• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

        • WIGILIJNE SPOTKANIA OPŁATKOWE
          • WIGILIJNE SPOTKANIA OPŁATKOWE

          • 22 grudnia we wszystkich klasach i w oddziale przedszkolnym  panowała radosna atmosfera. Wszyscy uczniowie w odświętnych strojach zebrali się wraz ze swoimi wychowawcami, aby przeżyć wspólnie wigilie. W całej szkole rozchodziły się wspaniałe zapachy potraw świątecznych. Na pięknie udekorowanych stołach królowały pierogi, uszka, barszcz oraz słodkie wypieki. Klimat świąt podkreślały dźwięki kolęd dochodzące z każdej klasy. Łamiąc się opłatkiem dzieci i nauczyciele składali sobie serdeczne życzenia.

            Po tych pełnych wzruszeń chwilach wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami  przeszli do sali gimnastycznej, gdzie miały miejsce jasełka. Uczniowie klasy III oraz klasy VI pod opieką wychowawczyń, p. Joanny Czaplickiej oraz p. Klaudii Medyńskiej, przygotowali przedstawienie ilustrujące historię narodzenia Pana Jezusa. Kolejne sceny rozgrywające się w Betlejem, w piekle, w Niebie oraz w pałacu Heroda, przeplatały pięknie zaśpiewane kolędy. Wspaniała gra aktorska, barwne kostiumy, skoczne kolędy i piękna dekoracja, wywarły ogromne wrażenie, zwłaszcza na najmłodszych widzach, którzy z uwagą śledzili przedstawienie. Na koniec wystąpił jeszcze p. Dyrektor, który podziękował i pogratulował talentów występującym, a wszystkim zgromadzonym na sali złożył życzenia świąteczne.

            Klaudia Medyńska

          • Długooczekiwany gość w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie

          • Chociaż za oknem brak śniegu w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Kruszynie już od pierwszego dnia grudnia panuje niezwykle świąteczny nastrój. Wszyscy nauczyciele wraz z dziećmi przygotowali piękne ozdoby, którymi udekorowali całą szkołę. Do tak świątecznego wystroju dzieci dołączyły także podśpiewywanie w trakcie przerw świątecznych piosenek.

            6 grudnia czyli jak powszechnie wiadomo dzień imienin Świętego Mikołaja jest czasem, na który większość dzieci z niecierpliwością czeka niemalże przez cały rok. Jest to jedna z okazji do oderwania się od rutynowego szkolnego planu dnia. Święto ku czci Świętego Mikołaja w Polsce jeszcze do XIX wieku było dniem wolnym od pracy. Obecnie dla wielu uczniów jest to niewątpliwie jeden z najprzyjemniejszych dni w trakcie całego roku szkolnego.

            Zgodnie z tradycją Zespół Szkolno Przedszkolny w Kruszynie odwiedził nie kto inny, jak sam ŚWIĘTY MIKOŁAJ. Trafił tam bez żadnych trudności, gdyż jak wiadomo dzieci w tej szkole są bardzo grzeczne. Święty Mikołaj słynący z obdarowywania dzieci prezentami zjawił się w swym czerwonym, mikołajowym przebraniu z wielkim workiem prezentów. Najmłodsi uczniowie szkoły z Oddziału Przedszkolnego przy pomocy nauczycieli i rodziców zorganizowali w ten dzień zabawę mikołajkową, na którą wszyscy przebrali się za postacie z ulubionych bajek. Na powitanie zaśpiewali Mikołajowi specjalnie przygotowaną piosenkę, do której śpiewania przyłączył się także gość specjalny. W podziękowaniu za tak piękne powitanie obdarował najmłodszych prezentami. Każdy mógł usiąść Mikołajowi na kolanach, opowiedzieć mu wierszyk i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie wizyty u przedszkolaków Mikołaj zatańczył wspólnie z uradowanymi dziećmi po czym pożegnał ich swoim „How, how, how…” i wyruszył w dalszą drogę. Tym razem na pozostałe dzieci wracające do szkoły z Bolesławca czekał na przystanku autobusowym. Dzieci z niedowierzaniem wypatrywały zza szyb autobusu Mikołaja, szybko zrobili dla niego miejsce i wspólnie wrócili do szkoły aby długo wyczekiwany gość mógł wręczyć im prezenty. Dzieci w podziękowaniu za miłą wizytę obdarowały Mikołaja samodzielnie przygotowanymi laurkami.

