• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

          • ************************************************************

          • Pomimo pandemii, do Szkoły Podstawowej i Przedszkola Publicznego w Kruszynie zawitał Święty Mikołaj. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dostali słodkie prezenty za pośrednictwem Rady Rodziców, uśmiechów i radości było co niemiara!

            Na ten dzień ze szczególną niecierpliwością czekały najmłodsze dzieci, czyli Przedszkolaki i uczniowie klas I – III, ale także Ci troszkę starsi.  Dzisiejszy dzień był wspaniały, wyjątkowy, pełen radości, życzliwości i uśmiechu, a spotkanie zapewne na długo pozostanie w pamięci dzieci.  

            Dodatkowo w tym roku szkolnym nasze Szkolne Koło TPD wzięło udział we wspaniałej inicjatywie Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - List do Gwiazdora.
            Grudzień to czas magiczny, zwłaszcza dla najmłodszych. Czas oczekiwania, obdarowywania i otrzymywania podarunków.
            Akcja miała na celu wsparcie dzieci i sprawienie, by każde z nich mogło cieszyć się z wymarzonego prezentu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
            Jeszcze w listopadzie uczniowie biorący udział w akcji napisali własnoręcznie listy do Gwiazdora, w których opisywali to, o czym marzą i co by chcieli dostać.
            3 grudnia 2021 paczki, które Gwiazdor przygotował na podstawie listów, dotarły do naszej szkoły. Radość dzieci była ogromna, a to najlepszy dowód na to, że pomysł Gwiazdorów z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci był strzałem w dziesiątkę.

          • JARMARK BOŻONARODZENIOWY

          • W trakcie Jarmarku, możliwość zakupienia ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie. Ponadto PARADA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA dla dzieci- każdy, kto będzie miał przebranie otrzyma upominek.

          • Andrzejki....

          • Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość.

            Przygotowane rekwizyty, świece oraz unoszący się w całym przedszkolu zapach topionego wosku, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Dzieci z grupy Kotki  chciały zajrzeć w przyszłość i dowiedzieć się co je czeka. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia, przekuwały serduszka z imionami, aby poznać imię przyszłego męża lub przyszłej żony. Za pomocą przygotowanych obrazków i czarodziejskiego kapelusza sprawdzały kim zostaną w przyszłości, a nawet przekuwały magiczne baloniki z przepowiednią. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku. Po słowach: ,,Hokus – pokus,  Czary- mary, niech się spełnią andrzejkowe czary’’, dzieci podchodziły do miski z wodą i  lały wosk przez dziurkę od klucza. Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Wspólnie z nauczycielem dzieci odgadywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości.

            Ten magiczny dzień przyniósł dzieciom wiele radości i uśmiechu.

             

            Patrycja Marcinowska

          • DZIEN PIŻAMY...

          • 05 listopada w naszym przedszkolu został zorganizowany Dzień Piżamy. Był to dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię. W tym dniu wystarczyło ubrać się w piżamę i mieć dobry nastrój.

            Dlaczego piżama? Ponieważ jest to standardowe ubranie dzieci chorych. Pomysłodawcą akcji jest Fundacja „Gdy liczy się czas” założona przez rodziców dzieci, które chorowały lub chorują na nowotwór.

            Chcieliśmy okazać wsparcie najmłodszym pacjentom i ich rodziną poprzez zamianę codziennych ubrań na piżamę. W tym dniu rozmawialiśmy o zdrowym trybie życia o odpowiednim odżywianiu.

            Na podane wcześniej konto fundacji „Gdy liczy się czas” można było wpłacać symboliczne 5 zł lub wybraną przez siebie kwotę.

            Wszystkie zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na zakup pomp dla dzieci po chemioterapii oraz na ośrodek dzieci po leczeniu.

            Patrycja Marcinowska

          • DZIEŃ OTWARTY - ONLINE

          • W dniu 30.11.2021 r. odbędzie się DZIEŃ OTWARTY - online .

