NAWIGACJA

 • DZIEŃ ZIEMI

  DZIEŃ ZIEMI - Obrazek 1

  Woda i ja

  Ja – Planeta Ziemia i Ja – uczeń, mieszkaniec Ziemi- bez wody nie mamy szans na życie. 24 kwietnia 2018r.  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie był dniem rozstrzygnięcia konkursu pt. Woda i ja .

  Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na wartość wody – jednego z najcenniejszych surowców Naszej Planety oraz sposobów na jej  oszczędzanie

  "Wartość wody doceniamy dopiero wtedy, gdy wyschnie studnia" -mówił  Benjamin Franklin

  Woda to związek chemiczny niezbędny do podtrzymania życia. Niektóre drobnoustroje potrafią żyć bez powietrza, nie istnieje jednak organizm zdolny przeżyć bez wody. Nic dziwnego - stanowi ona główny składnik wszystkich organizmów żywych .Bez wody nie rozwinęłaby się cywilizacja.

  O lokalizacji osiedli ludzkich zawsze decydowała dostępność wody słodkiej. Współcześnie w skali globalnej najwięcej wody zużywa rolnictwo i przemysł- np. produkcja jednego samochodu pochłania 380 tys. litrów,
  Woda pokrywa prawie 3/4 powierzchni Ziemi, z czego 97% to woda słona, nienadająca się do picia, nawadniania ani nawet do celów przemysłowych (rozpuszczone w niej sole przyspieszają korozję).

   

  Konkurs przeprowadzony był w 2 różnych kategoriach dzieci z przedszkola i klasy 1-3 miały wykonać pracę plastyczną w dowolnej technice a uczniowie klas 4-7 wykonywali komiksy

   Otrzymaliśmy 50 prac  w tym 19 komiksów i 31 prac plastycznych

  Nagrody i wyróżnienia klas 0-3 :

  1 miejsce – Konrad Krawiec kl. 1

  2 miejsce  Adam Kędzierski kl. 0 i Aleksandra Kędzierska kl 3

  3 miejsce Fabian Zmaczyński kl 1

  Wyróżnienia otrzymały Justyna Józwa, Lena Danielczyk, Gabriel Jasik

  W kategorii komiks klas 4-7:

  1 miejsce Gabriela Brzymowska kl.6

  2 miejsce Martyna Plis, Wiktoria Roman kl.7

  3 miejsce Antoni Erens  kl 5

  Wyróżnienia : Aneta Zawrotniak , Laura Duran

  Apel uprzyjemniła klasa 0 wykonując tematyczne piosenki i skecze .

  Cała społeczność uczniowska mogła obejrzeć wystawkę wszystkich wykonanych prac .

  Organizatorki Dorota Żuk i Bogumiła Sikora gratulują zaangażowania, pomysłowości i wierzą, że prezentowane pomysły zostaną zrealizowane.

   

  zapraszamy do galerii zdjęć====>>>

 • IV GMINNA GALA "ODKRYWCÓW TALENTÓW" POD PATRONATEM WÓJTA GMINY BOLESŁAWIEC

  IV GMINNA GALA "ODKRYWCÓW TALENTÓW" POD PATRONATEM WÓJTA GMINY BOLESŁAWIEC - Obrazek 1

  Zdolności ludzkie są bogactwem każdej społeczności, dlatego jednostki zdolne należy otaczać szczególną opieką od najmłodszych lat dla podtrzymania ich aktywności poznawczej, rozbudzania zainteresowań i postawy twórczej, wykorzystania ich predyspozycji. (Mirosława Partyka).

  Bardzo ważne jest odkrywanie i rozwijanie zdolności i talentów dzieci i młodzieży. Zadaniem współczesnej szkoły jest wspieranie utalentowanych uczniów, wyposażenie ich we wszechstronną wiedzę i przygotowanie do dalszego rozwoju.

  Temu celowi ma również służyć Gminna Gala „Odkrywców Talentów” objęta patronatem przez Wójta Gminy Bolesławiec Pana Andrzeja Dutkowskiego, a organizowana przez Zespół Szkolno -Przedszkolny w Kruszynie. .

  W tegorocznej, IV Gminnej Gali „Odkrywców Talentów” koordynowanej przez Lidera Szkolnego Zespołu Wspierania Uzdolnień w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie-Panią Marzannę Gal -  swoje umiejętności zaprezentowało trzydziestu sześciu młodych, zdolnych ludzi z ośmiu gminnych szkół. A byli to :

  - z ZSP w Trzebieniu Martyna Hetnar, Katarzyna Nenkin, Martyna Bachusz, Wiktoria Skrabucha

  - z ZSP w Bożejowicach Wiktor Ruciński, Emilia Burmas, Julia Kizyna, Dominika Markusz

  - z ZSP w Żeliszowie Natalia Kura, Lilianna Tobiasz, Dominika Lech, Nicola Beneda, Filip Dębiński, Tymon Dudek, Konrad Jamrozy

  - z ZSP w Kraśniku Dolnym: Kornelia Szostak, Oliwia Greniuk, Katarzyna Bryłkowska, Patrycja Miżdal

  - z ZSP w Brzeźniku : Kinga Miżdal, Julia Jasińska

  - ze SP w Dąbrowie Bolesławieckiej; Emilia Turecka, Weronika Domańska, Klaudia Leszczyszyn, Wiktoria Kwaśniewska, Julia Pawlikowska, Liliana Pawlikowska, Abigail Stawicka, Katarzyna Koptyra

