• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • W listopadzie 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore “Teddy” Roosevelt podczas polowania ujrzał małego niedźwiedzia, który miał być przeznaczony na trofeum. Zlitował się nad zwierzęciem i kazał puścić je wolno. Wydarzenie zilustrował Clifford Berryman, a jego grafika opublikowana została w dzienniku “The Washington Post”. To właśnie ten rysunek stał się inspiracją dla Morrisa Mitchoma, który za specjalnym pozwoleniem prezydenta rozpoczął produkcję pluszowych misiów o nazwie Teddy. Miś zyskał ogromną popularność i do dzisiaj polski pluszowy miś, to dla mieszkańców zza oceanu „Teddy’s Bear”!

                        Uczniowie klasy trzeciej ZSP w Kruszynie, dzięki uprzejmości Pani Grażyny Wężyk,  również obchodzili to święto, korzystając z zaproszenia do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszenie.

            Pani Grażyna przygotowała wiele atrakcji dla uczniów. Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia. Doskonaliły swoje umiejętności takie jak spostrzegawczość, współpracę w grupie oraz wykonywały różnorodne zadania. Musiały między innymi odnaleźć poustawiane w różnych miejscach sali pluszowe misie i je policzyć, pozbierać jak najwięcej karteczek z ilustracjami misia, w grupie rozwiązać krzyżówkę dotyczącą wysłuchanego tekstu, wykleić (zbierając poszczególne elementy) postać misia czy trafić piłeczkami do celu. Wszystkie konkurencje były punktowane. Na zakończenie każda drużyna została nagrodzona.

            Marzanna Gal

          • MAGICZNA NOC W SZKOLE!

          • Wzorem poprzednich lat, tak i w tym roku dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Kruszyna nocowały w szkole.

            Noc z 18 na 19 listopada 2022 r. była przepełniona magią i dziecięcym śmiechem. „Nocowanie” miało rozpocząć się o godzinie 18.00, jednak byli tacy, którzy nie mogli się doczekać i przyszli do szkoły znacznie wcześniej. Nie tylko dzieci były podekscytowane, ich rodzice również byli pełni obaw o swoje pociechy – zwłaszcza rodzice pierwszoklasistów.

            W klasach na parterze, które tej nocy zamieniły się w sypialnie, rodzice przy wydatnej pomocy dzieci przygotowali wygodne „łóżeczka” do spania. Ale nie spanie tej nocy było najważniejsze. Po pożegnaniu rodziców, wszyscy spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie już czekali wróżbici i wróżki z klasy ósmej. Było przygotowanych kilka stanowisk wróżbiarskich: stanowisko 1 - imię męża lub żony, stanowisko 2 - zawód, stanowisko 3 -  andrzejkowe kubeczki, stanowisko 4 - kolorowoandrzejkowo, stanowisko 5 - magiczny krąg, stanowisko 6 -  kwiatowa wróżba andrzejkowa.

                        Zabawa andrzejkowa oparta została o metodę questingu. Questing to idealny sposób na integrację grupy rówieśniczej, na zwiększenie zaangażowania uczniów w podejmowanie działania i na wzrost mobilizacji do osiągnięcia celu.

            Dzieci otrzymały karty questingowe, dzięki którym wiedziały w jakiej kolejności mają odwiedzać stanowiska, co miało wpływ na bardzo sprawne przeprowadzenie całej zabawy. Na kartach dzieci zbierały pieczątki i zapisywały, co zostało im wywróżone. Oczywiście najmłodszym pomagali wróżbici i wróżki.

            Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odwiedzali wszystkie wróżki i wróżbitów. Najwięcej emocji budziło stanowisko z balonami, ponieważ niektórzy obawiali się przebić balon. Na zakończenie tej części spotkania, dzieci uczestniczyły w zabawach inspirowanych pedagogiką zabawy „Klanza”.

            Kolejnym punktem tej niesamowitej nocy była wspólna kolacja przygotowana przez panią Beatę Młynarczyk z produktów dostarczonych przez rodziców. Dzieci samodzielnie robiły sobie kanapki wybierając to, co najbardziej lubią. Dodatkowo mamy przygotowały pop-corn i owocowe „przegryzki”. Ogromną niespodzianką były wspaniałe pizze przygotowane przez panią Justynę Kiepurę oraz państwa Lipskich, Laseckich i Tatarzyckich.

