• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

          • MAMA UKOCHANA!!!

          • 26 maja przypada niezwykłe święto – Dzień Mamy. Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej,drugiej, trzeciej „a” i trzeciej „b” przygotowali niespodziankę w postaci  filmu, na którym składają życzenia, śpiewają piosenki, recytują wierszyki.  Filmiki udostępnione przez wychowawców na Microsoft Teams. Gdyby nie ograniczenia związane z pandemią, taka uroczystość miałaby o wiele szerszą oprawę. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda się zaprosić mamy do szkoły i tu dla nich zatańczyć, zaśpiewać, wspólnie się pobawić. Jeszcze raz wszystkim mamusiom WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!

          • „ Hobbitowanie na ekranie”

          •          Czy  lekturą można się znudzić? Oczywiście, że NIE! Kreatywnym podejściem do znanej wszystkim powieści wykazały się uczennice klasy VI a Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kruszynie, które postanowiły zobrazować „ Hobbita”.

            Zimowe wieczory urozmaicone były ciężką pracą: tworzeniem scenariusza na podstawie omawianej na lekcjach języka polskiego lektury: „ Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa J. R. R. Tolkiena. Na samym scenariuszu nie poprzestałyśmy i razem z Olą Lewandowską, Olą Kędzierską, Jagodą Marcinowską, Natalką Pawlus , Alicją Tchorowską i Ania Narecką podjęłyśmy decyzję o nagraniu krótkiego filmu. Nie było to łatwe zadanie. Ograniczała nas pandemia, skromne możliwości techniczne, a czasami brakowało zwyczajnie czasu. Dziewczyny jednak nie dały za wygraną. Przygotowały przepiękne makiety, które stanowiły tło wielu scen. Uczyłyśmy się poruszania figurkami i zgrywania pracy figurek z głosem i tekstem, a także odpowiednią grą światła. W pracę naszego zespołu zaangażowani byli rodzice uczennic, a także brat Ani- Piotr i szczególnie pani Elżbieta Narecka, która niejednokrotnie ratowała nas dodatkowymi rekwizytami.

                     Film na pewno nie jest profesjonalny, ale  nie o to nam chodziło. To samo zaangażowanie i pomysłowość moich uczennic sprawiły, że doszło do realizacji filmu. Skąd się wziął pomysł? Tylko z mojego małego impulsu i odpowiedniej motywacji podopiecznych.

                     Wierzę, że film wywoła różne emocje. U mnie to wzruszenie i duma, śmiech i radość z przywołania wspomnień, a smak przepysznych babeczek pani Patrycji i pani Kasi jeszcze długo będzie mi towarzyszył.

            Za wszystko DZIĘKUJĘ- tak skromnie, ale prosto z serca.

            BRAWO, Dziewczyny!!

            Anna Kaluzka

          • Sukcesy uczniów kl. IV

          • Udział uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie w konkursach matematycznych wpisał się już na stałe do kalendarza roku szkolnego. Jednak w tym roku zmieniły się ich zasady.  Po raz pierwszy odbywał się on w trzech grupach wiekowych: dla uczniów klasy IV, V-VI oraz VII-VIII.

            14 kwietnia 2021 r. odbył się etap powiatowy dla klas czwartych „Boluś”.  Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Pawlikowska i Alan Gajaszek. Uczniowie ci potwierdzili w nim swoje ponadprzeciętne umiejętności matematyczne, spostrzegawczość oraz niestandardowe myślenie. I jak się okazało, byli w tym najlepsi w powiecie!

            Z przyjemnością informujemy więc, że Alicja Pawlikowska i Alan Gajaszek są laureatami I miejsca              (ex aequo) w I Bolesławieckim Konkursie Matematycznym „Boluś” dla klas czwartych!                               Serdecznie gratulujemy!

            Klaudia Medyńska

          • DZIEŃ ZIEMI...

          • Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony jest zawsze 22. Kwietnia. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.

            Covid-19 sprawił, że wiele codziennych czynności przybiera niecodzienną formę.  Z tego też powodu tegoroczne święto odbyło się nieco inaczej niż zwykle. Nasza planeta nie może czekać, dlatego musimy działać już teraz.

