• Wycieczka klasy IIa

• Dnia 19 września 2023 roku dzieci z klasy II A Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie wybrały się na wycieczkę.

Uczniowie postanowili sprawdzić, co dzieje się ze śmieciami, które wrzucają do koszy w swoich domach. Pojechali do Trzebienia do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Pracownik oprowadził ich po zakładzie. Dowiedzieli się, że ZUOK zajmuje się kompleksową usługą gospodarowania odpadami – odzyskiem surowców nadających się do ponownego wykorzystania, stabilizacją odpadów organicznych przed ich składowaniem oraz unieszkodliwianiem odpadów poprzez ich składowanie na kwaterze. Słuchali oprowadzającego z ogromnym zainteresowaniem, gdyż mówił bardzo ciekawie, jednocześnie wszystko im pokazując. Dzieci przyglądały się kwaterze, gdzie są składowane odpady. Zastanawiały się, czy łatwo jest segregować plastiki. Trudno im było uwierzyć, że może być tyle butelek plastikowych.

W ramach współpracy z instytucjami lokalnymi i realizacji założeń planu wychowawczego klasy drugiej, uczniowie mogli wziąć też udział w spotkaniu z policjantką w siedzibie Powiatowej Komendy Policji w Bolesławcu. Tego samego dnia dzieci przyjechały na umówione spotkanie. Miały możliwość porozmawiania z panią policjantką, która oprowadziła je po całym budynku komendy. Obejrzały film dotyczący bezpieczeństwa na drodze, w kontaktach z obcymi. Widziały areszt, w którym przetrzymuje się osadzonych na 48 godzin. Zostały im pobrane odciski palców. Na zakończenie dzieci obejrzały samochody policyjne, mogły w nich posiedzieć i usłyszeć sygnały przez nie wydawane.

Najlepsze jednak było zakończenie wycieczki. Lody, pączki i zabawa na placu zabaw – to jest to, co dzieci lubią najbardziej.

Jola Pańczak

• „Z nurtem rzeki. Polskie krajobrazy”.

• Tegoroczna akcja Narodowego Czytania w Gminie Bolesławiec odbyła się 8 września 2023 r. w Żeliszowie w pięknym, zabytkowym miejscu jakim jest Perła Żeliszowa. Narodowe Czytanie w naszej gminie, poprzedzone było konkursem plastycznym, zatytułowanym „Z nurtem rzeki. Polskie krajobrazy”. Dwie uczennice z klasy II A z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie wzięły udział w tym konkursie. Okazało się, że z ogromnym sukcesem. Zosia Wardenga zajęła I miejsce, a Hania Wierzejewska – II miejsce. Dziewczyny wykonały przepiękne prace, które zachwyciły  nie tylko jury konkursowe, ale wszystkich zwiedzających wystawę pokonkursową.

Na zakończenie spotkania, wójt Roman Jaworski wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego, natomiast prace uczestników można było obejrzeć na wystawie towarzyszącej wydarzeniu.

Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów we wszystkich konkursach plastycznych, w których Zosia i Hania będą jeszcze brały udział!

Jola Pańczak

• Nowy rok szkolny - rozpoczęty.

• Inaczej niż w ubiegłym roku, bo 4 września, zabrzmiał po wakacjach pierwszy dzwonek rozpoczynający kolejny - 2023/2024 – rok szkolny. W  Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie uczniowie, nauczyciele, pracownicy, rodzice oraz zaproszeni goście powitali pierwszoklasistów, którzy dostąpili aktu pasowania na ucznia.

Po krótkiej części artystycznej uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie i zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów tej szkoły. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie podziękował wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości i życzył wszelkiej pomyślności w nowym roku szkolnym.

Uroczystość zakończyły klasowe spotkania z wychowawcą.