• ZIELONA SZKOŁA KLASY II i III

     • Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie to miejsce, w którym w dniach od 6 do 10 września 2021 roku przebywali na Zielonej Szkole uczniowie klas drugiej i trzeciej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kruszynie wraz ze swoimi wychowawczyniami Marzanną Gal i Jolantą Pańczak oraz  Beatą Chmielik -  w podwójnej roli - opiekuna i fotografa.

      Bardo to trzytysięczne miasteczko w południowej części województwa dolnośląskiego - położone w miejscu, gdzie Nysa Kłodzka wijąc się szerokimi zakolami przebija się przełomem przez pasmo Gór Bardzkich. Zapierające dech w piersiach widoki, gęsta sieć szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych, zespół obiektów pocysterskich, barokowa Bazylika Mniejsza sprawiają, że miejsce to łącząc funkcje pielgrzymkowe z walorami górskiej miejscowości turystycznej, posiada atuty, aby być ośrodkiem turystki aktywnej, kulturowej i pielgrzymkowej Dolnego Śląska.

       

                  Dom Wczasów Dziecięcych jest położony w malowniczym krajobrazie wśród drzew i zieleni. Przy ośrodku znajduje się park przeznaczony do zajęć sportowo-rekreacyjnych. Baza lokalowa ośrodka składa się z 28 pokoi 2, 3 i 4 - osobowych. Ponadto w ośrodku znajduje się duża świetlica do zajęć muzyczno-ruchowych, sala telewizyjna, bilardowa, pracownia plastyczno-gipsowa oraz klasa lekcyjna. W ośrodku panuje wyjątkowo ciepła i rodzinna atmosfera. Zajęcia tutaj prowadzone zachęcają dzieci do aktywnego patrzenia na świat, doświadczania piękna natury, integrują klasy, propagują zdrowy i aktywny styl życia.

       

                  Pierwszego dnia pobytu, po rozlokowaniu się w pokojach, zapoznaniu z regulaminem Domu Wczasów Dziecięcych oraz rozkładem dnia, uczestnicy zielonej szkoły zwiedzali Bazylikę Mniejszą NNMP w Bardzie, zapoznani zostali z historią i budową kościoła oraz oglądali panoramiczną szopkę ruchomą. Wieczorem wszyscy bawili się na placu zabaw.

                  We wtorek uczniowie byli na całodniowej wycieczce autokarowej – zwiedzali Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Ogromne wrażenie na wszystkich wywarła Jaskinia Niedźwiedzia znajdująca się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej. Korytarze jaskini są rozłożone horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych tzw. kominami. Najlepiej rozwinięte są piętra środkowe i dolne, które są udostępnione zwiedzającym. Unikalny mikroklimat pozwala na tworzenie się zachwycającej szaty naciekowej, z której to Jaskinia Niedźwiedzia najbardziej słynie. Nacieki powstają z wód przedostających się z powierzchni góry Stromej. Wśród form naciekowych spotykanych w jaskini największe wrażenie robią: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty.

       

                  Kolejną atrakcją była wycieczka autokarowa do Kopalni Złota w Złotym Stoku oraz Średniowiecznej Osady Górniczej. W kopalni dzieci poznały specyfikę pracy górnika, zobaczyły labirynty korytarzy, podziemny wodospad, sprawdziły ile waży sztabka złota. Z kopalni wyjechały pociągiem, jazda którym wywołała wiele emocji. W Średniowiecznej Osadzie Górniczej uczniowie dowiedzieli się i sami doświadczyli, w jaki sposób ludzie ułatwiali sobie ciężką pracę. Największym przeżyciem okazało się pokonanie labiryntu strachu i spotkanie z katem w Domku Kata.

      Popołudnie minęło na grach i zabawach na placu zabaw i boisku typu „orlik”.

      Inną atrakcją pobytu w Bardzie była piesza wycieczka do „zapory wodnej”. Tam dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania elektrowni wodnej oraz z innymi alternatywnymi źródłami pozyskiwania energii.

       

      Dużą przyjemność sprawiły dzieciom wspólne gry i zabawy połączone z pieczeniem kiełbasek.

                  Kolejnego dnia odbyła się wycieczka piesza w Góry Bardzkie. Z punktu widokowego przy Obrywie Skalnym można było podziwiać panoramę Barda, przełom Nysy Kłodzkiej, a przy „źródełku Maryi” degustować wodę.

