• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

          • Wycieczka do Złotoryi

          • W poniedziałek, 2 grudnia 2024 r., uczniowie klas Ib, IIIa i IIIb, pod opieką nauczycielek: pani Beaty, pani Marty, pani Joli i pani Agnieszki, wzięli udział w wyjątkowej wycieczce do Złotoryi. Był to dzień pełen emocji, niezapomnianych przeżyć i cennych lekcji.

            Muzeum Złota – podróż w czasie i przestrzeni

            Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Złota, gdzie uczniowie zanurzyli się w fascynującą historię górnictwa i poszukiwania złota w Górach i na Pogórzu Kaczawskim. Wystawy pełne lokalnych minerałów, skał i skamieniałości wywołały zachwyt i ciekawość młodych odkrywców. Największe emocje wzbudziły czasowe wystawy z prywatnymi zbiorami oraz możliwość zakupu drobnych minerałów – dla wielu była to pierwsza okazja, by wziąć do ręki prawdziwe „skarby ziemi”. Dzieci z zafascynowaniem słuchały opowieści przewodnika i uczestniczyły w prelekcjach, które przybliżyły im geologiczne tajemnice naszego regionu.

            Nadleśnictwo – edukacja w harmonii z naturą

            Następnie uczniowie udali się do Nadleśnictwa, gdzie czekały na nich zajęcia edukacyjne w izbie wyposażonej w nowoczesny sprzęt multimedialny. Dzieci mogły obserwować życie ptaków w budkach lęgowych, słuchając jednocześnie kojących odgłosów lasu. Dzięki sprzyjającej pogodzie, część zajęć odbyła się w ogrodzie przy Nadleśnictwie. Ścieżka zmysłów, leśna skocznia i nauka rozpoznawania tropów zwierząt dostarczyły nie tylko wiedzy, ale i mnóstwo radości. Bliskość przyrody i interaktywna forma zajęć sprawiły, że dzieci z wielkim zaangażowaniem chłonęły nowe doświadczenia.

            Warsztaty malowania bombek – magia świątecznych ozdób

            Ostatnim punktem programu była wizyta w fabryce szklanych ozdób choinkowych „Vitbis”. Uczniowie mieli okazję nie tylko zwiedzić zakład i poznać tajniki produkcji pięknych bombek, ale także spróbować swoich sił w ich malowaniu podczas specjalnych warsztatów. Atmosfera była niezwykle twórcza – dzieci z radością tworzyły swoje własne, unikalne wzory, podziwiając jednocześnie kunszt mistrzów tej sztuki. Zwiedzanie fabryki pozwoliło lepiej zrozumieć proces produkcji ozdób, od formowania szkła po misterną dekorację. Wizyta zakończyła się zakupami w przyzakładowym sklepie, gdzie każdy mógł wybrać coś wyjątkowego na świąteczną choinkę.

            Podsumowanie

            Wycieczka do Złotoryi była wspaniałą okazją do zdobycia wiedzy w sposób praktyczny i angażujący. Uczniowie wrócili pełni wrażeń, z pamiątkami, nowymi umiejętnościami i mnóstwem wspomnień, które na długo pozostaną w ich pamięci.

            Beata Chmielik, Jolanta Pańczak

          • Z KRUSZYNA NA MADAGASKAR!!!

          • Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kruszynie nawiązał kontakt ze szkołą na Madagaskarze.

            Dokładnie tak, nie wkradł się tu żaden błąd! Zanim opowiemy Wam, jak do tego doszło, przedstawimy kilka faktów o Madagaskarze. Pewnie zastanawiacie się, gdzie to w ogóle jest? Otóż jest to państwo wyspiarskie położone w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki.

            Czwarta co do wielkości wyspa na świecie i pierwsza w Afryce. Ludność mieszkająca na Madagaskarze posługuje się dwoma oficjalnymi językami: malgaskim i francuskim.