            Po sytej kolacji, dzieci udały się do sali gimnastycznej, gdzie w czteroosobowych grupach wykonały „duszki na kolorowo i wesoło”. Wszystkim dużo radości sprawiła ta praca plastyczna. Najmłodsi mogli liczyć na pomoc starszych kolegów, dzięki czemu ich wzajemne relacje bardzo się zacieśniły. Zabawy i pracy było dużo, jednak efekt końcowy był imponujący, co można stwierdzić oglądając zdjęcia z ekspozycji prac.

             

            Jak zawsze w takich sytuacjach, czas szybko płynie i nadeszła pora na nocny wypoczynek. Po wieczornej toalecie, dzieci udały się do „swoich sypialni”, a jedna z nich na ten moment stała się salą kinową. Po obejrzeniu fragmentu filmu przyszedł czas na sen. Jednak, co było do przewidzenia, z zaśnięciem były pewne problemy. Ostatnie osoby zasnęły „grubo” po pierwszej w nocy.

            Nowy dzień rozpoczął się już o godzinie szóstej, chociaż pobudka zaplanowana została na godzinę 7.15. Po porannej toalecie i obfitym śniadaniu, odbyły się zaplanowane gry i zabawy zespołowe, integracyjne, ruchowe i ze śpiewem. W czasie zabawy można było zauważyć zniecierpliwionych rodziców, którzy przyszli przed wyznaczonym czasem po swoje pociechy.

            Andrzejkowa noc w Zespole Szkolno–Przedszkolnym dobiegła końca. „W magiczny sposób”, przy ogromnym zaangażowaniu rodziców, sypialnie na powrót stały się salami lekcyjnymi. Z rozmów dzieci z rodzicami można wnosić, że była to noc niezwykła i wspaniała. Opowiadaniom i zachwytom nie było końca, choć tu i ówdzie zeszło powietrze z materaca i przyszło spać na twardej podłodze.

            Noc w szkole zorganizowały dla swoich klas panie Jolanta Pańczak, Joanna Rej i Marzanna Gal przy udziale rodziców, którzy zadbali o produkty spożywcze oraz pani Beaty Młynarczyk, która zadbała o posiłki i porządek.

                        Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

            Marzanna Gal i Jolanta Pańczak

          • Obchody Święta Niepodległości w ZSP Kruszyn

          • "Bo wolność nie jest dana na zawsze" to motto obchodów 104-tej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej Szkole.

            Już na początku tygodnia uczniowie naszej szkoły przygotowywali biało-czerwone kotyliony, którymi 10 listopada udekorowali swoje odświętne ubrania. Wyróżnieni w ten sposób wszyscy czuliśmy, że ten dzień, poprzedzający ogólnopolskie obchody, jest wyjątkowy. Uczniowie naszej szkoły, odśpiewali  "Mazurka Dąbrowskiego" w podniosłym i uroczystym tonie.

            Następnie uczniowie, przypomnieli montażu słowno-muzycznym najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę możliwości samostanowienia, posiadania własnego hymnu, godła, granic i języka narodowego po 123 niewoli. Jak ważne są to elementy polskości podkreślił Pan Dyrektor Dariusz Kunaszko w swoim przemówieniu. 

            Dyrekcja Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Kruszynie dziękuje wszystkim uczestnikom uroczystości za upamiętnienie tych, którzy wywalczyli naszą "nie daną na zawsze wolność", a szczególnie Panu Wojciechowi Kochanowi za pieczę nad całością obchodów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie.

          • EUROPEJSKI DZIEŃ WYNALAZCY W ZSP KRUSZYN

          • Każdego dnia korzystamy z rzeczy, które niegdyś zrewolucjonizowały świat. Trudno jest nam wyobrazić sobie świat bez Internetu, komputera, telefonu czy chociażby samochodu. Ale czy zastanawiamy się kto, kiedy i w jakich okolicznościach wynalazł dany przedmiot?

            Uczniowie ZSP w Kruszynie zadali sobie to pytanie i 9 listopada uczcili Europejski Dzień Wynalazcy. Przygotowali informacje o ciekawych wynalazkach i ich twórcach, a niektórzy nawet wcielili się w daną postać. Dzięki temu szkolny korytarz zamieniał
            się w aleję gwiazd nauki. Dziś mogliśmy spotkać m.in. Annę Connelly
            (wynalazła i opatentowała pierwsze stalowe schody przeciwpożarowe) Jana Szczepanika (pierwszy twórca kamizelki kuloodpornej), Ignacego Łukasiewicza (wynalazca lampy naftowej) oraz Nikolę Teslę (wynalazł m.in. transformator rezonansowy).