            Zapraszamy do udziału i konsultacji z nauczycielami (szczegóły rodzice otrzymali za pośrednictwem e-dziennika)

          • Spotkanie autorskie z Arturem Guzickim

          • 5 listopada 2021r. klasy II i III naszej szkoły miały przyjemność spotkać się z Panem Arturem Guzickim, dziennikarzem, publicystą specjalizującym się w tematyce historycznej, autorem bajek dla dzieci. Spotkanie autorskie odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszynie, a zorganizowała je pani bibliotekarka - Grażyna Wężyk. Pan Artur bardzo ciekawie opowiadał o przygodach Misia Wojtka, który potrafi przenosić się w czasie i odkrywać przeszłość. „Podróże Misia Wojtka” opowiadają bowiem o bohaterskim okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Wojtek wysiada ze swego wehikułu czasu i wraz z gen. Hallerem i Błękitną Armią jedzie z Francji do odradzającej się Polski. Bierze udział w zaślubinach naszego kraju z morzem. Poznaje wielkich małych Bohaterów, których świat zapamięta jako Orlęta Lwowskie. U boku Ignacego Paderewskiego staje się świadkiem boju o wolność w Wielkopolsce, a po bitwie warszawskiej w 1920 r. poznaje nawet samego Józefa Piłsudskiego. Dzieci z wielkim zaciekawieniem przysłuchiwały się historii Misia Wojtka i zadawały autorowi wiele pytań.

            Jolanta Pańczak

          • DZIEŃ DYNI -PROMOCJA ZDROWEGO ODŻYWIANIA

          • W piątek 29.10.2021r. dzieci z Przedszkola Publicznego w Kruszynie  świętowały       Dzień Dyni. Celem tych zajęć było promowanie zdrowego stylu życia poprzez ruch i kształtowanie nawyku zdrowego odżywiania.  W tym dniu dzieci miały możliwość zbadania dyni wszystkimi zmysłami: wzrokiem, smakiem- degustacja, dotykiem. Wszyscy świetnie się bawili rozwiązując dyniowe zagadki oraz biorąc udział w zabawach związanych z tym pysznym i zdrowym, pomarańczowym warzywem .

            Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki.  Maluchy i średniaki wykonały pracę plastyczną, natomiast starsze dzieci z zerówki upiekliśmy pyszne ciasteczka, oczywiście dyniowe. Przedszkolaki ze smaki zajadły się swoim wypiekiem.

            Na sam koniec przygotowaliśmy mini foto-budkę, w której dzieci chętnie brały udział i pozowały na tle jesiennych barw oraz w towarzystwie dyni, które z pomocą rodziców udało się zebrać.

             

            Patrycja Marcinowska

          • NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ

          • Dnia 18 października bieżącego roku klasy Ia, Ib i III wybrały się do kina „Forum” w Bolesławcu. Punktualnie o godz. 9:00 wyjechaliśmy spod szkoły i już po 15 minutach byliśmy w kinie. Przed seansem, jak zawsze odbyła się prelekcja, w czasie której dowiedzieliśmy się o czym będzie film. Usłyszeliśmy, że przedstawia on, w dość zabawny sposób, historię przyjaźni ponad granicami oraz pokazuje jak budować harmonię w relacjach, dzięki współpracy i dobrej woli. Jego akcja toczy się w epoce wikingów, dawno temu, gdy bracia Alarik i Ragnar po śmierci ojca dzielą w gniewie swoją wioskę i tworzą dwie osady: na wschodzie i na zachodzie, które już nigdy nie będą miały ze sobą do czynienia. Dowiedzieliśmy się również, czym jest sąsiedzka pomoc i przyjaźń. Na czym polega siła przyjaźni. Kto to jest dobry przyjaciel. Czy można się przyjaźnić z kimś bardzo różniącym się od nas. Poznaliśmy pojęcia: przyjaźń, odmienność, rywalizacja, wsparcie, porozumienie. Chwilę po prelekcji zgasły światła i zaczął się film „Halvdan - prawie wiking”. To było niezwykłe przeżycie. Towarzyszyły mu: radość, dobry humor i wrażenia po obejrzanym filmie. Widownia reagowała wyjątkowo emocjonalnie. Emocje wywołane filmem pozostały do późnego popołudnia.

