• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

          • Wycieczka klasy IV i V w Rudawy Janowickie

          • 25.10.2022 r. klasy IV i V wybrały się na wycieczkę w Rudawy Janowickie. Tego dnia, już od rana, zapowiadała się piękna pogoda. Wszyscy uczestnicy w dobrych humorach, tuż po godzinie 8.00, wyruszyli w drogę wygodnym autokarem. Celem były Wieściszowice, miejscowość, w której zaczyna się szlak do Kolorowych Jeziorek. Po dwóch godzinach jazdy mogliśmy rozpocząć pieszą wędrówkę po Rudawach Janowickich. Zielonym szlakiem dotarliśmy do dawnej kopalni pirytów, w której znajdowały się Żółte Jeziorko (z wodą koloru żółtego) i Purpurowe Jeziorko (z wodą koloru brunatnego). Oprócz jeziorek, podziwialiśmy otaczające ciekawe formy skalne. Szczególnie interesujące były tunele i niewielkie jaskinie. Dalsza wędrówka wiodła do Błękitnego Jeziorka. Ta część szlaku była bardziej wymagająca – wspięliśmy się na wysokość 650 m n.p.m. Tutaj mieliśmy parę minut odpoczynku, które poświęciliśmy na podziwianie niesamowitego zjawiska, jakim było zaćmienie Słońca! Uczniowie z przejęciem obserwowali przejście Księżyca przed tarczą Słońca – udało się nawet zrobić zdjęcia. Po kilkunastu minutach ruszyliśmy w dalszą drogę. Przy napotkanym mrowisku uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób wyznaczać kierunki świata, obserwując jego budowę. Ćwiczyli również korzystanie z busoli oraz mapy turystycznej.

            Druga część naszej trasy wiodła z Przełęczy Karpnickiej do schroniska „Szwajcarka”. Po krótkim marszu pod górę dotarliśmy do miejsca, w którym zaplanowane było ognisko z pieczeniem kiełbasek, gry i zabawy na wolnym powietrzu. Idealna pogoda i przepiękne krajobrazy Karkonoszy w jesiennych kolorach sprzyjały wypoczynkowi na łonie natury.

            Do domów wracaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.

            Klaudia Medyńska

          • WYCIECZKA DO CENTRUM ANIMACJI W BOLESŁAWCU

          • Dnia 25.10.2022 r, uczniowie klasy I a i I b wybrali się na wycieczkę do Centrum Animacji dla Dzieci Foremka w Bolesławcu. Po przybyciu na miejsce zostały przypomniane zasady bezpiecznej zabawy. Wszyscy chętnie układali konstrukcje z drewnianych klocków,
            a na zakończenie odbyła się „bitwa” na pianki. Był to czas nie tylko na rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej uczniów, ale także okazja do rozładowania dziecięcej energii, a co najważniejsze – radosnej zabawy. Wspólnie, miło spędzony czas integrował uczniów,
            a zabawa klockami oraz budowanie konstrukcji rozwijały ich wyobraźnie oraz orientację przestrzenną. Następnie wyruszyliśmy pieszo do siedziby bolesławieckiego Nadleśnictwa. Głównym celem tej części wyprawy było rozbudzanie u dzieci zainteresowania leśną przyrodą. Na miejscu przywitała nas Pani leśniczy, która barwnie opowiedziała nam
            o roślinności i mieszkańcach lasu. Uczniowie słuchali z uwagą, oglądając eksponaty. To był udany wyjazd, który na długo pozostanie w pamięci dzieci.

            Joanna Rej

          • WYJĄTKOWY DZIEŃ W ZSP KRUSZYN....

          • 21 października to dla społeczności szkolnej z Kruszyna dzień wyjątkowy. Właśnie od tego dnia szkoła nosić będzie imię Św. Jana Pawła II.

