• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

          • Uczniowie w Sądzie Rejonowym

          • 14 czerwca 2022 roku, uczniowie klasy drugiej i trzeciej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie udali się na wycieczkę do Bolesławca. Jej celem było zwiedzenie budynku Sądu Rejonowego oraz zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy.

            Pierwszy punkt wycieczki był strzałem w dziesiątkę – dzieci z dużą uwagą wysłuchały historii gmachu sądu oraz dowiedziały się, na czym tak naprawdę polega praca sędziego. Sędzia Zdzisław Patreuha, w niezwykle ciekawy sposób przybliżył dzieje budynku. Uczniowie dowiedzieli się, że budynek Sądu Rejonowego, czyli dawne gimnazjum, to jedna z najciekawszych budowli wzniesionych w XIX wieku w mieście. Potężny obiekt, z czwartą pod względem wysokości wieżą w Bolesławcu, mierzącą prawie 39 metrów, wyróżnia się spośród zabudowy neogotyckimi formami. Dzieci miały okazję przebywać w jednym z najpiękniejszych świeckich wnętrz w Bolesławcu – w auli o bogatym wystroju z ciekawym programem ikonograficznym. Na ścianach auli są przedstawione popiersia wybitnych przedstawicieli nauki starożytnej i niemieckiej (w tym również polskiego uczonego Kopernika), znaki zodiaku, wyobrażenia czterech cnót. W oknach są wprawione kolorowe witraże.

            Pan sędzia przekazał również informacje dotyczące tego, w jaki sposób i gdzie są przesłuchiwane dzieci. Uczniowie mieli możliwość przebywać w tak zwanym „Niebieskim pokoju”. Dowiedzieli się również o konsekwencjach wynikających z łamania zasad i przepisów.

            Drugim punktem wycieczki była Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida - Centrum Wiedzy w Bolesławcu. Nasze dzieci jako pierwsze, miały okazję zwiedzić otwartą dzień wcześniej SOWĘ – czyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. SOWA obejmuje „Wystawę” 15 eksponatów interaktywnych i „Majsternię”, które tworzą przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania. 

            Dzieci miały możliwość uczenia się, opartego na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. Uczyły się, m.in. poprzez: odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami (Wystawy), rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych (Majsternia).

            Zabawom, doświadczaniu i radości nie było końca.

            Miłym akcentem wycieczki były … lody, które wszystkim bardzo smakowały oraz pobyt na placu zabaw przy ul. Ignacego Łukasiewicza.

            Pragniemy podziękować pani Agnieszce Woźniak, za zorganizowanie zwiedzania gmachu sądu oraz pani Małgorzacie Chrzan, za pomoc w opiece nad dziećmi w czasie wycieczki.

                                                                                                                Marzanna Gal, Jolanta Pańczak

          • Uczniowie u... Vincenta Van Gogha

          • 10 czerwca uczniowie klasy : 8 a , b i 7 b Naszej szkoły  przenieśli się w nieco inny wymiar.

            Wymiar zupełnie nowoczesnego poznawania sztuki. Dzięki multi sensorycznej wystawie dzieł genialnego malarza Vincenta Van Gogha uczniowie mogli oddać się podróży w inny świat- świat impresjonistycznego malarstwa. Przez 45minut oglądania obrazów mogliśmy wysłuchać ciekawej biografii malarza, którego geniusz nie był rozumiany przez współczesnych mu odbiorców.

            Uczniowie byli zainteresowani, oddali się tej wyjątkowej chwili i jak zaczarowani chłonęli wiadomości  dotyczące życia i twórczości artysty okraszone nietuzinkową prezentacją jego wybitnych dzieł.

            Kolejnym punktem programu wycieczki był wyskok do GO JUMP we Wrocławiu. Trampoliny znów przeniosły naszych podopiecznych w wymiar świata zabaw, gdzie prawa grawitacji zostały przez niektórych obalone- przeskoczone😊

            Wycieczka udała się dzięki zaangażowaniu wychowawców : Pani Karolinie Jopek , pani Ewie Śliwińskiej i pani Ani Kaluzce, a także świadczącemu opiekę medyczną, niestrudzonemu rodzicowi- panu Dariuszowi Duranowi.

          • POLICJA & UCZNIOWIE ZSP KRUSZYN

          • 7 czerwca uczniowie klasy drugiej i trzeciej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie udali się na wycieczkę do nowo wybudowanej Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu.