            Jolanta Pańczak

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • ,,Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że możemy spotkać się dziś ,,twarzą w twarz”, bez Teamsa i  kamerek, aby uczcić niezwykle ważne dla nas święto…”- tymi słowami rozpoczął się uroczysty apel upamiętniający piękne święto, jakim jest Dzień Edukacji Narodowej. Tym samym uczniowie podkreślili, jak istotne jest dla nich  bezpośrednie spotkanie z nauczycielem.

            Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VIIIa. W przedstawieniu pt. ,,Rozmowy podczas przerwy” wzięli udział uczniowie klasy VIIIa, VIIIb, VIIa oraz uczniowie klas 1-3. Młodzi artyści piosenkami oraz wierszem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych słów popłynęło w kierunku  wszystkich pedagogów i pracowników szkoły.  Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego zaangażowanie, wsparcie oraz  troskę o dobro wychowanków.

            Głos zabrał również pan Dyrektor Dariusz Kunaszko,  który mówił o trudnej, ale jakże  pięknej i ważnej pracy nauczyciela. Podziękował całemu gronu pedagogicznemu oraz pracownikom szkoły  za dotychczasowe zaangażowanie, entuzjazm oraz pasję z jaką realizują swoje obowiązki.  Docenił trud rodziców  włożony w wychowanie i codzienne wsparcie w procesie edukacji.

            Życzymy Wszystkim , aby ten rok upłynął nam  w zdrowiu, był pełen pozytywnych przeżyć, a także wielu radości i satysfakcji z pracy.

             

                                     Anna Kaluzka, Karolina Jopek

                Zespół ds. promocji szkoły

             

          • UCZNIOWIE W NADLEŚNICTWIE ORAZ "MECHANIKU"

          • Korzystając z zaproszenia Pani  Anny Makielskiej, pracownika Nadleśnictwa Bolesławiec oraz dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu Pana Piotra Księżyka, klasy II I III Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kruszynie udały się w dniu 15 października 2021 roku na wycieczkę do Bolesławca.

                         W czasie pobytu w Nadleśnictwie dzieci miały możliwość dowiedzenia się o pracy leśnika oraz o życiu lasu. Pani Ania w sposób bardzo ciekawy opowiadała o  zwierzętach zamieszkujących nasze lasy, o roślinach tam rosnących. Mówiła o konieczności dbania o środowisko nas otaczające. Przypomniała dzieciom zasady prawidłowego zachowania w lesie. Pokazała różnice między porożem, a rogami. Przybliżyła zasady racjonalnego gospodarowania drewnem. Uczniów zainteresowały eksponaty zgromadzone w Sali edukacyjnej „Dziupla”. Były tam: rogi i poroża,  wilk, muflon, dzik, sowa. Dzieci miały możliwość dotknięcia prawdziwej skóry muflona. Na zakończenie każdy dostał na pamiątkę drewnianą zakładkę i książeczkę.

            Kolejny przystanek naszej wyprawy znajdował  się przy ulicy Górne Młyny 1. Tam swoją siedzibę ma Zespół Szkół Mechanicznych. Przed budynkiem placówki czekali już na nas nauczyciele i uczniowie, którzy, jak się za chwilę okazało, byli naszymi przewodnikami po szkole. Po krótkim powitaniu, uczniowie udali się na zwiedzanie. Nikt z uczestników wycieczki nie spodziewał się, że tego dnia będzie mógł zobaczyć tak fascynujące miejsca. Jednym z nich była wizyta w sztolni. Okazało się, że w szkole znajduje się chodnik i wyrobisko niczym w prawdziwej kopalni. Dowiedzieliśmy się, że zostały po to stworzone, by uczniowie mogli zdobyć zawód technika górnictwa podziemnego.

