• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

          • Wycieczka klasy IB

          • W piątek 26 kwietnia 2024 r. uczniowie kl. I b wybrali się na wycieczkę do Bolesławca. Pierwszym punktem wycieczki było Nowe Muzeum Ceramiki. Dzieci dowiedziały się, że w budynku, w którym obecnie mieści się Muzeum, m.in. była kiedyś szkoła sportowa, a w czasie wojny lazaret. W Muzeum obejrzały ceramiczne wyroby z różnych epok, czasów przedwojennych i powojennych. Niewątpliwą atrakcją było oglądanie małej, ceramicznej szesnastowiecznej figurki konika Gawełka, którego dzieci poznały podczas jesiennych warsztatów w Centrum Dawnych Technik Garncarskich w Bolesławcu. Po wizycie w Muzeum dzieci przeszły do Rynku oglądając po drodze pierwszą w Bolesławcu salę gimnastyczną należącą obecnie do Zespołu Szkół Mechanicznych. W Rynku, m.in.: podziwiały kamienice, na dłużej zatrzymując się przy kamienicach, które zachowały swój stan sprzed wojny, zwiedziły Bramę Piastowską, dowiedziały się jaką funkcję pełni Ratusz, widziały bazylikę mniejszą. W drodze na przystanek autobusowy widziały miejsce urzędowania wójta naszej gminy, Teatr Stary (dowiedziały się, że kiedyś mieścił się tu arsenał) oraz budynek sądu, w którym kiedyś mieściło się gimnazjum. Na fasadzie sądu odnalazły herb Bolesławca i wskazujący czas – zegar. Droga powrotna przebiegała w dwóch etapach. Najpierw powrót autobusem miejskim. Okazało się, że niektóre dzieci po raz pierwszy miały okazję takim autobusem jechać. Po dotarciu na przystanek końcowy droga na pieszo. Troszkę zmęczone, a jednak ze śpiewem na ustach, wśród pól zielonych i pięknego rzepaku dzieci wróciły do szkoły. Wycieczka do Bolesławca była wartościową, przyjemną lekcją historyczno-obywatelską.

                                                                                                                                                         Marzanna Liputa

          • I miejsce - Gminny Turniej Matematyczno Sprawnościowy dla klas trzecich

          • Turniej Matematyczno - Sprawnościowy Klas Trzecich odbył się 25 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kruszynie. W turnieju uczestniczyły wszystkie gminne szkoły.

            Naszą szkołę reprezentował silny zespół uczniów klas III, który w efekcie pokonał wszystkie drużyny i zdobył I miejsce. Warto podkreślić,że w ubiegłym roku szkolnym uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie też uzyskali najwyższą lokatę.

            Zespół uczniów mógł zdobyć punkty za czas wykonania konkurencji sprawnościowej i osobne punkty za poprawne rozwiązanie równań matematycznych. Punkty z obu konkurencji - sprawnościowej i matematycznej były sumowane.

            Dzieci miały za zadanie miedzy innymi toczyć piłkę rękoma slalomem, kijem do mini hokeja prowadzić krążek, wkładać woreczki z numerami nieparzystymi w określone miejsce. Zadania matematyczne polegały na uzupełnianiu brakujących wyników w chmurkach, na wykreślaniu niepoprawnych wyników mnożenia i dodawania, na rozwiazywaniu równań z uwzględnieniem kolejności wykonywania działań. Wszystkie zadania były na czas.

            Gratulujemy !!!. Jesteśmy z Was dumni.

          • Niezwykli goście w ZSP Kruszyn

          • Do naszej szkoły zawitali niezwykli goście. Dzisiejsze zajęcia w szkole były niezwykłe - mieliśmy okazję spotkać się z alpakami! Podczas warsztatów klasy I a, II a oraz II b mieli okazję usłyszeć opowieści o życiu i zachowaniu tych uroczych zwierząt. Mogliśmy również poćwiczyć równowagę. Mieliśmy możliwość dotknąć ich delikatnej wełny i karmić je ulubionymi przysmakami. Nie obeszło się również bez całusów i przytulania. To niezwykłe doświadczenie, które na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci i wzbogaciło naszą wiedzę o świecie zwierząt.

            Aleksandra Bogusz

          • Klasy I-II zwiedzają muzeum.

          • Dnia 24.04.2024 r. klasy I a, II a oraz II b odwiedzili nowo otwarte Muzeum Ceramiki
            w Bolesławcu. Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki rzemiosła ceramicznego, poznać historię naszego miasta oraz wykazać się kreatywnością podczas tworzenia własnych świec, a co niektórzy woreczków zapachowych. To wspaniałe połączenie historii, sztuki
            i praktycznych umiejętności, które z pewnością zostaną zapamiętane na długo.  Kolejnym punktem wycieczki były Rzemieślnicze Pączki z Bolesławca, gdzie uczniowie mogli
            w praktyce doskonalić swoje umiejętności matematyczne poznane w szkole.

