• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

          • Dzień Solidarności z Ukrainą

          • „Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą.”

            Martin Luther King

            Dzień tak wyjątkowy i tak ważny dla Nas wszystkich…to Dzień Solidarności z Ukrainą.

            Uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kruszynie symbolicznie obchodzili ten dzień wykazując wsparcie i zrozumienie dla ofiar bezwzględnej wojny. Przez kilka dni trwała zbiórka pieniędzy, które przekazaliśmy na rachunek bankowy utworzony przez Urząd Miasta Bolesławiec utworzony specjalnie na zbiórkę pieniędzy dla uchodźców, aby wesprzeć najbardziej potrzebujących-przekazano kwotę 2432 zł

            Z inicjatywy Rady Szkoły, Samorządu Uczniowskiego i Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - zbieraliśmy również lekarstwa , które przekazaliśmy na ręce ofiar we Lwowie.

            Obecnie w naszej szkole prowadzimy zajęcia integrujące dzieci pochodzące z Ukrainy z naszymi uczniami. Poznajemy kulturę sąsiadów i oczywiście uczymy ich naszej.

            Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w akcję całej społeczności szkolnej.

          • DZIEŃ BEZ PLECAKA DNIEM SZLONYCH POMYSŁÓW W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W KRUSZYNIE

          •  

            „Dzień bez plecaka”  - „No backpack day” to nowy trend w polskich szkołach. Uczniowie prześcigają się w szalonych pomysłach na to, w co zapakować swoje podręczniki i przybory szkolne. Organizacja tego dnia ma swoje głębsze przesłanie, mianowicie  by, by zwiększyć świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

            4 kwietnia Nasi uczniowie mogli wykazać się nie lada kreatywnością.  Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. Uczniowie naszej szkoły wykazali się kreatywnością i fantazją oraz dużym poczuciem humoru.

            Gratulujemy pomysłów, odwagi i zaangażowania!

            Anna Kaluzka

          • Ekscytująca wycieczka uczniów klasy II

          • W ramach powitania wiosny w piątek, dnia 25.03.2022, uczniowie klasy drugiej wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do gospodarstwa rolnego do Łazisk. Już podczas spaceru uczniowie poszukiwali zwiastunów wiosny oraz śladów zwierząt. Przez cały dzień towarzyszyły nam wyjątkowo dobra pogoda oraz dobry humor.  Na gospodarstwie rolnym uczniowie mogli poznać życie na wsi. Uczniowie poznali rodzaje zbóż. Z ciekawością przyglądali się maszynom rolniczym, wykorzystywanym do pracy na gospodarstwie. Dzieci poznały proces tworzenia pokarmu dla zwierząt żyjących na gospodarstwie. Następnie ruszyły na poszukiwanie oswojonego królika, hasającego  po zagrodzie wśród kur i kaczek. Uczniowie mogli karmić oraz głaskać króliki a także drób. Jedną z głównych atrakcji okazało się zbieranie jaj. W trakcie wycieczki znalazł się oczywiście czas wolny na piknik, grę w piłkę, jazdę na rowerach, hulajnogach, wrotkach i rolkach oraz na zabawę w piasku.  Następnie odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie siali owies na wielkanocny stół.

            Podczas całej wizyty na gospodarstwie papuga Nimfa przyglądała się z uwagą poczynaniom dzieci. Uczniom towarzyszyły również dwa koty, które z uległością poddawały się głaskaniu grupy.  Zwieńczeniem wycieczki było ognisko, które przygotowali gospodarze dla dzieci. Grupa integrowała się przy wspólnym pieczeniu kiełbasek w otoczeniu zasianych pól oraz świeżo zasadzonych ziemniaków. Do dyspozycji dzieci była huśtawka oraz stara kabina traktorowa, która za pomocą dziecięcej fantazji pozwoliła uczestnikom wycieczki choć na chwilę zamienić się w zapalonych rolników.

            Po południu, zmęczone,  ale zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia, dzieci wyruszyły w drogę powrotną do Kruszyna.

            Justyna Kiepura

          • Szkolny Konkurs Matematyczno – Sprawnościowy Klas Młodszych

          • Szkolny Konkurs Matematyczno – Sprawnościowy Klas Młodszych wpisał się już na stałe (z wyjątkiem okresu pandemii) do kalendarza imprez w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kruszynie.

            22 marca 2022 roku wszyscy uczniowie klas młodszych naszej szkoły, a jest nas już 79 osób, zebrali się na sali gimnastycznej ubrani w stroje sportowe. W wyniku losowania został dokonany podział na trzy zespoły utworzone z uczniów każdej klasy. Rywalizacja polegała na wykonaniu zadania sportowego oraz rozwiązaniu działania matematycznego. Zarówno wyzwania sprawnościowe, jak też matematyczne były dostosowane do poziomu każdej klasy. Zwyciężył ten zespół, który wykonał najszybciej i najlepiej wszystkie zadania. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem wykonywały ćwiczenia oraz dopingowały się wzajemnie.