      Po kolacji, dzieci miały możliwość wyboru formy spędzenia czasu wolnego. Mogły wybrać między dyskoteką, karaoke, oglądaniem bajki, czy graniem w gry zespołowe.

                  Wszystkie posiłki były bardzo dobre i obfite. Każde dziecko zawsze znalazło coś dla siebie.

      Dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, niejednokrotnie wykazywały własną inicjatywę. Nabyły wiele umiejętności praktycznych związanych między innymi z samoobsługą. Stanowiły zintegrowaną i zdyscyplinowaną grupę. Spontanicznie i chętnie reagowały na kierowane w ich stronę propozycje. Świetnie dbały o porządek w pokojach. Potrafiły dostosować swój ubiór do warunków panujących na dworze. Wykazały się dużą znajomością zasad bezpieczeństwa oraz zawsze starały się stosować je w praktyce.

                  W piątkowe popołudnie szczęśliwe i stęsknione witały swoich jeszcze bardziej wytęsknionych rodziców.

                  Wyjazd zorganizowały panie Jolanta Pańczak i Marzanna Gal – główne organizatorki oraz Beata Chmielik. Należy również wspomnieć o pomocy rodziców, którzy zadbali o duży zapas wody, ręczników i innych niezbędnych na wycieczce przyborów.

      Marzanna Gal, Jolanta Pańczak

     • SZCZEPIMY SIĘ!


     • Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

       

      Organizacja szczepień

      Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny). 

      Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

      Mapa punktów szczepień.  

      Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?

      Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:

      • zgodę rodzica,
      • kwestionariusz,
      • kwalifikację lekarza,
      • szczepienie.

      Harmonogram szczepień po wakacjach 

      Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. 

      Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu: 

      • I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym, 
      • II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
      • III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.

      Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców

      Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

      Dlaczego warto się zaszczepić? 

      Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych. 

      Jak działa szczepionka? 

      Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna. 

      Ministerstwo Edukacji i NaukiDepartament Informacji i Promocji 

      Materiały

      Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek – plakatSzczepienia​_uczniów​_w​_wieku​_12-18​_lat​_–​_informacje​_dla​_szkół​_i​_placówek​_–​_plakat.png 0.29MB

      Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – rekomendacje dla rodziców – plakatSzczepienia​_uczniów​_w​_wieku​_12-18​_lat​_–​_rekomendacje​_dla​_rodziców​_–​_plakat.png 0.30MB

      Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19Kwestionariusz​_wstępnego​_wywiadu​_przesiewowego​_przed​_szczepieniem​_osoby​_niepełnoletniej​_przeciw​_COVID-19.pdf 0.57MB

     • DOBRY START!

     •  

       

      Od 01 lipca 2021 r. świadczenie w ramach programu „Dobry start” (tzw. 300+)  przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

      Wnioski można składać od 1 lipca 2021r. do 30 listopada 2021r. tylko drogą elektroniczną:

      • - z portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
      • - za pośrednictwem portalu Emp@tia,
      • - przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.

      Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej z/s w Kruszynie we współpracy z  Zakładem Ubezpieczeń Społecznych informuje o uruchomieniu dyżurów pracowników Inspektoratu ZUS w Domach Ludowych na terenie Gminy Bolesławiec

      Dyżur ekspertów z ZUS pozwoli mieszkańcom Gminy  na założenie konta na Platformie Usług Elektronicznej (PUE) i na prawidłowe złożenie wniosku o świadczenie „Dobry Start”.

      Spotkania odbędą się w godzinach od 15.00 do 16.00 w niżej podanych terminach i lokalizacjach:

      – Dom Ludowy w Trzebieniu - 21.07.2021r.

      - Dom Ludowy w Ocicach – 28.07.2021r.

      - Dom Ludowy w Kraśniku Dolnym – 04.08.2021r.

       

     • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE „NIEBEZPIECZNE ZJAWISKA ZWIĄZANE Z WYKORZYSTANIEM ICT”

     • Dnia 14.06. 2021r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla klas VII w ramach projektu „Usprawnienie czesko-polskiej współpracy w walce z cyberprzestępczością”. Zajęcia prowadził specjalista z zakresu niebezpiecznych zjawisk związanych z wykorzystaniem internetu – dr Artur Fabiś.

      Tematyka zajęć w ocenie samych uczniów była bardzo ciekawa i potrzebna. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, w jaki sposób należy zabezpieczać swoje dane korzystając z sieci, jakie są rodzaje cyberprzemocy oraz gdzie szukać pomocy w razie niebezpieczeństwa.

