• AKTUALNE NEWSY - redagowane przez nauczycieli

• Szanowni Państwo,

W związku z incydentalnym i jednostkowym problemem wszawicy, który miał miejsce w przedszkolu, bardzo proszę o zapoznanie się z materiałami profilaktycznymi - umieszczonymi poniżej.

Jednocześnie informuję, że na moje polecenie - pielęgniarka szkolna co 2 tygodnie będzie przeprowadzała przegląd czystości skóry głowy.

Dyrektor

Wszawica jest częstą chorobą pasożytniczą, a przy tym stanowi problem o wymiarze społecznym. Mimo że obecnie nie jest już istotną kwestią  zdrowotną,  jej  pojawienie  się  powoduje  często  niepokój  społeczny, co prowadzi do poczucia wstydu, powoduje nieobecności w  szkole,  czy  pracy.  Tymczasem  różne  gatunki  wszy  to  powszechnie występujące pasożyty związane nie tylko z człowiekiem, ale też z wieloma innymi zwierzętami. Pasożyty te łatwo rozprzestrzeniają się       w populacji żywicieli, gdzie często występują niezauważone, nie powodując objawów chorobowych. Zarażenie  wszami  nie  jest  tylko  kwestią  przestrzegania  zasad higieny, ani dowodem na jej nieprzestrzeganie. Ale stosowanie pewnych  prostych  zasad  chroni  przed  zarażeniem,  a  przede  wszystkim rozwojem  wszawicy.  Choroba  występuje  na  całym  świecie,  pojawia się  w  różnych  populacjach  ludzkich,  w  różnych  środowiskach.  Aby zrozumieć, opanować i skutecznie pokonać problem, należy niewątpliwie  poznać  biologię  i  fizjologię  samego  pasożyta,  jego  zwyczaje, cykl  rozwojowy  i  różne  mechanizmy  adaptujące  do  pasożytniczego  trybu życia. Ułatwi to zrozumienie zasad profilaktyki i skutecznego zwalczania.  Ponieważ problem wszawicy dotyczy w szczególności dzieci i młodzieży, informacje tu zawarte skierowane są w pierwszym rzędzie do odpowiedzialnych  za  opiekę,  wychowanie  i  edukację,  czyli  rodziców, opiekunów, nauczycieli, wychowawców, ale także osób odpowiedzialnych za działania profilaktyczne. A ponadto do wszystkich, których problem ten dotyczy lub dotyczyć może.

(źródło: http://wszawica-sora.pl)

INFORMATOR

Jak co roku dla wszystkich Przedszkolaków maj jest miesiącem, w którym z wielkim zaangażowaniem i trudem przygotowują występy dla ukochanych Mam, które 26 maja obchodzą swoje święto. W Przedszkolu Publicznym w Kruszynie w ten niezwykle ważny czas Przedszkolaki z grupy „Jamniczki” przedstawiły program artystyczny nie tylko dla Mam, ale również dla Tatusiów obchodząc 30 maja 2018 r., wspólnie „Dzień rodziny”, na który mogła przybyć zarówno ukochana Babcia, jak i ukochana Ciocia. Podczas starannie przygotowanych występów Przedszkolaki prezentowały swe talenty recytatorskie, wokalne i taneczne, budząc zachwyt w oczach najbliższych. Zwieńczeniem  całej uroczystości był smakowity poczęstunek. „Dzień rodziny” to wspaniały czas zarówno dla Rodziców jak i Dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.

Autorki artykułu:

Joanna Piechota