• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

          • SZKOLENIE Z I POMOCY....

          • W poniedziałek –  30 stycznia 2023 roku w naszej szkole mieliśmy okazję gościć Ratowników Medycznych. Uczniowie klas I, II i III  uczestniczyli w warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Uczyli się w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.

                                Panowie Ratownicy pokazali, jak prawidłowo należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób wzywać pomoc. Wszyscy zebrani przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych. W czasie zajęć uczniowie wykonywali wszystkie czynności pod czujnym okiem Ratowników Medycznych, którzy instruowali, podpowiadali i korygowali ewentualne błędy. Wszystko po to, by w sytuacji prawdziwego zagrożenia każdy uczestnik zajęć wiedział, jak należy się zachować. Uciskanie klatki piersiowej i prowadzenie oddechu zastępczego w czasie resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest w teorii bardzo proste. Ćwiczenie na manekinie pokazało jednak, że wymaga to także wytrzymałości i siły. Skuteczna pomoc  jest możliwa wtedy, gdy działa się zespołowo. Uczniowie podjęli współpracę z ratownikami z wielkim zaangażowaniem i pełni entuzjazmu. Nic dziwnego, gdyż ćwiczenia tego typu są zwykle oceniane jako bardzo interesujące. Dzieci obserwowały w jaki sposób wykonuje się resuscytację. Same również mogły spróbować swoich sił w ćwiczeniach z udzielania pierwszej pomocy na fantomie. Dzięki takiej lekcji uczniowie nauczyli się wielu ważnych umiejętności, które w przyszłości mogą się przyczynić do uratowania komuś życia. Nagrodą za zaangażowanie w czasie zajęć były dyplomy uczestnictwa w zajęciach.

                                Bardzo dziękujemy Panom Ratownikom za wizytę w naszej szkole. Mamy nadzieję,
            że jeszcze się spotkamy, ponieważ taka forma zajęć na pewno stanie się bardzo ważną częścią naszej pracy, związanej z tematyką pierwszej pomocy przedmedycznej.

                                                                                                                                                                                         Joanna Rej

             

             

          • KONKURS RECYTATORSKI "PEGAZIK"

          • Poziom recytacji był bardzo wysoki. Jury w składzie: pani Małgorzata Hlastawa  -Wojtowicz i pani Anna Kalzuka stanęło przed nie lada wyzwaniem, by wybrać najlepszych :)

            Jest nam niezmiernie miło poinformaować ,że w etapie gminnym konkursu „Pegazik” będą Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

             -z grupy wiekowej klas: 4- 6:  Zuzanna Orawiec, Zuzanna Kozdra i Alan Gajaszek.

            - natomiast przedstawicielkami klas 8 zostały: Alicja Tchorowska, Aleksandra Kędzierska i Natalia Pawlus.

            WSZYSTKI SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW

          • Uczniowie ZSP dla Babć i Dziadków

          • Dzień Babci i Dziadka w klasie 2b długo pozostanie w pamięci. Na początku wszyscy z przygotowanej prezentacji dowiedzieli się o historii tego wyjątkowego święta oraz jak ono obchodzone jest w innych krajach.

            Następnie zaprezentowaliśmy dziadkom fragment lekcji oraz naszą aktywność , kiedy poprzez „burzę mózgu” opowiadaliśmy jak ważni dla nas są dziadkowie i dlaczego . Dużo zabawy było przy wyszukiwaniu swoich podobizn wśród namalowanych wcześniej portretów umieszczonych na tablicy . Zabawa w kalambury , kiedy dziadkowie prezentowali swoje domowe czynności zintegrowała wszystkich na sali , a konkurs tańca w parach ubawił wszystko do łez. Przenieśliśmy się również w czasy naszych dziadków , ich zabaw , szkolnych lat . Dziadkowie opowiadali jak niewiele brakowało aby wymyślić zabawę, a ich wspomnienia ze szkolnych lat wraz z czarno- białymi zdjęciami wywołały masę emocji . To właśnie dzisiaj dowiedzieliśmy się jakie wartości są bardzo ważne i jak należy szanować każdą minutę spędzoną z naszymi dziadkami .

          • NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE

          • „Noworoczne kolędowanie” to cykliczna impreza organizowana dla społeczności lokalnej, rodziców, uczniów i wszystkich chcących pokolędować. Na wtorkowy, wieczorny występ przybyli goście: Zenona Słobodzian- Dyrektor Gminnego Zakładu Obsługi Szkół,  Rafał Janiec- Radny Gminy Bolesławiec, Grażyna Łucka- zastępca Przewodniczącego Rady Gminy, ks. Ludwik Maciak- Proboszcz tutejszej parafii oraz Ewelina Zawada- Przewodnicząca Rady Rodziców.