            Nowy obiekt składa się z trzech budynków. Dzieci miały okazję zwiedzić cześć główną budynków, która jest przeznaczona dla administracji, oraz miejsce z kojcami dla psów służbowych, które już niebawem rozpoczną swoją służbę. Ze względu na to, że komenda jest tzw. miejscem strategicznym, nie było możliwości zobaczenia pozostałych pomieszczeń.

            Pani policjantka, w oparciu o prezentację, zapoznała zebranych z zasadami bezpieczeństwa w czasie wakacji, w domu, na drodze i nad wodą. Szczegółowo omówiła zasady postepowania w kontaktach z nieznajomymi.

            Na zakończenie spotkania, wszystkie dzieci miały możliwość zrobienia sobie w profesjonalny sposób, odcisku linii papilarnych na specjalnym blankiecie.

            Bardzo dziękujemy pani asp. szt. Annie Kublik-Rościszewskiej za pomoc w zorganizowaniu wycieczki oraz pani sierżant Agnieszce Skoczypiec za ciekawą prelekcję i oprowadzenie grupy po budynku.

          • Działamy proekologicznie!

          • Działalność Stowarzyszenia ,,Nasze Łaziska” wspiera m.in. aktywność oświatową i wychowawczą na rzecz środowiska lokalnego, rozwija wiedzę o regionie oraz dba o popularyzowanie wartości historycznych, kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych.

            Działania proekologiczne mają ogromną moc sprawczą, dlatego w dniu 02.06.2022r. członkini Stowarzyszenia ,,Nasze Łaziska” Pani Joanna Łucka zorganizowała akcję wolontariacką na rzecz społeczności lokalnej oraz świadomości proekologicznej, w której wzięli udział uczniowie klasy 8a. Głównym założeniem akcji było uprzątnięcie śmieci w obrębie Pokutujących Skałek. W trakcie tej wspaniałej inicjatywy mieliśmy okazję wysłuchać historii związanej z naszym regionem, a także legendy na temat Pokutujących Skałek. Dzięki tej akcji uczniowie powiększyli swoją świadomość ekologiczną, a także zgłębili wiedzę dotyczącą regionu oraz lokalnego środowiska. Uczniowie czynnie przyczynili się do poprawienia jakości środowiska lokalnego. Dziękujemy za stworzenie takiej możliwości.

                                                                                                                                                     Karolina Jopek

          • Wycieczka klasy III do PWiK-u w Bolesławcu

          • Uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w akcji edukacyjnej „Woda jako źródło życia, czyli z PWiK’iem o wodzie, ściekach i zielonej energii”. Organizatorem tej akcji jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu Sp. z o. o. Akcja jest objęta patronatem honorowym Wójta Gminy Bolesławiec. Jej celem jest propagowanie postawy proekologicznej wśród uczniów w zakresie tematyki dotyczącej wody, ścieków oraz odnawialnych źródeł energii. Ponadto kształtowanie racjonalnego korzystania z zasobów wodnych i dbałości o zasoby wodne, promowanie wiedzy o wodzie, uwrażliwienie uczniów na problemy środowiska, zachęcanie do proekologicznych zachowań poprzez picie wody kranowej i korzystanie z wielorazowych pojemników do picia wody.

            Akcja prowadzona jest dwuetapowo. Etap pierwszy odbył się 3 czerwca 2022 roku. Uczestniczyliśmy w zajęciach terenowych prowadzonych przez pracownika PWiK. Najpierw braliśmy udział w zajęciach teoretyczno-warsztatowych. Następnie to wszystko o czym dowiedzieliśmy się w trakcie pogadanki, mogliśmy zobaczyć. Pojechaliśmy do miejsca zwanego SUW Modłowa – to nic innego, jak  „Stacja Uzdatniania Wody”. Mogliśmy tutaj zobaczyć miejsce ujęcia wody, ociekacze, halę filtrów. Kolejnym miejscem, które obejrzeliśmy była oczyszczalnie ścieków, gdzie prowadzony jest proces oczyszczania ścieków komunalnych oraz produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Widzieliśmy: automatyczną stację ścieków dowożonych, kraty mechaniczne, piaskowniki, osadniki, reaktory biologiczne, zbiornik biogazu, komorę fermentacyjną, zagęszczacz osadów. Dowiedzieliśmy się, że na oczyszczalni ścieków z osadu produkuje się nawóz i zieloną energię.