            Aleksandra Bogusz

          • .

          • Co roku 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Tematem  przewodnim tegorocznego Dnia Ziemi jest „Planeta kontra tworzywa sztuczne” i zobowiązanie do wezwania do zaprzestania stosowania tworzyw sztucznych „w imię zdrowia ludzi i planety”. Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował kolejną kolorową akcję polegającą na symbolicznym świętowaniu Dnia Ziemi poprzez zielony ubiór. Niektórzy uczniowie oprócz zielonego ubrania mieli na sobie również zrobione przez siebie dodatki z odpadów recyklingowych np. biżuterię z plastikowych nakrętek ( naszyjniki, bransoletki, kolczyki), papierowe ozdoby do włosów, T-shirty z worków na śmieci a także papierową torebkę i piórnik. Jak zawsze podczas podobnych akcji Samorząd Uczniowski dokonał podliczeń uczniów w każdej klasie, którzy przyszli tego dnia ubrani na zielono w ramach całorocznej akcji #zgranaklasa. Uczniowie klas 4-6 zostali nagrodzeni punktami dodatnimi natomiast uczniowie klas 1-3, którzy przygotowali dodatki z odpadów recyklingowych otrzymali pamiątkowy dyplom Przyjaciela Ziemi oraz słodki upominek.

            Do akcji Dzień Ziemi włączyli się również chętni uczniowie klas 6-7, którzy w ramach lekcji geografii wykonali plakaty nawiązujące do hasła przewodniego tegorocznego święta „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. Pani Klaudia Medyńska nagrodziła uczniów ocenami oraz punktami dodatnimi.

            Temat ograniczania odpadów poruszony został również na świetlicy. Głównym hasłem dyskusji było „Nie wyrzucaj – wykorzystaj”. Pomysły na ograniczenie odpadów wymieniane przez uczniów to między innymi naprawianie sprzętów zamiast wyrzucania ich, noszenie używanych ubrań czy przekazywanie innym niepotrzebnych zabawek.

             

            Katarzyna Wołoszyn

          • SZKOLNA GALA ODKRYWCÓW TALENTÓW

          • Od 6 czerwca 2013 roku Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kruszynie należy do Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia, która jest bardzo istotnym elementem Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień.

            Nasza szkoła realizuje  Szkolny Program Rozwoju  Zainteresowań i Wspierania Uzdolnień. Działania te pozwalają uczniom odkryć w sobie pasję, czy zainteresowania, rozwijać je, a także prezentować  podczas uroczystości szkolnych.

            Okres pandemii wstrzymał na pewien czas organizację tego typu imprez. 16 maja 2023 roku wróciliśmy do ich organizowania.

                        16 kwietnia 2024 roku, na sali gimnastycznej zgromadziła się cała społeczność szkolna, aby oglądać występy uczniów poszczególnych klas, którzy przeszli wcześniej eliminacje klasowe. Wszyscy uważnie obserwowali zmagania uczestników, żeby wyłonić najlepszych z nich. Będą oni reprezentowali szkołę na Gminnej Gali Odkrywców Talentów, która odbędzie się 17 maja 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kruszynie.

            Kolejność występów podyktowana była ich różnorodnością.