            Na zakończenie wizyty w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Kruszynie Mikołaj odwiedził każdą klasę aby wręczyć wszystkim zarówno tym najmłodszym jak i najstarszym słodkie niespodzianki przygotowane dla każdego ucznia przez Radę Rodziców. Fani Mikołaja czyli przeszczęśliwi uczniowie zaprosili go na pożegnanie do wspólnego zdjęcia. Oprócz dzieci, grzeczni okazali się także nauczyciele, którzy również mieli okazję zrobienia pamiątkowego zdjęcia z tak wyjątkowym gościem.

            Dzień ten niewątpliwie zapisał się na kartach historii Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Kruszynie i wszyscy w tak radosnych, świątecznych nastrojach z niecierpliwością oczekują kolejnej wizyty Mikołaja……za rok.

             

            Justyna Mandżak

          • MAGICZNA NOC W SZKOLE

          •  

            Uczniowie klas drugich i pierwszej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie spędzili niesamowitą, pełną wydarzeń noc w szkole. Pomysł nocowania narodził się kilka lat temu. Informacja o tegorocznych mikołajkach została przekazana rodzicom na spotkaniu w listopadzie. Postanowiliśmy, że na Mikołaja czekać będziemy z 4 na 5 grudnia. W piątkowy wieczór około osiemnastej dzieci wraz ze swoimi rodzicami stawiły się w szkole. Każdy miał ze sobą materac, śpiwór, poduszeczkę, przytulankę, a przede wszystkim wspaniały humor i ogromną ciekawość, jak będzie?

            Po rozłożeniu materaców i pościeli, po pożegnaniu z rodzicami i ostatnich całusach, rozpoczęły się wspólne zabawy i gry, które miały na celu rozładowanie nagromadzonych emocji, integrację dzieci. To przecież niezwykle ważny aspekt wspólnego spędzania nocy w innym niż zwykle miejscu.

            Kolejnym ważnym momentem tego wieczoru była wspólna kolacja. Dzieci samodzielnie przygotowywały sobie kanapki z produktów dostarczonych przez rodziców. Uczyły się kulturalnego spożywania posiłków (tego nigdy za wiele) w miłej i rodzinnej atmosferze. Okazało się, że ogromne apetyty dopisywały nawet „niejadkom”. Produkty przeznaczone na posiłki  wystarczyły tylko na kolację, Żeby można było przygotować śniadanie, trzeba było dowieźć niektóre produkty.

            Jednym z punktów programu były zajęcia plastyczne w grupach. Dzieci miały za zadanie przy użyciu kolorowych karteczek wykleić bombki. Zostały one wykorzystane do dekoracji okien w sali gimnastycznej.

            Kolejną atrakcją był relaks w „kinie domowym”. Uczniowie obejrzeli film na wielkim ekranie wygodnie leżąc na materacach.

            Wreszcie przyszedł czas na wieczorną toaletę i „ciszę nocną”. Trzy sale lekcyjne na czas nocnej przygody zostały zamienione w sypialnie (jedna dla dziewczynek i dwie dla chłopców). Tam właśnie dzieci udały się na wieczorny spoczynek. Po ułożeniu się na materacach, emocje spowodowane niecodzienną sytuacją, nie pozwoliły od razu zasnąć. Nie obyło się bez „wojny na poduszki”, czy „zaglądania” do drugiej sypialni. Oczywiście, wszystko to budziło wśród dzieci ogromną radość i spełniało ich oczekiwania związane z nocowaniem w szkole. Niektórym udało się zapaść w sen dopiero po północy. Byli i tacy, którzy planowali czekać na Mikołaja przez całą noc, ale i ich wreszcie zmógł sen. Cisza i spokój w sypialniach nie trawy długo, bo już bardzo wczesnym rankiem obudziły się niektóre dzieci, co oczywiście nie pozwoliło spać pozostałym. Po tak wczesnej pobudce, należało przygotować wspólne śniadanie. I tym razem apetyt dopisywał wszystkim. W błyskawicznym tempie znikała szyneczka, serek, masło czekoladowe, dżem i herbata. W czasie śniadania dzieci z rozczarowaniem mówiły, że Mikołaj nie zostawił im prezentów pod poduszkami i głośno się zastanawiały dlaczego.

