• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

          • I miejsce drużyny z ZSP Kruszyn

          • 27 października w Bożejowicach odbyły się Gminne Zawody w Koszykówce Chłopców, uczestniczyły cztery drużyny gospodarze, Kraśnik Górny, Brzeźnik i Kruszyn. Po bardzo zaciekłej rywalizacji , emocjach i wylanym pocie najlepszą drużyną okazali się chłopcy z Kruszyna, zwyciężyli w każdym meczu. Do szkoły przywieźli puchar i złote medale.

            Marek Kwaśniak

          • ,,Chcemy oddychać czystym powietrzem!’’

          • Miesiące jesienne to okres wzmożonego występowania smogu. To zjawisko nieodłącznie wiąże się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie naszej szkoły nie mogli przejść obojętnie wobec tego faktu, dlatego w tym miesiącu ustalili priorytet działań proekologicznych- podniesienie poziomu wiedzy ekologicznej na temat ochrony powietrza.

            Ambasadorzy ekologii- Alicja Pawlikowska i Alan Gajaszek (klasa 6) w czwartek 26 października  odwiedzili przedszkolaków z zerówki. Podczas warsztatów dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie: ,,W jaki sposób mogę dbać o czyste powietrze?’’. Kreatywne i ciekawe odpowiedzi zaskoczyły nawet naszych ambasadorów. Ważnym elementem zajęć było uświadomienie najmłodszym, że za stan jakości powietrza w naszym otoczeniu odpowiedzialny jest każdy człowiek. Wskazali również zagrożenia jakie niesie za sobą oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Na koniec wspólnie opracowali prawidłowe zachowania, które warto wprowadzić w codziennym życiu, aby zmniejszyć m.in. emisję dwutlenku węgla. Każdy przedszkolak będzie teraz wiedział, że świadomość zagrożenia to pierwszy krok do poprawy sytuacji.

            Dziękujemy serdecznie zerówce za udział w warsztatach.

            Karolina Piotrów

            Opiekun SU

          • Wycieczka klasy IV i V w Rudawy Janowickie

          • 25.10.2022 r. klasy IV i V wybrały się na wycieczkę w Rudawy Janowickie. Tego dnia, już od rana, zapowiadała się piękna pogoda. Wszyscy uczestnicy w dobrych humorach, tuż po godzinie 8.00, wyruszyli w drogę wygodnym autokarem. Celem były Wieściszowice, miejscowość, w której zaczyna się szlak do Kolorowych Jeziorek. Po dwóch godzinach jazdy mogliśmy rozpocząć pieszą wędrówkę po Rudawach Janowickich. Zielonym szlakiem dotarliśmy do dawnej kopalni pirytów, w której znajdowały się Żółte Jeziorko (z wodą koloru żółtego) i Purpurowe Jeziorko (z wodą koloru brunatnego). Oprócz jeziorek, podziwialiśmy otaczające ciekawe formy skalne. Szczególnie interesujące były tunele i niewielkie jaskinie. Dalsza wędrówka wiodła do Błękitnego Jeziorka. Ta część szlaku była bardziej wymagająca – wspięliśmy się na wysokość 650 m n.p.m. Tutaj mieliśmy parę minut odpoczynku, które poświęciliśmy na podziwianie niesamowitego zjawiska, jakim było zaćmienie Słońca! Uczniowie z przejęciem obserwowali przejście Księżyca przed tarczą Słońca – udało się nawet zrobić zdjęcia. Po kilkunastu minutach ruszyliśmy w dalszą drogę. Przy napotkanym mrowisku uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób wyznaczać kierunki świata, obserwując jego budowę. Ćwiczyli również korzystanie z busoli oraz mapy turystycznej.

            Druga część naszej trasy wiodła z Przełęczy Karpnickiej do schroniska „Szwajcarka”. Po krótkim marszu pod górę dotarliśmy do miejsca, w którym zaplanowane było ognisko z pieczeniem kiełbasek, gry i zabawy na wolnym powietrzu. Idealna pogoda i przepiękne krajobrazy Karkonoszy w jesiennych kolorach sprzyjały wypoczynkowi na łonie natury.

            Do domów wracaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.

