liczba odwiedzin: 345077

Nawigacja


PROMOCJA ZDROWIA 2019-2020 PLAN PRACY 2016/2017 PLAN PRACY 2015/2016 PLAN PRACY 2014/2015 KONKURS NA LOGO SPZ NASZE AKCJE PROGRAM PROMOCJI ZDROWIA PREZENTACJA

PROMOCJA ZDROWIA

NASZE AKCJE

13.03.2015r obchodziliśmy w zerówce Dzień Marchewki. Był to kolejny, specjalny dzień w naszej grupie. Wszyscy ubrani byliśmy na pomarańczowo. Rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu i o tym, dlaczego warto jeść marchewki. Od samego rana byliśmy bardzo podekscytowani. Dzieci pokolorowały i wycięły  marchewkowe sylwetki, a następnie wspólnie wykonaliśmy opaski na głowę. Przeczytaliśmy wiersz „Marchewka” Jana Brzechwy i przystąpiliśmy do przygotowania soku. Dzieci obrały marchewki oraz jabłka,  z których powstał pyszny napój. Każdy przedszkolak spróbował zdrowego i samodzielnie wykonanego soku. Na koniec przystąpiliśmy do konkursu. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące marchewki. Ten dzień był bardzo wesoły i zdrowy a także pomarańczowy. Dzień Marchewki realizuje założenia programu, do którego przystąpiła nasza grupa - „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Celem programu jest między innymi popularyzacja ochrony przyrody oraz zwrócenie uwagi na zdrowe odżywianie – spożywanie warzyw i owoców. Wcześniej przedszkolaki wzięły udział w zajęciach, które rozpoczynały naszą przygodę z Kubusiem i dowiedziały się, co to znaczy być Kubusiowym Przyjacielem Natury oraz poznały znaczenie słowa recykling.

Izabela Martyniak - Jaworska

W dniu 4.03.2015r. Zespól Szkolno-Przedszkolny w Kruszynie został dosłownie zasypany … jabłkami, pysznymi owocami, które zostały z inicjatywy Gminy Bolesławiec dostarczone do wszystkich szkół. Uczniowie oraz przedszkolaki mogą spożywać pyszne owoce na każdej przerwie. Niewątpliwie jest to urozmaicenie diety. Jabłka są dostępne bez ograniczeń w każdej klasie oraz w wydzielonym miejscu przy sekretariacie szkoły.  Warto zaznaczyć, że szkoła bierze udział i organizuje wiele programów prozdrowotnych- owoce w postaci jabłek są niewątpliwie smacznym uzupełnieniem wszystkich działań w ramach projektu SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE.

ŻYCZYMY SMACZNEGO!

Dyrektor ZSP w Kruszynie

W ramach propagowania zdrowego stylu życia od października ruszyła w naszej szkole akcja pod hasłem Zdrowe czwartki. W każdy czwartek na pierwszej lekcji członkowie Samorządu Uczniowskiego będą sprawdzać, czy uczniowie naszej szkoły przynieśli ze sobą  „zdrowe śniadanie”, czyli kanapki z warzywami, wędliną, serem, dodatkowo owoc. Nie liczą się słodkie bułki, kanapki z dżemem, pizzerki, batoniki, lizaki, chipsy,  itp. Na koniec każdego miesiąca zostaną wyłonione osoby, które najzdrowiej się odżywiają - uczniowie klas młodszych i starszych  otrzymają w nagrodę niespodziankę.  Rodziców prosimy o wspieranie swoich pociech w tej akcji.

8 listopada - Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

                Jedną z głównych przyczyn wielu chorób zarówno u dzieci, jak i dorosłych jest nadwaga lub otyłość. Tylko w krajach Unii Europejskiej zjawisko to dotyka około 22 mln dzieci. By zatem skutecznie temu przeciwdziałać dzień 8 listopada 2007 roku został ustanowiony przez ówczesnego Komisarza Unii Europejskiej ds. Zdrowia Markosa Kyprianou Europejskim Dzieniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Obchody tego dnia inauguruje Komisja Europejska wspólnie z Euro-Toques (ET) organizacją zrzeszającą szefów kuchni z całej Europy.

