•  Potrzeba uzyskania swoistej indywidualności i tożsamości, oparcia swoich działań wychowawczych na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością patrona, a przede wszystkim wskazywanie uczniom autorytetów i wzorów do naśladowania, skłoniły Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski do podjęcia działań zmierzających do wyboru patrona szkoły.

We wrześniu 2019 roku powołany został zespół nauczycieli, którego zadaniem było opracowanie procedur nadania imienia szkole.

Procedury zostały zatwierdzone na Radzie Pedagogicznej w październiku 2019 roku. Zgodnie z nimi przystąpiono do działań.

Począwszy od października przeprowadzano lekcje wychowawcze, dotyczące poszukiwania autorytetów w życiu, przybliżające uczniom  ideę patrona szkoły i przygotowujące uczniów do wyboru kandydata na patrona szkoły. Prowadzone były dyskusje na posiedzeniach rady pedagogicznej, rozmowy  nauczycieli , rozmowy wychowawców z rodzicami podczas wspólnych spotkań. Poprzez stronę internetową wyszliśmy do społeczności lokalnej.  Wśród uczniów i rodziców została przeprowadzona ankieta.

Podjęte działania wychowawcze i zaangażowanie uczniów ostatecznie potwierdziły słuszność decyzji o nadaniu imienia szkole.

Uczniowie zgłaszali swoje propozycje do wychowawców, nauczyciele oraz pracownicy szkoły mogli zgłaszać swoje propozycje na przygotowaną wcześniej listę wyłożoną w pokoju nauczycielskim. Rodzice i społeczność lokalna zgłaszali swoich kandydatów poprzez stronę internetową.

W celu powiadomienia całej społeczności lokalnej Kruszyna i Łazisk, na stronie internetowej szkoły umieszczone zostały wszystkie informacje , związane z podjętymi działaniami. Plan działań przedstawiono również na zebraniach z rodzicami. W toku działań wychowawczych w każdej klasie wyłoniono kandydatów na patrona szkoły i ostatecznie w styczniu każda klasa wytypowała jednego kandydata.

Następnie działania klas skupiały się na gromadzeniu i opracowywaniu materiałów, prezentujących sylwetkę kandydata danej klasy. W celu przybliżenia całej społeczności szkolnej osobowości wybranych kandydatów, w dniu 4 lutego 2020 roku odbył się apel szkolny, podczas którego uczniowie z poszczególnych klas prezentowali swoich kandydatów na patrona szkoły. Formy prezentacji były różnorodne w zależności od możliwości oraz wieku uczniów – były to m.in. plakaty ścienne, prace plastyczne, referaty, projekty,  prezentacje multimedialne.

Kandydaci wytypowani przez całą społeczność szkolną to: Święty Jan Paweł II, Henryk Sienkiewicz, Szare szeregi, Józef Piłsudski, Mikołaj Kopernik, Irena Sendlerowa, Maciej Aleksy Dawidowski, Orlęta Lwowskie.

Dnia 6 lutego odbyło się głosowanie, które zostało podsumowane przez powołaną komisję.

Na patrona szkoły Społeczność Szkoły wybrała jednogłośnie Świętego Jana Pawła II.

Kandydatura Świętego Jana Pawła II zastała zatwierdzona przez: Radę Pedagogiczną na posiedzeniu w lutym 2020 roku, Samorząd Uczniowski, Radę Rodziców i Radę Szkoły.

Uzyskano zgodę księdza biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego w dniu 10 marca 2020 roku.

Rozpoczęto przygotowania do uroczystości nadania imienia szkole. Został  opracowany harmonogram dalszych działań, który został przyjęty do realizacji na Radzie Pedagogicznej w marcu 2020 roku.

By przybliżyć uczniom postać tego Wielkiego Polaka, wspaniałego człowieka, przeprowadziliśmy szereg działań związanych z prezentacją postaci Papieża: kilkadziesiąt zajęć lekcyjnych, prezentacje multimedialne, cykl godzin wychowawczych poświęconych różnym aspektom działalności Świętego Jana Pawła II, których efektem były przygotowane przez wszystkie klasy gazetki okolicznościowe.

Od marca 2020 roku, w związku kontynuacją zajęć w systemie zdalnym i niemożliwością określenia daty uroczystości nadania imienia szkole, realizacja niektórych zaplanowanych działań, propagujących osobę i nauki Jana Pawła II oraz przeprowadzenie uroczystości nadania imienia szkole zostały odroczone.

Wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły.

Przystępując do wyboru odpowiednich kandydatur wzięto pod uwagę oczekiwania społeczności szkolnej, dokonania oraz wartości ponadczasowe reprezentowane przez przyszłego patrona. Szkoła to instytucja kształtująca osobowość młodego człowieka, dlatego jej patronem powinien być ktoś bliski uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i pozostałym pracownikom. Ktoś, kto mógłby stać się autorytetem, źródłem wzorców obowiązujących we wszystkich działaniach szkoły.

Wybrany przez społeczność szkolną na patrona Ojciec Święty Jan Paweł II, w swoim nauczaniu, w pasterskiej posłudze bardzo wiele miejsca poświęca sprawom nauczania oraz wychowania dzieci i młodzieży.

Według papieża: „Szkoła jest dla wszystkich – nauczycieli i uczniów – wspólną rodziną wychowawczą , w której każdy młody człowiek spotyka sie z szacunkiem niezależnie od swoich zdolności i  możliwości intelektualnych, jako że nie można ich uważać za jedyne bogactwo osoby. Jest to podstawowy warunek rozwoju indywidualnych talentów każdego ucznia.”

Zatem szkoła jest powołana, by każdemu dać szansę kształtowania własnej osobowości, swojego życia moralnego, duchowego, także włączania się w społeczeństwo.

Zwracając  się niejednokrotnie do nauczycieli i wychowawców papież mówił:

Proszę was wychowawcy, którzy jesteście powołani, aby wpajać młodemu pokoleniu autentyczne treści życia: Uczcie dzieci i młodzież tolerancji, zrozumienia i szacunku dla każdego człowieka. Wychowujcie młodego człowieka w klimacie prawdziwego pokoju”.

Powyższe słowa stanowią motto naszej pracy z dziećmi i młodzieżą, pracy, której nie wahamy sie nazwać powołaniem.