            Działania poprzedzające nadanie imienia SP Kruszyn  rozpoczęły się już w roku 2019,  a efektem był wyjątkowy dzień 21 października 2022 r, który zaczął się od porannej Mszy Św. W trakcie jej trwania poświęcony został nowy sztandar szkolny. Został on ufundowany przez Radę Rodziców, nauczycieli, uczniów, Urząd Gminy Bolesławiec, sołectwa, przedstawicieli firm i instytucji oraz fundatorów indywidualnych. Mszę Świętą odprawił ks. dr Jarosław Kowalczyk – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. O uczniów, nauczycieli oraz wszystkich pracowników kruszyńskiej szkoły modlili się również ks. Ludwik Maciak – Proboszcz tutejszej parafii oraz ks. dr Mariusz Habinia

              Następnie cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście przeszli do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na dalszą część uroczystości, czyli odsłonięcie pamiątkowej tablicy, ufundowanej przez Gminę Bolesławiec. Dokonali tego Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec – Roman Jaworski, Dyrektor szkoły – Dariusz Kunaszko, Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Uziej, Przewodnicząca Rady Rodziców – Ewelina Zawada oraz Alan Gajaszek – Przewodniczący Szkoły.

            Kolejna część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Tam gości powitali uczniowie. Wprowadzono poczty sztandarowe oraz odegrano hymn państwowy. Akt nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Kruszynie odczytała Ewelina Zawada – Przewodnicząca Rady Rodziców. Następnie Dyrektor – Dariusz Kunaszko podziękował rodzicom i przekazał go uczniom. Akt ślubowania przeczytał Zastępca Wójta – Roman Jaworski. Po ślubowaniu głos zabrał ponownie Dyrektor szkoły, a Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Uziej odczytał tekst uchwały Rady Gminy o nadaniu imienia.

            Specjalny program artystyczny zaprezentowali uczniowie, którzy przybliżyli zebranym sylwetkę Jana  Pawła II. Jednocześnie 22 października ustanowiono w placówce Dniem Patrona.

            Następnie głos oddano Zastępcy Wójta – Romanowi Jaworskiemu, który we wzruszającym przemówieniu opowiadał o tym, jak przebiegał proces nadania imienia kruszyńskiej placówce. Wspomniał także o tym, że 5 lat temu obchodziliśmy w Kruszynie jubileusz 70-lecia szkoły, a dziś, 75 lat od jej powstania, dokonuje się kolejny, historyczny dla placówki akt.

            Następnie Dyrektorka Delegatury Kuratorium Oświaty w Jeleniej Górze – Joanna Studniarek przeczytała list, wystosowany przez ministra – Przemysława Czarnka do dyrektora i grona pedagogicznego. Kolejno gratulacje złożyli Kazimierz Pleśniak – Prezes Zarządu Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Jadwiga Bobek – Prezes Zarządu Oddziału Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Bolesławcu.

            Warto podkreślić, że w uroczystości wzięła udział delegacja szkoły im. św. Jana Pawła II z Osiecznicy wraz z pocztem sztandarowym.

            W tym tak uroczystym dni Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu została przyznana zbiorowa odznaka „PRZYJACIEL DZIECKA” nadana przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie – symbolicznego przekazania odznaczenia dokonał przez dekorację sztandaru- Prezes Dolnośląskiego Zarządu Okręgowego Towarzystwa przyjaciół Dzieci – Pan Kazimierz Pleśniak

            Ostatnim punktem programu były podziękowania dla osób wspierających i darczyńców. Wręczyli je Dariusz Kunaszko, Ewelina Zawada oraz Dariusz Duran – Przewodniczący Rady Szkoły.

          • WYCIECZKA KLAS IIa i IIb

          • 11 października klasy II A I II B wraz ze swoimi wychowawczyniami udały się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę krajoznawczą. Celem tej wyprawy była Szklarska Poręba. Prognoza pogody zapowiadała piękny jesienny dzień. Od rana świeciło słońce i wprawiło uczestników wycieczki w dobry nastrój. Dodatkowo piękne jesienne krajobrazy ukazujące się za oknami autokaru zapowiadały udaną wyprawę.

                Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Leśnej Hucie. Na oczach dzieci mistrzowie hutnictwa wykonali ręcznie  z masy szklarskiej figurki kotka, pieska, słonika, ptaszka, a nawet dinozaura. Po pokazie wszyscy odwiedzili sklep, w którym można było kupić różnorodne szklane wyroby.  Przywiezione do domu pamiątki będą wspaniałym wspomnieniem z wizyty w hucie.

               Potem przyszedł czas na wędrówkę. Z Leśnej Huty udaliśmy się Szlakiem Walońskim do Wodospadu Szklarki. Po drodze dzieci podziwiały piękno górskiej przyrody. Wspaniale poradziły sobie z trudami wędrówki. Gdy oczom małych turystów ukazał się wodospad, zachwytom nie było końca.