      W dzisiejszych czasach nieodzowne jest, by zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w wirtualnym świecie, dlatego też planowana jest współpraca szkoły i dalsze uczestnictwo w projekcie.

      Tatiana Dudak

     • DZIEŃ RODZINY W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM

     • Rodzice to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. I odwrotnie – dziecko to światło i szczęście w życiu każdej mamy i taty. By dać wyraz tym wszystkim uczuciom, w tym roku przedszkolaki świętowały  Dzień Rodziny, który odbył się  wyjątkowo w formie on-line .

      GRUPA MISIE

      GRUPA JAMNICZKI

     • DZIEŃ DZIECKA...

     • U PRZEDSZKOLAKÓW.....

      DZIEŃ DZIECKA W WIOSECE INDIAŃSKIEJ

      Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Kruszynie. W naszym przedszkolu
      w ciągu całego dnia trwała dobra zabawa, której towarzyszyły liczne atrakcje, takie jak: puszczanie baniek mydlanych, zabawy z chustą animacyjną, konkursy, tańce przy muzyce, malowanie twarzy. Przewodnim motywem zabaw byli Indianie. Najbardziej oczekiwanym przez dzieci elementem był smakowity poczęstunek, który został zorganizowany dzięki pomocy naszych wspaniałych, przedszkolnych Rodziców. Rada Rodziców przekazała dla Wszystkich dzieci funkcjonalną piaskownicę, która została umieszczona na terenie przedszkola.  Dzieci bawiły się wyśmienicie. Na zakończenie dnia każdy otrzymał małą niespodziankę. I choć przedszkolaki codziennie otrzymują wiele miłości i serca od rodzin i nauczycielek, w tym czasie czuły się naprawdę wyjątkowo, gdyż uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo.

       

      Joanna Piechota

       

      W KLASACH I-III

      DZIEŃ DZIECKA Z TURYSTYCZNĄ NUTĄ

      Rok szkolny 2020/2021 był rokiem innym od wszystkich. Pandemia i nauka zdalna odebrała dzieciom możliwość wspólnego spędzania czasu z rówieśnikami, ograniczyła, a nawet uniemożliwiła organizowanie wycieczek i innych form wspólnego, w rówieśniczym gronie, spędzania czasu.

      Dlatego z ogromną radością została przyjęta informacja o możliwości organizowania wyjazdów dla dzieci. Skorzystali z tego rodzice i nauczyciele ZSP w Kruszynie i zorganizowali wyjazd uczniom klas młodszych do Grapy z okazji Dnia Dziecka.

      Na górze Obora (295 m n.p.m.) z widokami na Ostrzycę, Śnieżkę i Zamek Grodziec, w ponad 15 hektarowym lesie, znajduje się Ośrodek Parafialny „Grapa", należący do Parafii św. Jana Nepomucena w Pielgrzymce. W tym miejscu ksiądz Franciszek Wróbel z parafii w Pielgrzymce, stworzył enklawę odzyskiwania wewnętrznego spokoju, harmonii, maksymalnego wyciszenia się na łonie natury. Tutaj dzieci miały okazję zobaczyć swego rodzaju żywą Arkę Noego. Barany kameruńskie uczące się żyć w symbiozie z dziesiątkami lam, saren, kóz, królików. Kuce ścigające się z osłami w skubaniu trawy. Polskiego białego barana z zakrzywionym rogiem i dziwnym spojrzeniem w oczach próbującego być „lwem" w stadzie beztrosko żyjących zwierząt. Na blisko piętnastu zalesionych hektarach, ksiądz Wróbel, po kilku latach ciężkiej pracy, stworzył coś... niepowtarzalnego - miejsce odpoczynku dla całych rodzin, miejsce integracji zespołów klasowych, miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć od komputerów, telewizorów, nauki zdalnej. To miejsce idealne, by dziecko poczuło naturę, mogło dotknąć, mogło nakarmić zwierzęta, do tej pory widywane na szklanym ekranie lub w klatkach ogrodów zoologicznych. Tutaj, spragnieni, nie staną w kolejce do sklepowej lady, bo takowej nie ma. Jest za to głęboka na blisko sto metrów studnia, skąd wolnym strumieniem płynie woda zimna i o, niespotykanych gdzie indziej, walorach mineralnych. Głodni nie zasiądą w klimatyzowanym fast foodzie, bo też takiego w Grapie nie ma. W centralnym miejscu Grapy jest za to potężny grill o powierzchni trzech metrów kwadratowych, na którym, przy czynnym udziale rodziców, zostały przygotowane smakowite kiełbaski i chlebek z masłem czosnkowym. W parku linowym, tzw. „małpim gaju” - ogrodzonym, aby złocistego piasku nie zanieczyszczały zwierzęta – dzieci mogły całkiem bezpiecznie szaleć na kilkunastu przeszkodach. Mogły również skakać na potężnych trampolinach, grać na boisku w piłkę, skakać na skakankach, czy po prostu urządzić piknik na trawie.

