W dniu 30.11.2021 r. odbędzie się DZIEŃ OTWARTY - online .
Zapraszamy do udziału i konsultacji z nauczycielami (szczegóły rodzice otrzymali za pośrednictwem e-dziennika)
W dniu 30.11.2021 r. odbędzie się DZIEŃ OTWARTY - online .
Zapraszamy do udziału i konsultacji z nauczycielami (szczegóły rodzice otrzymali za pośrednictwem e-dziennika)
5 listopada 2021r. klasy II i III naszej szkoły miały przyjemność spotkać się z Panem Arturem Guzickim, dziennikarzem, publicystą specjalizującym się w tematyce historycznej, autorem bajek dla dzieci. Spotkanie autorskie odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszynie, a zorganizowała je pani bibliotekarka - Grażyna Wężyk. Pan Artur bardzo ciekawie opowiadał o przygodach Misia Wojtka, który potrafi przenosić się w czasie i odkrywać przeszłość. „Podróże Misia Wojtka” opowiadają bowiem o bohaterskim okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Wojtek wysiada ze swego wehikułu czasu i wraz z gen. Hallerem i Błękitną Armią jedzie z Francji do odradzającej się Polski. Bierze udział w zaślubinach naszego kraju z morzem. Poznaje wielkich małych Bohaterów, których świat zapamięta jako Orlęta Lwowskie. U boku Ignacego Paderewskiego staje się świadkiem boju o wolność w Wielkopolsce, a po bitwie warszawskiej w 1920 r. poznaje nawet samego Józefa Piłsudskiego. Dzieci z wielkim zaciekawieniem przysłuchiwały się historii Misia Wojtka i zadawały autorowi wiele pytań.
Jolanta Pańczak
W piątek 29.10.2021r. dzieci z Przedszkola Publicznego w Kruszynie świętowały Dzień Dyni. Celem tych zajęć było promowanie zdrowego stylu życia poprzez ruch i kształtowanie nawyku zdrowego odżywiania. W tym dniu dzieci miały możliwość zbadania dyni wszystkimi zmysłami: wzrokiem, smakiem- degustacja, dotykiem. Wszyscy świetnie się bawili rozwiązując dyniowe zagadki oraz biorąc udział w zabawach związanych z tym pysznym i zdrowym, pomarańczowym warzywem .
Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. Maluchy i średniaki wykonały pracę plastyczną, natomiast starsze dzieci z zerówki upiekliśmy pyszne ciasteczka, oczywiście dyniowe. Przedszkolaki ze smaki zajadły się swoim wypiekiem.
Na sam koniec przygotowaliśmy mini foto-budkę, w której dzieci chętnie brały udział i pozowały na tle jesiennych barw oraz w towarzystwie dyni, które z pomocą rodziców udało się zebrać.
Patrycja Marcinowska
Dnia 18 października bieżącego roku klasy Ia, Ib i III wybrały się do kina „Forum” w Bolesławcu. Punktualnie o godz. 9:00 wyjechaliśmy spod szkoły i już po 15 minutach byliśmy w kinie. Przed seansem, jak zawsze odbyła się prelekcja, w czasie której dowiedzieliśmy się o czym będzie film. Usłyszeliśmy, że przedstawia on, w dość zabawny sposób, historię przyjaźni ponad granicami oraz pokazuje jak budować harmonię w relacjach, dzięki współpracy i dobrej woli. Jego akcja toczy się w epoce wikingów, dawno temu, gdy bracia Alarik i Ragnar po śmierci ojca dzielą w gniewie swoją wioskę i tworzą dwie osady: na wschodzie i na zachodzie, które już nigdy nie będą miały ze sobą do czynienia. Dowiedzieliśmy się również, czym jest sąsiedzka pomoc i przyjaźń. Na czym polega siła przyjaźni. Kto to jest dobry przyjaciel. Czy można się przyjaźnić z kimś bardzo różniącym się od nas. Poznaliśmy pojęcia: przyjaźń, odmienność, rywalizacja, wsparcie, porozumienie. Chwilę po prelekcji zgasły światła i zaczął się film „Halvdan - prawie wiking”. To było niezwykłe przeżycie. Towarzyszyły mu: radość, dobry humor i wrażenia po obejrzanym filmie. Widownia reagowała wyjątkowo emocjonalnie. Emocje wywołane filmem pozostały do późnego popołudnia.
Jolanta Pańczak
,,Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że możemy spotkać się dziś ,,twarzą w twarz”, bez Teamsa i kamerek, aby uczcić niezwykle ważne dla nas święto…”- tymi słowami rozpoczął się uroczysty apel upamiętniający piękne święto, jakim jest Dzień Edukacji Narodowej. Tym samym uczniowie podkreślili, jak istotne jest dla nich bezpośrednie spotkanie z nauczycielem.
Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VIIIa. W przedstawieniu pt. ,,Rozmowy podczas przerwy” wzięli udział uczniowie klasy VIIIa, VIIIb, VIIa oraz uczniowie klas 1-3. Młodzi artyści piosenkami oraz wierszem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych słów popłynęło w kierunku wszystkich pedagogów i pracowników szkoły. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego zaangażowanie, wsparcie oraz troskę o dobro wychowanków.
Głos zabrał również pan Dyrektor Dariusz Kunaszko, który mówił o trudnej, ale jakże pięknej i ważnej pracy nauczyciela. Podziękował całemu gronu pedagogicznemu oraz pracownikom szkoły za dotychczasowe zaangażowanie, entuzjazm oraz pasję z jaką realizują swoje obowiązki. Docenił trud rodziców włożony w wychowanie i codzienne wsparcie w procesie edukacji.
Życzymy Wszystkim , aby ten rok upłynął nam w zdrowiu, był pełen pozytywnych przeżyć, a także wielu radości i satysfakcji z pracy.
Anna Kaluzka, Karolina Jopek
Zespół ds. promocji szkoły
Korzystając z zaproszenia Pani Anny Makielskiej, pracownika Nadleśnictwa Bolesławiec oraz dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu Pana Piotra Księżyka, klasy II I III Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kruszynie udały się w dniu 15 października 2021 roku na wycieczkę do Bolesławca.
W czasie pobytu w Nadleśnictwie dzieci miały możliwość dowiedzenia się o pracy leśnika oraz o życiu lasu. Pani Ania w sposób bardzo ciekawy opowiadała o zwierzętach zamieszkujących nasze lasy, o roślinach tam rosnących. Mówiła o konieczności dbania o środowisko nas otaczające. Przypomniała dzieciom zasady prawidłowego zachowania w lesie. Pokazała różnice między porożem, a rogami. Przybliżyła zasady racjonalnego gospodarowania drewnem. Uczniów zainteresowały eksponaty zgromadzone w Sali edukacyjnej „Dziupla”. Były tam: rogi i poroża, wilk, muflon, dzik, sowa. Dzieci miały możliwość dotknięcia prawdziwej skóry muflona. Na zakończenie każdy dostał na pamiątkę drewnianą zakładkę i książeczkę.
Kolejny przystanek naszej wyprawy znajdował się przy ulicy Górne Młyny 1. Tam swoją siedzibę ma Zespół Szkół Mechanicznych. Przed budynkiem placówki czekali już na nas nauczyciele i uczniowie, którzy, jak się za chwilę okazało, byli naszymi przewodnikami po szkole. Po krótkim powitaniu, uczniowie udali się na zwiedzanie. Nikt z uczestników wycieczki nie spodziewał się, że tego dnia będzie mógł zobaczyć tak fascynujące miejsca. Jednym z nich była wizyta w sztolni. Okazało się, że w szkole znajduje się chodnik i wyrobisko niczym w prawdziwej kopalni. Dowiedzieliśmy się, że zostały po to stworzone, by uczniowie mogli zdobyć zawód technika górnictwa podziemnego.
Dzieci z Kruszyna zwiedziły jeszcze pracownie, w których znajdowały się najnowocześniejsze maszyny wykorzystywane w prawdziwych zakładach produkcyjnych. W nich uczniowie mogą zdobywać zawód technika mechanika. Największą radość sprawiła możliwość uruchomienia, skonstruowanego przez młodzież z technikum, automatycznego urządzenia do robienia baniek mydlanych oraz sterowanych pojazdów. Dowiedzieliśmy się, że w tej szkole można także zdobyć zawód technika pojazdów samochodowych. Zwiedziliśmy więc stację diagnostyczną i pracownie, w których można poznać zasady działania poszczególnych urządzeń znajdujących się w autach. Nasi starsi koledzy uczący się w Zespole Szkół Mechanicznych odbywają praktyki zawodowe w zakładach pracy w Polsce i za granicą, dzięki którym mogą bardzo dobrze przygotować się do pracy w nauczanych zawodach. Miłym akcentem kończącym pobyt w „Mechaniku” były prezenty – niespodzianki: długopisy, ołówki i wykonane przez uczniów szkoły przy użyciu drukarki 3D – breloczki. Serdecznie podziękowaliśmy Panu dyrektorowi za umożliwienie poznania pracy szkoły, wspaniałe zorganizowanie naszego pobytu, za miłe przyjęcie, a także Pawłowi, Arkowi i Wiktorowi, którzy pod czujnym okiem wychowawczyni, Pani Agnieszki, poprowadzili niezwykle interesujące zajęcia w pracowni mechatronicznej i z żalem opuściliśmy bardzo gościnne progi szkoły.