               Po zrobieniu zakupów w punktach z pamiątkami, zjedzeniu posiłku w Jeleniej Górze, wyruszyliśmy do Kruszyna. Po drodze zawitaliśmy jeszcze do Pilchowic, aby podziwiać zaporę, drugą pod względem  wysokości w Polsce oraz zabytkowy most kolejowy ( najwyższy w naszym kraju). Piękno przyrody w jesiennych kolorach podkreśliło urok zwiedzanych miejsc.

                Powrotna podróż minęła szybko. Dzieci zmęczone, w dobrych humorach radośnie powitały oczekujących na nie pod szkołą rodziców.

             

                                                                                                          Wychowawczynie klasy II A I II B –

                                                                                                Joanna Czaplicka, Małgorzata Skrzypek - Kania

          • WIZYTA W BIBLIOTECE

          • Poprzedni rok szkolny, był rokiem szczególnym, rokiem, który odebrał uczniom możliwość uczestniczenia w wielu ciekawych inicjatywach. Jedną z nich były lekcje biblioteczne prowadzone przez Panią Grażynę Wężyk w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszynie.

            Dlatego w tym roku szkolnym, już we wrześniu, Pani Grażyna zaprosiła do siebie uczniów klasy pierwszej A Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie.

            Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z funkcjonowaniem biblioteki, omówiła sposób  w jaki należy zapisać się do biblioteki, aby stać się jej czytelnikiem. Przeczytała uczniom fragmenty książek, mówiące o tym, jak trzeba dbać o książki, aby służyły innym jak najdłużej. Opowiedziała, według jakiej zasady układa się książki na półkach, jakie są działy i z których mogą korzystać uczniowie klas młodszych.

            Dzieci z zainteresowaniem słuchały, zadawały nurtujące je pytania, na które Pani Grażyna wyczerpująco odpowiadała. Obejrzały wszystkie regały z książkami, księgozbiór podręczny i elementy czytelni.

            W drugiej części spotkania przyszedł czas na wspólną zabawę i „obejrzenie teatrzyku”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wykonały również przepiękną pracę plastyczną.

            Uczniowie wyszli ze spotkania bardzo zadowoleni, z postanowieniem zapisania się do biblioteki i wypożyczania książek.

            Bardzo dziękujemy Pani Grażynie Wężyk za zaproszenie i bardzo ciekawe zajęcia.

            Jolanta Pańczak

          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          • Dzień Chłopaka przypada w Polsce zawsze na 30 września. Właśnie wtedy dziewczęta i panie mają niebywałą okazję obdarować Panów mniejszym
            lub większym upominkiem. Tym sposobem wyrażają swoją pamięć, życzliwość
            i szacunek do nich. W piątek 30 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym
            w Kruszynie, w klasach 1-3  również był obchodzony Dzień Chłopaka. Dziewczynki oprócz tradycyjnych życzeń i odśpiewania sto lat, wręczyły kolegom drobne prezenty oraz zorganizowały słodki poczęstunek. Obchody Dnia Chłopaka minęły w sympatycznej i miłej atmosferze.

            Joanna Piechota

          • WYCIECZKA KLAS Ia i Ib do Osieczowa

          • Dnia 27 września 2022r. uczniowie klasy I a i klasy I b wybrali się na wycieczkę do Szkółki Leśnej w Osieczowie. Było super! Już na „dzień dobry” pani Ania, która jest leśnikiem, zaprowadziła nas na wyspę w środku lasu. Tutaj czekało na nas ognisko, w którym mogliśmy upiec przywiezione z domu kiełbaski. Następnie przeszliśmy do miejsca, gdzie rosną młode rośliny, które „uczą się, jak żyć”, podobnie, jak dzieci w szkole.  Pani Ania pokazała krzewy i drzewa, omówiła różnice między nimi. Opowiedziała o swojej pracy. Z dużym zainteresowaniem dzieci oglądały drzewa, ich owoce, korę. Na zakończenie pobytu w  Szkółce Leśnej, dzieci zjadły upieczone wcześniej kiełbaski. Niestety czas szybko leci i trzeba było wracać do szkoły. Serdecznie dziękujemy za możliwość poznania tajników lasu, możliwość ciekawego spędzenia czasu, zintegrowania zespołów klasowych oraz poszerzenia wiedzy  o roślinach i wiedzy z zakresu ochrony środowiska.

