Wycieczka do Liberca.
Jesień to tradycyjnie czas szkolnych wycieczek. Dzieci z klas młodszych z niecierpliwością oczekiwały na nie. W końcu nadeszły upragnione dni – 25 października dla II A i III B oraz 26 października dla II B i III A, kiedy to można było zrealiwować marzenia o zagranicznym wyjeździe . W tych dniach wymienione klasy udały się do czeskiego Liberca do iQLANDII, czyli nowoczesnego centrum nauki, w którym dzieci i dorośli bawią się … nauką. Jest to miejsce, które zachwyca i zapada w pamięć. Świat fascynujących eksperymentów i mądrej zabawy!
Do Liberca dojechaliśmy autokarami po ponad dwugodzinnej podróży. Naszym oczom ukazał się nowoczesny budynek, w którym mieliśmy spędzić wiele godzin.
Przygodę z nauką rozpoczęliśmy od GEOlabu - interaktywnej ekspozycji poświęconej geologii, która mieściła się na samym dnie iQLANDII, w jej podziemiach. Dla zwiedzających przygotowano tu eksponaty poświęcone rozwojowi budowy skorupy ziemskiej i innym procesom geologicznym. Byliśmy w maszynie czasu pokazującej historię Ziemi. Ponadto oglądaliśmy eksponaty przedstawiające, jak powstały bogactwa mineralne ziemi i jakie mają cechy. Na sejsmografie mogliśmy zmierzyć siłę i przebieg fal sejsmicznych, które powstają podczas trzęsienia ziemi.
Na wyższych piętrach centrum zwiedziliśmy ekspozycję Kosmo – wszechświat. Na interaktywnych eksponatach zobaczyliśmy, jak położone są względem siebie Ziemia, Księżyc, Słońce i jak te obiekty na siebie wpływają oraz jak wygląda nieustannie zmieniająca się powierzchnia naszej najbliższej gwiazdy – Słońca. Wypróbowaliśmy, jak przyspieszenie grawitacyjne wpływa na nasz ciężar na różnych obiektach kosmicznych.
Mogliśmy sprawdzić, w czym jesteśmy dobrzy, jakie mamy zdolności? Czy myślimy matematycznie, mamy słuch muzyczny czy uzdolnienia sportowe? Odpowiedzi na te pytania pomogła udzielić kolejna ekspozycja - „TALENT”.
W części „Wodny świat, woda w wielu postaciach” bawiliśmy się i eksperymentowaliśmy z wodą. Sprawdziliśmy zachowanie się cieczy w stanie spoczynku i w ruchu.
Kolejną ekspozycję zatutułowano „GEO – niebieska planeta z wszystkich punktów widzenia”. Tu każdy mógł stać się kosmonautą! Wystarczyło mieć dość odwagi! Mogliśmy wykonać podskok na Księżycu! Na ekranie można zobaczyć, o ile mniejsza jest grawitacja na naszym jedynym satelicie. Przez labirynt luster udało nam się zejść bliżej środka Ziemi.
W części „Żywioły” mogliśmy przetestować symulatory katastrof przyrodniczych, takich jak wichura, trzęsienie ziemi czy ogniste tornado. Największym eksponatem był transformator Tesli. Dzięki niemu mogliśmy zobaczyć prąd! Jak działają młyny wodne, różne typy turbin, a nawet cała duża elektrownia szczytowo-pompowa? Na te pytania też znaleźliśmy odpowiedź.
Na ekspozycji „Człowiek” sprawdziliśmy, jak funkcjonują organy wewnętrzne, jak wygląda na przykład praca serca i sami w ciągu jednej minuty spróbowaliśmy przepompować 5 litrów sztucznej krwi. Poznaliśmy trudności i zalety operacji laparoskopowej.
Chyba najwięcej emocji wywołała w nas możliwość uczestniczenia w eksperymentach i doświadczeniach chemicznych i fizycznych. Na naszych oczach powstawały wybuchy, latały balony, które po chwili rozsypywały się w drobne kawałki. Wybrani uczniowie pełnili rolę asystentów naukowca!
Bardzo zmęczeni dotarliśmy do planetarium. Wygodnie usiedliśmy w regulowanych fotelach i po chwili wyruszyliśmy w podróż w czasie i przestrzeni. Obejrzeliśmy narodziny, życie i zanik gwiazd . Przeżyliśmy niesamowite eksplozje, podczas których zrodziły się gwiazdy naszego nocnego nieba, odkryliśmy miejsca poza Układem Słonecznym.
Z żalem opuszczaliśmy iQLANDIĘ – miejsce, w którym każdy z nas mógł znależć odpowiedź na wiele pytań.Tu każde „DLACZEGO?” ma swoje zabawne „DLATEGO!”.
W wycieczce uczestniczyli także rodzice: panie - Elżbieta Narecka, Krystyna Pasternak, Iwona Pikulska, Beata Janiec, Edyta Borucka, Marlena Truszkowska (bardzo dziękujemy za pomoc) oraz wychowawczynie: Marzanna Gal i Jolanta Pańczak oraz Beata Chmielik i Joanna Czaplicka.