NAGRODA W KONKURSIE POLONISTYCZNYM
DLA KRZYSZTOFA OSTROWSKIEGO
NAGRODA W KONKURSIE POLONISTYCZNYM
DLA KRZYSZTOFA OSTROWSKIEGO
Pluszowy miś to przytulanka, którą kochają wszystkie dzieci. 25 listopada jest to dzień, w którym misie mają swoje święto. Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002r. dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Do obchodów tego sympatycznego święta przyłączyły się przedszkolaki wraz z wychowawczyniami z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie. W tym dniu do zerówki dzieci przyniosły swojego ulubionego misia, którego mogły przedstawić grupie. Opowiedziały kolegom dlaczego tak bardzo lubią swoje misie. Przedszkolaki poznały również historię pluszowego misia, wysłuchały wiersza M. Czerkawskiej „Nie obędzie się bez Misia”, rozwiązywały zagadki i rozpoznawały misie z bajek: Misia Kubę, Koralgola, Uszatka, Kubusia Puchatka. Tego dnia pluszowy miś obchodził urodziny, więc miał dla swoich przyjaciół słodki upominek. Dzieci wraz ze swoimi pluszakami wesoło bawiły się tańcząc i śpiewając piosenkę „Jadą, jadą misie”. Na koniec przedszkolaki pięknie pokolorowały wybrane przez siebie rysunki misiów. Dzień Pluszowego Misia był bardzo wesoły i na pewno przyłączymy się do jego świętowania również w przyszłym roku. Bo przecież wszyscy kochają misie!
Iza Martyniak-Jaworska
MY PRZEDSZKOLAKI PRZYRZEKAMY !
- nie grymasić i nie szlochać
- zawsze swoje panie kochać
- grzecznie bawić się i fikać
- wszystko zjadać z talerzyka
- nauczymy się dziękować
- i porządnie się zachować
- od dziś zawsze być zuchami i dobrymi kolegami!
Dnia 19 listopada klasy starsze ZSP w Kruszynie wyjechały na wycieczkę do Wrocławia. Na początek pojechaliśmy do ZOO. I chociaż część z uczniów już tu była, to nikt nie miał okazji obejrzeć miesiąc wcześniej otwartego Afrykarium. A wrażenia były niesamowite. Kilka osób nabawiło się choroby morskiej obserwując wodne życie egzotycznych zwierząt. Krokodyle, rekiny, hipopotamy, manaty, kotiki i pingwiny dosłownie w zasięgu ręki. Udało nam się także zaobserwować karmienie fok połączone z tresurą Obserwowaliśmy zwierzęta w klatkach, pawilonach i na wybiegu. W dziecińcu ogromną radość mieliśmy z karmienia udomowionych zwierzątek. Po prawie pięciu godzinach, które minęły nie wiadomo kiedy, pojechaliśmy do Panoramy Racławickiej. Poznaliśmy historię bitwy pod Racławicami i obejrzeliśmy słynny panoramiczny obraz Kossaka i Styki, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Na koniec już posiłek w McDonald’s i jeszcze spacer po wrocławskim rynku już w bożonarodzeniowym nastroju. Pogoda i nastroje dopisały wszystkim i tuż po dwudziestej szczęśliwie wróciliśmy do domów.
Ewa Śliwińska
W ramach propagowania zdrowego stylu życia od października ruszyła w naszej szkole akcja pod hasłem Zdrowe czwartki. W każdy czwartek na pierwszej lekcji członkowie Samorządu Uczniowskiego będą sprawdzać, czy uczniowie naszej szkoły przynieśli ze sobą „zdrowe śniadanie”, czyli kanapki z warzywami, wędliną, serem, dodatkowo owoc. Nie liczą się słodkie bułki, kanapki z dżemem, pizzerki, batoniki, lizaki, chipsy, itp. Na koniec każdego miesiąca zostaną wyłonione osoby, które najzdrowiej się odżywiają - uczniowie klas młodszych i starszych otrzymają w nagrodę niespodziankę. Rodziców prosimy o wspieranie swoich pociech w tej akcji.
8 listopada - Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
Jedną z głównych przyczyn wielu chorób zarówno u dzieci, jak i dorosłych jest nadwaga lub otyłość. Tylko w krajach Unii Europejskiej zjawisko to dotyka około 22 mln dzieci. By zatem skutecznie temu przeciwdziałać dzień 8 listopada 2007 roku został ustanowiony przez ówczesnego Komisarza Unii Europejskiej ds. Zdrowia Markosa Kyprianou Europejskim Dzieniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Obchody tego dnia inauguruje Komisja Europejska wspólnie z Euro-Toques (ET) organizacją zrzeszającą szefów kuchni z całej Europy.