            Jolanta Pańczak

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA

          • ,,ZmieniaMY świat na lepsze”

            W dniach 16-18 września przypada 29. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. W tym roku postanowiliśmy uczcić tę inicjatywę propagując działania ograniczające nadmierne generowanie odpadów. Codziennie dokonujemy decyzji, które wpływają na otaczające nas środowisko, dlatego w piątek 16-tego września uczniowie przynieśli jedzenie i picie w opakowaniach wielokrotnego użytku lub opakowaniach ekologicznych. Ponadto dzięki współpracy z Panią Moniką Czarnotą-wychowawcą zerówki, rozpoczął się cykl warsztatów edukacyjnych, które prowadzić będą ,,Eko Ambasadorzy. W tym miesiącu w rolę ,,Eko Ambasadorów” wcieliły się uczennice klasy 8a- Jagoda Marcinowska, Alicja Tchorowska, Maja Pawluk oraz Kaja Krupka. To właśnie w piątek zostały przeprowadzone pierwsze warsztaty edukacyjne dla dzieci z zerówki. Poprzez zabawę przekazywały wiedzę o konieczności dbania o środowisko, a także udzieliły rad w jaki sposób segregować śmieci. Serdecznie dziękujemy grupie sześciolatków za tak miłe przyjęcie i aktywny udział w warsztatach!

            Karolina Jopek

          • DZIEŃ KROPKI

          • W dniu 15 września 2022  roku w naszym przedszkolu świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.

             Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Dzieci tego dnia przyszli ubrane w grochy, kropki i groszki. Świętowanie rozpoczęliśmy  od zapoznania się z historią  Vashti. Dzieci wysłuchały jej historii, a także obejrzały krótki filmik o tytułowej "Kropce".

             Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu zabawach z kropką - przedszkolaki rysowały swoje "dzieła", ozdabiali kropkę, układali "kropkowe" wzory, była także "kropkowa dyskoteka" oraz zabawa z chustą animacyjną. Przedszkolaki bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

             

            Monika Czarnota

             

          • "Smacznie i zdrowo...malinowe szaleństwo"

          • Rozpoczynając program ,,Smacznie, zdrowo, kolorowo" dnia 08.09.2022, uczniowie zerówki wraz z opiekunami postanowili połączyć przyjemne z pożytecznym i zasadzili maliny na terenie przedszkolnego placu zabaw. Zaraz po śniadaniu do naszych dzieci zawitał gość specjalny z koszem pełnym malinowych smakołyków z własnego ogrodu. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat właściwości malin i przetworów z tych owoców. Uczniowie okazali się prawdziwymi znawcami a także smakoszami w tym temacie. Następnie dzieci spróbowały swoich sił w przedszkolnym ogródku. I tutaj również uczniowie zerówki poradzili sobie doskonale. Podczas prac ogrodowych został poruszony ważny temat - gromadzenia i używania w ogrodzie wody deszczowej. Na końcu dzieci zostały nagrodzone świeżymi owocami malin, a malinowy uśmiech towarzyszył wszystkim już do końca dnia. 

             

            Justyna Kiepura

          • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

          • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

            Jak co roku, 1 września, zabrzmiał po wakacjach pierwszy dzwonek rozpoczynający kolejny - 2022/2023 – rok szkolny. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie uczniowie, nauczyciele, pracownicy, rodzice oraz zaproszeni goście powitali pierwszoklasistów, którzy dostąpili aktu pasowania na ucznia.

             Po krótkiej części artystycznej uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie i zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów tej szkoły. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w kruszynie podziękował wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości i życzył wszelkiej pomyślności w nowym roku szkolnym.

            Uroczystość zakończyły klasowe spotkania z wychowawcą.

          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

          • Wydawać by się mogło, że piątek, 24 czerwca, to tylko jeden z kolejnych dni w roku. Nic bardziej mylnego, ponieważ w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kruszynie odbyło się uroczyste zakończenie roku szklonego.