            Kierując się właśnie tym hasłem uczniowie klasy VIIa zorganizowali akcję pt. ,,Drugie życie odpadów’’.  Jest to działanie ekologiczne propagujące UPCYKLING domowy, czyli wtórne przetwarzanie odpadów, na m.in. przedmioty użytku codziennego, które posłużą nam jeszcze długo, a dzięki temu nie musimy kupować kolejnych rzeczy.  Takie działanie pozwala zmniejszyć ilość odpadów, czy chociażby ograniczyć kupowanie nowych rzeczy.  Upcykling okazał się również świetną zabawą, w którą zaangażowali się uczniowie wszystkich klas, za co serdecznie dziękujemy!

            Ponadto aby uczcić Dzień Ziemi  w sposób EKO-LOGICZNCZNY uczniowie klasy VII a zwrócili szczególną uwagę na działania, które możemy podejmować każdego dnia i dbać o naszą wspólna Ziemię.

            Zatrzymajmy się choć na chwilę aby dostrzec piękno naszej planety, która nas potrzebuje! To przede wszystkim od nas zależy jaka jest dzisiaj i jaka będzie jutro-to my budujemy przyszłość naszej planety.

            Karolina Jopek

            ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

             

            Świat to taka globalna wioska, dlatego warto sprawdzić jak z ekologia radzą sobie mieszkańcy innych krajów. Ich działania bowiem wpływają również na stan naszej planety. Tego zadania podjęła się Kinga Zając (VIIa) i w naszym imieniu przeprowadziła wywiady z mieszkańcami kilku państw.  Wraz z Marceliną Cygą (VIIa) przygotowały kilka podsumowujących informacji na ten temat:

            Stany Zjednoczone (Kalifornia) "Przeważnie moje miasto organizuje spotkania, aby posprzątać plażę."

            Stany Zjednoczone (Oregon) "Oregon radzi sobie całkiem nieźle z używaniem przedmiotów wielokrotnego użytku i utrzymaniem czystości na naszych szlakach turystycznych."

            Węgry "Myślę, że to zwykłe rzeczy, recykling, korzystanie z transportu publicznego zamiast samochodów, nie kupujemy rzeczy w plastikowych opakowaniach. Na Węgrzech ochrona środowiska nie ma jednak wielkiego znaczenia."

            Grecja "Oczywiście dbam o środowisko. Globalne ocieplenie nadal istnieje i jeśli nie podejmiemy działań, nasza planeta wkrótce umrze. Nie mogę zrobić wielu rzeczy w moim kraju, ale zajmuję się recyklingiem, staram się nie marnować wody, zużywać mniej plastiku i wiele więcej."

            Rosja "Jeśli chodzi o fabryki, instalujemy różnego rodzaju filtry i urządzenia, aby jak najmniej zanieczyszczeń przedostało się do środowiska. Staramy się też nie używać rzeczy, które mogą zmienić się w toksyczne odpady."

            Kolumbia "Kolumbijczycy nie przejmują się zbytnio środowiskiem, gleba, na której rosły rośliny, jest uszkodzona z powodu nadużywania pestycydów."

            Walia "Na Walii, gdzie mieszkam, ludzie zbierają śmieci z plaży, ale w większych miastach nikogo to nie obchodzi, to trochę smutne."

            Holandia "Mój kraj stara się ograniczać ilość dwutlenku węgla powstałego przez zanieczyszczenia."

             

            Podsumowując możemy powiedzieć :

            ,,myśląc globalnie-działaj lokalnie’’ , ponieważ tylko wspólnymi siłami, możemy uratować naszą Ziemię!!

             

          • DROGA DO SUKCESU...

          • Nasze sukcesy budujemy poprzez naukę, zdobywanie wiedzy ale również poprzez nasze marzenia. To one stały się motorem do stworzenia naszych map marzeń. Tworzenie przyszłości okazało się bardzo twórcze . Teraz wiemy o czym marzymy. widzimy to codziennie na swoich mapach, które mobilizują nas do wytężonej pracy. Zachowamy je jak najdłużej, żeby jako dorośli móc stwierdzić czy się udało. Mapy marzeń;Blanka Duran, Wiktoria Witwicka,Majka Łucka, Stanisław Grabowski, Zuzanna Żukowska, Sylwia Józwa,Gabrysia Furtak,Szymon Gródecki, Ksawery i Mikołaj Gzubiccy. 