Jolanta Pańczak, Marzanna Gal
Poprzedni rok szkolny, był rokiem szczególnym, rokiem, który odebrał uczniom możliwość uczestniczenia w wielu ciekawych inicjatywach. Jedną z nich były lekcje biblioteczne prowadzone przez Panią Grażynę Wężyk w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszynie.
Dlatego w tym roku szkolnym, już we wrześniu, Pani Grażyna zaprosiła do siebie, jednego dnia uczniów klasy drugiej, a innego uczniów klasy trzeciej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie.
Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z funkcjonowaniem biblioteki, omówiła sposób w jaki należy zapisać się do biblioteki, aby stać się jej czytelnikiem. Przeczytała uczniom fragmenty książek, mówiące o tym, jak trzeba dbać o książki, aby służyły innym jak najdłużej. Opowiedziała, według jakiej zasady układa się książki na półkach, jakie są działy i z których mogą korzystać uczniowie klas młodszych.
Dzieci z zainteresowaniem słuchały, zadawały nurtujące je pytania, na które Pani Grażyna wyczerpująco odpowiadała. Obejrzały wszystkie regały z książkami, księgozbiór podręczny i elementy czytelni.
Na koniec spotkań przyszedł czas na wspólną zabawę i rozwiązywanie zagadek. Klasa druga rozwiązywała krzyżówkę dotyczącą znanych wierszy polskich poetów. Najlepszymi znawcami literatury dla dzieci okazali się: Dominika Jasińska, Laura Lasecka i Antek Kiepura, którzy otrzymali nagrody od Pani bibliotekarki.
Klasa trzecia w czasie swojego spotkania, miała troszeczkę trudniejsze zadanie. Musiała rozwiązywać zagadki dotyczące książek dla dzieci. Najlepsi to: Zuzanna Kozdra, Hanna Tarnas.
Uczniowie, zarówno klasy drugiej jak i trzeciej, wyszli ze spotkań bardzo zadowoleni, z postanowieniem zapisania się do biblioteki i wypożyczania książek.
Bardzo dziękujemy Pani Grażynie Wężyk, za zaproszenie i bardzo ciekawe spotkania.
Jolanta Pańczak i Marzanna Gal
24 września 2021r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej skorzystali z zaproszenia pana Grzegorza Przystarza i odwiedzili Centrum Ogrodnicze „Meduza”. Czekało na nich przygotowane ognisko, nad którym dzieci upiekły sobie kiełbaski. Były orzeszki arachidowe i orzechy włoskie do schrupania.
Pan Grzegorz oprowadził uczniów po Centrum, zapoznał ze sposobem odzyskiwania wody i podlewania roślin. Pokazał ciekawe krzewy i drzewka ozdobne. Opowiedział o swojej pracy. Pozwolił usiąść w fotelu Prezesa.
Z dużym zainteresowaniem dzieci oglądały „serce” myjni samochodowej. Wiele ciekawych rzeczy dowiedziały się o oczyszczalni ścieków znajdującej się pod ich nogami.
Na zakończenie pobytu w Centrum Ogrodniczym „Meduza”, dzieci świetnie wspólnie się bawiły. Niestety czas szybko leci i trzeba było wracać do szkoły.
Serdecznie dziękujemy za możliwość poznania tajników zarządzania przedsiębiorstwem, możliwość ciekawego spędzenia czasu, zintegrowania zespołów klasowych oraz poszerzenia wiedzy ogrodniczej i wiedzy z zakresu ochrony środowiska.
Marzanna Gal, Jolanta Pańczak
Dnia 24 września grupa ,,Kotki” wybrała się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej "WOKINI" w Ostaszewie. Zapytacie jak się bawiliśmy? Wspaniale! Już na “dzień dobry” Wódz przywitał nas z indiańską energią i spokojem ducha. W mini zoo obejrzeliśmy śliczne kozy, alpaki, króliczki i kurki. Wódz przedstawił plan naszego dnia w Wiosce i zapowiedział mnóstwo atrakcji, które na nas czekają. Na terenie wioski dzieci zobaczyły oryginalne tipi, wigwamy, czyli mieszkania Indian, a w nich misternie wykonane repliki autentycznych przedmiotów takich jak: stroje, broń, przedmioty codziennego użytku, a wszystko ze skór upolowanych zwierząt: bizonów, antylop, jeleni. Oglądaliśmy "tipi" w środku i na zewnątrz; Z kolei zabawy na świeżym powietrzu obudziły w uczestnikach ducha walki i chęć bycia najlepszym - a jakże. Strzelanie z łuku, rzut marchewką czy tor przeszkód dał kolejną dawkę radości. W pewnym momencie każdy dopingował każdego i nie było ważne kto wygrał, ważniejsze że każdy mógł spróbować. No i do tego wszystkiego ognisko i idealny smak pieczonej kiełbaski pod gołym niebem. Wrażeń co niemiara! Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, musieliśmy pożegnać to wyjątkowe miejsce i wracać do przedszkola.