            W pewnym momencie dzieci zauważyły list. Okazało się, że to list od Mikołaja, w którym informował o tym, że był tej nocy w szkole, ale widząc jak dzieci smacznie śpią, postanowił zostawić niespodzianki. Warunkiem ich otrzymania było wykonanie zadań ukrytych w różnych pomieszczeniach szkoły. Po spełnieniu wszystkich wymogów postawionych przez Mikołaja, dzieci znalazły upragnione upominki. Gdy zaspokoiły już swoją ciekawość, co zawiera paczka, wymieniły się wrażeniami, przyszedł czas na pożegnanie. Stęsknieni rodzice zaczęli odbierać swoje pociechy. Opowiadaniom nie było końca. Wszyscy bardzo szczęśliwi i zadowoleni wrócili do domu.

            Przy pożegnaniu padały pytania „Kiedy jeszcze będziemy nocować w szkole?" Cała impreza odbyła się dzięki wsparciu rodziców, którzy dostarczyli konieczne do spania materace, sfinansowali produkty do przygotowania posiłków, wydatnej pomocy pracowników obsługi szkoły, no i oczywiście dużemu zaangażowaniu wychowawczyń, które były pomysłodawczyniami i organizatorkami całego przedsięwzięcia.

            Marzanna Gal, Jolanta Pańczak,  Beata Chmielik

        • BOMB(k)OWA  WYCIECZKA KLAS I-II
          • BOMB(k)OWA WYCIECZKA KLAS I-II

          • Uczestnictwo uczniów ZSP w Kruszynie w wycieczce, podczas której zostali zapoznani z technologią produkcji bombek choinkowych pozostanie na dlugo w ich pamięci. Uczniowie wrócili pełni wrażeń oraz z piknym bombkami, które będą stanowiły element ozdobny na drzewkach świątecznych w ich domach.

        • FANTASTYCZNY LIBEREC
          • FANTASTYCZNY LIBEREC

          • Dnia 18 listopada 2015 klasy 4-6 wyjechały na wycieczkę do Liberca, do iQLandii, do czeskiego odpowiednika warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Wrażeń było sporo podczas „testowania” 400 eksponatów w 10-ciu interaktywnych ekspozycjach. Na początek wzięliśmy udział w zabawnym science fiction, podczas którego pomagaliśmy w eksperymentach pełnych kolorów, ogni i wybuchów. Najciekawszych wrażeń dostarczyły nam : multimedialna fontanna, symulator trzęsienia ziemi o sile 8 stopni, huragan o prędkości 80 km/h, , trenażer kosmonauty, wnętrze jaskini, działanie organów człowieka, rozmowa z nowoczesnym robotem, doświadczyliśmy jak wygląda świat człowieka niewidomego. Niesamowitym przeżyciem był dla nas kosmiczny seans w planetarium w 3D filmowa podróż po wszechświecie. Kilka godzin  nie wiadomo jak uciekło. Jeszcze czas na pamiątki i wyszliśmy na spacer po zabytkowym centrum Liberca. Byliśmy pod wrażeniem ratusza, teatru oraz Valdsteinowskich domków. Większość z nas pierwszy raz widziała 3-torowe tory tramwajowe. Czas na posiłek w KFC także się znalazł. I już niestety czas na powrót. W autobusie jeszcze „sprawdzian” z wiedzy zdobytej na wycieczce i tradycyjne losowanie niespodzianki. Wycieczka na szóstkę – polecamy.

            Ewa Śliwińska

        • PRZEDSZKOLAKI PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ZIMY
          • PRZEDSZKOLAKI PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ZIMY

          • Zima zbliża się coraz większymi krokami w związku z czym zerówkowicze postanowili zrobić zimowe zapasy. Dla wszystkich zwolenników zdrowej żywności proponują pyszne kompoty ze świeżych owoców.

