• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

          • Szkolny Konkurs Wiedzy Omnibus’2022

          •             Stało się już tradycją, że wiosną w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kruszynie odbywa się Konkurs Wiedzy OMNIBUS dla uczniów klas młodszych. Tegoroczna edycja była już piętnastą z kolei. 26 kwietnia 2022 roku o godzinie 9.00 na sali gimnastycznej naszej szkoły, spotkali się uczestnicy konkursu. Zostali oni wyłonieni w wyniku eliminacji klasowych. Rywalizacja przebiegała pod czujnym okiem komisji. Cały konkurs przebiegał na trzech poziomach: klas pierwszych, klasy drugiej i klasy trzeciej.

                        W pierwszym etapie zadaniem dzieci było rozwiązanie dziesięciu zagadek i poprawne zapisanie odpowiedzi. W ten sposób wyłoniono po pięcioro dzieci, reprezentantów poszczególnych klas. Razem piętnastu kandydatów na OMNIBUSA’2022.

                        Drugi etap „Dziedziny wiedzy” wymagał od dziecka wybrania strategii działania. Uczestnik miał podjąć decyzję, z jakiej dziedziny wiedzy chce odpowiadać i za ile punktów, gdyż ich suma decydowała o przejściu do finału.        

                        „Worek różności” – pod takim hasłem rozegrał się ostatni etap zmagań. Finaliści odpowiadali na pytania o różnym stopniu trudności i z różnych, czasem bardzo nietypowych dziedzin. Prezentowali niezwykle wysoki poziom erudycji, czym wprawili w podziw komisję i zgromadzoną na sali publiczność. Tytuł OMNIBUSA’2022 w Szkolnym Konkursie Wiedzy otrzymali: Julia Barszczyk z klasy I a, Dominika Jasińska z klasy II i Adam Kędzierski uczeń klasy III. Konkurs przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, ciekawej oprawie artystycznej i plastycznej. Wszyscy byli ogromnie podekscytowani i przejęci przebiegiem konkursu. Publiczność żywiołowo reagowała na każdą poprawną odpowiedź, nie żałując gromkich braw zawodnikom. Konkurs zorganizowały i prowadziły panie: Marzanna Gal  i Jolanta Pańczak.

          • Etap rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

          • 22 kwietnia 2022 roku we Wrocławiu odbył się kolejny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowany przez Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża. Naszą szkołę w etapie rejonowym reprezentowała uczennica klasy VIIIb Emilia Rola.  W trakcie Olimpiady Emilia musiała wykazać się rozległą, wykraczającą poza poziom szkół podstawowych wiedzą dotyczącą zdrowego trybu życia i zasad żywienia. Niewiele brakowało aby awansowała do etapu centralnego, który odbędzie się w Warszawie.  Emilce gratulujemy  tak wysokiego awansu w Olimpiadzie. Życzymy również, aby jej ciężka praca i błyskotliwość sprawiły, że będzie odnosiła  kolejne sukcesy.

                                                                                                                                                                  Karolina Jopek

          • WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS 8 i 7

          • W dniach 20 – 22 kwiecień uczniowie klas 7 i 8 SP w Kruszynie wybrali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Warszawy.

            Mimo zapowiadanej deszczowej pogody w czasie całej wycieczki nie zmokliśmy ani razu, więc mogliśmy zwiedzać stolicę również na świeżym powietrzu.

            Swoje pierwsze kroki skierowaliśmy do miejsca, w którym zaczęła się historia Warszawy, czyli na Zamek Królewski, odbudowany po wojnie dopiero w 1984 roku. To w tym miejscy w XIII wieku książęta mazowieccy założyli swoją osadę na wysokim brzegu Wisły. Wspaniałe zamkowe wnętrza, oryginalne obrazy wielkich mistrzów, które znamy z kart książek historycznych, a nawet faksymile Konstytucji 3 Maja zrobiły na nas wrażenie.