Patrycja Marcinowska
W dniu 20.09.2021 r. w Przedszkolu Publicznym w Kruszynie odbyło się uroczyste świętowanie Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Z tej okazji wychowawcy przygotowali dla wszystkich dzieci wiele atrakcji, m.in.: zabawy muzyczno – ruchowe, tańce, zabawy z balonami, ciekawe konkurencje, zabawy z chustą animacyjną i wiele innych. Nie zabrakło też pysznego owocowego poczęstunku. Dzień upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Aby upamiętnić te wspaniałe, pełne wrażeń i pozytywnych emocji chwile, każdy przedszkolak został obdarowany upominkiem w postaci medalu i dyplomu.
Przedszkole, to ważny etap w życiu każdego dziecka – to czas beztroskiej zabawy, a także odkrywania świata, nawiązywania pierwszych przyjaźni, to nauka wzajemnego szacunku i współpracy. Z Okazji Dnia Przedszkolaka pracownicy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie składają wszystkim przedszkolakom najserdeczniejsze życzenia szczęśliwego, beztroskiego i otoczonego miłością dzieciństwa i aby każdy dzień spędzony w przedszkolu był radosnym doświadczeniem.
Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie to miejsce, w którym w dniach od 6 do 10 września 2021 roku przebywali na Zielonej Szkole uczniowie klas drugiej i trzeciej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kruszynie wraz ze swoimi wychowawczyniami Marzanną Gal i Jolantą Pańczak oraz Beatą Chmielik - w podwójnej roli - opiekuna i fotografa.
Bardo to trzytysięczne miasteczko w południowej części województwa dolnośląskiego - położone w miejscu, gdzie Nysa Kłodzka wijąc się szerokimi zakolami przebija się przełomem przez pasmo Gór Bardzkich. Zapierające dech w piersiach widoki, gęsta sieć szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych, zespół obiektów pocysterskich, barokowa Bazylika Mniejsza sprawiają, że miejsce to łącząc funkcje pielgrzymkowe z walorami górskiej miejscowości turystycznej, posiada atuty, aby być ośrodkiem turystki aktywnej, kulturowej i pielgrzymkowej Dolnego Śląska.
Dom Wczasów Dziecięcych jest położony w malowniczym krajobrazie wśród drzew i zieleni. Przy ośrodku znajduje się park przeznaczony do zajęć sportowo-rekreacyjnych. Baza lokalowa ośrodka składa się z 28 pokoi 2, 3 i 4 - osobowych. Ponadto w ośrodku znajduje się duża świetlica do zajęć muzyczno-ruchowych, sala telewizyjna, bilardowa, pracownia plastyczno-gipsowa oraz klasa lekcyjna. W ośrodku panuje wyjątkowo ciepła i rodzinna atmosfera. Zajęcia tutaj prowadzone zachęcają dzieci do aktywnego patrzenia na świat, doświadczania piękna natury, integrują klasy, propagują zdrowy i aktywny styl życia.
Pierwszego dnia pobytu, po rozlokowaniu się w pokojach, zapoznaniu z regulaminem Domu Wczasów Dziecięcych oraz rozkładem dnia, uczestnicy zielonej szkoły zwiedzali Bazylikę Mniejszą NNMP w Bardzie, zapoznani zostali z historią i budową kościoła oraz oglądali panoramiczną szopkę ruchomą. Wieczorem wszyscy bawili się na placu zabaw.
We wtorek uczniowie byli na całodniowej wycieczce autokarowej – zwiedzali Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Ogromne wrażenie na wszystkich wywarła Jaskinia Niedźwiedzia znajdująca się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej. Korytarze jaskini są rozłożone horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych tzw. kominami. Najlepiej rozwinięte są piętra środkowe i dolne, które są udostępnione zwiedzającym. Unikalny mikroklimat pozwala na tworzenie się zachwycającej szaty naciekowej, z której to Jaskinia Niedźwiedzia najbardziej słynie. Nacieki powstają z wód przedostających się z powierzchni góry Stromej. Wśród form naciekowych spotykanych w jaskini największe wrażenie robią: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty.