      Pogoda dopisała idealnie. Słońce  wpasowało się w klimat świątecznego dnia i swoimi promieniami ogrzewało dzieci w dniu ich święta.

      W imieniu uczniów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się w przygotowanie wycieczki oraz czynną pomoc w sprawnym jej przebiegu.

       

      Marzanna Gal, Jolanta Pańczak

       

      W KLASACH IV-VIII

      DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO!

      Tak się bawi..tak się bawi-  Kruszyn!!

      Nareszcie słychać gwar, widać uśmiech, radość tych dzisiaj najważniejszych, czyli DZIECI. Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Kuszynie sprawił radość nie tylko dzieciom, ale również rodzicom, nauczycielom oraz dyrekcji naszej szkoły. Mogliśmy się zmierzyć m.in. w piłce nożnej, siatkówce, przeciąganiu liny, hula hop i skakance. Najwięcej emocji wywołał nietuzinkowy mecz piłki siatkowej : uczniowie vs nauczyciele. Wygrali najlepsi – UCZNIOWIE.

                              Zaskakujący i porywający był taniec Jeruzalem prowadzony przez panią Ewę Śliwińską. I tu mogliśmy być świadkami rodzącej się tradycji szkolnej- każdy kolejny DZIEŃ DZIECKA musi zostać urozmaicony tańcem prowadzonym przez wybitnie umuzykalnioną ,,lpanią Ewę.

      Dzięki Radzie Rodziców nie zabrakło świeżych owoców i napojów. Wszyscy bawili się kapitalnie, pamiętając o zachowaniu reżimu sanitarnego. Nade wszystko bezpieczeństwo naszych podopiecznych.

      Jakże miło było patrzeć na rywalizujących ze sobą w sportowym duchu uczniów i nauczycieli. Była to niesamowita odmiana po pandemicznym okresie nauczania zdalnego. 

      Brawa dla organizatorów i wszystkich zaangażowanych.

      Z niecierpliwością czekamy na powtórkę.

       

      Anna Kaluzka

       

      ZAPRASZAMY DO GALERI ZDJĘC!

       

     • MAMA UKOCHANA!!!

     • 26 maja przypada niezwykłe święto – Dzień Mamy. Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej,drugiej, trzeciej „a” i trzeciej „b” przygotowali niespodziankę w postaci  filmu, na którym składają życzenia, śpiewają piosenki, recytują wierszyki.  Filmiki udostępnione przez wychowawców na Microsoft Teams. Gdyby nie ograniczenia związane z pandemią, taka uroczystość miałaby o wiele szerszą oprawę. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda się zaprosić mamy do szkoły i tu dla nich zatańczyć, zaśpiewać, wspólnie się pobawić. Jeszcze raz wszystkim mamusiom WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!

     • „ Hobbitowanie na ekranie”

     •          Czy  lekturą można się znudzić? Oczywiście, że NIE! Kreatywnym podejściem do znanej wszystkim powieści wykazały się uczennice klasy VI a Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kruszynie, które postanowiły zobrazować „ Hobbita”.

      Zimowe wieczory urozmaicone były ciężką pracą: tworzeniem scenariusza na podstawie omawianej na lekcjach języka polskiego lektury: „ Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa J. R. R. Tolkiena. Na samym scenariuszu nie poprzestałyśmy i razem z Olą Lewandowską, Olą Kędzierską, Jagodą Marcinowską, Natalką Pawlus , Alicją Tchorowską i Ania Narecką podjęłyśmy decyzję o nagraniu krótkiego filmu. Nie było to łatwe zadanie. Ograniczała nas pandemia, skromne możliwości techniczne, a czasami brakowało zwyczajnie czasu. Dziewczyny jednak nie dały za wygraną. Przygotowały przepiękne makiety, które stanowiły tło wielu scen. Uczyłyśmy się poruszania figurkami i zgrywania pracy figurek z głosem i tekstem, a także odpowiednią grą światła. W pracę naszego zespołu zaangażowani byli rodzice uczennic, a także brat Ani- Piotr i szczególnie pani Elżbieta Narecka, która niejednokrotnie ratowała nas dodatkowymi rekwizytami.