            Głównymi organizatorkami tej uroczystości były Panie: Beata Chmielik Marzanna Gal, Jolanta Pańczak i Joanna Rej, które razem z uczniami z klas Ia, Ib i III wystawiły niezwykłe jasełka. Młodzi aktorzy z dużym zaangażowaniem odegrali role: Św. Józefa, Maryi, Heroda, Śmierci, Trzech Króli i pasterzy. Przedstawienie jasełkowe uatrakcyjnił chór aniołów, któremu przewodniczyła uczennica z klasy VIII a- Aleksandra Kędzierska. Zebrana publiczność chętnie włączyła się w śpiew polskich kolęd i współczesnych utworów Bożonarodzeniowych. Występ wzbudził duży aplauz, otrzymał nawet owacje na stojąco.

            Po przedstawieniu jasełkowym głos zabrali zaproszeni goście, którzy życzyli wszystkim pomyślności w Nowym Roku. Następnym punktem programu był słodki poczęstunek przygotowany dzięki wsparciu rodziców i nauczycieli. W serdecznej, pełnej duchowości atmosferze powitaliśmy Nowy Rok w naszej szkole.

            Zespół d.s Promocji

            *****************************************************************************************************************************************

            W tym roku szkolnym zorganizowaniem „Jasełek” zajęły się klasy pierwsze i trzecia razem ze swoimi wychowawczyniami panią Jolantą Pańczak, Joanną Rej i Marzanną Gal, koordynatorką całości panią Beatą Chmielik – katechetką w naszej szkole oraz przy współudziale pani Justyny Marciniak. Przygotowania trwały długo, włożono bardzo dużo pracy, ale opłacało się. Efekt był wspaniały !!!!

                        A teraz po kolei – najpierw rozdzielono role wiodące. Narratorami byli Dominika Jasińska i Gabryś Jasik, Józefem został Tymek Lewandowski, Maryją – Aniela Taradajczyk, Diabłem – Michał Chrzan, Herodem – Tymek Pawlus, Śmiercią - Wiktoria Szemberska, Królami - Marcel Jandulski, Kajetan Kowalski, Kacper Zmaczyński. Pozostali chłopcy pełnili rolę pastuszków, a dziewczynki aniołków. Następnie mozolnie ćwiczono role i kolędy. Ogromną rolę odegrała dekoracja sceny pracowicie przygotowana przez wychowawczynie, a przede wszystkim panią Beatę Chmielik.

                        Wreszcie nastąpił kulminacyjny moment - występ przed publicznością składającą się z rodziców, ,całej społeczności uczniowskiej i nauczycieli, który okazał się ogromnym sukcesem. Brawom nie było końca. „Mali aktorzy” zaproszeni zostali do wystawienia „Jasełek” w dniu 3 stycznia 2023 roku przed szerszą publicznością na tzw. Noworocznym Kolędowaniu – imprezie środowiskowej na którą zostali zaproszeni goście w osobach: ksiądz Ludwik Maciak, dyrektor GZOSZ-u Pani Zenona Słobodzian,  Przewodnicząca Rady Gminy Pani Grażyna Łucka, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Ewelina Zawada, pan radny Rafał Janiec.

                        Popołudniowa pora i to, że za oknami było już ciemno, podkreśliła tylko wspaniałość dekoracji i nastrój jaki zapanował w sali gimnastycznej.  Mali aktorzy, stremowani ogromnie, ale jednocześnie dumni, że mogą wystąpić przed tak licznymi gośćmi, wśród których nie zabrakło Babć i Dziadków- najbardziej życzliwych widzów, stanęli na wysokości zadania. 

                        Jasełka okazały się wielkim sukcesem. Ogromne brawa zebrała solistka – Ola Kędzierska, za wykonanie kilku kolęd. Chór aniołków wspaniale jej wtórował i również samodzielnie pięknie odśpiewał kolędy i pastorałki. Pełni uroku byli mali pastuszkowie, którzy pięknie wygłosili swoje kwestie.

                        Duże wrażenie na zebranych zrobili zarówno królowie, jak i Diabeł, Anioł, Śmierć i Herod. Uczniowie ci wspaniale wcielili się w swoje role, czym zyskali uznanie wśród publiczności, o czym świadczyły wypowiedzi zaproszonych gości. Gratulowali oni dzieciom wspaniałego występu.  Docenili ogromne zaangażowanie nauczycieli w przygotowaniu dekoracji i rodziców w  przygotowaniu cudownych strojów.