            W swej klasowej spiżarni zgromadzili już samodzielnie przygotowane kompoty z jabłek, gruszek i śliwek. Wszyscy mali smakosze z wielkim zaangażowaniem podeszli do wykonania zadania. Myli, obierali, kroili i wkładali do słoiczków soczyste owoce. Sprawiło im to wiele radości i już się zastanawiają co jeszcze mogą zrobić aby dobrze zaopatrzyć się na zimę. W czasie gdy słoiki z kompotem się zagotowywały dzieci w tak wesołych nastrojach wykonywały etykiety na słoiki.

            Jak przebiegała praca dzieci można zobaczyć w galerii zdjęć. Możemy już zdradzić, że kolejnym pomysłem dzieci przygotowań do zimy jest zrobienie karmnika dla ptaków.

            Justyna Mandżak

        • „Rugby to taka prosta gra”
          • „Rugby to taka prosta gra”

          •                                         

            „Rugby to taka prosta gra”

            Pod takim hasłem dziś, tj.13 listopada, odbyła się w naszej szkole lekcja pokazowa z Rugby TAG, którą poprowadził trener Jakub Lisiewski. W sali gimnastycznej naszej szkoły zgromadziły się dzieci z klasy 4,5 i 6, by uczestniczyć w tych zajęciach. Na początku spotkania pan Lisiewski opowiedział zebranym historię Rugby. Otóż ta dyscyplina sportu powstała w Anglii w 1823r. w miasteczku o tej samej nazwie. Na pewnym meczu piłki nożnej chłopiec o imieniu William podniósł piłkę w ręce i umieścił w bramce. Tak się to wszystkim spodobało, ze od tamtej pory zaczęto grać Rugby.

            W Polsce Rugby uprawiamy od 1921 r. Mogą  ten sport uprawiać ludzie w każdym wieku, a ciekawostką jest to, że również kobiety-w 2012r. polska reprezentacja kobiet awansowała do grupy A Mistrzostw Europy. Rugby TAG to odmiana Rugby dla dzieci.  

            Po wprowadzeniu w historię tego sportu trener przedstawił zasady gry w Rugby TAG. Celem gry jest zdobycie przyłożenia poprzez położenie piłki na/lub za linią wyznaczającą pole punktowe oponenta. Nie wolno mu zdobywać punktów poprzez nurkowanie w obręb pola punktowego. Piłka może być podana jedynie w bok do tyłu w powietrzu.

            W dalszej części zajęć pan Lisiewski przeprowadził zabawy i ćwiczenia wprowadzające do gry w Rugby, min.: zrywanie tagów, zielona/ pomarańczowa gąsienica. Po zabawach odbył się mecz, podczas którego trener instruował uczniów, jak grać w Rugby. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Na koniec lekcji otrzymały pamiątkowe naklejki z logo Polskiego związku Rugby.

            Malgorzata Hlastawa-Wojtowicz

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          •            

            To już 97. rocznica, 11 listopada 1918 roku Polska powróciła na mapę Europy po 123 latach niewoli. Wtorek, 10 listopada, z tej okazji odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia w formie ciekawej lekcji historii przygotowanej przez klasę czwartą i panią Małgorzatę Hlastawę-Wojtowicz. Uczniowie klasy czwartej wykorzystując swoje aktorskie uzdolnienia interesująco zapoznali, zwłaszcza młodszych kolegów, z najważniejszymi wydarzeniami związanymi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Trzeba przyznać, że wszyscy uczniowie naszej szkoły tego dnia mieli galowe stroje i kotyliony. Pan Dyrektor Dariusz Kunaszko pogratulował uczniom kl. 4 oryginalnego występu i przekazał nam kilka ciekawostek związanych z tym okresem historii naszego kraju, tak dla nas Polaków ważnego.

        • Zerówka na spektaklu „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki”
          • Zerówka na spektaklu „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki”

          •                Dnia 20 października 2015 roku wszystkie dzieci z oddziału zerowego w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Kruszynie wzięły udział w spektaklu „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki” organizowanym przez Teatr Kielecki w Bolesławieckim Ośrodku Kultury.

                      Wycieczka rozpoczęła się od momentu przyjazdu autobusu, który zawiózł wszystkich zerówkowiczów wraz z opiekunami do Bolesławca. Podróż przebiegła bardzo entuzjastycznie, ponieważ dzieci były bardzo podekscytowane możliwością jazdy tego rodzaju środkiem transportu co wzbudziło w nich wiele pozytywnych emocji.