               Film na pewno nie jest profesjonalny, ale  nie o to nam chodziło. To samo zaangażowanie i pomysłowość moich uczennic sprawiły, że doszło do realizacji filmu. Skąd się wziął pomysł? Tylko z mojego małego impulsu i odpowiedniej motywacji podopiecznych.

               Wierzę, że film wywoła różne emocje. U mnie to wzruszenie i duma, śmiech i radość z przywołania wspomnień, a smak przepysznych babeczek pani Patrycji i pani Kasi jeszcze długo będzie mi towarzyszył.

      Za wszystko DZIĘKUJĘ- tak skromnie, ale prosto z serca.

      BRAWO, Dziewczyny!!

      Anna Kaluzka

     • Sukcesy uczniów kl. IV

     • Udział uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie w konkursach matematycznych wpisał się już na stałe do kalendarza roku szkolnego. Jednak w tym roku zmieniły się ich zasady.  Po raz pierwszy odbywał się on w trzech grupach wiekowych: dla uczniów klasy IV, V-VI oraz VII-VIII.

      14 kwietnia 2021 r. odbył się etap powiatowy dla klas czwartych „Boluś”.  Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Pawlikowska i Alan Gajaszek. Uczniowie ci potwierdzili w nim swoje ponadprzeciętne umiejętności matematyczne, spostrzegawczość oraz niestandardowe myślenie. I jak się okazało, byli w tym najlepsi w powiecie!

      Z przyjemnością informujemy więc, że Alicja Pawlikowska i Alan Gajaszek są laureatami I miejsca              (ex aequo) w I Bolesławieckim Konkursie Matematycznym „Boluś” dla klas czwartych!                               Serdecznie gratulujemy!

      Klaudia Medyńska

     • DZIEŃ ZIEMI...

     • Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony jest zawsze 22. Kwietnia. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.

      Covid-19 sprawił, że wiele codziennych czynności przybiera niecodzienną formę.  Z tego też powodu tegoroczne święto odbyło się nieco inaczej niż zwykle. Nasza planeta nie może czekać, dlatego musimy działać już teraz.

      Kierując się właśnie tym hasłem uczniowie klasy VIIa zorganizowali akcję pt. ,,Drugie życie odpadów’’.  Jest to działanie ekologiczne propagujące UPCYKLING domowy, czyli wtórne przetwarzanie odpadów, na m.in. przedmioty użytku codziennego, które posłużą nam jeszcze długo, a dzięki temu nie musimy kupować kolejnych rzeczy.  Takie działanie pozwala zmniejszyć ilość odpadów, czy chociażby ograniczyć kupowanie nowych rzeczy.  Upcykling okazał się również świetną zabawą, w którą zaangażowali się uczniowie wszystkich klas, za co serdecznie dziękujemy!

      Ponadto aby uczcić Dzień Ziemi  w sposób EKO-LOGICZNCZNY uczniowie klasy VII a zwrócili szczególną uwagę na działania, które możemy podejmować każdego dnia i dbać o naszą wspólna Ziemię.

      Zatrzymajmy się choć na chwilę aby dostrzec piękno naszej planety, która nas potrzebuje! To przede wszystkim od nas zależy jaka jest dzisiaj i jaka będzie jutro-to my budujemy przyszłość naszej planety.

      Karolina Jopek

      ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

       

      Świat to taka globalna wioska, dlatego warto sprawdzić jak z ekologia radzą sobie mieszkańcy innych krajów. Ich działania bowiem wpływają również na stan naszej planety. Tego zadania podjęła się Kinga Zając (VIIa) i w naszym imieniu przeprowadziła wywiady z mieszkańcami kilku państw.  Wraz z Marceliną Cygą (VIIa) przygotowały kilka podsumowujących informacji na ten temat:

      Stany Zjednoczone (Kalifornia) "Przeważnie moje miasto organizuje spotkania, aby posprzątać plażę."

      Stany Zjednoczone (Oregon) "Oregon radzi sobie całkiem nieźle z używaniem przedmiotów wielokrotnego użytku i utrzymaniem czystości na naszych szlakach turystycznych."

      Węgry "Myślę, że to zwykłe rzeczy, recykling, korzystanie z transportu publicznego zamiast samochodów, nie kupujemy rzeczy w plastikowych opakowaniach. Na Węgrzech ochrona środowiska nie ma jednak wielkiego znaczenia."