            Nie miało znaczenia, które miejsce zajął dany zespół, wszyscy otrzymali te same nagrody. Dzięki Radzie Rodziców dzieci biorące udział w konkursie, zostały nagrodzone sportowymi upominkami – mini piłkami do gry w piłkę nożną.

            Konkurs został przygotowany przez Marzannę Gal i Jolantę Pańczak.

          • PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ!

          • 21 marca to święto powitania wiosny. Dlatego też zarówno Grupa Kotki, jak
            i całe przedszkole uczestniczyły w tym radosnym święcie. W całym przedszkolu zmieniła się dekoracja z zimowej na wiosenną. W salach zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci zasadziły cebulki, z których wyrośnie szczypiorek oraz fasolę.  Przedszkolaki brały udział w wielu zabawach, grach i tańcach związanych z nadejściem wiosny. Na zakończenie dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie na czele, którego widniała Marzanna. Spacer po najbliższej okolicy był doskonałą okazją do obserwacji pierwszych oznak wiosny i przyrody budzącej się do życia.

                                                                                                                Patrycja Marcinowska

          • Wiosna, wiosna…wiosna..ach..to TY!!

          • Nareszcie!!!!! Poczuliśmy Ją i My!

            Poranny śpiew ptaków, ciepłe promyki słońca..dzień coraz dłuższy…więcej sił!

            Właśnie widać to po Naszych uczniach..

            Pełni radości i świeżej energii przywitali dziś

            w szkole Pierwszy Dzień Wiosny.

            Przywitanie długo oczekiwanej wiosny rozpoczęliśmy quizem ekologicznym, w którym wszyscy zebrani zmagali się z pytaniami i zadaniami łączącymi przyrodę, biologię, ekologie, język polski i wychowanie fizyczne.

            Kreatywność i zdolności manualne też musiały  o sobie dać znać. Każda klasa winna pożegnać zimę wykonaniem eko – Marzanny!!

            Nie było  przegranych. Każdy coś wygrał: uśmiech i dumę z zaangażowania .

            Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie słodkości i tym samym osłodzenie tak wyjątkowego dnia.

             

            Oficjalnie uznajemy, że nastąpił koniec zimy…

            WITAMY WIOSNĘ!

          • Finał I POWIATOWEGO KONKURSU WOKALNO – RECYTATORSKIEGO DLA PRZEDSZKOLI I KLAS I - III „POECI- DZIECIOM”.

          • 17 marca 2022 r.  w Teatrze Starym odbył się Finał I POWIATOWEGO KONKURSU WOKALNO – RECYTATORSKIEGO DLA PRZEDSZKOLI  I KLAS I - III „POECI- DZIECIOM”.

             

            Naszą szkołę reprezentowali: Ula Marciniak z klasy pierwszej, Tymoteusz Pawlus z klasy drugiej i Zuzanna Orawiec z klasy trzeciej.

             

            Na scenie zaprezentowało się aż 55 uczestników. W konkursie wzięły udział dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych oraz przedszkoli z powiatu bolesławieckiego. Konkurs uświetniły występy zaprzyjaźnionych z PCEiKK artystów oraz uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu.

             

            Komisja konkursowa w składzie: pani Katarzyna Biegasiewicz-Mularczyk - przedstawiciel Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bolesławcu, pani Anetta Kramarska - doradca metodyczny PCEiKK w Bolesławcu oraz pan Dariusz Uściński - dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu, doceniła talent i umiejętności recytatorskie Tymka Pawlusa i przyznała mu pierwsze miejsce w kategorii klas 1 – 3.

            Jesteśmy niezmiernie dumni z naszego kolegi i serdecznie gratulujemy mu sukcesu.

            Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, laureaci - upominki.
            Dodatkowo laureaci zostaną nagrodzeni podczas uroczystej gali orgaznizowanej przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu, która odbędzie się w czerwcu.

          • ,,Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia”

          • Za nami etap szkolny i rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanego przez PCK.  W marcu odbył się etap rejonowy, podczas którego reprezentowała naszą szkołę  uczennica klasy 8b-Emilia Rola.  Emilia rywalizowała nie tylko z uczniami szkół podstawowych, ale również z uczniami szkoły średniej.  Odniosła ogromny sukces, ponieważ  zdobyła pierwsze miejsce i tym samym awansowała do etapu okręgowego, który odbędzie się 22 kwietnia we Wrocławiu. 