                        Dzieci z Kruszyna zwiedziły jeszcze pracownie, w których znajdowały się najnowocześniejsze maszyny wykorzystywane w prawdziwych zakładach produkcyjnych. W nich uczniowie mogą zdobywać zawód technika mechanika. Największą radość sprawiła możliwość uruchomienia, skonstruowanego przez młodzież z technikum, automatycznego urządzenia do robienia baniek mydlanych oraz sterowanych  pojazdów. Dowiedzieliśmy się, że w tej szkole można także zdobyć zawód technika pojazdów samochodowych. Zwiedziliśmy więc stację diagnostyczną i pracownie, w których można poznać zasady działania poszczególnych urządzeń znajdujących się w autach. Nasi starsi koledzy uczący się w Zespole Szkół Mechanicznych odbywają praktyki zawodowe w zakładach pracy w Polsce i za granicą, dzięki którym mogą bardzo dobrze przygotować się do pracy w nauczanych zawodach. Miłym akcentem kończącym pobyt w „Mechaniku” były prezenty – niespodzianki: długopisy, ołówki i wykonane przez uczniów szkoły przy użyciu drukarki 3D – breloczki. Serdecznie podziękowaliśmy Panu dyrektorowi za umożliwienie poznania pracy szkoły, wspaniałe zorganizowanie naszego pobytu, za miłe przyjęcie, a także Pawłowi, Arkowi i Wiktorowi, którzy pod czujnym okiem wychowawczyni, Pani Agnieszki, poprowadzili niezwykle interesujące zajęcia w pracowni mechatronicznej i z żalem opuściliśmy bardzo gościnne progi szkoły.

            Jolanta Pańczak, Marzanna Gal

          • SPOTKANIE W BIBLIOTECE

          •  

            Poprzedni rok szkolny, był rokiem szczególnym, rokiem, który odebrał uczniom możliwość uczestniczenia w wielu ciekawych inicjatywach. Jedną z nich były lekcje biblioteczne prowadzone przez Panią Grażynę Wężyk w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszynie.

            Dlatego w tym roku szkolnym, już we wrześniu, Pani Grażyna zaprosiła do siebie, jednego dnia  uczniów klasy drugiej, a innego uczniów klasy trzeciej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie.

            Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z funkcjonowaniem biblioteki, omówiła sposób  w jaki należy zapisać się do biblioteki, aby stać się jej czytelnikiem. Przeczytała uczniom fragmenty książek, mówiące o tym, jak trzeba dbać o książki, aby służyły innym jak najdłużej. Opowiedziała, według jakiej zasady układa się książki na półkach, jakie są działy i z których mogą korzystać uczniowie klas młodszych.

            Dzieci z zainteresowaniem słuchały, zadawały nurtujące je pytania, na które Pani Grażyna wyczerpująco odpowiadała. Obejrzały wszystkie regały z książkami, księgozbiór podręczny i elementy czytelni.

            Na koniec spotkań przyszedł czas na wspólną zabawę i rozwiązywanie zagadek. Klasa druga rozwiązywała krzyżówkę dotyczącą znanych wierszy polskich poetów. Najlepszymi znawcami literatury dla dzieci okazali się: Dominika Jasińska, Laura Lasecka i Antek Kiepura, którzy otrzymali nagrody od Pani bibliotekarki.

            Klasa trzecia  w czasie swojego spotkania, miała troszeczkę trudniejsze zadanie. Musiała rozwiązywać zagadki dotyczące książek dla dzieci. Najlepsi to: Zuzanna Kozdra, Hanna Tarnas.

            Uczniowie, zarówno klasy drugiej jak i trzeciej, wyszli ze spotkań bardzo zadowoleni, z postanowieniem zapisania się do biblioteki i wypożyczania książek.

            Bardzo dziękujemy Pani Grażynie Wężyk, za zaproszenie i bardzo ciekawe spotkania.

            Jolanta Pańczak i Marzanna Gal

          • Uczniowie klas II i III w "Meduzie"

          • 24  września 2021r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej skorzystali z zaproszenia pana Grzegorza Przystarza i odwiedzili Centrum Ogrodnicze „Meduza”. Czekało na nich przygotowane ognisko, nad którym dzieci upiekły sobie kiełbaski. Były orzeszki arachidowe i orzechy włoskie do schrupania.

            Pan Grzegorz oprowadził uczniów po Centrum, zapoznał ze sposobem odzyskiwania wody i podlewania roślin. Pokazał ciekawe krzewy i drzewka ozdobne. Opowiedział o swojej pracy. Pozwolił usiąść w fotelu Prezesa.

            Z dużym zainteresowaniem dzieci oglądały „serce” myjni samochodowej. Wiele ciekawych rzeczy dowiedziały się o oczyszczalni ścieków znajdującej się pod ich nogami.