            Etap drugi odbędzie się  9 czerwca i będzie to konkurs  w formie testu z wiedzy zdobytej w trakcie zajęć terenowych (warsztatów). Naszą szkołę reprezentować będzie trzech uczniów z klasy trzeciej, którzy zostaną wyłonieni w eliminacjach klasowych. Zwycięska drużyna może wygrać dla swojej szkoły „poidełko”. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

                                                                                                                                        Jolanta Pańczak

          • ZDOBYWAMY ZAMEK...

          • Na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu - 389 m n. p. m. w malowniczej scenerii wznosi się bajeczna budowla - Zamek Grodziec.

            Jest to jedno z ciekawszych miejsc na Pogórzu Kaczawskim, dlatego też 31 maja 2022r., uczniowie klasy II i III wyruszyli na wycieczkę właśnie w okolice Złotoryi, aby poznać tajemnice zamku.

                     Podczas naszego zwiedzania wysłuchaliśmy historii o zamku i ludziach w nim mieszkających, poznaliśmy tajemnicze legendy i obejrzeliśmy przepiękną panoramę gór. Na koniec zwiedziliśmy również zbrojownię, gdzie znajdują się zbroje rycerskie i narzędzia służące do walki. Nie zabrakło również innych atrakcji, takich jak kupowanie pamiątek, gry w piłkę, zabawy integracyjne i występy na scenie.

                       Pan przewodnik przybliżył nam nie tylko historię Zamku Grodziec, ale również ludzi w nim mieszkających. Oprowadził nas po salach i komnatach zamkowych oraz opowiedział tajemnice z nimi związane. Oprócz oglądania zamku i krużganków zamkowych mieliśmy odwiedziny w „Sali” narzędzi tortur, a była to przygoda dla osób o naprawdę mocnych nerwach!

                      Podsumowaniem naszej wycieczki był wspólny posiłek, czyli ognisko na dziedzińcu zamkowym, po którym syci i mądrzejsi o nowe informacje i doświadczenia wróciliśmy szczęśliwie do domu.                                             

                                                                                                                              Marzanna Gal, Jolanta Pańczak

          • DZIEŃ MAMY

          • Z niewielkim opóźnieniem, dnia 30 maja 2022r., z okazji Dnia Matki, uczniowie klasy drugiej zaprosili mamy do swojej sali lekcyjnej, a uczniowie klasy trzeciej na salę gimnastyczną.

            Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną. Dzieci zaprezentowały wiersze i zaśpiewały piosenki, w których wyraziły swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniale wybacza. Nie zabrakło tradycyjnego "Sto lat" i własnoręcznie wykonanych upominków. Ponadto dzieci przygotowały portrety swoich mam. Zadaniem każdej mamy było rozpoznanie siebie na portrecie. Za poprawne rozpoznanie, każda mam otrzymała portret w prezencie.

                        Uczniowie stworzyli serdeczną, miłą i odświętną atmosferę. Wszystkie mamy były zachwycone występami swoich dzieci. Były dumne ze swoich pociech. Uśmiech na ich twarzach oraz gromkie brawa świadczyły o radości. Występujące dzieci wzbudziły wśród nich duże wzruszenie i emocje. Niejednokrotnie widoczne były łzy szczęścia.

                        Kolejną atrakcją uroczystości było wykonanie pracy plastycznej „Łąka nad rzeką”. Łączyła ona w sobie różne techniki plastyczne: rysowanie kredkami pastelowymi, malowanie palcami, kolaż, orgiami. Ta wspólna praca - mamy i dziecka – dostarczyła mnóstwo radości, nie tylko dziecku, ale przede wszystkim mamie. Była okazją, aby mamy choć na chwilę zapomniały o troskach dnia codziennego i poczuły się, jak dziecko.

                        Spędzenie razem tych kilku chwil pozwoliło zintegrować się mamom, lepiej się poznać i zaprzyjaźnić.

                        Na zakończenie spotkania zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek, wspólne rozmowy, wymianę doświadczeń. Uśmiechom i wzruszeniom nie było końca. Ciężko było się rozstać, bo z mamą zawsze jest dobrze i czas szybko płynie.

                                                                                                                            Marzanna Gal, Jolanta Pańczak