            Emilce bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

            Karolina Jopek

          • Alan Gajaszek-wyróżniony w etapie powiatowym Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”

          • Dziesiątego marca, w Teatrze Starym w Bolesławcu, odbył się etap powiatowy Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”. Naszą gminę reprezentowali również uczniowie ZSP w Kruszynie:
            -grupę młodszą- Alan Gajaszek z kl. 5,
            -grupę starszą-Alicja Tchorowska i Natalia Pawlus z kl. 7a.
            Po ciężkich zmaganiach konkursowych jury wyłoniło zwycięzców, wśród których wyróżniono Alana Gajaszka. Sukces naszego ucznia to duże osiągnięcie w tak trudnym i wymagającym wielu umiejętności konkursie.
            Alanowi gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych „Pegazikach”. Cieszymy się również, że są uczniowie, dla których sztuka poetyckiego słowa nie skrywa tajemnic.

             

            Małgorzata Hlastawa-Wojtowicz

          • WYCIECZKA KLASY VIIa

          • 6 marca 2022 r. klasa 7a wybrała się na integracyjną wycieczkę do Legnicy. Przejazd pociągiem, Park trampolin i seans w kinie zapowiadały dzień pełen wrażeń i tak też właśnie było. Pierwsza część wycieczki to intensywne zajęcia w parku trampolin, gdzie pod okiem instruktora przełamywaliśmy różnego kalibru bariery związane z kontrolą naszego ciała. Jak się okazało, nie taki diabeł straszny i wszyscy doskonale radzili sobie z powietrznymi ewolucjami. Wyskoki, obroty, salta? A może zwis na szarfach głową do dołu?- nie ma problemu.

               Dwie godziny wysiłku musiały się podobać i z uśmiechami na twarzy wyruszyliśmy na zasłużony posiłek. Po krótkiej przerwie udaliśmy się do kolejnego punktu wycieczki- kina Helios, gdzie obejrzeliśmy film przygodowy Uncharted.

               O godzinie 15 tej siedzieliśmy już w pociągu, gdzie szukając wytchnienia wspominaliśmy miniony dzień. Zmęczeni, ale z uśmiechami na ustach wróciliśmy do domów.

            Maciej Sawicki

          • ********************************************************

          • 1 marca 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kruszynie odbyły się eliminacje w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Pegazik”

            Nasi uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie zaprezentowali przepięknie swoje utwory, które zyskały uznanie komisji konkursowej.

            W kategorii klas VII - VIII – laureatką I miejsca została Natalia Pawlus natomiast III miejsce zdobyła Alicja Tchorowska – obie uczennice z klasy VIIa

            Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła Emilia Rola z klasy VIIIb

            W kategorii klas IV-VI – laureatem III miejsca został Alan Gajaszek z klasy V

            Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy na etapie powiatowym.

          • ZAJĘCIA LABORATORYJNE

          • ,,Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę”     

            Benjamin Franklin

            Staramy się wykorzystywać każdą okazję aby się czegoś nauczyć, dlatego 23 lutego 2022 roku  klasa 8a oraz dwie uczennice klasy 8b uczestniczyli w wyjazdowych zajęciach laboratoryjnych. Mieliśmy przyjemność udać się do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa ,,SALAMANDRA” w Myśliborzu. Wzięliśmy udział w zajęciach praktycznych, które miały za zadanie rozbudzić w uczniach zainteresowanie biologią i chemią. Po zadowolonych minach uczniów wnioskuję, że nam się to udało J.

            Cykl warsztatów składał się z trzech zajęć. Swoją naukową przygodę uczestnicy wyjazdu rozpoczęli od próby uzyskania odpowiedzi na pytanie: ,,Czy każdą wodę można pić?” Ich zadaniem było chemiczne określanie klas czystości i twardości wody. W ramach kolejnego panelu dydaktyczno-naukowego powtórzyliśmy informacje o fotosyntezie na zajęciach: ,,Barwniki asymilacyjne; izolacja i rozdział tych barwników”. Podczas wykonywania poszczególnych zadań wykazali się niezwykłym zaangażowaniem, precyzją i cierpliwością. Każdy ruch  musiał być głęboko przemyślany.  Ostatnia zorganizowana aktywność odbyła się w sali muzealnej, gdzie był czas na integrację całej grupy. Uczestnicy wyjazdu wcielili się w rolę detektywów i reporterów, ponieważ najpierw musieli dopasować nazwy zwierząt do odpowiedniego eksponatu. Na koniec tworzyli samodzielnie reportaż (za pomocą profesjonalnej kamery) na temat wybranego zwierzęcia.

            Był to czas pełen inspirujący zajęć, dzięki którym mogliśmy nie tylko pogłębić swoją wiedzę, wzbogacić warsztat praktyczny, poszerzyć swoje horyzonty, ale również świetnie się bawić. Jak mawiał Benjamin Franklin ,,Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę” . Warsztaty w Myśliborzu pozwoliły nam się w pełni zaangażować w naukę.