Kolejną atrakcją była wycieczka autokarowa do Kopalni Złota w Złotym Stoku oraz Średniowiecznej Osady Górniczej. W kopalni dzieci poznały specyfikę pracy górnika, zobaczyły labirynty korytarzy, podziemny wodospad, sprawdziły ile waży sztabka złota. Z kopalni wyjechały pociągiem, jazda którym wywołała wiele emocji. W Średniowiecznej Osadzie Górniczej uczniowie dowiedzieli się i sami doświadczyli, w jaki sposób ludzie ułatwiali sobie ciężką pracę. Największym przeżyciem okazało się pokonanie labiryntu strachu i spotkanie z katem w Domku Kata.
Popołudnie minęło na grach i zabawach na placu zabaw i boisku typu „orlik”.
Inną atrakcją pobytu w Bardzie była piesza wycieczka do „zapory wodnej”. Tam dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania elektrowni wodnej oraz z innymi alternatywnymi źródłami pozyskiwania energii.
Dużą przyjemność sprawiły dzieciom wspólne gry i zabawy połączone z pieczeniem kiełbasek.
Kolejnego dnia odbyła się wycieczka piesza w Góry Bardzkie. Z punktu widokowego przy Obrywie Skalnym można było podziwiać panoramę Barda, przełom Nysy Kłodzkiej, a przy „źródełku Maryi” degustować wodę.
Po kolacji, dzieci miały możliwość wyboru formy spędzenia czasu wolnego. Mogły wybrać między dyskoteką, karaoke, oglądaniem bajki, czy graniem w gry zespołowe.
Wszystkie posiłki były bardzo dobre i obfite. Każde dziecko zawsze znalazło coś dla siebie.
Dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, niejednokrotnie wykazywały własną inicjatywę. Nabyły wiele umiejętności praktycznych związanych między innymi z samoobsługą. Stanowiły zintegrowaną i zdyscyplinowaną grupę. Spontanicznie i chętnie reagowały na kierowane w ich stronę propozycje. Świetnie dbały o porządek w pokojach. Potrafiły dostosować swój ubiór do warunków panujących na dworze. Wykazały się dużą znajomością zasad bezpieczeństwa oraz zawsze starały się stosować je w praktyce.
W piątkowe popołudnie szczęśliwe i stęsknione witały swoich jeszcze bardziej wytęsknionych rodziców.
Wyjazd zorganizowały panie Jolanta Pańczak i Marzanna Gal – główne organizatorki oraz Beata Chmielik. Należy również wspomnieć o pomocy rodziców, którzy zadbali o duży zapas wody, ręczników i innych niezbędnych na wycieczce przyborów.
Marzanna Gal, Jolanta Pańczak
Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.
Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny).
Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.
Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:
Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.
Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:
Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.
Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.
Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.
Ministerstwo Edukacji i NaukiDepartament Informacji i Promocji
Od 01 lipca 2021 r. świadczenie w ramach programu „Dobry start” (tzw. 300+) przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wnioski można składać od 1 lipca 2021r. do 30 listopada 2021r. tylko drogą elektroniczną:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej z/s w Kruszynie we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych informuje o uruchomieniu dyżurów pracowników Inspektoratu ZUS w Domach Ludowych na terenie Gminy Bolesławiec
Dyżur ekspertów z ZUS pozwoli mieszkańcom Gminy na założenie konta na Platformie Usług Elektronicznej (PUE) i na prawidłowe złożenie wniosku o świadczenie „Dobry Start”.
Spotkania odbędą się w godzinach od 15.00 do 16.00 w niżej podanych terminach i lokalizacjach:
– Dom Ludowy w Trzebieniu - 21.07.2021r.
- Dom Ludowy w Ocicach – 28.07.2021r.
- Dom Ludowy w Kraśniku Dolnym – 04.08.2021r.
Dnia 14.06. 2021r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla klas VII w ramach projektu „Usprawnienie czesko-polskiej współpracy w walce z cyberprzestępczością”. Zajęcia prowadził specjalista z zakresu niebezpiecznych zjawisk związanych z wykorzystaniem internetu – dr Artur Fabiś.
Tematyka zajęć w ocenie samych uczniów była bardzo ciekawa i potrzebna. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, w jaki sposób należy zabezpieczać swoje dane korzystając z sieci, jakie są rodzaje cyberprzemocy oraz gdzie szukać pomocy w razie niebezpieczeństwa.
W dzisiejszych czasach nieodzowne jest, by zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w wirtualnym świecie, dlatego też planowana jest współpraca szkoły i dalsze uczestnictwo w projekcie.