            Dziś uroczyście zamknięty został  kolejny rok ciężkiej pracy i intensywnej nauki. Wspominaliśmy wydarzenia z życia szkoły, przybliżyliśmy wszystkie sukcesy uczniów, a wszystko to w podniosłym uroczystym akcencie. Nasi podopieczni otrzymali świadectwa za fantastyczne wyniki w nauce. Nie zabrakło także wyróżnień i podziękowań. W tym roku tytuł Primus Inter Pares przyznano uczennicy klasy VIIIb : Katarzynie Jaworskiej za wybitne osiągnięcia w nauce oraz wzorowe zachowanie.  Ponadto uhonorowano uczniów, którzy otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem, a rodzicom wręczono listy gratulacyjne.  Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w uroczyście pożegnał absolwentów naszej szkoły - po raz kolejny z uśmiechem, ale i wzruszeniem podsumowaliśmy ten rok wypuszczając spod naszych skrzydeł wyjątkowych absolwentów. Z tego miejsca wszystkim życzymy udanych i zasłużonych wakacji, a uczniom klas ósmych w szczególności życzymy pomyślności oraz odwagi do zdobywania świata!

             

          • CZAS ROZWINĄĆ SKRZYDŁA...

          •             Pod hasłem ,, Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz także tego dokonać…” 24 czerwca 2022 r., sześciolatki
            z Przedszkola Publicznego w Kruszynie zakończyły rok szkolny 2021/2022.

                        Dzieci na pożegnanie z przedszkolem przygotowały  pod kierownictwem swojej wychowawczyni-
            Patrycji Marcinowskiej fantastyczne przedstawienie słowno – muzyczno - taneczne. Opowiedziały w nim o swoich doświadczeniach przedszkolnych, o nawiązanych przyjaźniach i o tym, że są gotowe do dalszej edukacji już w szkole.

                        Przedstawienie było - jak same dzieci - radosne i entuzjastyczne, choć polały się też łezki, bo rozstania nigdy nie są łatwe. Widownię zapełnili dumni rodzice oraz goście, którzy chętnie oklaskiwali występy przedszkolaków.

                        Na zakończenie dzieci otrzymały nagrody książkowe, dyplomy i personalizowane medale.

            Pani Patrycja i Pani Joanna podziękowały Rodzicom za współpracę, a dzieciom za wspólną  przygodę, natomiast Rodzice wyrazili swoją wdzięczność za trud włożony w wychowanie i edukację dzieci.

            To były piękne i wzruszające chwile, które na długo zagoszczą w naszej pamięci.

             

                                                                                                                                  Patrycja Marcinowska

          • Uczniowie w Sądzie Rejonowym

          • 14 czerwca 2022 roku, uczniowie klasy drugiej i trzeciej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie udali się na wycieczkę do Bolesławca. Jej celem było zwiedzenie budynku Sądu Rejonowego oraz zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy.

            Pierwszy punkt wycieczki był strzałem w dziesiątkę – dzieci z dużą uwagą wysłuchały historii gmachu sądu oraz dowiedziały się, na czym tak naprawdę polega praca sędziego. Sędzia Zdzisław Patreuha, w niezwykle ciekawy sposób przybliżył dzieje budynku. Uczniowie dowiedzieli się, że budynek Sądu Rejonowego, czyli dawne gimnazjum, to jedna z najciekawszych budowli wzniesionych w XIX wieku w mieście. Potężny obiekt, z czwartą pod względem wysokości wieżą w Bolesławcu, mierzącą prawie 39 metrów, wyróżnia się spośród zabudowy neogotyckimi formami. Dzieci miały okazję przebywać w jednym z najpiękniejszych świeckich wnętrz w Bolesławcu – w auli o bogatym wystroju z ciekawym programem ikonograficznym. Na ścianach auli są przedstawione popiersia wybitnych przedstawicieli nauki starożytnej i niemieckiej (w tym również polskiego uczonego Kopernika), znaki zodiaku, wyobrażenia czterech cnót. W oknach są wprawione kolorowe witraże.

            Pan sędzia przekazał również informacje dotyczące tego, w jaki sposób i gdzie są przesłuchiwane dzieci. Uczniowie mieli możliwość przebywać w tak zwanym „Niebieskim pokoju”. Dowiedzieli się również o konsekwencjach wynikających z łamania zasad i przepisów.

            Drugim punktem wycieczki była Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida - Centrum Wiedzy w Bolesławcu. Nasze dzieci jako pierwsze, miały okazję zwiedzić otwartą dzień wcześniej SOWĘ – czyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. SOWA obejmuje „Wystawę” 15 eksponatów interaktywnych i „Majsternię”, które tworzą przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania. 

            Dzieci miały możliwość uczenia się, opartego na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. Uczyły się, m.in. poprzez: odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami (Wystawy), rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych (Majsternia).