      Grecja "Oczywiście dbam o środowisko. Globalne ocieplenie nadal istnieje i jeśli nie podejmiemy działań, nasza planeta wkrótce umrze. Nie mogę zrobić wielu rzeczy w moim kraju, ale zajmuję się recyklingiem, staram się nie marnować wody, zużywać mniej plastiku i wiele więcej."

      Rosja "Jeśli chodzi o fabryki, instalujemy różnego rodzaju filtry i urządzenia, aby jak najmniej zanieczyszczeń przedostało się do środowiska. Staramy się też nie używać rzeczy, które mogą zmienić się w toksyczne odpady."

      Kolumbia "Kolumbijczycy nie przejmują się zbytnio środowiskiem, gleba, na której rosły rośliny, jest uszkodzona z powodu nadużywania pestycydów."

      Walia "Na Walii, gdzie mieszkam, ludzie zbierają śmieci z plaży, ale w większych miastach nikogo to nie obchodzi, to trochę smutne."

      Holandia "Mój kraj stara się ograniczać ilość dwutlenku węgla powstałego przez zanieczyszczenia."

       

      Podsumowując możemy powiedzieć :

      ,,myśląc globalnie-działaj lokalnie’’ , ponieważ tylko wspólnymi siłami, możemy uratować naszą Ziemię!!

       

     • DROGA DO SUKCESU...

     • Nasze sukcesy budujemy poprzez naukę, zdobywanie wiedzy ale również poprzez nasze marzenia. To one stały się motorem do stworzenia naszych map marzeń. Tworzenie przyszłości okazało się bardzo twórcze . Teraz wiemy o czym marzymy. widzimy to codziennie na swoich mapach, które mobilizują nas do wytężonej pracy. Zachowamy je jak najdłużej, żeby jako dorośli móc stwierdzić czy się udało. Mapy marzeń;Blanka Duran, Wiktoria Witwicka,Majka Łucka, Stanisław Grabowski, Zuzanna Żukowska, Sylwia Józwa,Gabrysia Furtak,Szymon Gródecki, Ksawery i Mikołaj Gzubiccy. 

                                                         Małgorzata Kania-Skrzypek

     • SUKCESY UCZNIÓW KLASY III W KONKURSIE POWIATOWYM

     •    25 marca odbył się powiatowy etap XVIII Bolesławieckiego Konkursu Matematycznego dla Klas III. Ze względu na panującą pandemię, każda z uczestniczących szkół, przeprowadzała go na terenie własnej placówki. W konkursie wzięło udział 12 uczennic i uczniów z naszej szkoły. Klasę  III A reprezentowali: Gabrysia Furtak, Wiktoria Witwicka, Sylwia Józwa, Szymon Gródecki, Stanisław Grabowski, a klasę III B: Blanka Jandulska, Maja Kozak, Ola Taracha, Julia Skiba I Daniel Mszal. Wszyscy uczestnicy konkursu włożyli wiele wysiłku, aby jak najlepiej rozwiązać pięć zadań. Okazało się, że dwie uczennice naszej szkoły znalazły się w 11 osobowym gronie laureatów tego konkursu  – Maja Kozak oraz Patrycja Zając - zajęly I miejsce.  Gratulujemy obu uczennicom odniesienia tego sukcesu!

      Joanna Czaplicka

    • SUKCES MARYSI KUCZYŃSKIEJ...
     • SUKCES MARYSI KUCZYŃSKIEJ...

     • W tym roku szkolnym, po raz pierwszy,  uczniowie z klas drugich szkół podstawowych województwa dolnośląskiego, zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Organizowany był on przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach realizacji Projektu Doradztwa Energetycznego pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego i mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Temat pracy to „Energia z natury” (siła wiatru, słońca i wody).

      Celem konkursu było promowanie postaw proekologicznych i nauka o odnawialnych źródłach energii oraz zaletach korzystania z nich. To również nauka rozwijania wrażliwości ekologicznej, kształtowanie poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą. Konkurs miał za zadanie dostarczyć podstawowych informacji o odnawialnych źródłach energii i ich zastosowaniu (energia słońca, wiatru czy płynącej wody), rozbudzić wśród dzieci potrzebę ochrony środowiska naturalnego i zachęcić do obserwacji zjawisk przyrodniczych.