            Jako pierwszy zaprezentował się Ksawery Woźniak z klasy III B. Ksawery pięknie zagrał na keyboardzie. Kolejnymi uczestnikami byli Antek Kiepura i Michał Chrzan z klasy czwartej w układzie z piłką i kostką Rubika. Następnie na scenę została zaproszona Marysia Wardenga z klasy pierwszej B, która wyrecytowała wiersz „Kokoszki”. Kolejnym uczestnikiem była Zuzia Leśkiewicz z klasy trzeciej B. Zuzia zaprezentowała swoje umiejętności manualne. Następnie na scenie pojawiła się Hania Wierzejewska z klasy II A, która w rytm energicznej muzyki kręciła hula – hopem. Jadzia Marciniak z klasy pierwszej B zagrała na keyboardzie utwór „Cztery pory roku” - „Wiosna” Vivaldiego. Przemek Janiec z klasy drugiej B bardzo lubi grać w szachy, bardzo chętnie podzielił się swoją pasją. Następnie na scenie pojawiły się uczennice klasy pierwszej A - Ania Orawiec, Iga Wolak, Pola Półtorak i Wiktoria Marcichowska. Dziewczyny zaprezentowały się w tańcu współczesnym. Kolejną uczestniczką Gali była uczennica klasy drugiej A – Aniela Taradajczyk, która wyrecytowała wiersz Jana Brzechwy zatytułowany „Leń”. Zgromadzona na sali publiczność, miała okazję obejrzeć prace plastyczne, których autorką jest Hania Konwa z klasy trzeciej A.  Uczniowie klasy V - Olek Woźniak i  Filip Różnicki zaprezentowali się w sztukach walki. Uczennica klasy IV Klara Lipska wykonała utwór Sylwii Grzeszczak „O nich, o tobie”. Następnie na scenie pojawiła się Pola Taradajczyk z klasy I B, która wykonała a capella utwór „Jesteś moją bajką”. Rzemiosło ręczne jest pasją Roksany Pateckiej z klasy III B. Roksana spróbowała nas nią „zarazić”. Następnie wystąpiła Marika Pelczar, której jedną z wielu pasji jest gra na gitarze klasycznej. Uczeń klasy VI Mikołaj Gzubicki wykonał „Human beatbox”, czyli sztukę tworzenia dźwięków za pomocą narządów mowy: ust, języka, krtani, gardła i przepony. Taniec i akrobatyka – to to, co lubi robić uczennica klasy IV, Natasza Giza, która przedstawiła nam odrobinę baletu, tańca współczesnego i akrobatyki. Były gwiazdy, mostki, szpagaty. Ula Marciniak z klasy trzeciej B zagrała na keyboardzie, podobnie jak jej młodsza siostra. Kolejnymi uczestniczkami szkolnej gali były dziewczyny z klasy VI: Majka Łucka, Blanka Jandulska i Gabrysia Furtak, które wykonały taniec orientalny.

            Następnie głos zabrał dyrektor szkoły, Dariusz Kunaszko, który wszystkim uczestnikom Gali pogratulował i podziękował. Stwierdził, że w naszej szkole wszyscy uczniowie są zdolni i posiadają wiele talentów, które należy rozwijać i pielęgnować. Liczy również na to, że w kolejnych latach zainteresowanie Szkolną Galą Odkrywców Talentów będzie jeszcze większe. Następnie wręczył pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.

            Ula Marciniak, Natasza Giza, Mikołaj Gzubicki, którzy stworzą trzyosobowy zespół oraz Klara Lipska zostali wytypowani do reprezentowania naszej szkoły na Gminnej Gali Odkrywców Talentów pod patronatem Wójta Gminy Bolesławiec.

            Dyrektor skierował także podziękowania do nauczycieli, którzy zorganizowali całą uroczystość, tj. pani Beaty Chmielik, Klaudii Medyńskiej, Marzanny Gal, Jolanty Pańczak oraz do Marka Kwaśniaka, który przyczynił się do jej  prawidłowego przebiegu.

            Marzanna Gal, Jolanta Pańczak

             

          • Wycieczka do teatru CAPITOL

          • Dnia 18 kwietnia uczniowie klasy I a, I b oraz II a wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Odwiedziliśmy m.in. teatr CAPITOL oraz salę zabaw LOOPY’S WORLD . Spektakl, który mieliśmy okazję obejrzeć, nosił tytuł ,,Alicja”. Wyjazd do teatru był nie tylko przyjemnością, ale także wartościowym doświadczeniem edukacyjnym. Uczniowie mieli okazję zaznajomić się z profesjonalną sztuką teatralną i poznać różne formy wyrazu artystycznego. Później udaliśmy się do miejsca wyczekiwanego przez wszystkich uczniów, a mianowicie do sali zabaw. Wizyta była nie tylko okazją do świetnej zabawy, ale również doskonałą formą aktywnego spędzenia czasu oraz integracji.

            Aleksandra Bogusz

          • WYCIECZKA DO MUZEUM CERAMIKI

          • Dnia 19 kwietnia kl. 4 była w nowo otwartym Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Na początku krótki spacer nad Bóbr i nasz słynny wiadukt, przy którym okazało się, że większa część klasy była pierwszy raz. Nutka historii wiaduktu i zadanie matematyczne dotyczące czasu jego powstania. Podziwialiśmy także pięknie odrestaurowany park przy muzeum i wreszcie pełna emocji podróż przez wieki historii naszego miasta. Nowo przygotowane wystawy to historia od epoki brązu po czasy współczesne. Bardzo interesujące są liczne urządzenia multimedialne. W każdej sali obecne są animowane obrazy historyczne z podkładem dźwiękowym. Dla najmłodszych liczne gry, quizy i stanowiska interaktywne. Można samemu zaprojektować wzór na wybranym modelu ceramicznym. Ogromną atrakcja był dla nas model garnca Joppego wyświetlanego na mgiełce wodnej. Bardzo nam się podobało, wycieczka udana i pogoda mimo złych prognoz dopisała.

            Ewa Śliwińska