                                                               Małgorzata Kania-Skrzypek

          • SUKCESY UCZNIÓW KLASY III W KONKURSIE POWIATOWYM

          •    25 marca odbył się powiatowy etap XVIII Bolesławieckiego Konkursu Matematycznego dla Klas III. Ze względu na panującą pandemię, każda z uczestniczących szkół, przeprowadzała go na terenie własnej placówki. W konkursie wzięło udział 12 uczennic i uczniów z naszej szkoły. Klasę  III A reprezentowali: Gabrysia Furtak, Wiktoria Witwicka, Sylwia Józwa, Szymon Gródecki, Stanisław Grabowski, a klasę III B: Blanka Jandulska, Maja Kozak, Ola Taracha, Julia Skiba I Daniel Mszal. Wszyscy uczestnicy konkursu włożyli wiele wysiłku, aby jak najlepiej rozwiązać pięć zadań. Okazało się, że dwie uczennice naszej szkoły znalazły się w 11 osobowym gronie laureatów tego konkursu  – Maja Kozak oraz Patrycja Zając - zajęly I miejsce.  Gratulujemy obu uczennicom odniesienia tego sukcesu!

            Joanna Czaplicka

        • SUKCES MARYSI KUCZYŃSKIEJ...
          • SUKCES MARYSI KUCZYŃSKIEJ...

          • W tym roku szkolnym, po raz pierwszy,  uczniowie z klas drugich szkół podstawowych województwa dolnośląskiego, zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Organizowany był on przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach realizacji Projektu Doradztwa Energetycznego pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego i mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Temat pracy to „Energia z natury” (siła wiatru, słońca i wody).

            Celem konkursu było promowanie postaw proekologicznych i nauka o odnawialnych źródłach energii oraz zaletach korzystania z nich. To również nauka rozwijania wrażliwości ekologicznej, kształtowanie poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą. Konkurs miał za zadanie dostarczyć podstawowych informacji o odnawialnych źródłach energii i ich zastosowaniu (energia słońca, wiatru czy płynącej wody), rozbudzić wśród dzieci potrzebę ochrony środowiska naturalnego i zachęcić do obserwacji zjawisk przyrodniczych.

            Na konkurs napłynęło bardzo dużo prac z całego Dolnego Śląska. Nagrodzono tylko czterech młodych artystów. Wśród laureatów znalazła się uczennica klasy II naszej szkoły – Marysia Kuczyńska. Po odbiór nagrody Marysia została zaproszona, wraz z rodzicami, do siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

            Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów we wszystkich konkursach plastycznych, w których Marysia bierze udział!

             

            Jola Pańczak

          • I DZIEŃ WIOSNY.....

          • UCZNIOWIE I PRZEDSZKOLAKI POŻEGNAŁY ZIMĘ ...

            Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Kruszynie pożegnały zimę i przywitały wiosnę. Dzieci czekały na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji przedszkola Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Przygotowania do powitania wiosny w całym przedszkolu trwały od samego rana! Tego dnia każda grupa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej.

                 W grupie najmłodszej- „Misie” uroczystość powitania wiosny rozpoczęła się od zagadek i zabaw związanych z tematyką pór roku. Już z samego rana maluszki w trakcie zajęć wykonały dużą sylwetę Pani Wiosny oraz kolorowały rysunki o tematyce wiosennej.

            Dzieci z grupy średniaków- „Jamniki” przywitały Pierwszy Dzień Wiosny pod hasłem „Recykling jest ok!”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jakie odpady nadają się do recyklingu oraz co oznacza to słowo, a także zaprezentowały wspaniały pokaz mody, w którym przedstawiły Eko-stroje wykonane własnoręcznie.  

            Zaś w grupie starszaków- „Koty” przedszkolaki miały okazję wykazać się znajomością 
            i wiedzą o nadchodzącej porze roku. Dzieci rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Podczas pracy w małych grupach wykonały portret Pani Wiosny
            w formacie XXL.

            Aby tradycji stało się zadość, dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych pożegnały zimę wraz z Marzanną i śpiewem powitały wiosnę. W salach dydaktycznych przez cały dzień było kolorowo i wesoło. Można zatem uznać wiosnę za oficjalnie rozpoczętą!!!

             

                                                                                                                           Joanna Piechota

            ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

            ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

            W  piątek – 19 marca – uczennice i uczniowie klasy III B przyszli do szkoły z dziwnymi bagażami. Każda i każdy z nich, oprócz plecaka, mieli tego dnia dużą, pękatą torbę. Czyżby przynieśli dodatkowe pomoce naukowe, wszystkie podręczniki? Nic z tego! Były to kreacje przygotowywane od wielu dni. Tego dnia na ostatniej lekcji odbył się pokaz mody na nadchodzącą wiosnę i lato. Trzecioklasiści wspaniale odegrali role modelek i modeli. Zaprezentowali niezwykłe stroje. Pokazowi mody towarzyszyły salwy śmiechu! Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego to wesołe wydarzenie. Miłej zabawy!