  - z ZSP w Ocicach; Natalia Marczyk, Wiktor Białowąs, Oliwer Zamojski, Klaudia Szczepaniak, Daria Kaniowska

  - z ZSP w Kruszynie: Natalia Pawlus i Szymon Błędniak

  Tegoroczną IV Gminną Galę „Odkrywców Talentów” swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście w osobach: Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec – Pan Roman Jaworski, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Bolesławiec- Pani Grażyna Łucka, Sekretarz Gminy Bolesławiec-Pani Iwona Przybylska, Dyrektor Gminnego Zakładu Obsługi Szkół – Pani Barbara Majecka, Radni Gminy Bolesławiec – Pan Rafał Janiec oraz Henryk Ostrowski, Rada Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie oraz Dyrektorzy wszystkich gminnych szkół wraz z rodzicami i uczniami. Wszyscy obecni mieli możliwość obejrzenia wspaniałych występów tanecznych, wokalnych, recytatorskich i muzycznych w klimatycznej atmosferze Teatru Starego.

  Ostatnim elementem Gali było wręczenie upominków ufundowanych przez Wójta Gminy Bolesławiec pana Andrzeja Dutkowskiego oraz wręczenie pamiątkowych certyfikatów.

   

  Lider SZWU

  Marzanna Gal

 • PANGEA - KONKURS MATEMATYCZNY

  Pangea to konkurs matematyczny, organizowany co roku przez Międzynarodową Szkołę Meridian. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie matematycznych zdolności wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.  Nasi uczniowie również brali udział w tegorocznej edycji konkursu. Etap szkolny odbywał się on – line. Uczestnicy rozwiązywali losowo wygenerowany zestaw zadań o różnych stopniach trudności. Najlepszymi okazali się: z klas czwartych – Kamil Chwała, z klasy piątej – Zuzanna Samsonowicz, a z klasy szóstej – Patrycja Bojko.

  Serdecznie gratulujemy!

 • Szkolny Konkurs Matematyczno – Sprawnościowy

  Ruch , to to, co dzieci uwielbiają. Lubią również rywalizację i matematykę. Mając to na uwadze, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, przygotowali Szkolny Konkurs Matematyczno – Sprawnościowy Klas Młodszych. 

  27 marca 2018 roku wszystkie dzieci klas młodszych zebrały się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w rywalizacji. Uczniowie, wcześniej podzieleni na zespoły złożone z uczniów klasy pierwszej, trzeciej A i trzeciej B, ustawieni w rzędach, rozpoczęli zabawę.

  Każdy miał za zadanie pokonać tor przeszkód, rozwiązać działanie matematyczne i jak najszybciej wrócić na miejsce. Wygrał ten zespół, który uzyskał największą ilość punktów zsumowanych za poprawność wykonania działań matematycznych i szybkość wykonania ćwiczeń. 

  Wszyscy starali się wykonać zadanie jak najlepiej i wszystkim się udało. Nie było przegranych – każdy otrzymał wspaniałą nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców. Były piłki siatkowe, bumerangi i profesjonalne skakanki. 

  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. 

 • I DZIEŃ WIOSNY

  I DZIEŃ WIOSNY - Obrazek 1

  21 marca w ZSP Kruszyn z okazji 1 Dnia Wiosny uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali szkolny dzień języków.

               W imprezie wzięły udział wszystkie klasy oraz przedszkole, a nad całością czuwał samorząd uczniowski. Dzieci z przedszkola przyszły pięknie poprzebierane w stroje krajów, które wylosowaIy - 3i4-latki miały symbole związane z USA – powiedziały wierszyk i zaśpiewały piosenkę, klasa 0 – wylosowała Japonię, więc dziewczynki przebrały się w kimona, chłopcy wystąpili w przebraniu smoka. Dzieci zaprezentowały podstawowe informacjie o kraju i tradycyjne potrawy.

                Klasy 1-3 zaprazentowały Grecję, Hiszpanię, Niemcy. Uczniowie wykonali plakaty z informacjami o swoich krajach, usłyszeliśmy tradycyjną w tych krajach muzykę i  piosenkę po niemiecku w wykonaniu uczniów klasy 3b.Wszystkich uczestnikow nagrodzono słodyczem i każda klasa dostała grę planoszową.

             Klasy starsze 4-7 przygotowały plakaty, potrawy, opowieści o zwyczajach i stroje wywodzące się z wylosowanych przez nich krajów (Francja, Wielka Brytania, Australia, Rosja, Włochy). Podczas prezentacji komisja złożona z przewodniczących wszystkich klas oceniała jakość przygotowania. Po zakończonej prezentacji samorząd uczniowski zadawał każdej z klas po 10 pytań dotyczących ich kraju – omnibus.

  Na koniec rozdano nagrody: 1 miejsce za prezentację i nagrodę grę Eurobiznes wygrała klas 5, natomiast zwyciężcą omnibusa została klasa 4a. Gratulujemy wszyskim i dziękujemy za wspólną zabawę.

   

  Karolina Kowalczyk

 • WYCIECZKA KLASY IVA i IVB

   

  WYCIECZKA KLASY IVA i IVB - Obrazek 1 WYCIECZKA KLASY IVA i IVB - Obrazek 2