Rozpoczęta kampania ma na celu zachęcanie dzieci do zdrowego odżywania i ćwiczeń fizycznych a przez to przeciwdziałania rosnącemu problemowi otyłości u dzieci w Europie, zwiększenie świadomości skutków spożywania tłustych, zagrażających zdrowiu potraw, zwrócenie uwagi dzieci na to, czym się odżywiają, oraz przekazanie im podstawowych zasad dobrego odżywiania.
W ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania już czwarty raz z rzędu obchodzony był w Polsce „Dzień Śniadanie Daje Moc”. W tym roku w tej akcji wzięli udział również uczniowie klas I - III naszej szkoły.
Przed przystąpieniem do wspólnego przygotowania najważniejszego posiłku w ciągu całego dnia, wszystkie dzieci spotkały się na w klasie II by wysłuchać przygotowanej przez panią Joannę Czaplicką pogadanki na temat potrzeby prawidłowego odżywiania się. Z rozmowy z uczniami wyłonił się bardzo istotny wniosek, a mianowicie, że to właśnie dzięki zdrowemu odżywianiu dzieci mają energię do zabawy i nauki. Pani Marzanna Gal przypomniała jeszcze o bardzo ważnej kwestii bezpieczeństwa i higieny podczas przygotowania posiłków i już można było zabrać się do przygotowania śniadania.
Sale lekcyjne zamieniły sie na chwilę w „wielki warzywny bufet”. Uczniowie z wielkim przejęciem i zaangażowaniem przystąpili do przygotowywania smacznych, zdrowych i pięknych kanapek. Dzieci prześcigały się w pomysłach jak ozdobić kromkę chleba tak, by była nie tylko zdrowa, ale i apetyczna, by zachwycała swym wyglądem. Pojawiały się, więc tu i ówdzie śmieszne buźki, uśmiechy, przemyślne zwierzątka przygotowane z warzyw i żółtego sera. Po przygotowaniu kanapki zostały ułożone na talerzach i tackach i przeniesione do sali gimnastycznej, która na chwilę zamieniła się w stołówkę.
Na przepięknie przystrojonych stołach, przykrytych białym obrusem, znalazły się kolorowe talerzyki i kubeczki, papierowe serwetki i soki w kartonach. Gdy wszyscy zasiedli do konsumpcji smakołyków, pan dyrektor jeszcze raz przypomniał jak ważne jest zdrowe odżywianie, życzył „Smacznego” i teraz już z apetytem wszyscy uczniowie klas od pierwszej do trzeciej zabrali się pałaszowania kanapek. Aż przyjemnie było patrzeć jak z talerzy znikają kolorowe kanapki.
Oprócz smacznego posiłku uczniowie doświadczyli również przyjemności z spożycia śniadania przy jednym stole z kolegami i koleżankami.
To wyjątkowe wydarzenie swój rozmach i efektowność mogło zyskać dzięki pomocy starszych kolegów, którzy pod bacznym okiem Pana Marka Kwaśniaka pomogli przygotować salę gimnastyczną, a później służyli pomocą podczas posiłku.
Beata Chmielik i Marzanna Gal
Źródła:
Komunikat Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce, strony internetowe:
www.wiemcojem.um.warszawa.pl
www.sniadaniedajemoc.pl
To już 96. rocznica, 11 listopada 1918 roku Polska powróciła na mapę Europy po 123 latach niewoli. W piątek, 7. listopada, z tej okazji odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia w formie ciekawej lekcji historii przygotowanej przez klasę czwartą i panią Ewę Śliwińską. Uczniowie klasy czwartej wykorzystując swoje aktorskie uzdolnienia interesująco zapoznali, zwłaszcza młodszych kolegów, z najważniejszymi wydarzeniami związanymi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Na apelu pojawił się także Józef Piłsudski, który swoją postacią wzbudził niemałe zainteresowanie i sprawił, że teoretycznie trudny apel wszyscy oglądali z zaciekawieniem. Pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów tak poruszyły nasze serca, że nawet jeden z gości stwierdził na koniec apelu, że łza zakręciła się w oku i dobrze, że o takich świętach pamiętamy i przekazujemy historię następnym pokoleniom. Trzeba przyznać, że wszyscy uczniowie naszej szkoły tego dnia mieli galowe stroje i kotyliony, a pierwszaki przygotowały także chorągiewki. Pan Dyrektor Dariusz Kunaszko pogratulował uczniom kl. 4 oryginalnego występu i przekazał nam kilka ciekawostek związanych z tym okresem historii naszego kraju, tak dla nas Polaków ważnego.