            Dalsze poznawanie miasta odbywało się w plenerze – spod Kolumny Zygmunta (najstarszego pomnika świeckiego w Polsce z 1644 roku)  przeszliśmy fragmentem Traktu Królewskiego, czyli ulicą Krakowskie Przedmieście. To przy tej ulicy znajdują się takie budynki jak: Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski czy Kościół św. Krzyża, w którym znajduje się serce Fryderyka Chopina. W tym dniu zobaczyliśmy również uroczystą zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, będącego fragmentem zniszczonego w czasie II wojny światowej Pałacu Saskiego. Spacer zakończyliśmy na starówce, gdzie swój pomnik ma  Syrenka warszawska – oprócz niej poznaliśmy również legendy o bazyliszku, o złotej kaczce, a nawet dowiedzieliśmy się, że dawno, dawno temu w Warszawie żyły jednorożce….:)

            Drugi dzień to jeszcze więcej pleneru i jeszcze więcej atrakcji – Łazienki Królewskie, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie znajdują się groby „Zośki”, „Rudego” i „Alka”, znanych z lektury ‘Kamienie na szaniec”.

                        Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiło Muzeum Powstania Warszawskiego. W małych grupkach lub indywidualnie krok po kroku odkrywaliśmy ponury obraz walczącej Warszawy. Specyficzny klimat muzealnych sal wypełnionych nietuzinkowymi eksponatami pomógł oddać się całkowitej refleksji i zgłębianiu wiedzy o powstańczym zrywie.

            Udało nam się zobaczyć również reflektory na stadionie osławionego warszawskiego klubu piłkarskiego Legia przy ulicy Łazienkowskiej, wjechać windą na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki oraz wybrać na „shopping” do galerii handlowej Złote Tarasy, które były najbardziej wyczekiwanym punktem programu.

            W ostatnim dniu wybraliśmy się do Świątyni Opatrzności Bożej oraz do pałacu w Wilanowie, będącego rezydencją króla Jana III Sobieskiego.

            To był bardzo dobry czas i dla wielu już niestety ostatnia wycieczka w takim składzie.

             

            Anna Kaluzka

          • Dzień Solidarności z Ukrainą

          • „Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą.”

            Martin Luther King

            Dzień tak wyjątkowy i tak ważny dla Nas wszystkich…to Dzień Solidarności z Ukrainą.

            Uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kruszynie symbolicznie obchodzili ten dzień wykazując wsparcie i zrozumienie dla ofiar bezwzględnej wojny. Przez kilka dni trwała zbiórka pieniędzy, które przekazaliśmy na rachunek bankowy utworzony przez Urząd Miasta Bolesławiec utworzony specjalnie na zbiórkę pieniędzy dla uchodźców, aby wesprzeć najbardziej potrzebujących-przekazano kwotę 2432 zł

            Z inicjatywy Rady Szkoły, Samorządu Uczniowskiego i Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - zbieraliśmy również lekarstwa , które przekazaliśmy na ręce ofiar we Lwowie.

            Obecnie w naszej szkole prowadzimy zajęcia integrujące dzieci pochodzące z Ukrainy z naszymi uczniami. Poznajemy kulturę sąsiadów i oczywiście uczymy ich naszej.

            Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w akcję całej społeczności szkolnej.

          • DZIEŃ BEZ PLECAKA DNIEM SZLONYCH POMYSŁÓW W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W KRUSZYNIE

          •  

            „Dzień bez plecaka”  - „No backpack day” to nowy trend w polskich szkołach. Uczniowie prześcigają się w szalonych pomysłach na to, w co zapakować swoje podręczniki i przybory szkolne. Organizacja tego dnia ma swoje głębsze przesłanie, mianowicie  by, by zwiększyć świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

            4 kwietnia Nasi uczniowie mogli wykazać się nie lada kreatywnością.  Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. Uczniowie naszej szkoły wykazali się kreatywnością i fantazją oraz dużym poczuciem humoru.

            Gratulujemy pomysłów, odwagi i zaangażowania!

            Anna Kaluzka