                        Dyrektor szkoły, Dariusz Kunaszko, podziękował zaproszonym gościom za przybycie. Pogratulował wspaniałego występu uczniom. Podziękował nauczycielom i obsłudze szkoły za zaangażowanie w przygotowania jasełek. Podziękował rodzicom za przygotowanie strojów i ciast. Złożył wszystkim noworoczne życzenia oraz zaprosił na poczęstunek.  

                       

            Marzanna Gal i Jolanta Pańczak

             

          • WIGILIE KLASOWE i JASEŁKA SZKOLNE

          • Zgodnie z tradycją naszej szkoły przed świętami Bożego Narodzenia spotykamy się na klasowych wigiliach. Dzięki pomocy rodziców uczniów we wszystkich klasach przygotowano uroczysty poczęstunek. Wspólnie spędzony czas to chwile radosne, pełne wzruszeń i dobrych życzeń. Dzieląc się opłatkiem, obdarowując się drobnymi prezentami i śpiewając kolędy złożyliśmy sobie życzenia świąteczne. Finalem tego tak uroczystego dnia były szkolne jasełka.

          • UCZNIOWIE ZSP KRUSZYN- MIKOŁAJKI W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W BOLESŁAWCU

          • Mikołajki to szczególny dzień w roku. Obdarowywanie bliskich, ukochanych i tych szczególnie potrzebujących miłości to najważniejszy akcent tego dnia. Z tego powodu klasy 2a i 2b wraz z paniami wychowawczyniami odwiedziły Dom Pomocy Społecznej w Bolesławcu.  Uczniowie zawieźli dobry humor, uśmiech i całą moc serdeczności. Mali Mikołajowie zaprezentowali mikołajkowe piosenki. Następnie obdarowali mieszkańców domu własnoręcznie wykonanymi prezentami.

            Wszystkim podopiecznym Domu Pomocy Społecznej podobał się występ naszych artystów. Było dużo oklasków, ciepłych słów, podziękowań i łez wzruszenia . Na zakończenie podczas wspólnego kolędowania zawitał Mikołaj, który rozdał prezenty mieszkańcom domu i małym artystom. Następnie na ręce pań wychowawczyń zostały złożone podziękowania za przybycie. Otrzymaliśmy własnoręcznie wykonanego Mikołaja . Jak zawsze ugoszczono nas domowym ciastem . To był wyjątkowy dzień, pełen empatii oraz szacunku dla osób starszych.

             

                                                                                                                  Małgorzata Kania-skrzypek

                                                                                                                  Joanna Czaplicka

          • DLACZEGO DBAĆ O NATURĘ?

          •  

            Podczas warsztatów z edukacji ekologicznej dzieci z przedszkola w Kruszynie próbowały odpowiedzieć na pytanie ,,dlaczego warto dbać o naturę?”. Spotkanie z przedszkolakami prowadzili ambasadorzy ekologii, tym razem byli to uczniowie klasy V-Blanka Duran oraz Szymon Majewski. Nasi uczniowie doskonale wiedzą, że kształcenie proekologiczne należy zacząć już w wieku przedszkolnym. Skuteczność przyswajania wartości ekologicznych jest w tym okresie największa. Mając tę świadomość chętnie dzielą się wiedzą z najmłodszymi. W trakcie zajęć dzieci chętnie wypowiadały się m.in. o tym w jaki sposób możemy dbać o nasze środowisko, oraz dlaczego dbanie o naturę jest takie ważne. Ich kreatywność i pomysłowość ogromnie nas zaskoczyła. Na zakończenie ambasadorzy ekologii przygotowali zabawę, w której należało wykazać się zdobytą wiedzą. Wszystkim poszło świetnie. Nauka przez zabawę, jest tym co lubimy najbardziej!

                                                                                                                                  Karolina Piotrów

          • MIKOŁAJ W SZKOLE!!!!

          • „Święty Mikołaju, święty Mikołaju
            dzieci już czekają, gdzieś Ty, gdzie?
            A święty Mikołaj, a święty Mikołaj
            przez komin zawołał - śpieszę się!”

                        Tak śpiewały dzieci z klasy I A w oczekiwaniu na spotkanie ze świętym Mikołajem. Wizyta Mikołaja w naszej Szkole, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Każda klasa, do której uczęszczają młodsi uczniowie, wykonuje płaskie i przestrzenne prace plastyczne. Króluje na nich oczywiście Mikołaj. Różnorodne techniki sprawiają, że te dziecięce wytwory są oryginalne i ciekawe. Oprócz prac plastycznych, klasy przygotowują piosenkę, którą będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkowym gościem. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością.