Tatiana Dudak
Rodzice to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. I odwrotnie – dziecko to światło i szczęście w życiu każdej mamy i taty. By dać wyraz tym wszystkim uczuciom, w tym roku przedszkolaki świętowały Dzień Rodziny, który odbył się wyjątkowo w formie on-line .
GRUPA MISIE
GRUPA JAMNICZKI
U PRZEDSZKOLAKÓW.....
DZIEŃ DZIECKA W WIOSECE INDIAŃSKIEJ
Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Kruszynie. W naszym przedszkolu
w ciągu całego dnia trwała dobra zabawa, której towarzyszyły liczne atrakcje, takie jak: puszczanie baniek mydlanych, zabawy z chustą animacyjną, konkursy, tańce przy muzyce, malowanie twarzy. Przewodnim motywem zabaw byli Indianie. Najbardziej oczekiwanym przez dzieci elementem był smakowity poczęstunek, który został zorganizowany dzięki pomocy naszych wspaniałych, przedszkolnych Rodziców. Rada Rodziców przekazała dla Wszystkich dzieci funkcjonalną piaskownicę, która została umieszczona na terenie przedszkola. Dzieci bawiły się wyśmienicie. Na zakończenie dnia każdy otrzymał małą niespodziankę. I choć przedszkolaki codziennie otrzymują wiele miłości i serca od rodzin i nauczycielek, w tym czasie czuły się naprawdę wyjątkowo, gdyż uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo.
Joanna Piechota
W KLASACH I-III
DZIEŃ DZIECKA Z TURYSTYCZNĄ NUTĄ
Rok szkolny 2020/2021 był rokiem innym od wszystkich. Pandemia i nauka zdalna odebrała dzieciom możliwość wspólnego spędzania czasu z rówieśnikami, ograniczyła, a nawet uniemożliwiła organizowanie wycieczek i innych form wspólnego, w rówieśniczym gronie, spędzania czasu.
Dlatego z ogromną radością została przyjęta informacja o możliwości organizowania wyjazdów dla dzieci. Skorzystali z tego rodzice i nauczyciele ZSP w Kruszynie i zorganizowali wyjazd uczniom klas młodszych do Grapy z okazji Dnia Dziecka.
Na górze Obora (295 m n.p.m.) z widokami na Ostrzycę, Śnieżkę i Zamek Grodziec, w ponad 15 hektarowym lesie, znajduje się Ośrodek Parafialny „Grapa", należący do Parafii św. Jana Nepomucena w Pielgrzymce. W tym miejscu ksiądz Franciszek Wróbel z parafii w Pielgrzymce, stworzył enklawę odzyskiwania wewnętrznego spokoju, harmonii, maksymalnego wyciszenia się na łonie natury. Tutaj dzieci miały okazję zobaczyć swego rodzaju żywą Arkę Noego. Barany kameruńskie uczące się żyć w symbiozie z dziesiątkami lam, saren, kóz, królików. Kuce ścigające się z osłami w skubaniu trawy. Polskiego białego barana z zakrzywionym rogiem i dziwnym spojrzeniem w oczach próbującego być „lwem" w stadzie beztrosko żyjących zwierząt. Na blisko piętnastu zalesionych hektarach, ksiądz Wróbel, po kilku latach ciężkiej pracy, stworzył coś... niepowtarzalnego - miejsce odpoczynku dla całych rodzin, miejsce integracji zespołów klasowych, miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć od komputerów, telewizorów, nauki zdalnej. To miejsce idealne, by dziecko poczuło naturę, mogło dotknąć, mogło nakarmić zwierzęta, do tej pory widywane na szklanym ekranie lub w klatkach ogrodów zoologicznych. Tutaj, spragnieni, nie staną w kolejce do sklepowej lady, bo takowej nie ma. Jest za to głęboka na blisko sto metrów studnia, skąd wolnym strumieniem płynie woda zimna i o, niespotykanych gdzie indziej, walorach mineralnych. Głodni nie zasiądą w klimatyzowanym fast foodzie, bo też takiego w Grapie nie ma. W centralnym miejscu Grapy jest za to potężny grill o powierzchni trzech metrów kwadratowych, na którym, przy czynnym udziale rodziców, zostały przygotowane smakowite kiełbaski i chlebek z masłem czosnkowym. W parku linowym, tzw. „małpim gaju” - ogrodzonym, aby złocistego piasku nie zanieczyszczały zwierzęta – dzieci mogły całkiem bezpiecznie szaleć na kilkunastu przeszkodach. Mogły również skakać na potężnych trampolinach, grać na boisku w piłkę, skakać na skakankach, czy po prostu urządzić piknik na trawie.
Pogoda dopisała idealnie. Słońce wpasowało się w klimat świątecznego dnia i swoimi promieniami ogrzewało dzieci w dniu ich święta.
