4 czerwca 2024 roku, uczniowie klasy drugiej A Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie udali się na wycieczkę do Bolesławca. Jej celem było zwiedzenie budynku Sądu Rejonowego, Ratusza oraz zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy.
Pierwszy punkt wycieczki był strzałem w dziesiątkę – dzieci z dużą uwagą wysłuchały historii gmachu sądu oraz dowiedziały się, na czym tak naprawdę polega praca sędziego. Sędzia Zdzisław Patreuha, w niezwykle ciekawy sposób, przybliżył dzieje budynku. Uczniowie dowiedzieli się, że budynek Sądu Rejonowego, czyli dawne gimnazjum, to jedna z najciekawszych budowli wzniesionych w XIX wieku w mieście. Potężny obiekt, z czwartą pod względem wysokości wieżą w Bolesławcu, mierzącą prawie 39 metrów, wyróżnia się spośród zabudowy neogotyckimi formami. Dzieci miały okazję przebywać w jednym z najpiękniejszych świeckich wnętrz w Bolesławcu – w auli o bogatym wystroju z ciekawym programem ikonograficznym. Na ścianach auli są przedstawione popiersia wybitnych przedstawicieli nauki starożytnej i niemieckiej (w tym również polskiego uczonego Kopernika), znaki zodiaku, wyobrażenia czterech cnót. W oknach są wprawione kolorowe witraże. Pan sędzia przekazał również informacje dotyczące tego, w jaki sposób i gdzie są przesłuchiwane dzieci. Uczniowie mieli możliwość przebywać w tak zwanym „Niebieskim pokoju”. Dowiedzieli się również o konsekwencjach wynikających z łamania zasad i przepisów.
Drugim punktem wycieczki był zabytkowy Ratusz. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsce, w którym obradują radni miejscy. Byliśmy w sali rajców, pałacu ślubów, wieży ratuszowej. Duże wrażenie zrobiło na nas tajemne miejsce, do którego mają dostęp tylko nieliczni.
Kolejnym punktem wycieczki była Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida - Centrum Wiedzy w Bolesławcu. Nasze dzieci miały okazję zwiedzić SOWĘ – czyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. SOWA obejmuje „Wystawę” 15 eksponatów interaktywnych i „Majsternię”, które tworzą przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania w ramach warsztatów „Wodne eksperymenty”.
Dzieci miały możliwość uczenia się, opartego na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. Uczyły się, m.in. poprzez: odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami (Wystawy), rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych (Majsternia).
Zabawom, doświadczaniu i radości nie było końca.
Miłym akcentem wycieczki były … lody, które wszystkim bardzo smakowały.
Pragnę podziękować pani Agnieszce Woźniak, za zorganizowanie zwiedzania gmachu sądu oraz pani Magdzie Taradajczyk, za pomoc w opiece nad dziećmi w czasie wycieczki.
Jolanta Pańczak