                Rozpoczęta kampania ma na celu zachęcanie dzieci do zdrowego odżywania i ćwiczeń fizycznych a przez to przeciwdziałania rosnącemu problemowi otyłości u dzieci w Europie, zwiększenie świadomości skutków spożywania tłustych, zagrażających zdrowiu potraw, zwrócenie uwagi dzieci na to, czym się odżywiają, oraz przekazanie im podstawowych zasad dobrego odżywiania.

                W ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania już czwarty raz z rzędu obchodzony był w Polsce „Dzień Śniadanie Daje Moc”. W tym roku w tej akcji wzięli udział również uczniowie klas  I -  III naszej szkoły.

Przed przystąpieniem do wspólnego przygotowania najważniejszego posiłku w ciągu całego dnia, wszystkie dzieci spotkały się na w klasie II by wysłuchać przygotowanej przez panią Joannę Czaplicką pogadanki na temat potrzeby prawidłowego odżywiania się. Z rozmowy z uczniami wyłonił się bardzo istotny wniosek, a mianowicie, że to właśnie dzięki zdrowemu odżywianiu dzieci mają energię do zabawy i  nauki. Pani Marzanna Gal przypomniała jeszcze  o bardzo ważnej kwestii bezpieczeństwa i higieny podczas przygotowania posiłków i już można było zabrać się do przygotowania śniadania.

                Sale lekcyjne zamieniły sie na chwilę w „wielki warzywny bufet”. Uczniowie z wielkim przejęciem                               i zaangażowaniem przystąpili do przygotowywania smacznych, zdrowych i pięknych kanapek. Dzieci prześcigały się w pomysłach jak ozdobić kromkę chleba tak, by była nie tylko zdrowa, ale i apetyczna, by zachwycała swym wyglądem. Pojawiały się, więc tu i ówdzie śmieszne buźki, uśmiechy, przemyślne zwierzątka przygotowane                           z warzyw i żółtego sera. Po przygotowaniu kanapki zostały ułożone na talerzach i tackach i przeniesione do sali gimnastycznej, która na chwilę zamieniła się w stołówkę.

                Na przepięknie przystrojonych stołach, przykrytych białym obrusem, znalazły się kolorowe talerzyki i kubeczki, papierowe serwetki i soki w kartonach. Gdy wszyscy zasiedli do konsumpcji smakołyków, pan dyrektor jeszcze raz przypomniał jak ważne jest zdrowe odżywianie, życzył „Smacznego” i teraz już z apetytem wszyscy uczniowie klas od pierwszej do trzeciej zabrali się pałaszowania kanapek. Aż przyjemnie było patrzeć jak z talerzy znikają kolorowe kanapki.

                Oprócz smacznego posiłku uczniowie doświadczyli również przyjemności z spożycia śniadania przy jednym stole z kolegami i koleżankami.

                To wyjątkowe wydarzenie swój rozmach i efektowność mogło zyskać dzięki pomocy  starszych kolegów, którzy pod bacznym okiem Pana Marka Kwaśniaka pomogli przygotować salę gimnastyczną,  a później służyli pomocą podczas posiłku.

Beata Chmielik i Marzanna Gal

W tym roku pierwszy dzień wiosny w naszej szkole przebiegał pod hasłem „Witamy wiosnę zdrowo i kolorowo” i poświęcony był propagowaniu wśród uczniów zdrowego stylu odżywiania. Wybór tematyki nie był przypadkowy. W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy bowiem do realizacji programu Szkoła Promująca Zdrowie”, który propaguje zdrowy styl życia i aktywność ruchową dzieci i młodzieży. Impreza, która odbyła się 21 marca była jednym z całego szeregu działań podejmowanych w ramach programu.

Uczniowie naszej szkoły pod okiem wychowawców samodzielnie wykonywali swoje drugie śniadanie (zdrowe kanapki z warzywami oraz surówki warzywne i owocowe). Gotowe dania zostały zaprezentowane na sali gimnastycznej. Dodatkowo dzieci wykonały prace plastyczne propagujące ochronę środowiska i promujące zdrowe odżywianie. Na zakończenie była wspólna degustacja przygotowanych potraw. Dzieci z apetytem zjadły zdrowe smakołyki. Podsumowaniem imprezy był uroczysty przemarsz ulicami Kruszyna i pożegnanie Marzanny czyli zimy, która była w tym roku bardzo łagodna.