Ewa Śliwińska
Dzień 24 października 2014 roku zapisał się w sercach i pamięci pierwszoklasistów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kruszynie w sposób szczególny. W bardzo uroczystej atmosferze odbyło się pasowanie na ucznia. Podniosły charakter temu wydarzeniu nadali przybyli na tę uroczystość goście:
Zastępca Wójta Gminy - pan Roman Jaworski
Przewodniczący do Spraw Oświaty - pan Henryk Borucki
Ksiądz Proboszcz - Ludwik Maciak
Radna Gminy Bolesławiec - pani Grażyna Łucka
Sołtys wsi Łaziska – pani Joanna Łucka
Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Katarzyna Rzepka
Wiceprzewodniczący Rady Rodziców – pan Rafał Janiec
Rodzice
Nauczyciele
Uczniowie naszej szkoły
Na wstępie głos zabrał dyrektor szkoły pan Dariusz Kunaszko, który przywitał przybyłych gości. W ciepłych słowach zwrócił sie również do uczniów klasy Ia i klasy Ib podkreślając, że uroczystość poprzedzona była kilkutygodniowymi przygotowaniami, podczas których pierwszoklasiści nie tylko uczyli się piosenek i tekstów, które zaprezentowali podczas występu, ale przede wszystkim uczyli się, co znaczy być dobrym uczniem. Kształtowali postawę właściwego zachowania się podczas zajęć lekcyjnych i przerw. Zdobywali wiedzę na temat właściwych relacji ułatwiających integracje rówieśników i funkcjonowanie w szkole. Poznali wszystkich pracowników szkoły i nauczyli się szanować ich pracę.
Następnie zaprezentowały się obie kasy pierwsze. Podczas "programu telewizyjnego" przygotowanego przez „Szkolną Lokalną Telewizję” dzieci mogły wykazać się wiedzą na temat naszej ojczyzny i szkoły, znajomością „savoir vivre”, sprawnością fizyczną, odpornością a na „szkolne wirusy”.
Mali aktorzy zachwycili swą postawą pełną zaangażowania. Odważnie bez cienia tremy recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Sprawnie wykonywali wszystkie ćwiczenia bez najmniejszej trudności zaliczając kolejne testy sprawnościowe.
Tym samym potwierdziły gotowość by złożyć uroczyste ślubowanie.
W obecności pocztu sztandarowego ślubowali:
„Ślubuję być dobrym Polakiem;
Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły,
Pilnie uczyć się i rozwijać swoje talenty
Starał być dobrym kolegą,
Swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”
Po złożeniu ślubowania pan dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia „zaczarowanym ołówkiem”, wręczył pamiątkowe dyplomy oraz plakietki. Życzył wszystkim uczniom sukcesów w nauce.
Następnie dzieci zwróciły sie do swoich rodziców z prośbą by rodzice z miłością i troską wspierali je na nowej, trudnej drodze wzrastania, by zawsze akceptowali je takimi, jakie są.
Na prośbę tę wszyscy rodzice odpowiedzieli następującymi słowami:
Będę się starać słuchać uważnie, o czym mówi moje dziecko.
Pamiętać, że każde dziecko uczy się na błędach.
Doceniać w dziecku to, co w nim najlepsze.
Przytulać je często. Cieszyć się jego dzieciństwem.
Ślubujemy
Po uroczystości uczniowie otrzymali drobne upominki i udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, bez pomocy, których to wydarzenie nie miałoby takiego wydźwięku.
To oni zadbali o to, aby stoły pięknie wyglądały, by rożki obfitości usatysfakcjonowały każdego z obdarowanych a cała uroczystość przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze. To dzięki ich poświeceniu i zaangażowaniu mogliśmy się cieszyć tym wspaniałym dniem.
Swój niezapomniany charakter ten dzień zyskał również dzięki pomocy pracowników administracji i obsługi naszej szkoły. To oni wspierali swoją pracą zarówno rodziców jak i przygotowujące uroczystość panie Beatę Chmielik i Izabelę Rydzak.
Obie wychowawczynie zatroszczyły się o odpowiednią oprawę uroczystości. Przygotowały uczniów do występu oraz postarały się, aby sala gimnastyczna szkoły zamieniła się w scenę.