                                                                                                                     

            Karolina Jopek

          • PRZEDSZKOLAKI DLA BABĆ I DZIADKÓW

          • W grupie Kotki i Jamniki  odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Niestety z powodu pandemii nie można było gościć Babć i Dziadków, pomimo
            iż święto to na stałe wpisało się do kalendarza przedszkolnych uroczystości.

            Koronawirus w znacznym stopniu ograniczył życie przedszkola oraz wzajemne kontakty. Doświadczenia te pozwoliły jednak jeszcze bardziej docenić, jak wielkim skarbem jest Babcia i Dziadek. Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno – miłość Babci i Dziadka, za którą dzieci serdecznie chciały podziękować.

          • ,,SZKOLNE PRZYGODY GANGU SWOJAKÓW”

          • Przedszkolaki z grupy ,,Kotki’’ wzięły udział w programie edukacyjnym ,,Szkolne przygody Gangu Swojaków”, w którym otrzymały wyróżnienie, dyplomy, certyfikat oraz nagrody rzeczowe. Miał on na celu pokazać dzieciom piękno polskiej przyrody i rozbudzenie zainteresowania się naturą. Organizatorem konkursu był Jeronimo Martins S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka. Dzieci wraz z wychowawczynią realizowały zajęcia o tematyce proekologicznej, rozbudzając tym samym ich ciekawość światem naturalnym. Podczas zajęć uczniowie poznali zagrożone gatunki zwierząt. W  ramach konkursu dzieci nauczyły się piosenki ,,Magiczna Przygoda Swojaków – Szkolne przygody Gangu Swojaków”. Ułożyły do niej układ taneczny, nagrały swój występ
            i przesłały go w formie filmu do organizatora konkursu.
            Zajęcia realizowane były zgodnie
            z priorytetami polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022. (Wzmacnianie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne).

                                                                                                                      Patrycja Marcinowska

          • ************************************************************

          • Pomimo pandemii, do Szkoły Podstawowej i Przedszkola Publicznego w Kruszynie zawitał Święty Mikołaj. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dostali słodkie prezenty za pośrednictwem Rady Rodziców, uśmiechów i radości było co niemiara!

            Na ten dzień ze szczególną niecierpliwością czekały najmłodsze dzieci, czyli Przedszkolaki i uczniowie klas I – III, ale także Ci troszkę starsi.  Dzisiejszy dzień był wspaniały, wyjątkowy, pełen radości, życzliwości i uśmiechu, a spotkanie zapewne na długo pozostanie w pamięci dzieci.  

            Dodatkowo w tym roku szkolnym nasze Szkolne Koło TPD wzięło udział we wspaniałej inicjatywie Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - List do Gwiazdora.
            Grudzień to czas magiczny, zwłaszcza dla najmłodszych. Czas oczekiwania, obdarowywania i otrzymywania podarunków.
            Akcja miała na celu wsparcie dzieci i sprawienie, by każde z nich mogło cieszyć się z wymarzonego prezentu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
            Jeszcze w listopadzie uczniowie biorący udział w akcji napisali własnoręcznie listy do Gwiazdora, w których opisywali to, o czym marzą i co by chcieli dostać.
            3 grudnia 2021 paczki, które Gwiazdor przygotował na podstawie listów, dotarły do naszej szkoły. Radość dzieci była ogromna, a to najlepszy dowód na to, że pomysł Gwiazdorów z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci był strzałem w dziesiątkę.

          • JARMARK BOŻONARODZENIOWY

          • W trakcie Jarmarku, możliwość zakupienia ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie. Ponadto PARADA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA dla dzieci- każdy, kto będzie miał przebranie otrzyma upominek.

          • Andrzejki....

          • Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość.

            Przygotowane rekwizyty, świece oraz unoszący się w całym przedszkolu zapach topionego wosku, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Dzieci z grupy Kotki  chciały zajrzeć w przyszłość i dowiedzieć się co je czeka. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia, przekuwały serduszka z imionami, aby poznać imię przyszłego męża lub przyszłej żony. Za pomocą przygotowanych obrazków i czarodziejskiego kapelusza sprawdzały kim zostaną w przyszłości, a nawet przekuwały magiczne baloniki z przepowiednią. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku. Po słowach: ,,Hokus – pokus,  Czary- mary, niech się spełnią andrzejkowe czary’’, dzieci podchodziły do miski z wodą i  lały wosk przez dziurkę od klucza. Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Wspólnie z nauczycielem dzieci odgadywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości.

            Ten magiczny dzień przyniósł dzieciom wiele radości i uśmiechu.

             

            Patrycja Marcinowska