (16 lat i powyżej),

  - „Gdybym miał zaczarowany ołówek…” – dla I, najmłodszej kategorii wiekowej (10 -12 lat).List mógł  być skierowany do osoby istniejącej w rzeczywistości lub fikcyjnej. Każdy uczestnik miał prawo do dowolnej interpretacji tematu i rozwinięcie go  według własnego uznania.  Do GOKiS-u w Kruszynie nadesłano mnóstwo listów, z całej Polski. Prace konkursowe ocenili pisarze ze Związku Literatów Polskich ze Szczecina. 

              Cieszymy się bardzo , że Karol Janiec - uczeń klasy 5b zdobył wyróżnienie w tym konkursie. Laureatowi życzymy dalszych sukcesów w konkursach literackich.

                                                                                     M. Hlastawa- Wojtowicz

 • KONKURS PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ,

  KONKURS PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ,

  W dniu 26 listopada odbyl się KONKURS PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ, ktorego organizatorem był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bożejowicach. Naszą szkołę reprezentowały : Natalia Dymarska z klasy Vb i Aleksandra Kedzierska z klasy Va. Uczennice pieknie zaprezentowaly utwor o charakterze patriotycznym i w konsekwencji zdobyły III miejsce. Serdecznie gratulujemy sukcesu mlodym artystkom.                                                    

 • DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

  DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

  28.11.2019r. nadeszła długo oczekiwana dyskoteka szkolna zorganizowana przez Samorząd Uczniowski dla uczniów klas V- VIII.

  Muzyczną oprawą zajęli się doświadczeni uczniowie klasy VII- Gracjan i Damian, za co dziękujemy! Szaleństwo na parkiecie trwało 2 godziny. Niektórzy uczniowie przebrali się za swoich ulubionych bohaterów. Wszystkie klasy zadbały o poczęstunek i wyrównanie racji energetycznych w postaci pysznych ciast, słodyczy i…królową poczęstunku..została PIZZA!!!

  Miłym przerywnikiem tanecznych wygłupów były ważne w tym dniu..wróżby.. Oj..niejedna dziewczyna wylosowała imię przyszłego męża, a nawet sugerowaną datę ślubu. Dla niektórych ważne okazały się numery toto-lotka skrzętnie ukryte w pysznych ciastkach.

  Wszystko co dobre szybko się kończy..więc..z utęsknieniem wyczekujemy karnawału..

   

  Samorząd Uczniowski

 • Z ŻYCIA KLASY IIB

  Z ŻYCIA KLASY IIB

  Andrzejkowe tradycje w klasie II B.

  Od dawien dawna ludzie chcieli znać swój los, więc wierzyli, że wróżby przepowiedzą im przyszłość. Dzieci z klasy II B wiedzą, że  od nich głównie zależy to, co spotka je w nadchodzących latach. Wiedzą też, że takie spotkania, jak andrzejki, są doskonałą okazją do wspólnej zabawy, do przeżycie miłych chwil w gronie przyjaciół oraz do podtrzymywania tradycji i dawnych obrzędów.  Dlatego 29 listopada przyszliśmy do szkoły odmienieni, bo były wśród nas czarownice i czarodzieje oraz księżniczki. Tak przebrani laliśmy wosk, aby z cienia otrzymanej figury odczytać, co czeka nas wkrótce. Każdy ustawiał swojego buta wśród butów innych dzieci, aby obserwować, który z nich jako pierwszy przekroczy próg klasy. Ta wróżba miała przepowiedzieć kto najszybciej wyjdzie za mąż lub ożeni się. Wszyscy celowali długą szpilką w serce z wypisanymi imionami, aby dowiedzieć się jakie imię będą mieli wybrankowie lub wybranki ich serc. W klasie panował gwar i śmiech. Nasze klasowe andrzejki zakończyliśmy wspólnym zjedzeniem słodkiego poczęstunku przygotowanego przez mamusie. Ten dzień będziemy długo wspominać.

   

  Klasowy teatrzyk

  Na jednej z lekcji edukacji polonistycznej klasa II B poznała tekst inscenizacji pt.: „Dobra wróżba”. Tak ten utwór spodobał się dzieciom, że postanowiły przygotować teatrzyk kukiełkowy inspirowany czytanym utworem. Każdy z uczniów otrzymał rolę, której musiał nauczyć się na pamięć. Podczas zajęć koła zainteresowań dzieci przygotowały  papierowe lalki, a wśród nich postać głównego bohatera – pana Malkontenta Smętnego. Wystarczyło kilka prób, aby gotowy mini – teatrzyk mógł zostać zaprezentowany koleżankom i kolegom z innych klas. W dniu 3 grudnia spektakl zobaczyły dzieci z klasy II A. Przedstawienie bardzo podobało się  widzom o czym mogą świadczyć gromkie brawa i pyszne cukierki otrzymane od nich. W następnych dniach inscenizacja zostanie pokazana klasie I i III.

   

  Robimy sałatkę.

  Na lekcjach edukacji zintegrowanej uczniowie klasy II B uczestniczyli w cyklu lekcji poświęconych zdrowemu odżywianiu, podczas których dowiedzieli się, jakie produkty powinny jeść dzieci, by były zdrowe, a których spożycie należy ograniczyć lub z nich całkowicie zrezygnować. Zwieńczeniem zajęć było przygotowanie zdrowej warzywno – owocowej sałatki. Dzieci samodzielnie kroiły produkty, mieszały je, doprawiały do smaku. Gdy sałatka była gotowa nie pozostało nic innego, jak ją zjeść. Wszystkim bardzo smakowała - także nauczycielom i rodzicom, których mali kucharze poczęstowali swoim kulinarnym dziełem.