            Joanna Czaplicka

             

            ZAPRASZAMY NA FILM

             

             

          • KONKURS ON-LINE...

          • Uczniowie klas 4-6 oraz 7-8 wzięli udział w Powiatowym konkursie wiedzy o sporcie. 

            Klasy 4-6 reprezentowali: Jaworski Wojciech, Mularczyk Krystian oraz Rudyk Gabryś

            Ostatecznie zajęli 4 miejsce

            Klasy 7-8 reprezentowali: Jaworska Katarzyna, Duran Laura oraz Kasprzyk Jakub

            Ostatecznie zajęli 3 miejsce, przegrywając wyższą lokatę wolniejszym czasem rozwiązania testu.

            GRATULACJE!!!

            Anna Kaluzka

          • POMAGAMY POTRZEBUJĄCYM ZWIERZĘTOM!

          • Wprawdzie śniegu za oknami już nie widać to zima dała się nam wszystkim we znaki. Trudne warunki- mróz i śnieg- odbiły się również na bezdomnych zwierzętach, które szczególnie w zimie potrzebują pomocy innych.  

            Na przeciw wyzwaniu stanęli uczniowie naszej szkoły, którzy świetnie zmotywowali się do zbiórki koców i karmy dla potrzebujących psiaków ze schroniska w Przylasku. Spontaniczna akcja P. Maćka 😂 i trzy dni później psiaki mogły cieszyć się z darów zebranych przez uczniów naszej szkoły 

            Brawa dla wszystkich. A do Przylaska jeszcze wrócimy

            Anna Kaluzka

          • Z życia klasy IIIA...

          • Dzień Kobiet w 3a

            Dzień Kobiet w 3a obchodzony był szczególnie uroczyście. Chłopcy odświętnie ubrani wręczyli dziewczynkom kwiaty wraz z prezentami. Szczęścia i radości nie było końca. Mamy tylko siedem dziewczynek w klasie i musimy o nie dbać.:)

             

            Tłusty czwartek w klasie 3a

            W tym dniu nie można było narzekać na brak słodkości. Pączki nadziewane tradycyjną różą smakowały wyjątkowo. Natomiast ciekawostki i śmieszne historie dotyczące tradycji umilały chwile spędzone razem.

            Dzień Przyjazni w klasie 3a

            To był wyjątkowy dzień. Dużo rozmów i dyskusji o wartości prawdziwej przyjazni. Wręczenie własnoręcznie wykonanych symboli swoim przyjaciołom. W tym dniu nikt nie został bez laurki w kształcie serca. 

            Pożegnanie zimy klasy 3a i 3b.

            Klasy 3a i 3b podczas śnieżnych konkursów pożegnały zimę. Nie straszny był mróz i sypki śnieg. Dla uczniów spragnionych śniegu wszystko stało się możliwe. Obie klasy mogły pochwalić się oryginalnymi bałwanami i wszyscy byli zwycięzcami tym bardziej,że na drugi dzień zima odeszła wraz ze śniegiem.

          • DZIEŃ BACI I DZIADKA

          • Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Kruszynie z okazji Dnia Babci i Dziadka  zapraszają  na program artystyczny. Historia milosci Babci i Dziadka, piosenki, wierszyki i pełne humoru zdjecia....Naszym Babciom i Dziadkom życzymy wielu lat w zdrowiu, wielu powodów do usmiechu, radości z każdego dnia, pomyślności i długich lat zycia...

             

            “To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie.

            Daja bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwosc, poczucie humoru, komfort, lekcje życia.

            Oraz, to co najwazniejsze, ciasteczka...”

                                                                         ( Rudolph Giuliani)

             

            Gr I - "MISIE"                                          Gr II - "JAMNIKI                                                 Gr III KOTKI

          • I AKCJA CHARYTATYWNA SZKOLNEGO KOŁA TPD W NASZEJ SZKOLE ZAKOŃCZONA SUKCESEM!

          • W grudniu w naszej szkole trwała zbiórka rzeczy ofiarowywanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły na potrzeby dzieci przebywających na oddziale w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwówo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu.