Beata Chmielik
20.10.2014r dzieci z oddziału zerowego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego
w Kruszynie spotkały się z panami myśliwymi z Koła Łowieckiego „Cyranka”.
Na ten dzień przedszkolaki czekały z wielką niecierpliwością. Spotkanie z myśliwymi było dla nich niezwykłą atrakcją. Wszyscy z uśmiechem podążaliśmy do pobliskiego parku, w którym rozpoczęła się nasza przygoda. Pan Rafał Janiec przywitał nas pozdrowieniem myśliwskim „Darz Bór” i opowiedział legendę o św. Hubercie – patronie myśliwych. Dzieci dowiedziały się również wielu ciekawych rzeczy na temat zwierzyny łownej występującej w okolicznych lasach. Poznały rolę jaką pełni myśliwy w życiu lasu. Dzięki opowiadaniom mogliśmy dowiedzieć się co jest przysmakiem dzików, saren, bażantów oraz jak należy zachowywać się w lesie. Pogadanka była urozmaicona pokazem ilustracji. Największe wrażenie zrobiły na dzieciach wypreparowane zwierzęta oraz żywe ptaki, które zaprezentował pan Pasternak. Kiedy zgłodnieliśmy czekała na nas kolejna niespodzianka - pyszne kiełbaski przygotowane przez panów myśliwych. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały wiele upominków: książeczki, słodycze, pawie pióra i jak przystało na prawdziwych przyjaciół przyrody, wszystkie uroczyście złożyły przysięgę, że zawsze będą dbać o zwierzęta nie tylko leśne, ale także te domowe. Spotkanie w parku z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Cyranka” było dla dzieci niezwykłym wydarzeniem i przebiegało w radosnej atmosferze. Dzieci
w podziękowaniu za ciekawe spotkanie i moc atrakcji wręczyły myśliwym pamiątkowy album, a całość została utrwalona na zdjęciach przez mamę Mateusza panią Barbarę Krupę.
Iza Martyniak - Jaworska
We wtorkowy poranek, 14 października, cała społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie spotkała się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej na uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Mieliśmy przyjemność gościć zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: ks Ludwik Maciak, Radna Gminy Bolesławiec - pani Grażyna Łucka, Rada Rodziców w osobach pani Agaty Samsonowicz i pana Rafała Janiec oraz obecni rodzice uczniów. Podziękowania i przemówienia autorstwa zaproszonych gości sfinalizowały gratulacje i wyrazy wdzięczności od Rady Rodziców. Po odbytym ceremoniale szkolnym zaczęła się podróż wszystkich pracowników szkoły i przedszkola.
Zdumienie pana dyrektora, nauczycieli i pracowników obsługi było bardzo duże, gdyż każdy z nich dostał bilet podróżny i został zaproszony w podróż pociągiem. Na scenie pojawił się zawiadowca stacji, który głośnym sygnałem gwizdka dał znak do odjazdu. Wyprawa prowadziła do takich przystanków, jak: „Stacja Sprawnych Rąk i Nóg”, „Stacja Zgaduj – Zgadula” „Stacja Mądra Główka”, „Stacja Artystyczna” czy „Stacja Smakosz”.
Przyjazd do tych miejsc był zapowiadany przez kolejnego ucznia, po czym podróżni wysiadali i musieli wykonać przygotowane dla nich zadania. Wielkie brawa otrzymał pan Marek Kwaśniak, który popisał się wspaniałą umiejętnością skakania na skakance – w przód, tył, na jednej nodze, ze skrzyżowanymi nogami oraz szkolny konserwator - pan Krzysztof Sienkiewicz, który musiał zapleść warkocz i zawiązać kokardę. Pani Marzanna Gal z zamkniętymi oczami przeszła po rozłożonej na podłodze linie, a pan dyrektor - Dariusz Kunaszko odgadywał nazwy zjadanych potraw nie widząc ich.
Ostatnim etapem podróży był przystanek na „Stacji Orderów”. W tym miejscu każdy pasażer musiał wypić sok z cytryny i uśmiechnąć się. Widzowie zgodnie zdecydowali, że wszyscy podróżni wykonali swoje zadania i zasłużyli na nagrodę – „Order 166 uśmiechów”.
Podróż na długo zostanie w pamięci wszystkich pracowników szkoły, a otrzymane ordery są najbardziej wartościowym wyrazem uznania dla ich pracy oraz symbolem sympatii.
Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy II zaśpiewali piosenkę dedykowaną wszystkim pracownikom szkoły, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli samodzielnie wykonane papierowe kwiaty.
Joanna Czaplicka
26 września 2014r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 75 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie wysłuchali historii działań polskiego podziemia w czasie II wojny światowej. W trakcie uroczystości mieli również okazję usłyszeć piękną poezję i utwory muzyczne o tematyce patriotycznej, a całość dopełniała prezentacja multimedialna. W montażu słowno-muzycznym, który przygotowała pani Małgorzata Hlastawa Wojtowicz wzięli udział uczniowie klasy VI.
Celem spotkania było uświadomienie uczniom, że działania Polski Podziemnej dotyczyły głównie walki z okupantem, a także stworzenia silnej tradycji niepodległościowej, która pozwoliła przetrwać komunistyczne zniewolenie.
18.09.2014r. oddział zerowy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie gościł policjantów. Tematem numer jeden, tego niecodziennego spotkania, było bezpieczeństwo dzieci na drogach. Nasi goście opowiedzieli nam o trudnej pracy policjanta, o tym jak prawidłowo zachowywać się na drodze, jak bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz jak zachować się gdy zaczepi nas obca osoba. Policjanci przypomnieli nam również o korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Uwieńczeniem spotkania była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu. Dzieci miały okazję usiąść na chwilę za kierownicą, lub w tylnej części samochodu oraz włączyć i posłuchać sygnałów policyjnej syreny. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego, nasi przedszkolacy wręczyli policjantom własnoręcznie wykonany pamiątkowy album. Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden z maluchów nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
Iza Martyniak - Jaworska
Od 1 września zajęcia komputerowe odbywają się w nowej pracowni internetowej, która została zaadaptowana z dawnego pokoju nauczycielskiego i gabinetu dyrektora. Gmina Bolesławiec pokryła koszty remontu i podłączenia infrastruktury informatycznej do nowej sali. Działająca w imieniu wszystkich rodziców – Rada Rodziców zakupiła 13 szt. nowoczesnych zestawów komputerowych, które pozwolą na prowadzenie zajęć i wykorzystywania technologii informatycznej w sposób nowoczesny i płynny. Zestawy komputerowe wyposażone w 21 calowe monitory LCD i system operacyjny Windows 7 z szybkimi procesorami będą wspomagały naukę wszystkich uczniów. W tym miejscu pragnę podziękować Panu Konradowi Truszkowskiemu, który wykonał konfigurację wszystkich zestawów. Fundusze na zakup komputerów zostały zebrane podczas Balu Andrzejkowego, w którego organizacji brali udział rodzice i pracownicy szkoły. Docelowo w pracowni będzie jeszcze zainstalowana tablica interaktywna, która dopełni wyposażenie już nowoczesnej sali informatycznej.
W imieniu społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie licząc na dalszą owocną współpracę- dziękuję za wsparcie i podejmowane inicjatywy Gminie Bolesławiec, Radzie Rodziców, Nauczycielom, wszystkim tym, którym na sercu leży dobro i rozwój
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie.
DYREKTOR
Już po raz trzeci, także w tym roku, Prezydent Bronisław Komorowski zaprasza do wspólnego „narodowego” czytania.
Był Mickiewicz, Fredro teraz przyszła kolej na dzieła Henryka Sienkiewicza. To właśnie „Trylogia”, 6 września, stanie się najbardziej czytaną księgą w Polsce. Dlaczego właśnie „Trylogia” ? Jak mówi Prezydent Komorowski: „W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.”
Nasza szkoła również popiera tę akcję, dlatego dzisiaj na lekcjach języka polskiego uczniowie zapoznawali się z sylwetką autora „Trylogii” oraz czytali fragmenty jego znakomitego dzieła.
Rok szkolny 2014/2015 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kruszynie miał nader uroczysty charakter. Nasi podopieczni wraz z rodzicami rozpoczęli ten dzień już o godz.8.00 mszą św. , którą odprawił ks. Ludwik Maciak. Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali sportowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie. Na początku uroczystości uczniowie powitali wszystkich zaproszonych gości, wśród których byli:
Następnie według ceremoniału szkolnego odbyło się uroczyste wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu państwowego. W dalszej części uroczystości głos zabrał pan dyrektor Dariusz Kunaszko, który powitał wszystkich obecnych. Szczególne słowa skierował do uczniów oddziału „0” oraz pierwszoklasistów: ” Bardzo liczę na wasz entuzjazm, zapał i podejmowanie wyzwań. Korzystajcie w naszej szkole z wszelkich możliwości by rozwijać swoje pasje, zamiłowania i talenty. Zapewniam Was, że spotkacie się w każdej sytuacji z życzliwością i wszechstronną pomocą nauczycieli, wychowawców i starszych kolegów”- mówił pan dyrektor.
W swoim wystąpieniu zwrócił się również do uczniów klas szóstych przypominając , iż ważny rok przed nimi i warto pokusić się o mądre postanowienia i ich realizację. Rodziców natomiast zapewnił, iż wszyscy pracownicy szkoły dołożą wszelkich starań , aby uczniowie byli pod dobrą opieką, gwarantującą im bezpieczeństwo i kompetentne przekazywanie wiedzy.
Zwracając się bezpośrednio do wszystkich obecnych przedstawił nowych zatrudnionych nauczycieli w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie – Panią Karolinę Kowalczyk – nauczyciela języka angielskiego, Panią Beatę Adamus- nauczyciela Religii, Panią Izabelę Martyniak – Jaworską, a także Aleksndrę Beclę –nauczycielki oddziału „0”, Panią Izabelę Rydzak – wychowawczynię klasy Ia. Uczniowie i rodzice serdecznie powitali nowych nauczycieli. Serdeczne powitania się nie skończyły, ponieważ na salę, gdzie odbywała się uroczystość wmaszerowali najmłodsi. 3-4 latki z przedszkola, które w tym roku rozpoczęły po raz pierwszy edukację pod opieką również nowo zatrudnionych nauczycieli: Pani Honoraty Weselak oraz Joanny Piechoty, których wspomagać będzie Pani Katarzyna Rzepka. Maluchy lekko onieśmielone dostały gromkie oklaski od wszystkich zebranych oraz życzenia uśmiechu i zadowolenia.
W związku z przypadającą 75- rocznicą wybuchu II wojny światowej dyrektor przypomniał wszystkim obecnym, że wolność, którą się możemy teraz cieszyć została wywalczona i okupiona krwawą ofiarą. Wszyscy obecni symboliczną minutą ciszy oddali hołd wszystkim poległym.
” Stare ludowe przysłowie mówi, iż człowiek uczy się przez całe życie. Jesteśmy tu i teraz – właśnie po to, aby się uczyć, was uczyć, prowadzić, a także wspierać, służyć radą, pomocą. I zapewniam Was, że taka właśnie wspólna praca nie pójdzie na marne, a w przyszłości jej owoce zaskoczą nas wielokrotnie”- powiedział na zakończenie pan dyrektor.
Po uroczystości w hali sportowej, uczniowie z wychowawcami udali się do swoich klas w budynku szkoły.
11 czerwca 2014r. w Teatrze Zdrojowym im. Mieczyslawy Ćwiklińskiej w Polanicy Zdroju odbyła się IV finałowa Dolnośląska Gala Talentów. Szymon Chlastawa uczeń klasy IV Szkoły Podstawowej w Kruszynie był jednym z 29 finalistów z terenu Dolnego Śląska, który zapreprezentował swój talent w postaci gry na perkusji. Utwór w jego wykonaniu " Rytmy świata na perkusję" zachwycił Panią Beatę Pawłowicz - Dolnośląkiego Kuratora Oświaty (na zdjęciu z Szymonem) oraz wszystkich zebranych w teatrze. Szymon został przygotowany przez instruktora GOKiS-u w Kruszynie- Pana Leszka Krawczeskiego, który sam podkreśla niebywały talent ucznia. Drogę Szymona do finału poprzedziła Regionalna Gala talentów, gdzie spośród kilkudziesięciu uczniów szkół wszystkich typów, Szymon został finalistą. Piękny i profesjonalny występ przyczynił się wymiernie do promocji szkoły, gminy oraz regionu.
Dobra zabawa i sportowa rywalizacja towarzyszyła Gminnemu Dniu Sportu, który odbył się 12 czerwca br.
Wszystkie konkurencje odbyły się na boisku sportowym w Szkole podstawowej w Kraśniku. W zmaganiach sportowych udział wzięli uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych. Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Kruszynie zdobyli trzy pierwsze miejsca i zlote medale byli bezkonkurencyjni w grze w pilke koszykową, dwa ognie oraz pilkę nożną.
Zmaganiom towarzyszyły wielkie emocje, a przyjazna aura uczyniła ten dzień jeszcze bardziej udanym.