   

   

 • MOJ ZAWOD ,MOJA PASJA,MOJE HOBBY

  MOJ ZAWOD ,MOJA PASJA,MOJE HOBBY

  W ramach cyklu spotkań z rodzicami klasa 2a i 2b gościły Pana Dariusza Durana, lekarza specjalistę ortopedę z wieloletnim doświadczeniem. W trakcie obszernej prezentacji uczniowie zapoznali się z tajnikami zawodu , jakie schorzenia leczy ortopeda, całą drogę od wypadku do postawionej diagnozy. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz narzędzi ortopedycznych.  Jako chirurg ortopeda nasz gość omówił również przebieg operacji, udział pozostałego personelu medycznego. Uczniowie mieli możliwość symulacji zabiegu chirurgicznego poprzez całokształt przygotowania do operacji( odpowiedni ubiór, higiena, współpraca przy stole chirurgicznym). Omówione zostały nagłe przypadki oraz te nie wymagające nagłej interwencji. Na zakończenie uczestniczyliśmy w pokazie zakładania opatrunków i gipsu. To była wyjątkowo interesująca nauka poprzez poznanie bardzo ważnej profesji aż do wniosków żeby na co dzień być bardziej ostrożnym.

  Malgorzata-Kanis-Skrzypek

 • WYCIECZKA KLASY IIA

  WYCIECZKA KLASY IIA

  19 listopada klasy 2a i 2b uczestniczyły w warsztatach ceramicznych w Manufakturze w Bolesławcu. Podczas warsztatów uczniowie mogli rozwijać zdolności manualne oraz wrażliwość artystyczną. Uczniowie mieli okazję nie tylko do poszerzenia swoich zainteresowań, ale była to też możliwość nauki i tworzenia czegoś niezwykłego – własnoręcznie malowanego naczynia. Dzieci same mogły zaprojektować wzór, dobrać kolory. Następnie pracownicy Manufaktury poddali naczynia szkliwieniu i wypalaniu. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia Manufaktury z panią przewodnik. Podczas zwiedzania uczniowie poznali wszystkie etapy produkcji począwszy od wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, po ostateczny, drugi wypał kamionkowych naczyń. Może w przyszłości właśnie te warsztaty zapoczątkują wśród niektórych uczniów przygodę z ceramiką?

  Małgorzata-Kania Skrzypek

 • DZIECI - DZIECIOM

  DZIECI - DZIECIOM

  W dniu 15.11.2019 r. zakończyła się akcja charytatywna Polskiego Czerwonego Krzyża pod hasłem „Dzieci – dzieciom”, w której wzięły aktywny udział wszystkie klasy z naszej szkoły oraz grupy przedszkolne. Celem akcji była pomoc dzieciom niepełnosprawnym i przygotowanie dla nich paczek.

  Uzbieraliśmy między innymi: środki czystości, przybory toaletowe, artykuły żywnościowe, przybory szkolne, książeczki dla dzieci, maskotki, zabawki i wiele innych rzeczy. Dzięki wspólnemu działaniu udało się zebrać bardzo dużą ilość rzeczy dla potrzebujących dzieci! Paczki zostały przekazane do PCK w dniu 15.11.2019 r.

  W imieniu swoim, pracowników Polskiego Czerwonego Krzyża, a przede wszystkim potrzebujących dzieci pragnę ogromnie podziękować wszystkim Darczyńcom, którzy zaangażowali się w akcję – uczniom      i ich rodzicom oraz wychowawcom klas. „Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło         i wraca do nas”.

                                                                                                               

                                                                                                                        Anna Myślińska

                                                                                                                Szkolny Klub Wolontariatu

   

  AKCJA  POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA W BOLESŁAWCU

  „DZIECI – DZIECIOM”

  WIĘCEJ INFORMACJI  ======>>>>>

   

 • Uroczystość z okazji Święta Niepodleglości

  Uroczystość z okazji Święta Niepodleglości

  8 listopada 2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie uczniowie uroczyście obchodzili Święto Niepodleglości. Piękny program artystyczny, wykonany przez uczniów naszej szkoły, poruszył wszystkich obecnych i przybliżył historię tak ważnego święta. Uczniowie przedstawili historię "bez słów", która przez wszystkich zostala bardzo dobrze odebrana.Uczniowie odśpiewali Hymn Polski skladający się z czterech zwrotek. W uroczystości, wraz z uczniami, wzięli udzial zaproszeni goście, wśród ktorych byli: Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy - Pani Grażyna Łucka, Ks. Ludwik Maciak, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich - Pani Irena Szoka, Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Ewelina Zawada, Przewodniczący Rady Zespołu - Pan Ryszard Duran, Zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców - Pan Daniel Kędzierski oraz obecni rodzice.  Uwieńczeniem uroczystości był przepiękny utwór zaśpiewany przez Aleksandrę Kędzierską i Natalię Dymarską.

  Na zakończenie uroczystości dyrektor podziękował młodym artystom za występ. Zwrócił jednocześnie uwagę na to, w jaki sposób dziś możemy cieszyć się wolnością i czuć się Patriotami. Podziękował również wszystkim  uczniom za wzorowe uczczenie szkolnej uroczystości-Święta Niepodległości poprzez odpowiedni, galowy strój i biało-czerwone kotyliony przypięte do swoich piersi oraz Pani Annie Kaluzce, Magdalenie Kędzierskiej, Katarzynie Wołoszyn i Rolandowi Lippikowi za przygotowanie uczniów.

strona: