• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

          • DZIEŃ MAMY

          • Z niewielkim opóźnieniem, dnia 30 maja 2022r., z okazji Dnia Matki, uczniowie klasy drugiej zaprosili mamy do swojej sali lekcyjnej, a uczniowie klasy trzeciej na salę gimnastyczną.

            Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną. Dzieci zaprezentowały wiersze i zaśpiewały piosenki, w których wyraziły swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniale wybacza. Nie zabrakło tradycyjnego "Sto lat" i własnoręcznie wykonanych upominków. Ponadto dzieci przygotowały portrety swoich mam. Zadaniem każdej mamy było rozpoznanie siebie na portrecie. Za poprawne rozpoznanie, każda mam otrzymała portret w prezencie.

                        Uczniowie stworzyli serdeczną, miłą i odświętną atmosferę. Wszystkie mamy były zachwycone występami swoich dzieci. Były dumne ze swoich pociech. Uśmiech na ich twarzach oraz gromkie brawa świadczyły o radości. Występujące dzieci wzbudziły wśród nich duże wzruszenie i emocje. Niejednokrotnie widoczne były łzy szczęścia.

                        Kolejną atrakcją uroczystości było wykonanie pracy plastycznej „Łąka nad rzeką”. Łączyła ona w sobie różne techniki plastyczne: rysowanie kredkami pastelowymi, malowanie palcami, kolaż, orgiami. Ta wspólna praca - mamy i dziecka – dostarczyła mnóstwo radości, nie tylko dziecku, ale przede wszystkim mamie. Była okazją, aby mamy choć na chwilę zapomniały o troskach dnia codziennego i poczuły się, jak dziecko.

                        Spędzenie razem tych kilku chwil pozwoliło zintegrować się mamom, lepiej się poznać i zaprzyjaźnić.

                        Na zakończenie spotkania zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek, wspólne rozmowy, wymianę doświadczeń. Uśmiechom i wzruszeniom nie było końca. Ciężko było się rozstać, bo z mamą zawsze jest dobrze i czas szybko płynie.

                                                                                                                            Marzanna Gal, Jolanta Pańczak

             

          • WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

          • W poniedziałek 23 maja klasa 4 wybrała się na wycieczkę do Wrocławia. Głównym celem było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego z super-atrakcją – Afrykarium.

            Tuż po godzinie 8.00 wsiedliśmy do autokaru i w dobrych humorach wyruszyliśmy spod szkoły, machając jeszcze rękoma do Pana Dyrektora.  Droga upłynęła nam spokojnie na rozmowach z kolegami oraz na podziwianiu pejzażu za oknami. Przejeżdżając przez Wrocław zwracaliśmy uwagę na elementy krajobrazu wielkiego miasta – wysoką zabudowę, zatłoczone ulice.

            W końcu dotarliśmy do Ogrodu Zoologicznego. Zaczęliśmy od spaceru po ścieżkach ogrodu. Zobaczyliśmy wiele ciekawych gatunków zwierząt, a nasz przewodnik przekazywał nam dodatkowe informacje na ich temat. Dowiedzieliśmy się m.in., że lwy to jedyne koty żyjące w gromadach, że zebry na wolności żyją tylko w Afryce oraz jaki kolor ma pot hipopotama – różowy!

            Kolejny punkt naszej wycieczki - Afrykarium mieści się w specjalnym pawilonie. Tutaj na trzech kondygnacjach umieszczono wiele gatunków zwierząt żyjących w Afryce. Przeszliśmy labiryntem korytarzy podziwiając ogromne baseny z rekinami, hipopotamami, manatami, krokodylami oraz pingwinami. Poznaliśmy również niektóre rośliny występujące w Afryce oraz panujące w nich warunki klimatyczne – wewnątrz było gorąco i wilgotno.

            Po wyjściu z Afrykarium udaliśmy się jeszcze do terrarium oraz części ogrodu z wielkimi zwierzętami, takimi jak słonie, tygrysy, niedźwiedzie. Mieliśmy również okazję zobaczyć karmienie fok. Trochę czasu spędziliśmy też w dziecińcu zwierzęcym z kozami, owcami oraz osłami.

            We Wrocławiu zobaczyliśmy też Halę 100-lecia – imponującą budowlę, jedną z największych na świecie tego typu. Dowiedzieliśmy się, że jest ona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas spaceru znajdującą się w pobliżu pergolą mieliśmy możliwość podziwiać dodatkową atrakcję, jaką był „taniec” multimedialnej fontanny. Zrobił on na nas duże wrażenie.

            Po spacerze wyruszyliśmy w drogę powrotną, w trakcie której zatrzymaliśmy się na posiłek w restauracji McDonald’s. Jadąc już do Kruszyna przeżywaliśmy jeszcze raz nasze spotkania z dzikimi zwierzętami, tym razem w konkursie wiedzy. Okazało się, że bardzo dużo zapamiętaliśmy. Wróciliśmy do domu pełni wrażeń, zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.

            Klaudia Medyńska

             

          • „Edukacja Regionalna – Patriotyzm Jutra”

          • W czwartek 12 maja 2022 roku w Legnicy odbył się regionalny etap konkursu Edukacja Regionalna Patriotyzm Jutra organizowany przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, pod patronatem Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty.

            Jego nadrzędnym celem było umożliwienie poznania dzieciom regionu przez odkrywanie jego historii, sztuki, zwyczajów i przyrody. Konkurs był interdyscyplinarny, pozwalał na wspieranie wielokierunkowej aktywności ucznia oraz na stymulację jego rozwoju w obszarze emocjonalnym, społecznym i poznawczym. W konkursie należało wykorzystać fotografie jako dokument świadectwa miejsc, historii i tradycji osób zamieszkujących różne regiony Dolnego Śląska. Ważnym celem tego konkursu – oprócz poznania wielowiekowej spuścizny własnego rejonu było także kształtowanie umiejętności pracy zespołowej oraz przekazywania zdobytych wiadomości rówieśnikom z innych miejscowości województwa dolnośląskiego.

            Naszą szkołę reprezentował sześcioosobowy zespół z klasy trzeciej: Adam Kędzierski, Zuzanna Kozdra, Maria Kuczyńska, Zuzanna Orawiec, Lena Tatarzycka, Aleksander Woźniak.

            Niewiele brakowało, aby nasza reprezentacja awansowała do kolejnego etapu – Gali finałowej, która odbędzie się w Wałbrzychu.  Drużynie gratulujemy  tak dobrego występu w Konkursie.

                                                                                                                                                      Jolanta Pańczak

          • SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKÓW 2022

          •          We wtorek 10 maja w ZSP w Bożejowicach odbyła się IV Gminna Spartakiada Przedszkolaków. W zmaganiach wzięły udział przedszkolaki z grupy ,,Kotki’’. Ośmioro dzieci reprezentowało ZSP w Kruszynie ( Aniela Taradajczyk, Zosia Wardenga, Maja Dudek, Ala Mazurkiewicz, Przemek Janiec, Kuba Kędzierski, Olek Surowiecki i Jacek Barchacki), a reszta dzieci dzielnie kibicowała.

                        Celem zawodów było propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci, zachęcanie do aktywności ruchowej dzieci, wzmacnianie wiary dziecka we własne siły
            oraz przygotowanie dzieci do przeżywania sukcesu i skutecznego radzenia sobie
            z porażkami. Wdrażanie do współpracy i współzawodnictwa zespołowego
            oraz dostarczenie dzieciom radości. Poszczególne zadania, które miały wykonać drużyny, wymagały od zawodników zwinności, skoczności i szybkości. Ważna była również umiejętność współpracy w zespole. Wszyscy uczestnicy Spartakiady otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale .

             

                                                                                                                                          Patrycja Marcinowska

          • Wycieczka klasy II i III - Liberec iQLandia

          •             Wreszcie nastąpił ten długo oczekiwany dzień !!!

                        W środę 27 kwietnia 2022 roku o godzinie ósmej zebraliśmy się przed  szkołą. Pani Jola sprawdziła  listę obecności klasy trzeciej, a pani Marzenka drugiej. Okazało się, że jesteśmy wszyscy. Wsiedliśmy do luksusowego autokaru, pomachaliśmy żegnającym nas rodzicom i wyruszyliśmy.

                        Pierwszą atrakcją wycieczki było „przekroczenie granicy polsko-czeskiej”. Niektórzy z nas po raz pierwszy znaleźli się poza granicami kraju.

                        W czasie jazdy przewodnik opowiadał o tym, co aktualnie widzimy przez okna autokaru. Zaciekawiła nas informacja dotycząca czwartej co do wielkości w Polsce elektrowni węglowej Turów w Bogatyni oraz kopalni odkrywkowej Turoszów.

            W końcu dotarliśmy do Liberca i rozpoczęła się nasza przygoda z poznawaniem ekspozycji w Centrum Nauki iQLandia. Obejrzeliśmy kilkaset eksponatów, z różnych działów, takich jak:

            1. Geologia (m.in. wędrówka i zmiany kontynentów, skały i skamieniałości, wulkany, jaskinie). 

            2. Ziemia (m.in. budowa wnętrza i powierzchni, globus a mapa, skutki ocieplenia klimatu).

            3. Kosmos (m.in. marsjański pojazd, planety Układu Słonecznego, zaćmienie Księżyca, świetlny tunel).

            4. Nauka w domu (m.in. przekroje sprzętów AGD, magiczne lustro, prawo Archimedesa, obraz holograficzny, telewizor 3D).

            5. Żywioły (symulator trzęsienia ziemi i huraganu, tornado, zapory wodne, elektrownie szczytowo-pompowe, baterie słoneczne i inne).

            6. Człowiek (człekokształtny robot, szkielet człowieka, organy wewnętrzne człowieka, ciśnienie krwi, operacja laparoskopowa, jak widzą psy i koty, zmysły człowieka, człowiek a zwierzęta).

            7. Wodny świat (m.in. woda w różnej postaci, turbiny wodne, interaktywna kolorowa fontanna).

            8. Gry i łamigłówki dydaktyczne, klocki lego.

            9. Historia odkryć najważniejszych wynalazków.

            Ogromne wrażenie zrobił na nas kosmiczny seans filmowy w planetarium oraz obserwacja multimedialnej fontanny (muzyka i światła).

                        W drodze powrotnej trochę drzemaliśmy, dużo rozmawialiśmy, wspominaliśmy to, co niedawno przeżyliśmy.

             

                                                             Marzanna Gal, Jolanta Pańczak

          • Szkolny Konkurs Wiedzy Omnibus’2022

          •             Stało się już tradycją, że wiosną w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kruszynie odbywa się Konkurs Wiedzy OMNIBUS dla uczniów klas młodszych. Tegoroczna edycja była już piętnastą z kolei. 26 kwietnia 2022 roku o godzinie 9.00 na sali gimnastycznej naszej szkoły, spotkali się uczestnicy konkursu. Zostali oni wyłonieni w wyniku eliminacji klasowych. Rywalizacja przebiegała pod czujnym okiem komisji. Cały konkurs przebiegał na trzech poziomach: klas pierwszych, klasy drugiej i klasy trzeciej.

                        W pierwszym etapie zadaniem dzieci było rozwiązanie dziesięciu zagadek i poprawne zapisanie odpowiedzi. W ten sposób wyłoniono po pięcioro dzieci, reprezentantów poszczególnych klas. Razem piętnastu kandydatów na OMNIBUSA’2022.

                        Drugi etap „Dziedziny wiedzy” wymagał od dziecka wybrania strategii działania. Uczestnik miał podjąć decyzję, z jakiej dziedziny wiedzy chce odpowiadać i za ile punktów, gdyż ich suma decydowała o przejściu do finału.        

                        „Worek różności” – pod takim hasłem rozegrał się ostatni etap zmagań. Finaliści odpowiadali na pytania o różnym stopniu trudności i z różnych, czasem bardzo nietypowych dziedzin. Prezentowali niezwykle wysoki poziom erudycji, czym wprawili w podziw komisję i zgromadzoną na sali publiczność. Tytuł OMNIBUSA’2022 w Szkolnym Konkursie Wiedzy otrzymali: Julia Barszczyk z klasy I a, Dominika Jasińska z klasy II i Adam Kędzierski uczeń klasy III. Konkurs przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, ciekawej oprawie artystycznej i plastycznej. Wszyscy byli ogromnie podekscytowani i przejęci przebiegiem konkursu. Publiczność żywiołowo reagowała na każdą poprawną odpowiedź, nie żałując gromkich braw zawodnikom. Konkurs zorganizowały i prowadziły panie: Marzanna Gal  i Jolanta Pańczak.

          • Etap rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

          • 22 kwietnia 2022 roku we Wrocławiu odbył się kolejny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowany przez Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża. Naszą szkołę w etapie rejonowym reprezentowała uczennica klasy VIIIb Emilia Rola.  W trakcie Olimpiady Emilia musiała wykazać się rozległą, wykraczającą poza poziom szkół podstawowych wiedzą dotyczącą zdrowego trybu życia i zasad żywienia. Niewiele brakowało aby awansowała do etapu centralnego, który odbędzie się w Warszawie.  Emilce gratulujemy  tak wysokiego awansu w Olimpiadzie. Życzymy również, aby jej ciężka praca i błyskotliwość sprawiły, że będzie odnosiła  kolejne sukcesy.

                                                                                                                                                                  Karolina Jopek

          • WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS 8 i 7

          • W dniach 20 – 22 kwiecień uczniowie klas 7 i 8 SP w Kruszynie wybrali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Warszawy.

            Mimo zapowiadanej deszczowej pogody w czasie całej wycieczki nie zmokliśmy ani razu, więc mogliśmy zwiedzać stolicę również na świeżym powietrzu.

            Swoje pierwsze kroki skierowaliśmy do miejsca, w którym zaczęła się historia Warszawy, czyli na Zamek Królewski, odbudowany po wojnie dopiero w 1984 roku. To w tym miejscy w XIII wieku książęta mazowieccy założyli swoją osadę na wysokim brzegu Wisły. Wspaniałe zamkowe wnętrza, oryginalne obrazy wielkich mistrzów, które znamy z kart książek historycznych, a nawet faksymile Konstytucji 3 Maja zrobiły na nas wrażenie.

            Dalsze poznawanie miasta odbywało się w plenerze – spod Kolumny Zygmunta (najstarszego pomnika świeckiego w Polsce z 1644 roku)  przeszliśmy fragmentem Traktu Królewskiego, czyli ulicą Krakowskie Przedmieście. To przy tej ulicy znajdują się takie budynki jak: Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski czy Kościół św. Krzyża, w którym znajduje się serce Fryderyka Chopina. W tym dniu zobaczyliśmy również uroczystą zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, będącego fragmentem zniszczonego w czasie II wojny światowej Pałacu Saskiego. Spacer zakończyliśmy na starówce, gdzie swój pomnik ma  Syrenka warszawska – oprócz niej poznaliśmy również legendy o bazyliszku, o złotej kaczce, a nawet dowiedzieliśmy się, że dawno, dawno temu w Warszawie żyły jednorożce….:)

            Drugi dzień to jeszcze więcej pleneru i jeszcze więcej atrakcji – Łazienki Królewskie, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie znajdują się groby „Zośki”, „Rudego” i „Alka”, znanych z lektury ‘Kamienie na szaniec”.

                        Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiło Muzeum Powstania Warszawskiego. W małych grupkach lub indywidualnie krok po kroku odkrywaliśmy ponury obraz walczącej Warszawy. Specyficzny klimat muzealnych sal wypełnionych nietuzinkowymi eksponatami pomógł oddać się całkowitej refleksji i zgłębianiu wiedzy o powstańczym zrywie.

            Udało nam się zobaczyć również reflektory na stadionie osławionego warszawskiego klubu piłkarskiego Legia przy ulicy Łazienkowskiej, wjechać windą na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki oraz wybrać na „shopping” do galerii handlowej Złote Tarasy, które były najbardziej wyczekiwanym punktem programu.

            W ostatnim dniu wybraliśmy się do Świątyni Opatrzności Bożej oraz do pałacu w Wilanowie, będącego rezydencją króla Jana III Sobieskiego.

            To był bardzo dobry czas i dla wielu już niestety ostatnia wycieczka w takim składzie.

             

            Anna Kaluzka

          • Dzień Solidarności z Ukrainą

          • „Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą.”

            Martin Luther King

            Dzień tak wyjątkowy i tak ważny dla Nas wszystkich…to Dzień Solidarności z Ukrainą.

            Uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kruszynie symbolicznie obchodzili ten dzień wykazując wsparcie i zrozumienie dla ofiar bezwzględnej wojny. Przez kilka dni trwała zbiórka pieniędzy, które przekazaliśmy na rachunek bankowy utworzony przez Urząd Miasta Bolesławiec utworzony specjalnie na zbiórkę pieniędzy dla uchodźców, aby wesprzeć najbardziej potrzebujących-przekazano kwotę 2432 zł

            Z inicjatywy Rady Szkoły, Samorządu Uczniowskiego i Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - zbieraliśmy również lekarstwa , które przekazaliśmy na ręce ofiar we Lwowie.

            Obecnie w naszej szkole prowadzimy zajęcia integrujące dzieci pochodzące z Ukrainy z naszymi uczniami. Poznajemy kulturę sąsiadów i oczywiście uczymy ich naszej.

            Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w akcję całej społeczności szkolnej.

          • DZIEŃ BEZ PLECAKA DNIEM SZLONYCH POMYSŁÓW W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W KRUSZYNIE

          •  

            „Dzień bez plecaka”  - „No backpack day” to nowy trend w polskich szkołach. Uczniowie prześcigają się w szalonych pomysłach na to, w co zapakować swoje podręczniki i przybory szkolne. Organizacja tego dnia ma swoje głębsze przesłanie, mianowicie  by, by zwiększyć świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

            4 kwietnia Nasi uczniowie mogli wykazać się nie lada kreatywnością.  Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. Uczniowie naszej szkoły wykazali się kreatywnością i fantazją oraz dużym poczuciem humoru.

            Gratulujemy pomysłów, odwagi i zaangażowania!

            Anna Kaluzka

          • Ekscytująca wycieczka uczniów klasy II

          • W ramach powitania wiosny w piątek, dnia 25.03.2022, uczniowie klasy drugiej wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do gospodarstwa rolnego do Łazisk. Już podczas spaceru uczniowie poszukiwali zwiastunów wiosny oraz śladów zwierząt. Przez cały dzień towarzyszyły nam wyjątkowo dobra pogoda oraz dobry humor.  Na gospodarstwie rolnym uczniowie mogli poznać życie na wsi. Uczniowie poznali rodzaje zbóż. Z ciekawością przyglądali się maszynom rolniczym, wykorzystywanym do pracy na gospodarstwie. Dzieci poznały proces tworzenia pokarmu dla zwierząt żyjących na gospodarstwie. Następnie ruszyły na poszukiwanie oswojonego królika, hasającego  po zagrodzie wśród kur i kaczek. Uczniowie mogli karmić oraz głaskać króliki a także drób. Jedną z głównych atrakcji okazało się zbieranie jaj. W trakcie wycieczki znalazł się oczywiście czas wolny na piknik, grę w piłkę, jazdę na rowerach, hulajnogach, wrotkach i rolkach oraz na zabawę w piasku.  Następnie odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie siali owies na wielkanocny stół.

            Podczas całej wizyty na gospodarstwie papuga Nimfa przyglądała się z uwagą poczynaniom dzieci. Uczniom towarzyszyły również dwa koty, które z uległością poddawały się głaskaniu grupy.  Zwieńczeniem wycieczki było ognisko, które przygotowali gospodarze dla dzieci. Grupa integrowała się przy wspólnym pieczeniu kiełbasek w otoczeniu zasianych pól oraz świeżo zasadzonych ziemniaków. Do dyspozycji dzieci była huśtawka oraz stara kabina traktorowa, która za pomocą dziecięcej fantazji pozwoliła uczestnikom wycieczki choć na chwilę zamienić się w zapalonych rolników.

            Po południu, zmęczone,  ale zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia, dzieci wyruszyły w drogę powrotną do Kruszyna.

            Justyna Kiepura

          • Szkolny Konkurs Matematyczno – Sprawnościowy Klas Młodszych

          • Szkolny Konkurs Matematyczno – Sprawnościowy Klas Młodszych wpisał się już na stałe (z wyjątkiem okresu pandemii) do kalendarza imprez w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kruszynie.

            22 marca 2022 roku wszyscy uczniowie klas młodszych naszej szkoły, a jest nas już 79 osób, zebrali się na sali gimnastycznej ubrani w stroje sportowe. W wyniku losowania został dokonany podział na trzy zespoły utworzone z uczniów każdej klasy. Rywalizacja polegała na wykonaniu zadania sportowego oraz rozwiązaniu działania matematycznego. Zarówno wyzwania sprawnościowe, jak też matematyczne były dostosowane do poziomu każdej klasy. Zwyciężył ten zespół, który wykonał najszybciej i najlepiej wszystkie zadania. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem wykonywały ćwiczenia oraz dopingowały się wzajemnie.

            Nie miało znaczenia, które miejsce zajął dany zespół, wszyscy otrzymali te same nagrody. Dzięki Radzie Rodziców dzieci biorące udział w konkursie, zostały nagrodzone sportowymi upominkami – mini piłkami do gry w piłkę nożną.

            Konkurs został przygotowany przez Marzannę Gal i Jolantę Pańczak.

          • PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ!

          • 21 marca to święto powitania wiosny. Dlatego też zarówno Grupa Kotki, jak
            i całe przedszkole uczestniczyły w tym radosnym święcie. W całym przedszkolu zmieniła się dekoracja z zimowej na wiosenną. W salach zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci zasadziły cebulki, z których wyrośnie szczypiorek oraz fasolę.  Przedszkolaki brały udział w wielu zabawach, grach i tańcach związanych z nadejściem wiosny. Na zakończenie dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie na czele, którego widniała Marzanna. Spacer po najbliższej okolicy był doskonałą okazją do obserwacji pierwszych oznak wiosny i przyrody budzącej się do życia.

                                                                                                                Patrycja Marcinowska

          • Wiosna, wiosna…wiosna..ach..to TY!!

          • Nareszcie!!!!! Poczuliśmy Ją i My!

            Poranny śpiew ptaków, ciepłe promyki słońca..dzień coraz dłuższy…więcej sił!

            Właśnie widać to po Naszych uczniach..

            Pełni radości i świeżej energii przywitali dziś

            w szkole Pierwszy Dzień Wiosny.

            Przywitanie długo oczekiwanej wiosny rozpoczęliśmy quizem ekologicznym, w którym wszyscy zebrani zmagali się z pytaniami i zadaniami łączącymi przyrodę, biologię, ekologie, język polski i wychowanie fizyczne.