W imieniu uczniów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się w przygotowanie wycieczki oraz czynną pomoc w sprawnym jej przebiegu.
Marzanna Gal, Jolanta Pańczak
W KLASACH IV-VIII
DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO!
Tak się bawi..tak się bawi- Kruszyn!!
Nareszcie słychać gwar, widać uśmiech, radość tych dzisiaj najważniejszych, czyli DZIECI. Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Kuszynie sprawił radość nie tylko dzieciom, ale również rodzicom, nauczycielom oraz dyrekcji naszej szkoły. Mogliśmy się zmierzyć m.in. w piłce nożnej, siatkówce, przeciąganiu liny, hula hop i skakance. Najwięcej emocji wywołał nietuzinkowy mecz piłki siatkowej : uczniowie vs nauczyciele. Wygrali najlepsi – UCZNIOWIE.
Zaskakujący i porywający był taniec Jeruzalem prowadzony przez panią Ewę Śliwińską. I tu mogliśmy być świadkami rodzącej się tradycji szkolnej- każdy kolejny DZIEŃ DZIECKA musi zostać urozmaicony tańcem prowadzonym przez wybitnie umuzykalnioną ,,lpanią Ewę.
Dzięki Radzie Rodziców nie zabrakło świeżych owoców i napojów. Wszyscy bawili się kapitalnie, pamiętając o zachowaniu reżimu sanitarnego. Nade wszystko bezpieczeństwo naszych podopiecznych.
Jakże miło było patrzeć na rywalizujących ze sobą w sportowym duchu uczniów i nauczycieli. Była to niesamowita odmiana po pandemicznym okresie nauczania zdalnego.
Brawa dla organizatorów i wszystkich zaangażowanych.
Z niecierpliwością czekamy na powtórkę.
Anna Kaluzka
ZAPRASZAMY DO GALERI ZDJĘC!
26 maja przypada niezwykłe święto – Dzień Mamy. Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej,drugiej, trzeciej „a” i trzeciej „b” przygotowali niespodziankę w postaci filmu, na którym składają życzenia, śpiewają piosenki, recytują wierszyki. Filmiki udostępnione przez wychowawców na Microsoft Teams. Gdyby nie ograniczenia związane z pandemią, taka uroczystość miałaby o wiele szerszą oprawę. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda się zaprosić mamy do szkoły i tu dla nich zatańczyć, zaśpiewać, wspólnie się pobawić. Jeszcze raz wszystkim mamusiom WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!
Czy lekturą można się znudzić? Oczywiście, że NIE! Kreatywnym podejściem do znanej wszystkim powieści wykazały się uczennice klasy VI a Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kruszynie, które postanowiły zobrazować „ Hobbita”.
Zimowe wieczory urozmaicone były ciężką pracą: tworzeniem scenariusza na podstawie omawianej na lekcjach języka polskiego lektury: „ Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa J. R. R. Tolkiena. Na samym scenariuszu nie poprzestałyśmy i razem z Olą Lewandowską, Olą Kędzierską, Jagodą Marcinowską, Natalką Pawlus , Alicją Tchorowską i Ania Narecką podjęłyśmy decyzję o nagraniu krótkiego filmu. Nie było to łatwe zadanie. Ograniczała nas pandemia, skromne możliwości techniczne, a czasami brakowało zwyczajnie czasu. Dziewczyny jednak nie dały za wygraną. Przygotowały przepiękne makiety, które stanowiły tło wielu scen. Uczyłyśmy się poruszania figurkami i zgrywania pracy figurek z głosem i tekstem, a także odpowiednią grą światła. W pracę naszego zespołu zaangażowani byli rodzice uczennic, a także brat Ani- Piotr i szczególnie pani Elżbieta Narecka, która niejednokrotnie ratowała nas dodatkowymi rekwizytami.
Film na pewno nie jest profesjonalny, ale nie o to nam chodziło. To samo zaangażowanie i pomysłowość moich uczennic sprawiły, że doszło do realizacji filmu. Skąd się wziął pomysł? Tylko z mojego małego impulsu i odpowiedniej motywacji podopiecznych.
Wierzę, że film wywoła różne emocje. U mnie to wzruszenie i duma, śmiech i radość z przywołania wspomnień, a smak przepysznych babeczek pani Patrycji i pani Kasi jeszcze długo będzie mi towarzyszył.
Za wszystko DZIĘKUJĘ- tak skromnie, ale prosto z serca.
BRAWO, Dziewczyny!!