            Klaudia Medyńska

          • WYCIECZKA DO CENTRUM ANIMACJI W BOLESŁAWCU

          • Dnia 25.10.2022 r, uczniowie klasy I a i I b wybrali się na wycieczkę do Centrum Animacji dla Dzieci Foremka w Bolesławcu. Po przybyciu na miejsce zostały przypomniane zasady bezpiecznej zabawy. Wszyscy chętnie układali konstrukcje z drewnianych klocków,
            a na zakończenie odbyła się „bitwa” na pianki. Był to czas nie tylko na rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej uczniów, ale także okazja do rozładowania dziecięcej energii, a co najważniejsze – radosnej zabawy. Wspólnie, miło spędzony czas integrował uczniów,
            a zabawa klockami oraz budowanie konstrukcji rozwijały ich wyobraźnie oraz orientację przestrzenną. Następnie wyruszyliśmy pieszo do siedziby bolesławieckiego Nadleśnictwa. Głównym celem tej części wyprawy było rozbudzanie u dzieci zainteresowania leśną przyrodą. Na miejscu przywitała nas Pani leśniczy, która barwnie opowiedziała nam
            o roślinności i mieszkańcach lasu. Uczniowie słuchali z uwagą, oglądając eksponaty. To był udany wyjazd, który na długo pozostanie w pamięci dzieci.

            Joanna Rej

          • WYJĄTKOWY DZIEŃ W ZSP KRUSZYN....

          • 21 października to dla społeczności szkolnej z Kruszyna dzień wyjątkowy. Właśnie od tego dnia szkoła nosić będzie imię Św. Jana Pawła II.

            Działania poprzedzające nadanie imienia SP Kruszyn  rozpoczęły się już w roku 2019,  a efektem był wyjątkowy dzień 21 października 2022 r, który zaczął się od porannej Mszy Św. W trakcie jej trwania poświęcony został nowy sztandar szkolny. Został on ufundowany przez Radę Rodziców, nauczycieli, uczniów, Urząd Gminy Bolesławiec, sołectwa, przedstawicieli firm i instytucji oraz fundatorów indywidualnych. Mszę Świętą odprawił ks. dr Jarosław Kowalczyk – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. O uczniów, nauczycieli oraz wszystkich pracowników kruszyńskiej szkoły modlili się również ks. Ludwik Maciak – Proboszcz tutejszej parafii oraz ks. dr Mariusz Habinia

              Następnie cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście przeszli do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na dalszą część uroczystości, czyli odsłonięcie pamiątkowej tablicy, ufundowanej przez Gminę Bolesławiec. Dokonali tego Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec – Roman Jaworski, Dyrektor szkoły – Dariusz Kunaszko, Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Uziej, Przewodnicząca Rady Rodziców – Ewelina Zawada oraz Alan Gajaszek – Przewodniczący Szkoły.

            Kolejna część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Tam gości powitali uczniowie. Wprowadzono poczty sztandarowe oraz odegrano hymn państwowy. Akt nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Kruszynie odczytała Ewelina Zawada – Przewodnicząca Rady Rodziców. Następnie Dyrektor – Dariusz Kunaszko podziękował rodzicom i przekazał go uczniom. Akt ślubowania przeczytał Zastępca Wójta – Roman Jaworski. Po ślubowaniu głos zabrał ponownie Dyrektor szkoły, a Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Uziej odczytał tekst uchwały Rady Gminy o nadaniu imienia.

            Specjalny program artystyczny zaprezentowali uczniowie, którzy przybliżyli zebranym sylwetkę Jana  Pawła II. Jednocześnie 22 października ustanowiono w placówce Dniem Patrona.

            Następnie głos oddano Zastępcy Wójta – Romanowi Jaworskiemu, który we wzruszającym przemówieniu opowiadał o tym, jak przebiegał proces nadania imienia kruszyńskiej placówce. Wspomniał także o tym, że 5 lat temu obchodziliśmy w Kruszynie jubileusz 70-lecia szkoły, a dziś, 75 lat od jej powstania, dokonuje się kolejny, historyczny dla placówki akt.

            Następnie Dyrektorka Delegatury Kuratorium Oświaty w Jeleniej Górze – Joanna Studniarek przeczytała list, wystosowany przez ministra – Przemysława Czarnka do dyrektora i grona pedagogicznego. Kolejno gratulacje złożyli Kazimierz Pleśniak – Prezes Zarządu Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Jadwiga Bobek – Prezes Zarządu Oddziału Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Bolesławcu.

            Warto podkreślić, że w uroczystości wzięła udział delegacja szkoły im. św. Jana Pawła II z Osiecznicy wraz z pocztem sztandarowym.

            W tym tak uroczystym dni Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu została przyznana zbiorowa odznaka „PRZYJACIEL DZIECKA” nadana przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie – symbolicznego przekazania odznaczenia dokonał przez dekorację sztandaru- Prezes Dolnośląskiego Zarządu Okręgowego Towarzystwa przyjaciół Dzieci – Pan Kazimierz Pleśniak

            Ostatnim punktem programu były podziękowania dla osób wspierających i darczyńców. Wręczyli je Dariusz Kunaszko, Ewelina Zawada oraz Dariusz Duran – Przewodniczący Rady Szkoły.