            18 grudnia zapakowaliśmy wszystkie zgromadzone przedmioty i zawieźliśmy je do powiatowego centrum PCK. Trzeba przyznać, że ilość podarowanych słodyczy, kosmetyków i przyborów szkolnych przeszła nie tylko nasze oczekiwania! Zrobiliśmy 20 paczek ze słodkościami, przekazaliśmy mnóstwo kosmetyków codziennego użytku oraz artykułów szkolnych. To piękny gest w tym bardzo trudnym czasie. Udowodniliście kochani uczniowie, rodzice i nauczyciele, że mimo izolacji jesteście w stanie dawać dobro, dzielić się i jednoczyć w szczytnym celu.

            Bardzo cieszymy się, że nasza pomoc choć troszkę rozświetli trudną sytuację dzieci w szpitalu. Z serca dziękujemy za zaangażowanie i dobroć. Być może pomaganie innym w czasie oczekiwania na Boże Narodzenie stanie się naszą szkolną tradycją?

            Z wielką wdzięcznością życzymy Wam kochani NADZIEI, WIARY I MIŁOŚCI. Niech te święta będą przepojone miłością i dziecięcą radością!

                                                                                                                                                       Tatiana Dudak

          • ZDALNA SZKOŁA....

          • W ramach realizacji projektu  „ZDALNA SZKOŁA” Gmina Bolesławiec przekazała na ręce dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego  w Kruszynie sprzęt do nauki zdalnej. Urządzenia to wysokiej jakości: laptopy  DELL -3 szt, słuchawki z mikrofonami, oraz tablety wraz z klawiaturą marki HUAWEI MediaPad T5 w ilości 15 szt. Sprzęt przeznaczony jest do nauki zdalnej i będzie wypożyczany dla potrzebujących nauczycieli oraz uczniów w przypadku organizacji zdalnego nauczania. Dodatkowo zostało przekazane szkole nowoczesne urządzenie drukujące marki EPSON, które przeznaczone jest do dwustronnego powielania materiałów dydaktycznych, z którego korzystają nauczyciele. Gmina Bolesławiec pozyskała środki  na zakup wymienionych urządzeń  przystępując do programu   finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

        • WYCIECZKA W RAMACH PROJEKTU "OTWART UMYSŁ"
          • WYCIECZKA W RAMACH PROJEKTU "OTWART UMYSŁ"

          • Dnia 9 października 2020 roku odbyła się wycieczka w ramach projektu „Otwarty umysł, Twoją szansą na rozwój”. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas VIa, VIb, VIIb i VIII, którzy w ubiegłym roku szkolnym uczęszczali na zajęcia projektowe.

            Pierwszym punktem wycieczki była szkółka leśna w Jagniątkowie – Żywy Bank Genów -  gdzie w terenie odbyły się zajęcia prowadzone przez Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej ze Szklarskiej Poręby. W szkółce dowiedzieliśmy się na czym polega ochrona przyrody i ochrona poszczególnych gatunków roślin zwłaszcza tych, które można spotkać w Karkonoskim Parku Narodowym, zobaczyliśmy część produkcyjną  szkółki z namiotami szkółkarskimi i szklarniami , gdzie namnażane są zagrożone gatunki roślin oraz część magazynową, potocznie zwaną „żłobkiem dla drzew”,  gdzie składowane są wyprodukowane sadzonki drzew i krzewów. Następnie wraz z przewodnikiem wyruszyliśmy na spacer po lesie, podczas którego dowiedzieliśmy co to jest  wiatrował, jakie porosty występują na drzewach i skałach oraz na czym polega praca Inspekcji Lasów Państwowych. Podczas spaceru mieliśmy do wykonania dwa zadania. Pierwsze z nich miało nam uświadomić jak ważna jest cisza podczas spaceru w lesie. Podczas drugiego zadania, uczniowie zostali podzieleni na pary, otrzymali tabelkę wraz ze zdjęciami porostów i mieli za zadanie jak najwięcej ich odszukać.