                      Po zatrzymaniu się na jednym z miejskich przystanków autobusowych wszyscy żwawym krokiem wyruszyli na krótki spacer w kierunku bolesławieckiego rynku . Pomimo pochmurnej pogody w trakcie spaceru panowała  miła i ciepła atmosfera. Po drodze dzieci podziwiały uroki miejskich parków, gdzie ich wzrok przyciągała w szczególności mnogość różnokolorowych liści drzew. Po dotarciu do rynku dzieci miały możliwość obejrzenia centralnego obiektu bolesławieckiego rynku jakim jest ratusz oraz piękne zabytkowe kamienice.  Zaciekawienie dzieci wzbudził także kościół Wniebowzięcia NMP będący dziś oficjalnie Bolesławieckim Sanktuarium Maryjnym. Pierwszym ich skojarzeniem po ujrzeniu kościoła było stwierdzenie, że jest to wielki zamek królewski, po czym wyobraźnia dzieci zaczęła układać do tego wątku dalszą bajkową historie. W tak radosnych nastrojach wszyscy udali się na miejsce spektaklu.

                      Po zajęciu miejsc na sali kina Forum dzieci z niecierpliwością czekały na pojawienia się na scenie aktorów. Wraz z innymi uczestnikami spektaklu ciepłymi brawami powitali głównych bohaterów, którzy przenieśli wszystkie dzieci do krainy bajki. Oplecione bajkową scenerią wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima sprawiły, że dzieci same głośno odpowiadały na stawiane w nich pytania. Zabawne dialogi prowadzone przez aktorów, kwitowane były przez najmłodszych salwami śmiechu. Możliwość śpiewania znanych piosenek z dziecięcego repertuaru takich jak „Fantazja” zachęciła wszystkich do wspólnej zabawy. Wreszcie największym przeżyciem dla niejednego z widzów było zaproszenie na scenę i możliwość wcielenia się w jedną z bajkowych postaci.

                      Na zabawie i śmiechu miło upłyną czas i wszystkie dzieci nie zdając sobie z tego sprawy, że oto właśnie do ich głów została wprowadzona kolejna dawka klasyki polskich wierszy. Cel został osiągnięty „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki” ożyły. W tak miłych i radosnych nastrojach wszyscy zerówkowicze wraz z opiekunami czekając na autobus przenieśli się do galerii gdzie na najmłodszych czekała słodka niespodzianka w postaci pysznych lukrowych pączków. Tym słodkim epizodem zakończyła się wyprawa, która przez kilka kolejnych dni była entuzjastycznie wspominana przez dzieci.

             

            Justyna Mandżak

        • MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA
          • MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA

          •  

            19 października odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny dla klasy czwartej „Mistrz tabliczki mnożenia”. Uczniowie mieli za zadanie wykazać się w nim znajomością tabliczki mnożenia w pełnym jej zakresie. Okazało się, że nasi wszyscy czwartoklasiści świetnie sobie poradzili i o zwycięstwie zdecydował najlepszy czas. Pierwsze miejsce zajęła Milena Uznańska, drugie miejsce – Kacper Rościszewski, a trzecie – Patrycja Bojko. Serdecznie gratulujemy!

        • PASOWANIE
          • PASOWANIE

          •            

             

             

             

             

            15 października o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej.

            W pasowaniu wzięły udział 2 klasy pierwsze. Dzieci weszły na sale w kolorowych biretach na głowie.

                        Podniosły charakter temu wydarzeniu nadali przybyli na tę uroczystość goście:

            • Zastępca Wójta Gminy – pan Roman Jaworski.
            • Sołtys wsi Łaziska – pani Joanna Łucka.
            • Przewodniczący Rady Rodziców – pan Rafał Janiec.
            • Rodzice
            • Nauczyciele

            Uczniowie klas  pierwszych w swoim wystąpieniu zaprezentowali się wspaniale. Wszystkie dzieci zdały bardzo kwaśny egzamin z uśmiechem na ustach. A nad wszystkim czuwały koleżanki

             i koledzy ze starszej klasy.