                        Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie pierwszaki z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci, chociaż nie spotkał się z nimi osobiście. Wysłał do nich specjalnie dla nich nagrany film. Były w nim zdjęcia całej klasy, miłe słowa kierowane do wszystkich. Uczniowie z klasy I A bardzo przeżyli takie  „spotkanie” z Mikołajem. Na niejednej twarzy można było zobaczyć radość, zadowolenie, a nawet euforię. Po projekcji filmu, dzieci pięknie zaśpiewały przygotowane piosenki, rozmawiały ze swoją panią, opowiadały o sobie i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wymyślił świetny sposób na dostarczenie pięknych upominków. „W nocy wszedł przez komin do klasy” i położył je pod choinką.  Te prezenty były wspaniałe. Królowały przede wszystkim słodycze, ale były również zabawki i przepiękne personalizowane koszulki z imieniem jej właściciela.

                            Kolejnym punktem „mikołajkowej zabawy” była możliwość ozdobienia pierniczków upieczonych przez mamę Anieli. Każde dziecko dostało siedem świątecznych ciasteczek, które samodzielnie, według własnego pomysłu, mogło przyozdobić lukrem i posypką.  Powstały prawdziwe „dzieła sztuki”. Jak się okazało, własnoręcznie wykonane przysmaki smakowały wyjątkowo. Pozostały czas, upłynął na zabawach, śpiewie, tworzeniu pracy plastycznej.

            Swój udział w przygotowaniu niespodzianek mieli oczywiście rodzice. Szczególnie  dziękujemy pani Ani Wardendze za ogromne zaangażowanie i  nieocenioną pomoc w przeprowadzeniu dzisiejszej uroczystości oraz pani Magdzie Taradajczyk za przepyszne pierniczki.

            Jolanta Pańczak

             

            6 Grudnia Mikołajki | Zespół Szkół w Kamionce im. Księdza Kardynała Stefana  Wyszyńskiego

            Tegoroczne mikołajki klasa trzecia spędziła inaczej niż zazwyczaj. Uczniowie w czasie drugiej lekcji otrzymali list od Świętego Mikołaja, w którym zapraszał je na wycieczkę. Cel wycieczki nikomu nie był znany. 😊

            Dzieci, ogromnie przejęte, były gotowe już przed wyznaczoną w liście godziną. Sprawnie zajęły miejsca w busie i ruszyły, pełne ciekawości, w nieznane.

                        Celem wycieczki okazał się być Folwark Książęcy w Kliczkowie. Tutaj przywitała wszystkich pani Malwina Brzymowska, która zaopiekowała się całą grupą. Okazało się, że dzieci będą uczestniczyły w warsztatach przygotowywania pizzy. Każde z nich dostało wyrobiony kawałek ciasta, z którego samodzielnie, według własnego upodobania i pomysłu, wykonało swoją unikatową pizzę.  Czas oczekiwania na upieczenie własnoręcznie przygotowanych przysmaków, upłynął na słownych zabawach i śpiewie. Niestety, aura nie pozwoliła, aby spędzić ten czas na zwiedzaniu okolicy. Gdy pizze były gotowe, nastąpił ogromnie wyczekiwany moment – konsumowanie. Jak się okazało, własnoręcznie przygotowane pizze smakowały wyjątkowo.

            Dzieci zostały również obdarowane drobnymi słodkimi upominkami.

                        Kolejnym punktem wycieczki, było zwiedzanie stajni i karmienie koni. Wszystkim dzieciom kontakt z końmi dostarczył wiele emocji.

            Dziękujemy „Mikołajowi” za cudowne mikołajki.

            Zapraszam do galerii zdjęć, których autorem jest pani Justyna Kiepura

             

            Marzanna Gal

             

            Ho! Ho! Ho!

            Uczniowie klasy 8a przygotowali wspaniałą niespodziankę dla całej szkoły!! W ten magiczny dzień przebrali się i odwiedzili wszystkie klasy przynosząc słodki podarunek. Ich wizyta wywołała radość i uśmiech na twarzach dzieci. To właśnie dzięki takim mikołajom i elfom (w rolach głównych Seweryn Maślak, Natalia Pawlus, Aleksandra Lewandowska i Sonia Yakymenko J) świat staje się piękniejszy. W imieniu całej szkoły-dziękujemy !

                                                                                                                                  Karolina Piotrów

                                                                                                                                  Maciej Sawicki

             

            „6 grudnia – jak dobrze wiecie,

            Święty Mikołaj chodzi po świecie.