            Zabawom, doświadczaniu i radości nie było końca.

            Miłym akcentem wycieczki były … lody, które wszystkim bardzo smakowały oraz pobyt na placu zabaw przy ul. Ignacego Łukasiewicza.

            Pragniemy podziękować pani Agnieszce Woźniak, za zorganizowanie zwiedzania gmachu sądu oraz pani Małgorzacie Chrzan, za pomoc w opiece nad dziećmi w czasie wycieczki.

                                                                                                                Marzanna Gal, Jolanta Pańczak

          • Uczniowie u... Vincenta Van Gogha

          • 10 czerwca uczniowie klasy : 8 a , b i 7 b Naszej szkoły  przenieśli się w nieco inny wymiar.

            Wymiar zupełnie nowoczesnego poznawania sztuki. Dzięki multi sensorycznej wystawie dzieł genialnego malarza Vincenta Van Gogha uczniowie mogli oddać się podróży w inny świat- świat impresjonistycznego malarstwa. Przez 45minut oglądania obrazów mogliśmy wysłuchać ciekawej biografii malarza, którego geniusz nie był rozumiany przez współczesnych mu odbiorców.

            Uczniowie byli zainteresowani, oddali się tej wyjątkowej chwili i jak zaczarowani chłonęli wiadomości  dotyczące życia i twórczości artysty okraszone nietuzinkową prezentacją jego wybitnych dzieł.

            Kolejnym punktem programu wycieczki był wyskok do GO JUMP we Wrocławiu. Trampoliny znów przeniosły naszych podopiecznych w wymiar świata zabaw, gdzie prawa grawitacji zostały przez niektórych obalone- przeskoczone😊

            Wycieczka udała się dzięki zaangażowaniu wychowawców : Pani Karolinie Jopek , pani Ewie Śliwińskiej i pani Ani Kaluzce, a także świadczącemu opiekę medyczną, niestrudzonemu rodzicowi- panu Dariuszowi Duranowi.

          • POLICJA & UCZNIOWIE ZSP KRUSZYN

          • 7 czerwca uczniowie klasy drugiej i trzeciej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie udali się na wycieczkę do nowo wybudowanej Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu.

            Nowy obiekt składa się z trzech budynków. Dzieci miały okazję zwiedzić cześć główną budynków, która jest przeznaczona dla administracji, oraz miejsce z kojcami dla psów służbowych, które już niebawem rozpoczną swoją służbę. Ze względu na to, że komenda jest tzw. miejscem strategicznym, nie było możliwości zobaczenia pozostałych pomieszczeń.

            Pani policjantka, w oparciu o prezentację, zapoznała zebranych z zasadami bezpieczeństwa w czasie wakacji, w domu, na drodze i nad wodą. Szczegółowo omówiła zasady postepowania w kontaktach z nieznajomymi.

            Na zakończenie spotkania, wszystkie dzieci miały możliwość zrobienia sobie w profesjonalny sposób, odcisku linii papilarnych na specjalnym blankiecie.

            Bardzo dziękujemy pani asp. szt. Annie Kublik-Rościszewskiej za pomoc w zorganizowaniu wycieczki oraz pani sierżant Agnieszce Skoczypiec za ciekawą prelekcję i oprowadzenie grupy po budynku.

          • Działamy proekologicznie!

          • Działalność Stowarzyszenia ,,Nasze Łaziska” wspiera m.in. aktywność oświatową i wychowawczą na rzecz środowiska lokalnego, rozwija wiedzę o regionie oraz dba o popularyzowanie wartości historycznych, kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych.

            Działania proekologiczne mają ogromną moc sprawczą, dlatego w dniu 02.06.2022r. członkini Stowarzyszenia ,,Nasze Łaziska” Pani Joanna Łucka zorganizowała akcję wolontariacką na rzecz społeczności lokalnej oraz świadomości proekologicznej, w której wzięli udział uczniowie klasy 8a. Głównym założeniem akcji było uprzątnięcie śmieci w obrębie Pokutujących Skałek. W trakcie tej wspaniałej inicjatywy mieliśmy okazję wysłuchać historii związanej z naszym regionem, a także legendy na temat Pokutujących Skałek. Dzięki tej akcji uczniowie powiększyli swoją świadomość ekologiczną, a także zgłębili wiedzę dotyczącą regionu oraz lokalnego środowiska. Uczniowie czynnie przyczynili się do poprawienia jakości środowiska lokalnego. Dziękujemy za stworzenie takiej możliwości.