                        Najważniejszym punktem uroczystości było złożenie przysięgi przez pierwszoklasistów.

            Będę zawsze dbał o dobre imię swej szkoły.

            Wykorzystam w pełni czas przeznaczony na naukę.

            Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.

            Będę przestrzegał porządku i czystości w klasie, szkole i na boisku.

            Będę dbał o sprzęt szkolny.

            Będę się starał mieć dobre oceny.

                        Po złożeniu ślubowania pan dyrektor Dariusz Kunaszko dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Wychowawczynie wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy.

                        Po uroczystości dzieci otrzymały słodkie upominki i udali się na poczęstunek, przygotowany przez kochanych rodziców. Uroczystość dostarczyła wszystkim dużo wzruszeń i przeżyć, szczególnie dzieciom i ich rodzicom.

                        Swój niezapomniany charakter ten dzień zyskał również dzięki pomocy pracowników administracji i obsługi naszej szkoły. To oni wspierali swoją pracą zarówno rodziców jak i przygotowujące uroczystość panie Marzannę Gal i Izabelę Rydzak. Obie wychowawczynie zatroszczyły się o odpowiednią oprawę uroczystości.

                        Mamy nadzieję, że ten ważny moment w życiu każdego ucznia pozostanie na długo w ich pamięci.

             

                                                                                             Marzanna Gal i Izabela Rydzak

        • I MIEJSCE - CHŁOPCY I DZIEWCZĘTA
          • I MIEJSCE - CHŁOPCY I DZIEWCZĘTA

          • Gminne zawody w piłkę ręczną dla chłopców i dziewcząt z naszej szkoły potwierdziły wysokie umiejętności i styl gry, która znalazła uznanie w postaci zdobydwóch pierwszych miejsc w Gminie Bolesławiec. Opiekunem drużyn był nauczyciel wychowania fizycznego - Pan Marek Kwaśniak

        • WYCIECZKA KLAS I-III
          • WYCIECZKA KLAS I-III

          • Dnia 30 września 2015 roku wszystkie dzieci z klas młodszych Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie, a jest ich aż 92, zebrały się przed szkołą w oczekiwaniu na autokary wycieczkowe. Po kontroli pojazdów przeprowadzonej przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu, która wypadła pomyślnie, dzieci zajęły miejsca i w tym momencie rozpoczęła się wspaniała przygoda.

            Bez większych utrudnień na drodze, udało się dotrzeć do pierwszego punktu wycieczki – wrocławskiego ZOO. Tutaj mali turyści zobaczyli wspaniały podwodny świat Afryki w Afrykarium. W dziewiętnastu akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000l wody pływały rekiny, płaszczki, inne duże ryby pelagiczne i zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo. Ogromne wrażenie zrobił na dzieciach akrylowy tunel o długości około 18m. Trudno było oderwać wszystkich od bajecznie kolorowych widoków i ryb przepływających tuż nad głowami.

            Po wyjściu z Afrykarium, klasy udały się na dalsze zwiedzanie ogrodu zoologicznego. Dzieci bardzo spontanicznie reagowały na widok żyraf, hipopotamów, słoni, tygrysa i innych zwierząt. Wiele radości sprawiła im możliwość pogłaskania i nakarmienia kóz.

            Kolejnym etapem wycieczki był przejazd przez Wrocław i poznanie jego najciekawszych obiektów na trasie przejazdu. Uczniowie obserwowali ruch uliczny dużego miasta, zabytkową i współczesną zabudowę.

            Ostatnim punktem programu był pobyt w Rodzinnym Centrum Rozrywki „LOOPY’S WORLD”.

            Miejsce to okazało się rajem dla dzieciaków, które uwielbiają dokazywać i śmiać się do rozpuku. Tutaj mogły wspólnie i beztrosko odkrywać świat zabawy. Wszystkie zabawki, zjeżdżalnie, trampoliny i inne sprzęty, na których bawiły się dzieci były dla nich bezpieczne. Wiadomo, że dzieciaki najlepiej czują się, gdy mogą samodzielnie brykać. W Rodzinnym Centrum Loopy’s World wszystkie znalazły coś dla siebie.