            Na zakończenie pobytu w  Centrum Ogrodniczym „Meduza”, dzieci świetnie wspólnie się bawiły. Niestety czas szybko leci i trzeba było wracać do szkoły.

            Serdecznie dziękujemy za możliwość poznania tajników zarządzania przedsiębiorstwem, możliwość ciekawego spędzenia czasu, zintegrowania zespołów klasowych oraz poszerzenia wiedzy  ogrodniczej i wiedzy z zakresu ochrony środowiska.

            Marzanna Gal, Jolanta Pańczak

          • PRZEDSZKOLAKI W WIOSCE INDIAŃSKIEJ...

          • Dnia 24 września grupa ,,Kotki” wybrała się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej "WOKINI" w Ostaszewie. Zapytacie jak się bawiliśmy? Wspaniale! Już na “dzień dobry” Wódz przywitał nas z indiańską energią i spokojem ducha. W mini zoo obejrzeliśmy śliczne kozy, alpaki, króliczki i kurki. Wódz przedstawił plan naszego dnia w Wiosce i zapowiedział mnóstwo atrakcji, które na nas czekają. Na terenie wioski dzieci zobaczyły oryginalne tipi, wigwamy, czyli mieszkania Indian, a w nich misternie wykonane repliki autentycznych przedmiotów takich jak: stroje, broń, przedmioty codziennego użytku, a wszystko ze skór upolowanych zwierząt: bizonów, antylop, jeleni. Oglądaliśmy "tipi" w środku i na zewnątrz; Z kolei zabawy na świeżym powietrzu obudziły w uczestnikach ducha walki i chęć bycia najlepszym - a jakże. Strzelanie z łuku, rzut marchewką czy tor przeszkód dał kolejną dawkę radości. W pewnym momencie każdy dopingował każdego i nie było ważne kto wygrał, ważniejsze że każdy mógł spróbować. No i do tego wszystkiego ognisko i idealny smak pieczonej kiełbaski pod gołym niebem. Wrażeń co niemiara! Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, musieliśmy pożegnać to wyjątkowe miejsce i wracać do przedszkola.

             

            Patrycja Marcinowska

          • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

          • W dniu 20.09.2021 r. w Przedszkolu Publicznym w Kruszynie odbyło się uroczyste świętowanie Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Z tej okazji wychowawcy przygotowali dla wszystkich dzieci wiele atrakcji, m.in.: zabawy muzyczno – ruchowe, tańce, zabawy z balonami, ciekawe konkurencje, zabawy z chustą animacyjną i wiele innych. Nie zabrakło też pysznego owocowego poczęstunku. Dzień upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Aby upamiętnić te wspaniałe, pełne wrażeń i pozytywnych emocji chwile, każdy przedszkolak został obdarowany upominkiem w postaci medalu i dyplomu.

            Przedszkole, to ważny etap w życiu każdego dziecka – to czas beztroskiej zabawy, a także odkrywania świata, nawiązywania pierwszych przyjaźni, to nauka wzajemnego szacunku i współpracy. Z Okazji Dnia Przedszkolaka pracownicy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie składają wszystkim przedszkolakom najserdeczniejsze życzenia szczęśliwego, beztroskiego i otoczonego miłością dzieciństwa i aby każdy dzień spędzony w przedszkolu był radosnym doświadczeniem.

          • ZIELONA SZKOŁA KLASY II i III

          • Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie to miejsce, w którym w dniach od 6 do 10 września 2021 roku przebywali na Zielonej Szkole uczniowie klas drugiej i trzeciej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kruszynie wraz ze swoimi wychowawczyniami Marzanną Gal i Jolantą Pańczak oraz  Beatą Chmielik -  w podwójnej roli - opiekuna i fotografa.

            Bardo to trzytysięczne miasteczko w południowej części województwa dolnośląskiego - położone w miejscu, gdzie Nysa Kłodzka wijąc się szerokimi zakolami przebija się przełomem przez pasmo Gór Bardzkich. Zapierające dech w piersiach widoki, gęsta sieć szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych, zespół obiektów pocysterskich, barokowa Bazylika Mniejsza sprawiają, że miejsce to łącząc funkcje pielgrzymkowe z walorami górskiej miejscowości turystycznej, posiada atuty, aby być ośrodkiem turystki aktywnej, kulturowej i pielgrzymkowej Dolnego Śląska.