                                                                                                                                                     Karolina Jopek

          • Wycieczka klasy III do PWiK-u w Bolesławcu

          • Uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w akcji edukacyjnej „Woda jako źródło życia, czyli z PWiK’iem o wodzie, ściekach i zielonej energii”. Organizatorem tej akcji jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu Sp. z o. o. Akcja jest objęta patronatem honorowym Wójta Gminy Bolesławiec. Jej celem jest propagowanie postawy proekologicznej wśród uczniów w zakresie tematyki dotyczącej wody, ścieków oraz odnawialnych źródeł energii. Ponadto kształtowanie racjonalnego korzystania z zasobów wodnych i dbałości o zasoby wodne, promowanie wiedzy o wodzie, uwrażliwienie uczniów na problemy środowiska, zachęcanie do proekologicznych zachowań poprzez picie wody kranowej i korzystanie z wielorazowych pojemników do picia wody.

            Akcja prowadzona jest dwuetapowo. Etap pierwszy odbył się 3 czerwca 2022 roku. Uczestniczyliśmy w zajęciach terenowych prowadzonych przez pracownika PWiK. Najpierw braliśmy udział w zajęciach teoretyczno-warsztatowych. Następnie to wszystko o czym dowiedzieliśmy się w trakcie pogadanki, mogliśmy zobaczyć. Pojechaliśmy do miejsca zwanego SUW Modłowa – to nic innego, jak  „Stacja Uzdatniania Wody”. Mogliśmy tutaj zobaczyć miejsce ujęcia wody, ociekacze, halę filtrów. Kolejnym miejscem, które obejrzeliśmy była oczyszczalnie ścieków, gdzie prowadzony jest proces oczyszczania ścieków komunalnych oraz produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Widzieliśmy: automatyczną stację ścieków dowożonych, kraty mechaniczne, piaskowniki, osadniki, reaktory biologiczne, zbiornik biogazu, komorę fermentacyjną, zagęszczacz osadów. Dowiedzieliśmy się, że na oczyszczalni ścieków z osadu produkuje się nawóz i zieloną energię.

            Etap drugi odbędzie się  9 czerwca i będzie to konkurs  w formie testu z wiedzy zdobytej w trakcie zajęć terenowych (warsztatów). Naszą szkołę reprezentować będzie trzech uczniów z klasy trzeciej, którzy zostaną wyłonieni w eliminacjach klasowych. Zwycięska drużyna może wygrać dla swojej szkoły „poidełko”. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

                                                                                                                                        Jolanta Pańczak

          • ZDOBYWAMY ZAMEK...

          • Na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu - 389 m n. p. m. w malowniczej scenerii wznosi się bajeczna budowla - Zamek Grodziec.

            Jest to jedno z ciekawszych miejsc na Pogórzu Kaczawskim, dlatego też 31 maja 2022r., uczniowie klasy II i III wyruszyli na wycieczkę właśnie w okolice Złotoryi, aby poznać tajemnice zamku.

                     Podczas naszego zwiedzania wysłuchaliśmy historii o zamku i ludziach w nim mieszkających, poznaliśmy tajemnicze legendy i obejrzeliśmy przepiękną panoramę gór. Na koniec zwiedziliśmy również zbrojownię, gdzie znajdują się zbroje rycerskie i narzędzia służące do walki. Nie zabrakło również innych atrakcji, takich jak kupowanie pamiątek, gry w piłkę, zabawy integracyjne i występy na scenie.

                       Pan przewodnik przybliżył nam nie tylko historię Zamku Grodziec, ale również ludzi w nim mieszkających. Oprowadził nas po salach i komnatach zamkowych oraz opowiedział tajemnice z nimi związane. Oprócz oglądania zamku i krużganków zamkowych mieliśmy odwiedziny w „Sali” narzędzi tortur, a była to przygoda dla osób o naprawdę mocnych nerwach!

                      Podsumowaniem naszej wycieczki był wspólny posiłek, czyli ognisko na dziedzińcu zamkowym, po którym syci i mądrzejsi o nowe informacje i doświadczenia wróciliśmy szczęśliwie do domu.                                             

                                                                                                                              Marzanna Gal, Jolanta Pańczak