            Dźwiga swój worek niezmordowanie

            I każde dziecko prezent dostanie”.

            Grudzień to magiczny miesiąc. Zaczyna się zima, robi się mroźno i oczywiście wszyscy
            z utęsknieniem czekają na odwiedziny Świętego Mikołaja! Również i w tym roku ulubiony święty wszystkich dzieci przybył do klasy 1 b z podarkami. Uczniowie przyjęli brodatego gościa bardzo entuzjastycznie, uczestniczyli w zabawach i śpiewali piosenki. 6 grudnia był dniem pełnym pozytywnych wrażeń. Oby te emocje wróciły do nas za rok. Są duże szanse, że tak będzie, gdyż dzieci złożyły Świętemu Mikołajowi obietnicę, iż będą grzeczne przez następnych dwanaście  miesięcy. Na zakończenie tego jakże ekscytującego dnia dzieci wykonały pracę plastyczną oraz obejrzały film edukacyjny przekazujący istotne wartości o tematyce świątecznej. W ten pełen niespodzianek dzień klasę 1 B odwiedzili także uczniowie z klasy 8 a wraz z Panią Karoliną Piotrów, częstując wszystkich obecnych pysznymi łakociami.

            Joanna Rej

             

            Mikołajki w kl.5

            6 grudnia dla uczniów klasy 5 był dniem radosnym, pełnym niespodzianek. Ubrani w czerwone czapki od rana wyczekiwali ważnego gościa. Do klasy przybył Święty Mikołaj wraz z pomocnikiem – Elfem. Każde dziecko z ich rąk otrzymało paczkę wypełnioną słodyczami oraz drobnymi upominkami. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy, a padający za oknem śnieg i kolęda zagrana przez jedną z uczennic wprowadzały atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

            Klaudia Medyńska

             

          • ANDRZEJKI w ZSP KRUSZYN

          • ,,Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”

            Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Stare polskie przysłowie mówi: ,,Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”.  Dlatego wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości.

            30 listopada korytarze szkolne zamieniły się w ,,magiczne sale wróżb”. Uczniowie klas 4-8 wcielili się w role wróżbitów i przygotowali stoiska  z wróżbami. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. W powietrzu unosił się  zapach wosku, widać było drżące płomyki świec i dziwne cienie na ścianach. Wszystkie pomysły okazały się niezwykle ciekawe.

            Samorząd Uczniowski zorganizował również andrzejkowa loterię. Nagrodę andrzejkową wylosowała uczennica klasy 5-Blanka Duran, której serdecznie gratulujemy! Pozostali uczniowie zostali obdarowani słodkim upominkiem, aby ten dzień mógł być szczęśliwi dla każdego.

            Dziękujemy za wspólną zabawę!!

            Karolina Piotrów

            opiekun SU

             

            ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

             

            .....

             

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • W listopadzie 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore “Teddy” Roosevelt podczas polowania ujrzał małego niedźwiedzia, który miał być przeznaczony na trofeum. Zlitował się nad zwierzęciem i kazał puścić je wolno. Wydarzenie zilustrował Clifford Berryman, a jego grafika opublikowana została w dzienniku “The Washington Post”. To właśnie ten rysunek stał się inspiracją dla Morrisa Mitchoma, który za specjalnym pozwoleniem prezydenta rozpoczął produkcję pluszowych misiów o nazwie Teddy. Miś zyskał ogromną popularność i do dzisiaj polski pluszowy miś, to dla mieszkańców zza oceanu „Teddy’s Bear”!

                        Uczniowie klasy trzeciej ZSP w Kruszynie, dzięki uprzejmości Pani Grażyny Wężyk,  również obchodzili to święto, korzystając z zaproszenia do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszenie.

            Pani Grażyna przygotowała wiele atrakcji dla uczniów. Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia. Doskonaliły swoje umiejętności takie jak spostrzegawczość, współpracę w grupie oraz wykonywały różnorodne zadania. Musiały między innymi odnaleźć poustawiane w różnych miejscach sali pluszowe misie i je policzyć, pozbierać jak najwięcej karteczek z ilustracjami misia, w grupie rozwiązać krzyżówkę dotyczącą wysłuchanego tekstu, wykleić (zbierając poszczególne elementy) postać misia czy trafić piłeczkami do celu. Wszystkie konkurencje były punktowane. Na zakończenie każda drużyna została nagrodzona.

            Marzanna Gal

          • MAGICZNA NOC W SZKOLE!

          • Wzorem poprzednich lat, tak i w tym roku dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Kruszyna nocowały w szkole.

            Noc z 18 na 19 listopada 2022 r. była przepełniona magią i dziecięcym śmiechem. „Nocowanie” miało rozpocząć się o godzinie 18.00, jednak byli tacy, którzy nie mogli się doczekać i przyszli do szkoły znacznie wcześniej. Nie tylko dzieci były podekscytowane, ich rodzice również byli pełni obaw o swoje pociechy – zwłaszcza rodzice pierwszoklasistów.

            W klasach na parterze, które tej nocy zamieniły się w sypialnie, rodzice przy wydatnej pomocy dzieci przygotowali wygodne „łóżeczka” do spania. Ale nie spanie tej nocy było najważniejsze. Po pożegnaniu rodziców, wszyscy spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie już czekali wróżbici i wróżki z klasy ósmej. Było przygotowanych kilka stanowisk wróżbiarskich: stanowisko 1 - imię męża lub żony, stanowisko 2 - zawód, stanowisko 3 -  andrzejkowe kubeczki, stanowisko 4 - kolorowoandrzejkowo, stanowisko 5 - magiczny krąg, stanowisko 6 -  kwiatowa wróżba andrzejkowa.

                        Zabawa andrzejkowa oparta została o metodę questingu. Questing to idealny sposób na integrację grupy rówieśniczej, na zwiększenie zaangażowania uczniów w podejmowanie działania i na wzrost mobilizacji do osiągnięcia celu.

            Dzieci otrzymały karty questingowe, dzięki którym wiedziały w jakiej kolejności mają odwiedzać stanowiska, co miało wpływ na bardzo sprawne przeprowadzenie całej zabawy. Na kartach dzieci zbierały pieczątki i zapisywały, co zostało im wywróżone. Oczywiście najmłodszym pomagali wróżbici i wróżki.

            Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odwiedzali wszystkie wróżki i wróżbitów. Najwięcej emocji budziło stanowisko z balonami, ponieważ niektórzy obawiali się przebić balon. Na zakończenie tej części spotkania, dzieci uczestniczyły w zabawach inspirowanych pedagogiką zabawy „Klanza”.

            Kolejnym punktem tej niesamowitej nocy była wspólna kolacja przygotowana przez panią Beatę Młynarczyk z produktów dostarczonych przez rodziców. Dzieci samodzielnie robiły sobie kanapki wybierając to, co najbardziej lubią. Dodatkowo mamy przygotowały pop-corn i owocowe „przegryzki”. Ogromną niespodzianką były wspaniałe pizze przygotowane przez panią Justynę Kiepurę oraz państwa Lipskich, Laseckich i Tatarzyckich.

            Po sytej kolacji, dzieci udały się do sali gimnastycznej, gdzie w czteroosobowych grupach wykonały „duszki na kolorowo i wesoło”. Wszystkim dużo radości sprawiła ta praca plastyczna. Najmłodsi mogli liczyć na pomoc starszych kolegów, dzięki czemu ich wzajemne relacje bardzo się zacieśniły. Zabawy i pracy było dużo, jednak efekt końcowy był imponujący, co można stwierdzić oglądając zdjęcia z ekspozycji prac.

             

            Jak zawsze w takich sytuacjach, czas szybko płynie i nadeszła pora na nocny wypoczynek. Po wieczornej toalecie, dzieci udały się do „swoich sypialni”, a jedna z nich na ten moment stała się salą kinową. Po obejrzeniu fragmentu filmu przyszedł czas na sen. Jednak, co było do przewidzenia, z zaśnięciem były pewne problemy. Ostatnie osoby zasnęły „grubo” po pierwszej w nocy.

            Nowy dzień rozpoczął się już o godzinie szóstej, chociaż pobudka zaplanowana została na godzinę 7.15. Po porannej toalecie i obfitym śniadaniu, odbyły się zaplanowane gry i zabawy zespołowe, integracyjne, ruchowe i ze śpiewem. W czasie zabawy można było zauważyć zniecierpliwionych rodziców, którzy przyszli przed wyznaczonym czasem po swoje pociechy.

            Andrzejkowa noc w Zespole Szkolno–Przedszkolnym dobiegła końca. „W magiczny sposób”, przy ogromnym zaangażowaniu rodziców, sypialnie na powrót stały się salami lekcyjnymi. Z rozmów dzieci z rodzicami można wnosić, że była to noc niezwykła i wspaniała. Opowiadaniom i zachwytom nie było końca, choć tu i ówdzie zeszło powietrze z materaca i przyszło spać na twardej podłodze.