            Po dwugodzinnych zajęciach na świeżym powietrzu udaliśmy się do Cieplic do Muzeum Przyrodniczego. W muzeum czekała na nas Pani przewodnik, która na początku zaznajomiła nas krótko z historią muzeum - na ścianach zauważyć można stare zdjęcia i historię Cieplic oraz rodu Schaffgostchów (śląski ród arystokratyczny). Następnie mogliśmy podziwiać skały i minerały Karkonoszy i Pogórza. Kolejno udaliśmy się do sali wirtualnych fresków oraz klasy przyrodniczej, wnętrze której stanowią stare, nieużywane już w szkołach meble oraz pomoce dydaktyczne. Kolejnym punktem było wyjście na zewnątrz na wirydarz klasztorny gdzie znajdował się między innymi zegar słoneczny, który odmierza czas na podstawie zmiany pozycji słońca. Sala prelekcyjna była kolejnym odwiedzonym przez nas pomieszczeniem, gdzie mogliśmy podziwiać wystawę pt.;” Pszczoły i ludzie”. Kolejną ekspozycją były rogi i poroża, Barwny świat ptaków, Ekspozycja entomologiczna (motyle i pszczoły), Historyczna wystawa osobliwości przyrodniczych oraz wystawa czasowa zwierzęta Eurazji na której zakończyliśmy nasze zwiedzanie muzeum.

            Ostatnim punktem naszej wycieczki był pyszny obiad, który przygotowała dla nas Restauracja Grande Roma. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do autobusu i wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.

             

                                                                                                                                            Katarzyna Wołoszyn

             

        • PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
          • PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

          •  

             

            W życiu każdej szkoły jest kilka szczególnie ważnych uroczystości.

            30 września 2020 roku w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kruszynie miała miejsce jedna z nich. Było to pasowanie pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów.

            Ze względu na panującą sytuację związaną z pandemią, ta uroczystość wyglądała inaczej niż zazwyczaj. Mamy jednak nadzieję, że na długo zagości w pamięci jej uczestników.

                        Dyrektor szkoły Dariusz Kunaszko, powitał zebranych na sali rodziców pierwszoklasistów i ich samych. Mówił o obowiązkach i radościach jakie towarzyszą dzieciom w szkole. Pogratulował rodzicom udanych pociech. Podziękował za zaufanie jakim obdarzyli pedagogów szkoły i za to, że powierzyli im swoje dzieci, aby spędziły kolejnych osiem lat swojego życia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kruszynie.

            Następnie dyrektor odebrał ślubowanie oraz dokonał pasowania pierwszoklasistów.

            W ten oto sposób dzieci z klasy pierwszej stały się pełnoprawnymi uczniami szkoły. Ślubowały na jej sztandar – symbol tradycji, honoru i wierności. Sztandar symbolizuje również przynależność do określonej grupy. Tą grupą, w naszym przypadku, jest społeczność uczniowska Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kruszynie.

                        Ślubując na sztandar dzieci wypowiedziały wiele ważnych słów. Mówiły o tym, jak ważne w życiu są wartości.

             W poczet uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie zostali przyjęci:

            Adamczyk Gabriel  ,Bieleń Maksymilian ,Bielewicz Lena ,Błędniak Piotr ,Boski Jakub Tomasz, Bulczak Kacper

            Chrzan Michał , Giza Natasza ,Jasik Gabriel, Jasińska Dominka ,Kiepura Antoni ,Kozak Zuzanna ,Kucia Kornel

            Lasecka Laura ,Lewandowski Tymoteusz, Lipska Klara ,Majeryk Wojciech, Michalik Filip, Miś Marcela

            Pawlus Tymoteusz ,Szemberska Wiktoria ,Wolański Jan

             Przedstawiciele samorządu uczniowskiego również przywitali swoich młodszych kolegów. Powiedzieli:

            "Kochani, Mali Przyjaciele!

            Od momentu wejścia w szkolne progi tworzycie razem z nami wielką szkolną rodzinę. Wiecie, że w rodzinie każdy obok praw ma także obowiązki, które powinien sumiennie wypełniać. Naszym wspólnym obowiązkiem jest przede wszystkim nauka, do której wdrożą Was nauczyciele i rodzice.

            My starsi koledzy wyciągamy do Was pomocną dłoń. Zawsze możecie skorzystać z naszych rad i pomocy, zwrócić się do nas ze wszystkimi trudnymi sprawami, problemami, a wiemy, że będzie ich dużo. Będziemy kontaktować się z Wami na przerwie, pomagać w szukaniu zagubionych rzeczy, będziemy wspólnie się bawić.

            Uśmiechnijcie się, bo w szkole jest przyjemnie, miło i radośnie. Cieszymy się, że powiększyła się nasza szkolna rodzina.