            Należy wiedzieć również, że Madagaskar zaliczany jest do krajów słabo rozwiniętych, a według National Geographic- zajmuje piąte miejsce w zestawieniu najbiedniejszych państw. Dzieci na każdym kontynencie pragną tego samego. Chcą mieć dzieciństwo pełne beztroski i szczęścia. Chcą się uczyć, zdobywać wiedzę, a w wolnych chwilach bawić się z przyjaciółmi. Dla nas są to prozaiczne sprawy, o których przeważnie nie rozmyślamy za długo, natomiast są na świecie miejsca, gdzie właśnie to, co dla nas jest codziennością, staje się czyimś marzeniem. Takim miejscem jest wspomniany Madagaskar. Choć dzieli nas 13063 kilometrów nie było to przeszkodą aby nawiązać kontakt z nauczycielem z madagaskarskiej szkoły. Pani Katarzyna Wołoszyn – nauczycielka języka angielskiego, napisała wiadomość w imieniu uczniów naszej szkoły do wspaniałego nauczyciela-pana Alexa Daniela. Po uzyskaniu odpowiedzi, ruszyła szkolna zbiórka.

            Społeczność ZSP w Kruszynie, jak zwykle, wykazała się ogromnym sercem i chęcią pomocy. Zakupiliśmy m.in. przybory szkolne, zabawki, słodycze. Przekazanie tych darów nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc firmy Latający Holender, która dostarczyła przesyłkę dzieciom ze szkoły w Baramahay z pozdrowieniami od naszych uczniów. Szkoła Baramahay to chata zbita z desek, bez elektryczności i placu zabaw. Nie ma podziału na klasy, wszystkie dzieci uczą się razem. Przerwy spędzają w otoczeniu przepięknej, dzikiej przyrody- Oceanu Indyjskiego, lemurów, kameleonów, baobabów. Nie mają czasu na swobodną zabawę, ponieważ swój wolny czas spędzają pomagając rodzicom w gospodarstwie domowym, zajmując się m.in. wypasaniem zebu (odmiana bydła) i pilnowaniem kur, kaczek.

            Dorastanie w tak egzotycznym i zjawiskowym miejscu, pozbawionym udogodnień cywilizacyjnych, wymyślnych zabawek czy placów zabaw, w żaden sposób nie pozbawiają ich radości z życia, cieszenia się prozaicznymi sprawami małymi rzeczami.

            Ta akcja stała się wspaniałą okazją do rozmów o odmienności i zwrócenia uwagi na konieczność poszanowania różnorodności kulturowej, a także kształtowania u uczniów chęci poznawania i odkrywania egzotycznych miejsc.

            Zapraszamy Was do obejrzenia wideoreportażu, w którym odbędziecie z nami niesamowitą podróż po Madagaskarze oraz weźmiecie udział w niepowtarzalnym wydarzeniu-lekcji w jednej z tamtejszych szkół.

            Karolina Piotrów

             

             

          • ANDRZEJKI W SZKOLE

          •  Andrzejki to dobra okazja do zabawy, integracji i odkrywania przyszłości w przyjemnej atmosferze. Dlatego 29 listopada sala klasy 2 a zamieniła się w komnatę magii. Uczniowie przyszli poprzebierani w wróżki i magików. Na każdego czarodzieja czekała słodka niespodzianka. W ten dzień uczniowie wróżyli sobie co ich spotka w niedalekiej przyszłości. Najbardziej oczekiwaną wróżbą przez wszystkich było lanie wosku przez klucz. Uczniowie mieli okazję wywróżyć kim będą w przyszłości lub co ich miłego spotka. Andrzejki to nie tylko wróżby, ale przede wszystkim świetna zabawa i sposób na spędzenie czasu z bliskimi
            w atmosferze tajemnicy i radości.

            Aleksandra Bogusz

            W miniony czwartek odbyła się długo wyczekiwana przez uczniów zabawa Andrzejkowa.

                Licznie zgromadzeni w tym dniu uczniowie klas 4-8 bawili się w rytm skocznej muzyki oraz brali udział w konkursach o tematyce Andrzejkowej. Na wysokości zadania stanęli również szóstoklasiści, którzy przygotowali słodki poczęstunek.

                 To był naprawdę dobrze spędzony czas i miejmy nadzieję, że stanie się cyklicznym wydarzeniem z życia społeczności uczniowskiej.