            Kreatywność i zdolności manualne też musiały  o sobie dać znać. Każda klasa winna pożegnać zimę wykonaniem eko – Marzanny!!

            Nie było  przegranych. Każdy coś wygrał: uśmiech i dumę z zaangażowania .

            Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie słodkości i tym samym osłodzenie tak wyjątkowego dnia.

             

            Oficjalnie uznajemy, że nastąpił koniec zimy…

            WITAMY WIOSNĘ!

          • Finał I POWIATOWEGO KONKURSU WOKALNO – RECYTATORSKIEGO DLA PRZEDSZKOLI I KLAS I - III „POECI- DZIECIOM”.

          • 17 marca 2022 r.  w Teatrze Starym odbył się Finał I POWIATOWEGO KONKURSU WOKALNO – RECYTATORSKIEGO DLA PRZEDSZKOLI  I KLAS I - III „POECI- DZIECIOM”.

             

            Naszą szkołę reprezentowali: Ula Marciniak z klasy pierwszej, Tymoteusz Pawlus z klasy drugiej i Zuzanna Orawiec z klasy trzeciej.

             

            Na scenie zaprezentowało się aż 55 uczestników. W konkursie wzięły udział dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych oraz przedszkoli z powiatu bolesławieckiego. Konkurs uświetniły występy zaprzyjaźnionych z PCEiKK artystów oraz uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu.

             

            Komisja konkursowa w składzie: pani Katarzyna Biegasiewicz-Mularczyk - przedstawiciel Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bolesławcu, pani Anetta Kramarska - doradca metodyczny PCEiKK w Bolesławcu oraz pan Dariusz Uściński - dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu, doceniła talent i umiejętności recytatorskie Tymka Pawlusa i przyznała mu pierwsze miejsce w kategorii klas 1 – 3.

            Jesteśmy niezmiernie dumni z naszego kolegi i serdecznie gratulujemy mu sukcesu.

            Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, laureaci - upominki.
            Dodatkowo laureaci zostaną nagrodzeni podczas uroczystej gali orgaznizowanej przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu, która odbędzie się w czerwcu.

          • ,,Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia”

          • Za nami etap szkolny i rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanego przez PCK.  W marcu odbył się etap rejonowy, podczas którego reprezentowała naszą szkołę  uczennica klasy 8b-Emilia Rola.  Emilia rywalizowała nie tylko z uczniami szkół podstawowych, ale również z uczniami szkoły średniej.  Odniosła ogromny sukces, ponieważ  zdobyła pierwsze miejsce i tym samym awansowała do etapu okręgowego, który odbędzie się 22 kwietnia we Wrocławiu. 

            Emilce bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

            Karolina Jopek

          • Alan Gajaszek-wyróżniony w etapie powiatowym Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”

          • Dziesiątego marca, w Teatrze Starym w Bolesławcu, odbył się etap powiatowy Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”. Naszą gminę reprezentowali również uczniowie ZSP w Kruszynie:
            -grupę młodszą- Alan Gajaszek z kl. 5,
            -grupę starszą-Alicja Tchorowska i Natalia Pawlus z kl. 7a.
            Po ciężkich zmaganiach konkursowych jury wyłoniło zwycięzców, wśród których wyróżniono Alana Gajaszka. Sukces naszego ucznia to duże osiągnięcie w tak trudnym i wymagającym wielu umiejętności konkursie.
            Alanowi gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych „Pegazikach”. Cieszymy się również, że są uczniowie, dla których sztuka poetyckiego słowa nie skrywa tajemnic.

