• PROGRAMY SZKOLNE

O programie:

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Laboratoria Przyszłości  to  Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Otrzymane wsparcie finansowe w kwocie 70 000,00 zł

W programie Laboratoria Przyszłości został zakupiony sprzęt:

• Drukarka 3D do pakietu podstawowego Sygnis Edu Lab 3D
          • Sygnis Edu Lab 3D - pakiet podstawowy
          • Zestaw edukacyjny Arduino
          • Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1
          • Statyw do aparatu i kamery
          • Aparat fotograficzny Sony RX100 III
          • Zestaw lamp światła ciągłego GlareOne
          • Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini
          • Mikroport Saramonic Blink 500 B1
          • Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
          • Gogle Class VR Premium 16 szt. wraz z walizkami

Sprzęt będzie użytkowany na zajęciach lekcyjnych z poszczególnych przedmiotów, zajęciach pozalekcyjnych, kółkach zainteresowań

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” to nowy, ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekt ten jest nowatorskim przedsięwzięciem, którego jednym z najważniejszych celów jest wprowadzenie w około 1000 (edycja 2013/14) i około 200 (edycja 2015) podmiotach – szkołach i przedszkolach z całej Polski nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły. W bieżącym roku Zespól Szkolno-Przedszkolny w Kruszynie przystąpił do projektu. Naszą szkołę będzie reprezentować sześć osób:

dwóch nauczycieli: Pani Marzanna Gal i Ewa Śliwińska

dwoje rodziców: Pani Renata Biegała oraz Barbara Tomaszewska Chwała

dwóch uczniów: Karolina Chwała i Szymon Biegała

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM "MAŁY MISTRZ"

W tym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych biorą udział w programie „Mały Mistrz”, którego głównym celem jest rozwijanie sprawności fizycznej ze szczególnym uwzględnieniem uzdolnień koordynacyjnych, mających istotne znaczenie w rozwoju i funkcjonowaniu małej motoryki dziecka. Program ma również na celu monitorowanie stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej dzieci. Ideą przewodnią programu jest zdobywanie przez uczniów określonych sprawności w różnych kategoriach.