            Przez 90 minut korzystały z następujących atrakcji: 4000 m2 powierzchni, przygotowanej do swobodnej zabawy, kilkupoziomowych konstrukcji, 7 zjeżdżalni o różnym stopniu trudności i długości, w tym: unikalna stroma „zakręcona zjeżdżalnia”, zjeżdżalnia czarna bez torów, zjeżdżalnia rodzinna (4 równoległe tory), zjeżdżalnia dla maluchów, czterech trampolin, kolorowych boisk, toru saneczkowego, tuneli i tajemniczych przejść, ciemnego pokoju, toru przeszkód, mostków, pochylni i równoważni. Dzieci dokazywały na 3-metrowej piłce, gigantycznej żółtej oponie, bawiły się armatkami i wulkanami na sprężone powietrze.

            Wycieczka zakończyła się około godziny 17.00 pod szkołą w Kruszynie, gdzie na dzieci czekali już stęsknieni rodzice.

            ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

             Marzanna Gal i Jolanta Pańczak

        • MALI MISTRZOWIE
          • MALI MISTRZOWIE

          • Drużyna chłopców w kategorii Żaków zajęła I miejsce w rozgrywkach w pilke nożną o puchar Wójta Gminy Bolesławiec - Pana Andrzeja Dutkowskiego. Opiekunem gruypy byl Pan Marek kwasniak - nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie. GRATULUJEMY  I  ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESOW!

        • SPRZĄTANIE ŚWIATA
          • SPRZĄTANIE ŚWIATA

          •       Sprzątanie Świata (ang. Clean Up the World) – międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Akcja "sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników, co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. Koordynatorem jest organizacja społeczna Clean up Australia.

            W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się, co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.

             

                           W naszej szkole sprzątanie świata odbyło się 22 września i brali w nim udział uczniowie klas I, II i III.

            Samorząd szkolny ogłosił konkurs na największy worek ze śmieciami. Wyniki konkursu:

            Wyróżnienie dla całej klasy Ia, zwyciążca to Błażej,

            Zwyciężczynie z klasy Ib to – Oliwia, Magda i Julia,

            Zwyciężcy z klasy III to – Antek, Gracjan, Marcel, Dominik, Kuba.

        • GMINNA GALA "ODKRYWCÓW TALENTÓW"
          • GMINNA GALA "ODKRYWCÓW TALENTÓW"

          • GMINNA GALA "Odkrywcow Talentów" w AZARTSAT ====>>>

            II GMINNA GALA „ODKRYWCÓW  TALENTÓW” 

                     W sobotnie przedpołudnie dnia 13 czerwca 2015r. w bardzo urokliwym miejscu- Teatrze Starym w Bolesławcu, odbyła się II Gminna Gala „Odkrywców Talentów” pod oficjalnym  patronatem Wójta Gminy Bolesławiec  Andrzeja Dutkowskiego. Organizatorem imprezy był Zespół Szkolno- Przedszkolny z Kruszyna. Podążając za myślą, która towarzyszyła podczas Światowej Konferencji na temat Uczniów Uzdolnionych (Londyn 1975r.): ,, Wbrew rozpowszechnionemu mniemaniu, istnieje lub powinna istnieć możliwość przezwyciężenia konfliktu między równością jako zasadą sprawiedliwości, a nierównością jako faktem genetycznym. W oświacie jednakowe szanse oznaczają jednakowe możliwości najpełniejszego wykorzystania wrodzonych różnic. Ideałem jest swoboda i równa szansa dla każdej jednostki, nie podciąganie wszystkiego w życiu do jednego poziomu, lecz rozwijanie szczególnych, indywidualnych zdolności i możliwości jednostki; należy je rozwijać jeżeli okażą się wielkie, a jeśli nie, to kształtować jakiekolwiek uzdolnienia fizyczne, umysłowe lub dodatnie cechy charakteru. Sądzimy i jesteśmy pewni, ze to jedyna droga do pełnego wykorzystania zasobów naszych utajonych talentów’’- w  szkołach Gminy Wiejskiej Bolesławiec  również rozwijane są talenty i uzdolnienia. Dlatego na sobotnią prezentację licznie przybyli najbardziej utalentowani uczniowie szkół wiejskich z Kraśnika Dolnego, Kruszyna, Dąbrowy, Brzeźnika, Bożejowic, Ocic i Żeliszowa. Na uroczystej Gali „Odkrywców Talentów” nie zabrakło również zaproszonych gości: zastępcy Wójta Gminy Romana Jaworskiego, sekretarz Iwony Przybylskiej, przewodniczącego Rady Gminy Bogdana Uzieja, dyrektora Gminnego Ośrodka Obsługi Szkół Barbary Majeckiej, radnych : Rafała Jańca, ................ oraz księdza proboszcza Ludwika Maciaka.