      Na konkurs napłynęło bardzo dużo prac z całego Dolnego Śląska. Nagrodzono tylko czterech młodych artystów. Wśród laureatów znalazła się uczennica klasy II naszej szkoły – Marysia Kuczyńska. Po odbiór nagrody Marysia została zaproszona, wraz z rodzicami, do siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

      Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów we wszystkich konkursach plastycznych, w których Marysia bierze udział!

       

      Jola Pańczak

     • I DZIEŃ WIOSNY.....

     • UCZNIOWIE I PRZEDSZKOLAKI POŻEGNAŁY ZIMĘ ...

      Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Kruszynie pożegnały zimę i przywitały wiosnę. Dzieci czekały na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji przedszkola Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Przygotowania do powitania wiosny w całym przedszkolu trwały od samego rana! Tego dnia każda grupa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej.

           W grupie najmłodszej- „Misie” uroczystość powitania wiosny rozpoczęła się od zagadek i zabaw związanych z tematyką pór roku. Już z samego rana maluszki w trakcie zajęć wykonały dużą sylwetę Pani Wiosny oraz kolorowały rysunki o tematyce wiosennej.

      Dzieci z grupy średniaków- „Jamniki” przywitały Pierwszy Dzień Wiosny pod hasłem „Recykling jest ok!”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jakie odpady nadają się do recyklingu oraz co oznacza to słowo, a także zaprezentowały wspaniały pokaz mody, w którym przedstawiły Eko-stroje wykonane własnoręcznie.  

      Zaś w grupie starszaków- „Koty” przedszkolaki miały okazję wykazać się znajomością 
      i wiedzą o nadchodzącej porze roku. Dzieci rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Podczas pracy w małych grupach wykonały portret Pani Wiosny
      w formacie XXL.

      Aby tradycji stało się zadość, dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych pożegnały zimę wraz z Marzanną i śpiewem powitały wiosnę. W salach dydaktycznych przez cały dzień było kolorowo i wesoło. Można zatem uznać wiosnę za oficjalnie rozpoczętą!!!

       

                                                                                                                     Joanna Piechota

      ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

      ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      W  piątek – 19 marca – uczennice i uczniowie klasy III B przyszli do szkoły z dziwnymi bagażami. Każda i każdy z nich, oprócz plecaka, mieli tego dnia dużą, pękatą torbę. Czyżby przynieśli dodatkowe pomoce naukowe, wszystkie podręczniki? Nic z tego! Były to kreacje przygotowywane od wielu dni. Tego dnia na ostatniej lekcji odbył się pokaz mody na nadchodzącą wiosnę i lato. Trzecioklasiści wspaniale odegrali role modelek i modeli. Zaprezentowali niezwykłe stroje. Pokazowi mody towarzyszyły salwy śmiechu! Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego to wesołe wydarzenie. Miłej zabawy!

      Joanna Czaplicka

       

      ZAPRASZAMY NA FILM

       

       

     • KONKURS ON-LINE...

     • Uczniowie klas 4-6 oraz 7-8 wzięli udział w Powiatowym konkursie wiedzy o sporcie. 

      Klasy 4-6 reprezentowali: Jaworski Wojciech, Mularczyk Krystian oraz Rudyk Gabryś

      Ostatecznie zajęli 4 miejsce

      Klasy 7-8 reprezentowali: Jaworska Katarzyna, Duran Laura oraz Kasprzyk Jakub

      Ostatecznie zajęli 3 miejsce, przegrywając wyższą lokatę wolniejszym czasem rozwiązania testu.

      GRATULACJE!!!

      Anna Kaluzka

     • POMAGAMY POTRZEBUJĄCYM ZWIERZĘTOM!

     • Wprawdzie śniegu za oknami już nie widać to zima dała się nam wszystkim we znaki. Trudne warunki- mróz i śnieg- odbiły się również na bezdomnych zwierzętach, które szczególnie w zimie potrzebują pomocy innych.  

      Na przeciw wyzwaniu stanęli uczniowie naszej szkoły, którzy świetnie zmotywowali się do zbiórki koców i karmy dla potrzebujących psiaków ze schroniska w Przylasku. Spontaniczna akcja P. Maćka 😂 i trzy dni później psiaki mogły cieszyć się z darów zebranych przez uczniów naszej szkoły 

      Brawa dla wszystkich. A do Przylaska jeszcze wrócimy

      Anna Kaluzka

     • Z życia klasy IIIA...

