liczba odwiedzin: 369249

Nawigacja


WEJSCIA DO KLAS KONTAKT Z NAUCZYCIELAMI OGÓLNE ZASADY ZDALNEGO NAUCZANIA PLAN ZAJĘĆ BEZPIECZEŃSTWO W SIECI MOTYWACJA DLA UCZNIA ORGANIZACJA PRACY W DOMU SZKOŁA PODSTAWOWA- PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA PRZEDSZKOLE PUBLICZNE-PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA KONSULTACJE BEZPOŚREDNIE DLA UCZNIOW KLAS IV-VIII HARMONOGRAM KONSULTACJI dla klas IV-VIII

ZDALNE NAUCZANIE

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci ?

 

            Zdalne nauczanie, które obecnie szkoła ma prowadzić, wymusza częste obcowanie dziecka z Internetem. Niesie on, oprócz informacji potrzebnych dziecku do wykonania obowiązków związanych z nauką, wiele niepożądanych treści i możliwości działania.

Dorośli powinni zatem ustalić z dzieckiem jasne zasady korzystania
z zasobów sieci – powiedzieć o swoich oczekiwaniach w związku z tym oraz zrobić jak najwięcej, żeby sprawdzić czy dziecko ich przestrzega.

W celu poprawy bezpieczeństwa dzieci korzystających z Internetu warto zainstalować na urządzeniach, z których korzystają, oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej. 

Udostępniając dziecku urządzenia z dostępem do Internetu, należy odpowiednio skonfigurować ich system operacyjny. Jest to dosyć proste i powoduje znaczne ograniczenie dostępu do szkodliwych treści. W przypadku tabletów i smartfonów z systemem Android warto odpowiednio skonfigurować Google Play, przeglądarkę oraz aplikację serwisu YouTube. W nowszych wersjach systemu istnieje także możliwość stworzenia profilu ograniczonego, który będzie stanowił bezpieczną przestrzeń dla dziecka.

Właściciele urządzeń mobilnych z systemem iOS (iPad, iPhone) mogą ograniczyć dziecku dostęp do wybranych treści, korzystając z funkcji „Ograniczenia”, która znajduje się w ustawieniach ogólnych. Określimy tam m.in. ograniczenie wiekowe dotyczące wyświetlanych filmów oraz używanych programów.

Dla zapewnienia dziecku poczucia bezpieczeństwa bardzo duże znaczenie mają częste rozmowy z nim i życzliwe zainteresowanie opiekunów jego doświadczeniami życiowymi, w tym i tymi związanymi z przestrzenią on-line. Mając dobry kontakt z dzieckiem dorosły może zauważyć niepokojące sytuacje kontaktu dziecka z niepożądanymi treściami bądź jego negatywną działalność w mediach społecznościowych i zareagować odpowiednio do sytuacji – porozmawiać, wyjaśnić problem, zastanowić się, jak unikać podobnych sytuacji – zainstalować oprogramowanie filtrujące, wyeliminować szkodliwe gry, poinstruować dziecko, jakich aktywności w sieci unikać itd. Pomocni w interwencji mogą być konsultanci bezpłatnej linii 800 100 100”.

 

Aby uczniowie mogli czuć się bezpiecznie, korzystając z sieci i ucząc się w domu, zalecamy:
1. korzystanie z oprogramowania antywirusowego,
2. otwieranie wiadomości tylko od znajomych osób, wychowawcy, nauczycieli,
3. ostrożne pobieranie plików z sieci,
4. unikanie klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail,
5. nie podawanie w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłanie swoich zdjęć,
6. ochrona swoich kont na serwisach społecznościowych,
7. stosowanie trudnych do odgadnięcia haseł, które są kombinacją liter i cyfr,
8. czytanie regulaminów,
9. sprawdzanie, czy strona, do której się logują, ma zabezpieczenie SSL,
10. pamiętanie, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.