Anna Kaluzka
Udział uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie w konkursach matematycznych wpisał się już na stałe do kalendarza roku szkolnego. Jednak w tym roku zmieniły się ich zasady. Po raz pierwszy odbywał się on w trzech grupach wiekowych: dla uczniów klasy IV, V-VI oraz VII-VIII.
14 kwietnia 2021 r. odbył się etap powiatowy dla klas czwartych „Boluś”. Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Pawlikowska i Alan Gajaszek. Uczniowie ci potwierdzili w nim swoje ponadprzeciętne umiejętności matematyczne, spostrzegawczość oraz niestandardowe myślenie. I jak się okazało, byli w tym najlepsi w powiecie!
Z przyjemnością informujemy więc, że Alicja Pawlikowska i Alan Gajaszek są laureatami I miejsca (ex aequo) w I Bolesławieckim Konkursie Matematycznym „Boluś” dla klas czwartych! Serdecznie gratulujemy!
Klaudia Medyńska
Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony jest zawsze 22. Kwietnia. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.
Covid-19 sprawił, że wiele codziennych czynności przybiera niecodzienną formę. Z tego też powodu tegoroczne święto odbyło się nieco inaczej niż zwykle. Nasza planeta nie może czekać, dlatego musimy działać już teraz.
Kierując się właśnie tym hasłem uczniowie klasy VIIa zorganizowali akcję pt. ,,Drugie życie odpadów’’. Jest to działanie ekologiczne propagujące UPCYKLING domowy, czyli wtórne przetwarzanie odpadów, na m.in. przedmioty użytku codziennego, które posłużą nam jeszcze długo, a dzięki temu nie musimy kupować kolejnych rzeczy. Takie działanie pozwala zmniejszyć ilość odpadów, czy chociażby ograniczyć kupowanie nowych rzeczy. Upcykling okazał się również świetną zabawą, w którą zaangażowali się uczniowie wszystkich klas, za co serdecznie dziękujemy!
Ponadto aby uczcić Dzień Ziemi w sposób EKO-LOGICZNCZNY uczniowie klasy VII a zwrócili szczególną uwagę na działania, które możemy podejmować każdego dnia i dbać o naszą wspólna Ziemię.
Zatrzymajmy się choć na chwilę aby dostrzec piękno naszej planety, która nas potrzebuje! To przede wszystkim od nas zależy jaka jest dzisiaj i jaka będzie jutro-to my budujemy przyszłość naszej planety.
Karolina Jopek
Świat to taka globalna wioska, dlatego warto sprawdzić jak z ekologia radzą sobie mieszkańcy innych krajów. Ich działania bowiem wpływają również na stan naszej planety. Tego zadania podjęła się Kinga Zając (VIIa) i w naszym imieniu przeprowadziła wywiady z mieszkańcami kilku państw. Wraz z Marceliną Cygą (VIIa) przygotowały kilka podsumowujących informacji na ten temat:
Stany Zjednoczone (Kalifornia) "Przeważnie moje miasto organizuje spotkania, aby posprzątać plażę."
Stany Zjednoczone (Oregon) "Oregon radzi sobie całkiem nieźle z używaniem przedmiotów wielokrotnego użytku i utrzymaniem czystości na naszych szlakach turystycznych."
Węgry "Myślę, że to zwykłe rzeczy, recykling, korzystanie z transportu publicznego zamiast samochodów, nie kupujemy rzeczy w plastikowych opakowaniach. Na Węgrzech ochrona środowiska nie ma jednak wielkiego znaczenia."
Grecja "Oczywiście dbam o środowisko. Globalne ocieplenie nadal istnieje i jeśli nie podejmiemy działań, nasza planeta wkrótce umrze. Nie mogę zrobić wielu rzeczy w moim kraju, ale zajmuję się recyklingiem, staram się nie marnować wody, zużywać mniej plastiku i wiele więcej."
Rosja "Jeśli chodzi o fabryki, instalujemy różnego rodzaju filtry i urządzenia, aby jak najmniej zanieczyszczeń przedostało się do środowiska. Staramy się też nie używać rzeczy, które mogą zmienić się w toksyczne odpady."
Kolumbia "Kolumbijczycy nie przejmują się zbytnio środowiskiem, gleba, na której rosły rośliny, jest uszkodzona z powodu nadużywania pestycydów."
Walia "Na Walii, gdzie mieszkam, ludzie zbierają śmieci z plaży, ale w większych miastach nikogo to nie obchodzi, to trochę smutne."
Holandia "Mój kraj stara się ograniczać ilość dwutlenku węgla powstałego przez zanieczyszczenia."
Podsumowując możemy powiedzieć :
,,myśląc globalnie-działaj lokalnie’’ , ponieważ tylko wspólnymi siłami, możemy uratować naszą Ziemię!!