                      Nie każdy człowiek w swoim życiu miał lub ma możliwość stanąć na deskach teatru i  poczuć się  jak prawdziwy artysta. W światłach rampy uczniowie z poszczególnych szkół wiejskich prezentowali swoje talenty i uzdolnienia z różnych kategorii. Wysłuchaliśmy wielu wspaniałych występów młodych piosenkarzy, zarówno solo,  jak i zespołowo. Repertuar utworów był różnorodny: od piosenek ekologicznych, obcojęzycznych, dziecięcych, po klasykę, czyli „Hallelujah” Leonarda Cohena. Prezentowali się także recytatorzy,  aktorzy, tancerze. Ciekawym pomysłem na prezentację okazał się pokaz żonglerki z piłką nożną  w wykonaniu uczennicy z Kraśnika Dolnego.  Swoje talenty malarskie prezentowały dzieci z Żeliszowa i Kruszyna. Przegląd talentów zakończył się wręczeniem nagród i certyfikatów uczestnictwa wszystkim młodym artystom. Na twarzach występujących nie zabrakło uśmiechów i wyrazów zadowolenia, gdyż tym razem nie było zwycięzców i zwyciężonych. Wszyscy jednakowo zostali wyróżnieni, dlatego, że każdy talent i uzdolnienie zasługuje na równe traktowanie. Myślę, że za rok spotkamy się w podobnej atmosferze, a w szkołach gminnych nadal wspieranych i rozwijanych będzie  wiele młodych talentów, ponieważ "W każdym uczniu powinniśmy poszukiwać jego mocnych stron i wzmacniać je".

                                                                              Małgorzata Hlastawa- Wojtowicz

        • WYNIK NAJLEPSZY W GMINIE!
          • WYNIK NAJLEPSZY W GMINIE!

          • Szanowni Państwo,

            Informuję, że uczniowie klasy VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie uzyskali bardzo wysoki wynik po sprawdzianie klas VI.

            Serdecznie gratuluję oraz dziękuję uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za wytężoną pracę, której efektem jest sukces naszej szkoły.

            BARDZO DZIĘKUJĘ I JESZCZE RAZ GRATULUJĘ!

            Dyrektor

        • Wycieczka do Borówek
          • Wycieczka do Borówek

          •  

            Dnia 09.06.2015r dzieci z zerówki oraz klasy pierwszej wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w miejscowości Borówki.  Pełni niepokoju wsiedliśmy do autobusu, bo pogoda nie była najlepsza… Na szczęście humory nam dopisywały. Na miejscu przywitała nas uśmiechnięta właścicielka - pani Bogusia. Przed deszczem schroniliśmy się we Wrzosowej Chacie. Tu dzieci wzięły udział w warsztatach. Dowiedziały się jakie kwiaty i zioła rosną w pięknym ogrodzie właścicielki. Pani Bogusia opowiedziała nam jakie właściwości posiadają zioła, a dzieci sprawdzały jak one pachną i samodzielnie dobierały kompozycje zapachowe do  woreczków, które wspólnie wykonaliśmy. Szczęście się do nas uśmiechnęło, bo pogoda troszkę się poprawiła i mogliśmy zobaczyć, dotknąć i powąchać ziół rosnących w ogrodzie. Poszliśmy również obserwować zwierzęta – daniele. Czas bardzo szybko mijał, a we Wrzosowej Chacie czekała na nas niespodzianka. Dzieci troszkę zgłodniały, więc przyszła pora na upieczone nad ogniskiem kiełbaski i przygotowany przez panią Bogusię pyszny kompot.  Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły by podzielić się wrażeniami z wycieczki z rodzicami i kolegami.

                                                                                                                                  Iza Martyniak-Jaworska