            Noc w szkole zorganizowały dla swoich klas panie Jolanta Pańczak, Joanna Rej i Marzanna Gal przy udziale rodziców, którzy zadbali o produkty spożywcze oraz pani Beaty Młynarczyk, która zadbała o posiłki i porządek.

                        Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

            Marzanna Gal i Jolanta Pańczak

          • Obchody Święta Niepodległości w ZSP Kruszyn

          • "Bo wolność nie jest dana na zawsze" to motto obchodów 104-tej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej Szkole.

            Już na początku tygodnia uczniowie naszej szkoły przygotowywali biało-czerwone kotyliony, którymi 10 listopada udekorowali swoje odświętne ubrania. Wyróżnieni w ten sposób wszyscy czuliśmy, że ten dzień, poprzedzający ogólnopolskie obchody, jest wyjątkowy. Uczniowie naszej szkoły, odśpiewali  "Mazurka Dąbrowskiego" w podniosłym i uroczystym tonie.

            Następnie uczniowie, przypomnieli montażu słowno-muzycznym najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę możliwości samostanowienia, posiadania własnego hymnu, godła, granic i języka narodowego po 123 niewoli. Jak ważne są to elementy polskości podkreślił Pan Dyrektor Dariusz Kunaszko w swoim przemówieniu. 

            Dyrekcja Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Kruszynie dziękuje wszystkim uczestnikom uroczystości za upamiętnienie tych, którzy wywalczyli naszą "nie daną na zawsze wolność", a szczególnie Panu Wojciechowi Kochanowi za pieczę nad całością obchodów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie.

          • EUROPEJSKI DZIEŃ WYNALAZCY W ZSP KRUSZYN

          • Każdego dnia korzystamy z rzeczy, które niegdyś zrewolucjonizowały świat. Trudno jest nam wyobrazić sobie świat bez Internetu, komputera, telefonu czy chociażby samochodu. Ale czy zastanawiamy się kto, kiedy i w jakich okolicznościach wynalazł dany przedmiot?

            Uczniowie ZSP w Kruszynie zadali sobie to pytanie i 9 listopada uczcili Europejski Dzień Wynalazcy. Przygotowali informacje o ciekawych wynalazkach i ich twórcach, a niektórzy nawet wcielili się w daną postać. Dzięki temu szkolny korytarz zamieniał
            się w aleję gwiazd nauki. Dziś mogliśmy spotkać m.in. Annę Connelly
            (wynalazła i opatentowała pierwsze stalowe schody przeciwpożarowe) Jana Szczepanika (pierwszy twórca kamizelki kuloodpornej), Ignacego Łukasiewicza (wynalazca lampy naftowej) oraz Nikolę Teslę (wynalazł m.in. transformator rezonansowy).

            Był to czas kreatywnego dzielenie się wiedzą. Mamy nadzieję, że ten dzień przyczynił się do rozbudzenia ciekawości otaczającego świata wśród uczniów.

            opiekun S.U. - Karolina Piotrów

                                                                                                                          

          • WIZYTA W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE W BOLESŁAWCU

          • 8 listopada 2022 roku, uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie, udali się na wycieczkę do Bolesławca. Jej celem były zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida – Centrum Wiedzy.

            Nasze dzieci miały okazję zwiedzić, otwartą jakiś czas temu, SOWĘ – czyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. SOWA obejmuje „Wystawę” 15 eksponatów interaktywnych i „Majsternię”, które tworzą przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania. 

            Dzieci miały możliwość uczenia się, opartego na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. Uczyły się, m.in. poprzez: odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami (Wystawy), rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych (Majsternia).

            Zabawom, doświadczaniu i radości nie było końca.

                                                                                                                                          Jolanta Pańczak

          • WYCIECZKA DO BERLINA

          • Dnia 4 listopada 2022 klasy ósme i klasa szósta pojechały na wycieczkę do jednego z największych miast Europy – stolicy Niemiec - Berlina. Głównym naszym celem był spacer po zabytkowej części miasta oraz obserwacja nowoczesnej architektury miasta. Poznanie wybranych zabytków i atrakcji turystycznych stolicy Niemiec. Obserwacja ulicy, poznanie charakteru miasta.

            Na trasie przejazdu do Berlina obserwowaliśmy krajobraz naszych sąsiadów. Nasz przewodnik  podał nam mnóstwo informacji nt geografii i historii nie tylko Berlina, ale także Niemiec.