     • Dzień Kobiet w 3a

      Dzień Kobiet w 3a obchodzony był szczególnie uroczyście. Chłopcy odświętnie ubrani wręczyli dziewczynkom kwiaty wraz z prezentami. Szczęścia i radości nie było końca. Mamy tylko siedem dziewczynek w klasie i musimy o nie dbać.:)

       

      Tłusty czwartek w klasie 3a

      W tym dniu nie można było narzekać na brak słodkości. Pączki nadziewane tradycyjną różą smakowały wyjątkowo. Natomiast ciekawostki i śmieszne historie dotyczące tradycji umilały chwile spędzone razem.

      Dzień Przyjazni w klasie 3a

      To był wyjątkowy dzień. Dużo rozmów i dyskusji o wartości prawdziwej przyjazni. Wręczenie własnoręcznie wykonanych symboli swoim przyjaciołom. W tym dniu nikt nie został bez laurki w kształcie serca. 

      Pożegnanie zimy klasy 3a i 3b.

      Klasy 3a i 3b podczas śnieżnych konkursów pożegnały zimę. Nie straszny był mróz i sypki śnieg. Dla uczniów spragnionych śniegu wszystko stało się możliwe. Obie klasy mogły pochwalić się oryginalnymi bałwanami i wszyscy byli zwycięzcami tym bardziej,że na drugi dzień zima odeszła wraz ze śniegiem.

     • DZIEŃ BACI I DZIADKA

     • Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Kruszynie z okazji Dnia Babci i Dziadka  zapraszają  na program artystyczny. Historia milosci Babci i Dziadka, piosenki, wierszyki i pełne humoru zdjecia....Naszym Babciom i Dziadkom życzymy wielu lat w zdrowiu, wielu powodów do usmiechu, radości z każdego dnia, pomyślności i długich lat zycia...

       

      “To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie.

      Daja bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwosc, poczucie humoru, komfort, lekcje życia.

      Oraz, to co najwazniejsze, ciasteczka...”

                                                                   ( Rudolph Giuliani)

       

      Gr I - "MISIE"                                          Gr II - "JAMNIKI                                                 Gr III KOTKI

     • I AKCJA CHARYTATYWNA SZKOLNEGO KOŁA TPD W NASZEJ SZKOLE ZAKOŃCZONA SUKCESEM!

     • W grudniu w naszej szkole trwała zbiórka rzeczy ofiarowywanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły na potrzeby dzieci przebywających na oddziale w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwówo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu.

      18 grudnia zapakowaliśmy wszystkie zgromadzone przedmioty i zawieźliśmy je do powiatowego centrum PCK. Trzeba przyznać, że ilość podarowanych słodyczy, kosmetyków i przyborów szkolnych przeszła nie tylko nasze oczekiwania! Zrobiliśmy 20 paczek ze słodkościami, przekazaliśmy mnóstwo kosmetyków codziennego użytku oraz artykułów szkolnych. To piękny gest w tym bardzo trudnym czasie. Udowodniliście kochani uczniowie, rodzice i nauczyciele, że mimo izolacji jesteście w stanie dawać dobro, dzielić się i jednoczyć w szczytnym celu.

      Bardzo cieszymy się, że nasza pomoc choć troszkę rozświetli trudną sytuację dzieci w szpitalu. Z serca dziękujemy za zaangażowanie i dobroć. Być może pomaganie innym w czasie oczekiwania na Boże Narodzenie stanie się naszą szkolną tradycją?

      Z wielką wdzięcznością życzymy Wam kochani NADZIEI, WIARY I MIŁOŚCI. Niech te święta będą przepojone miłością i dziecięcą radością!

                                                                                                                                                 Tatiana Dudak

     • ZDALNA SZKOŁA....

     • W ramach realizacji projektu  „ZDALNA SZKOŁA” Gmina Bolesławiec przekazała na ręce dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego  w Kruszynie sprzęt do nauki zdalnej. Urządzenia to wysokiej jakości: laptopy  DELL -3 szt, słuchawki z mikrofonami, oraz tablety wraz z klawiaturą marki HUAWEI MediaPad T5 w ilości 15 szt. Sprzęt przeznaczony jest do nauki zdalnej i będzie wypożyczany dla potrzebujących nauczycieli oraz uczniów w przypadku organizacji zdalnego nauczania. Dodatkowo zostało przekazane szkole nowoczesne urządzenie drukujące marki EPSON, które przeznaczone jest do dwustronnego powielania materiałów dydaktycznych, z którego korzystają nauczyciele. Gmina Bolesławiec pozyskała środki  na zakup wymienionych urządzeń  przystępując do programu   finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.