             

                        Dom Wczasów Dziecięcych jest położony w malowniczym krajobrazie wśród drzew i zieleni. Przy ośrodku znajduje się park przeznaczony do zajęć sportowo-rekreacyjnych. Baza lokalowa ośrodka składa się z 28 pokoi 2, 3 i 4 - osobowych. Ponadto w ośrodku znajduje się duża świetlica do zajęć muzyczno-ruchowych, sala telewizyjna, bilardowa, pracownia plastyczno-gipsowa oraz klasa lekcyjna. W ośrodku panuje wyjątkowo ciepła i rodzinna atmosfera. Zajęcia tutaj prowadzone zachęcają dzieci do aktywnego patrzenia na świat, doświadczania piękna natury, integrują klasy, propagują zdrowy i aktywny styl życia.

             

                        Pierwszego dnia pobytu, po rozlokowaniu się w pokojach, zapoznaniu z regulaminem Domu Wczasów Dziecięcych oraz rozkładem dnia, uczestnicy zielonej szkoły zwiedzali Bazylikę Mniejszą NNMP w Bardzie, zapoznani zostali z historią i budową kościoła oraz oglądali panoramiczną szopkę ruchomą. Wieczorem wszyscy bawili się na placu zabaw.

                        We wtorek uczniowie byli na całodniowej wycieczce autokarowej – zwiedzali Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Ogromne wrażenie na wszystkich wywarła Jaskinia Niedźwiedzia znajdująca się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej. Korytarze jaskini są rozłożone horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych tzw. kominami. Najlepiej rozwinięte są piętra środkowe i dolne, które są udostępnione zwiedzającym. Unikalny mikroklimat pozwala na tworzenie się zachwycającej szaty naciekowej, z której to Jaskinia Niedźwiedzia najbardziej słynie. Nacieki powstają z wód przedostających się z powierzchni góry Stromej. Wśród form naciekowych spotykanych w jaskini największe wrażenie robią: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty.

             

                        Kolejną atrakcją była wycieczka autokarowa do Kopalni Złota w Złotym Stoku oraz Średniowiecznej Osady Górniczej. W kopalni dzieci poznały specyfikę pracy górnika, zobaczyły labirynty korytarzy, podziemny wodospad, sprawdziły ile waży sztabka złota. Z kopalni wyjechały pociągiem, jazda którym wywołała wiele emocji. W Średniowiecznej Osadzie Górniczej uczniowie dowiedzieli się i sami doświadczyli, w jaki sposób ludzie ułatwiali sobie ciężką pracę. Największym przeżyciem okazało się pokonanie labiryntu strachu i spotkanie z katem w Domku Kata.

            Popołudnie minęło na grach i zabawach na placu zabaw i boisku typu „orlik”.

            Inną atrakcją pobytu w Bardzie była piesza wycieczka do „zapory wodnej”. Tam dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania elektrowni wodnej oraz z innymi alternatywnymi źródłami pozyskiwania energii.

             

            Dużą przyjemność sprawiły dzieciom wspólne gry i zabawy połączone z pieczeniem kiełbasek.

                        Kolejnego dnia odbyła się wycieczka piesza w Góry Bardzkie. Z punktu widokowego przy Obrywie Skalnym można było podziwiać panoramę Barda, przełom Nysy Kłodzkiej, a przy „źródełku Maryi” degustować wodę.

            Po kolacji, dzieci miały możliwość wyboru formy spędzenia czasu wolnego. Mogły wybrać między dyskoteką, karaoke, oglądaniem bajki, czy graniem w gry zespołowe.

                        Wszystkie posiłki były bardzo dobre i obfite. Każde dziecko zawsze znalazło coś dla siebie.

            Dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, niejednokrotnie wykazywały własną inicjatywę. Nabyły wiele umiejętności praktycznych związanych między innymi z samoobsługą. Stanowiły zintegrowaną i zdyscyplinowaną grupę. Spontanicznie i chętnie reagowały na kierowane w ich stronę propozycje. Świetnie dbały o porządek w pokojach. Potrafiły dostosować swój ubiór do warunków panujących na dworze. Wykazały się dużą znajomością zasad bezpieczeństwa oraz zawsze starały się stosować je w praktyce.

                        W piątkowe popołudnie szczęśliwe i stęsknione witały swoich jeszcze bardziej wytęsknionych rodziców.

                        Wyjazd zorganizowały panie Jolanta Pańczak i Marzanna Gal – główne organizatorki oraz Beata Chmielik. Należy również wspomnieć o pomocy rodziców, którzy zadbali o duży zapas wody, ręczników i innych niezbędnych na wycieczce przyborów.

            Marzanna Gal, Jolanta Pańczak

          • SZCZEPIMY SIĘ!


          • Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

             

            Organizacja szczepień

            Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny). 

            Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

            Mapa punktów szczepień.  

            Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?

            Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:

            • zgodę rodzica,
            • kwestionariusz,
            • kwalifikację lekarza,
            • szczepienie.

            Harmonogram szczepień po wakacjach 

            Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. 

            Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu: 

            • I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym, 
            • II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
            • III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.

            Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców

            Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

            Dlaczego warto się zaszczepić? 

            Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych. 

            Jak działa szczepionka? 

            Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna. 

            Ministerstwo Edukacji i NaukiDepartament Informacji i Promocji 

            Materiały

            Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek – plakatSzczepienia​_uczniów​_w​_wieku​_12-18​_lat​_–​_informacje​_dla​_szkół​_i​_placówek​_–​_plakat.png 0.29MB

            Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – rekomendacje dla rodziców – plakatSzczepienia​_uczniów​_w​_wieku​_12-18​_lat​_–​_rekomendacje​_dla​_rodziców​_–​_plakat.png 0.30MB

            Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19Kwestionariusz​_wstępnego​_wywiadu​_przesiewowego​_przed​_szczepieniem​_osoby​_niepełnoletniej​_przeciw​_COVID-19.pdf 0.57MB

          • DOBRY START!

          •  

             

            Od 01 lipca 2021 r. świadczenie w ramach programu „Dobry start” (tzw. 300+)  przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

            Wnioski można składać od 1 lipca 2021r. do 30 listopada 2021r. tylko drogą elektroniczną:

            • - z portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
            • - za pośrednictwem portalu Emp@tia,
            • - przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.

            Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej z/s w Kruszynie we współpracy z  Zakładem Ubezpieczeń Społecznych informuje o uruchomieniu dyżurów pracowników Inspektoratu ZUS w Domach Ludowych na terenie Gminy Bolesławiec

            Dyżur ekspertów z ZUS pozwoli mieszkańcom Gminy  na założenie konta na Platformie Usług Elektronicznej (PUE) i na prawidłowe złożenie wniosku o świadczenie „Dobry Start”.

            Spotkania odbędą się w godzinach od 15.00 do 16.00 w niżej podanych terminach i lokalizacjach:

            – Dom Ludowy w Trzebieniu - 21.07.2021r.

            - Dom Ludowy w Ocicach – 28.07.2021r.

            - Dom Ludowy w Kraśniku Dolnym – 04.08.2021r.

             

          • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE „NIEBEZPIECZNE ZJAWISKA ZWIĄZANE Z WYKORZYSTANIEM ICT”

          • Dnia 14.06. 2021r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla klas VII w ramach projektu „Usprawnienie czesko-polskiej współpracy w walce z cyberprzestępczością”. Zajęcia prowadził specjalista z zakresu niebezpiecznych zjawisk związanych z wykorzystaniem internetu – dr Artur Fabiś.

            Tematyka zajęć w ocenie samych uczniów była bardzo ciekawa i potrzebna. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, w jaki sposób należy zabezpieczać swoje dane korzystając z sieci, jakie są rodzaje cyberprzemocy oraz gdzie szukać pomocy w razie niebezpieczeństwa.

            W dzisiejszych czasach nieodzowne jest, by zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w wirtualnym świecie, dlatego też planowana jest współpraca szkoły i dalsze uczestnictwo w projekcie.

            Tatiana Dudak