             

            Małgorzata Hlastawa-Wojtowicz

          • WYCIECZKA KLASY VIIa

          • 6 marca 2022 r. klasa 7a wybrała się na integracyjną wycieczkę do Legnicy. Przejazd pociągiem, Park trampolin i seans w kinie zapowiadały dzień pełen wrażeń i tak też właśnie było. Pierwsza część wycieczki to intensywne zajęcia w parku trampolin, gdzie pod okiem instruktora przełamywaliśmy różnego kalibru bariery związane z kontrolą naszego ciała. Jak się okazało, nie taki diabeł straszny i wszyscy doskonale radzili sobie z powietrznymi ewolucjami. Wyskoki, obroty, salta? A może zwis na szarfach głową do dołu?- nie ma problemu.

               Dwie godziny wysiłku musiały się podobać i z uśmiechami na twarzy wyruszyliśmy na zasłużony posiłek. Po krótkiej przerwie udaliśmy się do kolejnego punktu wycieczki- kina Helios, gdzie obejrzeliśmy film przygodowy Uncharted.

               O godzinie 15 tej siedzieliśmy już w pociągu, gdzie szukając wytchnienia wspominaliśmy miniony dzień. Zmęczeni, ale z uśmiechami na ustach wróciliśmy do domów.

            Maciej Sawicki

          • ********************************************************

          • 1 marca 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kruszynie odbyły się eliminacje w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Pegazik”

            Nasi uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie zaprezentowali przepięknie swoje utwory, które zyskały uznanie komisji konkursowej.

            W kategorii klas VII - VIII – laureatką I miejsca została Natalia Pawlus natomiast III miejsce zdobyła Alicja Tchorowska – obie uczennice z klasy VIIa

            Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła Emilia Rola z klasy VIIIb

            W kategorii klas IV-VI – laureatem III miejsca został Alan Gajaszek z klasy V

            Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy na etapie powiatowym.

          • ZAJĘCIA LABORATORYJNE

          • ,,Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę”     

            Benjamin Franklin

            Staramy się wykorzystywać każdą okazję aby się czegoś nauczyć, dlatego 23 lutego 2022 roku  klasa 8a oraz dwie uczennice klasy 8b uczestniczyli w wyjazdowych zajęciach laboratoryjnych. Mieliśmy przyjemność udać się do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa ,,SALAMANDRA” w Myśliborzu. Wzięliśmy udział w zajęciach praktycznych, które miały za zadanie rozbudzić w uczniach zainteresowanie biologią i chemią. Po zadowolonych minach uczniów wnioskuję, że nam się to udało J.

            Cykl warsztatów składał się z trzech zajęć. Swoją naukową przygodę uczestnicy wyjazdu rozpoczęli od próby uzyskania odpowiedzi na pytanie: ,,Czy każdą wodę można pić?” Ich zadaniem było chemiczne określanie klas czystości i twardości wody. W ramach kolejnego panelu dydaktyczno-naukowego powtórzyliśmy informacje o fotosyntezie na zajęciach: ,,Barwniki asymilacyjne; izolacja i rozdział tych barwników”. Podczas wykonywania poszczególnych zadań wykazali się niezwykłym zaangażowaniem, precyzją i cierpliwością. Każdy ruch  musiał być głęboko przemyślany.  Ostatnia zorganizowana aktywność odbyła się w sali muzealnej, gdzie był czas na integrację całej grupy. Uczestnicy wyjazdu wcielili się w rolę detektywów i reporterów, ponieważ najpierw musieli dopasować nazwy zwierząt do odpowiedniego eksponatu. Na koniec tworzyli samodzielnie reportaż (za pomocą profesjonalnej kamery) na temat wybranego zwierzęcia.

            Był to czas pełen inspirujący zajęć, dzięki którym mogliśmy nie tylko pogłębić swoją wiedzę, wzbogacić warsztat praktyczny, poszerzyć swoje horyzonty, ale również świetnie się bawić. Jak mawiał Benjamin Franklin ,,Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę” . Warsztaty w Myśliborzu pozwoliły nam się w pełni zaangażować w naukę.

                                                                                                                     

            Karolina Jopek