• RADY DLA UCZNIA

• Jak efektywnie uczyć się w domu?

1. Zaplanuj sobie czas na naukę.

Jest to kluczowa sprawa: w jakich godzinach masz czas tylko na naukę i nic nie może cię wtedy rozpraszać. To ty musisz o to zadbać i wszelkie rozpraszające cię bodźce musisz usunąć. Zacznij od przejrzenia materiału, który chcesz opanować. Jeśli trzeba, podziel go na mniejsze części i ucz się po kolei, zgodnie z planem.

1. Zadbaj o korzystne otoczenie.

– dobre oświetlenie,

– odpowiednia temperatura pomieszczenia,

– usunięcie rozpraszających czynników,

– pomyśl, co może poprawić twoją koncentrację,

– świeże powietrze w pokoju (regularnie wietrz swój pokój) ,

– nie ucz się na leżąco, do siedzenia wybieraj wygodne krzesło, wyprofilowane, o odpowiedniej wysokości,

– odłącz media, TV, radio, wyloguj się z portali społecznościowych i komunikatorów,

– na czas nauki zrezygnuj w swoim otoczeniu z towarzystwa rozpraszających cię osób.

1. Zadbaj o odpowiedni nastrój do nauki.

Na jakość uczenia się mogą mieć wpływ także czynniki zewnętrzne:

– brak motywacji,

– złe samopoczucie,

– przemęczenie fizyczne i psychiczne.

1. Wykorzystaj do nauki wszystkie zmysły.

Najskuteczniej zapamiętujemy i uczymy się w sposób „polisensoryczny”, czyli angażując wszystkie zmysły:

– patrząc,

– słuchając,

– notując,

– rysując.

– śpiewając rymowanki,

– powtarzając na głos z pamięci zapamiętane informacje,

– opowiadając komuś o tym, czego się nauczyłeś. ( nauczyłaś).

1. Rób efektywne notatki.

Notując w szkole, możesz zastosować kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym łatwiej ci będzie później uczyć się z notatek w domu:

– zapisuj tylko najistotniejsze informacje,

– stosuj czytelną, przejrzystą formę graficzną,

– notuj tylko na jednej stronie kartki, aby łatwiej ci było przeglądać notatki,

– używaj kolorów, podkreśleń, strzałek, znaków graficznych oraz własnych skrótów. Jeśli ich nie masz, to postaraj się stworzyć kilka na początek.

– twórz mapy myśli,

– słuchając opowiadania, wykładu, czy oglądając film związany z tematem, lepiej przyswoisz sobie informacje aktywnie notując, rysując mapy pojęć lub mapy myśli.

1. Rób optymalne powtórki.

Powtórka to ponowne, szybie przejrzenie materiału i powtórzenie najważniejszych informacji. Częste powtórki pozwolą ci zapamiętać maksimum informacji i zaoszczędzić czas.

1. Zadbaj o wypoczynek, relaks i dobry sen.

– twoje potrzeby powinny być zaspokojone, tj. potrzeba pokarmu, pragnienia, wypoczynku i snu,

– dopiero po ich zaspokojeniu możesz przystąpić do efektywnej nauki.

POWODZENIA!!!