            Podczas rejsu statkiem po Szprewie poznaliśmy  najciekawsze obiekty Berlina od strony rzeki. Obserwowaliśmy obiekty zarówno zabytkowe jak i współczesne budowle, m.in. centrum rządowe, mosty, katedrę w Berlinie, wyspę muzeów. Na statku mieliśmy także okazję spróbować porozmawiać po niemiecku podczas składania zamówień na napoje. Spacer reprezentacyjną aleją Berlina Unter den Linden to obserwacja najciekawszych zabytków związanych z historią nie tylko miasta, ale także Polski i Europy. Po drodze widzieliśmy Uniwersytet Humbolta, kościół katolicki św. Jadwigi,  Państwową Bibliotekę, pomnik Fryderyka Wielkiego, a także hotel Adlon tuż przy Bramie Brandenburskiej.

            Za Bramą Brandenburską mieliśmy okazję zobaczyć miejsce, w którym przebiegał Mur Berliński, zaraz za nim Reichstag, nowoczesną zabudowę Placu Poczdamskiego, potem muzeum Holokaustu. Nie omieszkaliśmy zrobić sobie zdjęć przy słynnych berlińskich misiach. Wycieczka była bardzo udana, nawet pogoda mimo deszczowych prognoz dopisała.

             

            Ewa Śliwińska

          • CZAS REFLEKSJI I ZADUMY...

          • Bywają dni pełne szczęścia i radosnych uniesień, ale są też takie, w których przeważa zaduma i refleksja. Do takich dni należy Dzień Wszystkich Świętych – czas, w którym towarzyszy nam uczucie nieuchronnego przemijania.

            W piątek 28 października 2022r.  uczniowie klasy 4 wraz z opiekunami udali się na cmentarz w Kruszynie i posprzątali kilka zapomnianych i zaniedbanych grobów. Uczniowie oczyścili zapomniane mogiły, grabili liście i uprzątnęli alejki między grobami. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem i poczuciem misji. Na końcu zapalili na nagrobkach znicze. Dzięki takiej akcji uczniowie mieli okazję nauczyć się szacunku dla tradycji i poszanowania miejsc pamięci o zmarłych.

            Karolina Piotrów i Marek Kwaśniak

          • TYDZIEŃ KUNDELKA-ZBIÓRKA DLA SCHRONISKA

          •  Dzień Kundelka w Polsce obchodzony jest 25 października, w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował Tydzień Kundelka, podczas którego trwała zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt w Przylasku. Zbierano karmę, koce oraz prześcieradła. Społeczność szkolna wykazała się ogromnym sercem, ponieważ zbiórka przerosła nasze oczekiwania! Wszystkie dary zostały przewiezione do schroniska. W imieniu Samorządu  Uczniowskiego oraz zwierzaczków ze schroniska- SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!!

            Karolina Piotrów

                      Opiekun SU

          • I miejsce drużyny z ZSP Kruszyn

          • 27 października w Bożejowicach odbyły się Gminne Zawody w Koszykówce Chłopców, uczestniczyły cztery drużyny gospodarze, Kraśnik Górny, Brzeźnik i Kruszyn. Po bardzo zaciekłej rywalizacji , emocjach i wylanym pocie najlepszą drużyną okazali się chłopcy z Kruszyna, zwyciężyli w każdym meczu. Do szkoły przywieźli puchar i złote medale.

            Marek Kwaśniak

          • ,,Chcemy oddychać czystym powietrzem!’’

          • Miesiące jesienne to okres wzmożonego występowania smogu. To zjawisko nieodłącznie wiąże się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie naszej szkoły nie mogli przejść obojętnie wobec tego faktu, dlatego w tym miesiącu ustalili priorytet działań proekologicznych- podniesienie poziomu wiedzy ekologicznej na temat ochrony powietrza.

            Ambasadorzy ekologii- Alicja Pawlikowska i Alan Gajaszek (klasa 6) w czwartek 26 października  odwiedzili przedszkolaków z zerówki. Podczas warsztatów dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie: ,,W jaki sposób mogę dbać o czyste powietrze?’’. Kreatywne i ciekawe odpowiedzi zaskoczyły nawet naszych ambasadorów. Ważnym elementem zajęć było uświadomienie najmłodszym, że za stan jakości powietrza w naszym otoczeniu odpowiedzialny jest każdy człowiek. Wskazali również zagrożenia jakie niesie za sobą oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Na koniec wspólnie opracowali prawidłowe zachowania, które warto wprowadzić w codziennym życiu, aby zmniejszyć m.in. emisję dwutlenku węgla. Każdy przedszkolak będzie teraz wiedział, że świadomość zagrożenia to pierwszy krok do poprawy sytuacji.

            Dziękujemy serdecznie zerówce za udział w warsztatach.

            Karolina Piotrów

            Opiekun SU