            Był to czas kreatywnego dzielenie się wiedzą. Mamy nadzieję, że ten dzień przyczynił się do rozbudzenia ciekawości otaczającego świata wśród uczniów.

            opiekun S.U. - Karolina Piotrów

                                                                                                                          

          • WIZYTA W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE W BOLESŁAWCU

          • 8 listopada 2022 roku, uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie, udali się na wycieczkę do Bolesławca. Jej celem były zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida – Centrum Wiedzy.

            Nasze dzieci miały okazję zwiedzić, otwartą jakiś czas temu, SOWĘ – czyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. SOWA obejmuje „Wystawę” 15 eksponatów interaktywnych i „Majsternię”, które tworzą przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania. 

            Dzieci miały możliwość uczenia się, opartego na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. Uczyły się, m.in. poprzez: odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami (Wystawy), rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych (Majsternia).

            Zabawom, doświadczaniu i radości nie było końca.

                                                                                                                                          Jolanta Pańczak

          • WYCIECZKA DO BERLINA

          • Dnia 4 listopada 2022 klasy ósme i klasa szósta pojechały na wycieczkę do jednego z największych miast Europy – stolicy Niemiec - Berlina. Głównym naszym celem był spacer po zabytkowej części miasta oraz obserwacja nowoczesnej architektury miasta. Poznanie wybranych zabytków i atrakcji turystycznych stolicy Niemiec. Obserwacja ulicy, poznanie charakteru miasta.

            Na trasie przejazdu do Berlina obserwowaliśmy krajobraz naszych sąsiadów. Nasz przewodnik  podał nam mnóstwo informacji nt geografii i historii nie tylko Berlina, ale także Niemiec.

            Podczas rejsu statkiem po Szprewie poznaliśmy  najciekawsze obiekty Berlina od strony rzeki. Obserwowaliśmy obiekty zarówno zabytkowe jak i współczesne budowle, m.in. centrum rządowe, mosty, katedrę w Berlinie, wyspę muzeów. Na statku mieliśmy także okazję spróbować porozmawiać po niemiecku podczas składania zamówień na napoje. Spacer reprezentacyjną aleją Berlina Unter den Linden to obserwacja najciekawszych zabytków związanych z historią nie tylko miasta, ale także Polski i Europy. Po drodze widzieliśmy Uniwersytet Humbolta, kościół katolicki św. Jadwigi,  Państwową Bibliotekę, pomnik Fryderyka Wielkiego, a także hotel Adlon tuż przy Bramie Brandenburskiej.

            Za Bramą Brandenburską mieliśmy okazję zobaczyć miejsce, w którym przebiegał Mur Berliński, zaraz za nim Reichstag, nowoczesną zabudowę Placu Poczdamskiego, potem muzeum Holokaustu. Nie omieszkaliśmy zrobić sobie zdjęć przy słynnych berlińskich misiach. Wycieczka była bardzo udana, nawet pogoda mimo deszczowych prognoz dopisała.

             

            Ewa Śliwińska

          • CZAS REFLEKSJI I ZADUMY...

          • Bywają dni pełne szczęścia i radosnych uniesień, ale są też takie, w których przeważa zaduma i refleksja. Do takich dni należy Dzień Wszystkich Świętych – czas, w którym towarzyszy nam uczucie nieuchronnego przemijania.

            W piątek 28 października 2022r.  uczniowie klasy 4 wraz z opiekunami udali się na cmentarz w Kruszynie i posprzątali kilka zapomnianych i zaniedbanych grobów. Uczniowie oczyścili zapomniane mogiły, grabili liście i uprzątnęli alejki między grobami. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem i poczuciem misji. Na końcu zapalili na nagrobkach znicze. Dzięki takiej akcji uczniowie mieli okazję nauczyć się szacunku dla tradycji i poszanowania miejsc pamięci o zmarłych.

            Karolina Piotrów i Marek Kwaśniak

          • TYDZIEŃ KUNDELKA-ZBIÓRKA DLA SCHRONISKA

          •  Dzień Kundelka w Polsce obchodzony jest 25 października, w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował Tydzień Kundelka, podczas którego trwała zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt w Przylasku. Zbierano karmę, koce oraz prześcieradła. Społeczność szkolna wykazała się ogromnym sercem, ponieważ zbiórka przerosła nasze oczekiwania! Wszystkie dary zostały przewiezione do schroniska. W imieniu Samorządu  Uczniowskiego oraz zwierzaczków ze schroniska- SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!!

            Karolina Piotrów

                      Opiekun SU