          • WYCIECZKA KLAS IIa i IIb

          • 11 października klasy II A I II B wraz ze swoimi wychowawczyniami udały się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę krajoznawczą. Celem tej wyprawy była Szklarska Poręba. Prognoza pogody zapowiadała piękny jesienny dzień. Od rana świeciło słońce i wprawiło uczestników wycieczki w dobry nastrój. Dodatkowo piękne jesienne krajobrazy ukazujące się za oknami autokaru zapowiadały udaną wyprawę.

                Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Leśnej Hucie. Na oczach dzieci mistrzowie hutnictwa wykonali ręcznie  z masy szklarskiej figurki kotka, pieska, słonika, ptaszka, a nawet dinozaura. Po pokazie wszyscy odwiedzili sklep, w którym można było kupić różnorodne szklane wyroby.  Przywiezione do domu pamiątki będą wspaniałym wspomnieniem z wizyty w hucie.

               Potem przyszedł czas na wędrówkę. Z Leśnej Huty udaliśmy się Szlakiem Walońskim do Wodospadu Szklarki. Po drodze dzieci podziwiały piękno górskiej przyrody. Wspaniale poradziły sobie z trudami wędrówki. Gdy oczom małych turystów ukazał się wodospad, zachwytom nie było końca.

               Po zrobieniu zakupów w punktach z pamiątkami, zjedzeniu posiłku w Jeleniej Górze, wyruszyliśmy do Kruszyna. Po drodze zawitaliśmy jeszcze do Pilchowic, aby podziwiać zaporę, drugą pod względem  wysokości w Polsce oraz zabytkowy most kolejowy ( najwyższy w naszym kraju). Piękno przyrody w jesiennych kolorach podkreśliło urok zwiedzanych miejsc.

                Powrotna podróż minęła szybko. Dzieci zmęczone, w dobrych humorach radośnie powitały oczekujących na nie pod szkołą rodziców.

             

                                                                                                          Wychowawczynie klasy II A I II B –

                                                                                                Joanna Czaplicka, Małgorzata Skrzypek - Kania

          • WIZYTA W BIBLIOTECE

          • Poprzedni rok szkolny, był rokiem szczególnym, rokiem, który odebrał uczniom możliwość uczestniczenia w wielu ciekawych inicjatywach. Jedną z nich były lekcje biblioteczne prowadzone przez Panią Grażynę Wężyk w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszynie.

            Dlatego w tym roku szkolnym, już we wrześniu, Pani Grażyna zaprosiła do siebie uczniów klasy pierwszej A Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie.

            Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z funkcjonowaniem biblioteki, omówiła sposób  w jaki należy zapisać się do biblioteki, aby stać się jej czytelnikiem. Przeczytała uczniom fragmenty książek, mówiące o tym, jak trzeba dbać o książki, aby służyły innym jak najdłużej. Opowiedziała, według jakiej zasady układa się książki na półkach, jakie są działy i z których mogą korzystać uczniowie klas młodszych.

            Dzieci z zainteresowaniem słuchały, zadawały nurtujące je pytania, na które Pani Grażyna wyczerpująco odpowiadała. Obejrzały wszystkie regały z książkami, księgozbiór podręczny i elementy czytelni.

            W drugiej części spotkania przyszedł czas na wspólną zabawę i „obejrzenie teatrzyku”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wykonały również przepiękną pracę plastyczną.

            Uczniowie wyszli ze spotkania bardzo zadowoleni, z postanowieniem zapisania się do biblioteki i wypożyczania książek.

            Bardzo dziękujemy Pani Grażynie Wężyk za zaproszenie i bardzo ciekawe zajęcia.

            Jolanta Pańczak

          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          • Dzień Chłopaka przypada w Polsce zawsze na 30 września. Właśnie wtedy dziewczęta i panie mają niebywałą okazję obdarować Panów mniejszym
            lub większym upominkiem. Tym sposobem wyrażają swoją pamięć, życzliwość
            i szacunek do nich. W piątek 30 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym
            w Kruszynie, w klasach 1-3  również był obchodzony Dzień Chłopaka. Dziewczynki oprócz tradycyjnych życzeń i odśpiewania sto lat, wręczyły kolegom drobne prezenty oraz zorganizowały słodki poczęstunek. Obchody Dnia Chłopaka minęły w sympatycznej i miłej atmosferze.

            Joanna Piechota