            Życzymy Wam wspaniałych wyników w nauce i wzorowego zachowania".

            Następnie przyszedł czas na prezenty od rodziców, od społeczności szkolnej oraz na pamiątkowe dyplomy.

            Marzanna Gal

          • PIERWSZY DZWONEK

          • Dzień 1 września 2020 roku na długo pozostanie w naszej pamięci, gdyż właśnie tego dnia nastąpiło oficjalne otwarcie nowego budynku dydaktycznego Zespołu  Szkolno- Przedszkolnego  w Kruszynie. Uroczysta inauguracja roku szkolnego została ograniczona do minimum oczywiście ze względu na zachowanie bezpieczeństwa w dobie pandemii. 

            Po odśpiewaniu hymnu Dyrektor Dariusz Kunaszko powitał : wicewójta Gminy Bolesławiec -Pana Romana Jaworskiego, wiceprzewodniczącą Rady Gminy Panią Grażynę Łucką, Radnych Gminy Bolesławiec: Pana Rafała Jańca i Pana Henryka Ostrowskiego, księdza Proboszcza Ludwika Maciaka, sołtysa wsi Łaziska Panią Martę Kiernicką, Przewodniczącego Rady Zespołu Pana Ryszarda Durana, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Ewelinę Zawadę, samorząd uczniowski, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi oraz zgromadzonych rodziców.

            „Nowoczesna, dobrze wyposażona szkoła daję szansę pełnego rozwoju i dobrego przygotowania do życia we współczesnym świecie”. To motto najbardziej przyświecać będzie tegorocznym pierwszoklasistom, których w nowych progach powitał pan dyrektor i pani wychowawczyni –  Marzanna Gal.

            Nasza szkoła powiększyła się o kilka nowych sal lekcyjnych, świetlicę, duży i przestronny hol, który wypełniają nowoczesne szafki na odzież wierzchnią dla uczniów.

            Początek rozbudowy, burzenie fragmentów ścian napawało mieszaniną uczuć z jednej strony radość, że prace ruszyły , z drugiej strach, czy aby uda się zakończyć wszystko szczęśliwie. W każdym etapie budowy dochodziły kolejne prace dodatkowe, a co za tym idzie kolejne ulepszenia infrastruktury.Szczególe podziękowania należą się Panu Wójtowi i Radzie Gminy za szkołę, jej  wyposażenie, ogromną dbałość o każdy szczegół, poczynając od przysłowiowej ławki, a kończąc na monitorach interaktywnych. Dzięki tej kilkumilionowej inwestycji możemy spokojnie poszerzać horyzonty wiedzy naszch uczniów, rozwijać w nich pasje i dbać przy tym o bezpieczeństwo Nas wszystkich.

            Życzymy wszystkim uczniom, by mieli nieukrywaną radość z odkrywania i wgłębiania się w kolejne pokłady wiedzy, a nauczycielom – satysfakcji z pracy z dziećmi i wielu sukcesów zawodowych.

            Anna Kaluzka

        • UCZNIOWIE NA NARTACH
          • UCZNIOWIE NA NARTACH

          • Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w dniu 8.02.2020 r. wyruszyli na poszukiwanie zimy!!! Śnieg-wspaniały biały puch znaleźli w... Jakuszycach, gdzie świetnie się bawili i skorzystali z uroków prawdziwej zimy.. Wycieczka wpisala się w ich pamięci , jako niezapomniana przygoda na nartach i zapewne bedzie powtórzona.

            >>> FOTORELACJA<<<

        • MŁODZI NAUKOWCY
          • MŁODZI NAUKOWCY

          • W dniu 07.02.2020r. uczniowie klasy 7 i 8 odwiedzili  ośrodek edukacyjny Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu. W ramach rozbudzania zainteresowań o tematyce chemicznej i biologicznej  uczestniczyliśmy w zajęciach laboratoryjnych.  Podczas badań laboratoryjnych składników żywności mogliśmy odpowiedzieć sobie na nurtujące pytanie, czy na pewno wiem, co jem? Przypomnieliśmy sobie również, na czym polega proces fotosyntezy, oraz przeprowadziliśmy chromatograficzną analizę barwników roślinnych. Na koniec uczniowie mogli wykonać własnoręcznie mydełka, które zabrali ze sobą. Okazało się, że nauka to także świetna zabawa!

            Karolina Jopek