SUKCES KRZYSZTOFA OSTROWSKIEGO
UCZNIOWIE SP KRUSZYN W MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE
16.04.2014r. w ramach międzynarodowego projektu "Odnowa w środowisku - "Czarny trójkąt" nabiera kolorów" uczniowie Szkoły Podstawowej w Kruszynie zostali zaproszeni do Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu na zajęcia edukacyjne poświęcone POROSTOM. Wycieczka miala charakter edukacyjny, zajęcia zostały poprowadzone przez naukowców z Wrocławia prof. Wiesława Fałtynowicza i dr Monikę Dimos-Zych. Uczniowie pod opieką Pań Klaudii Medyńskiej i Renaty Biegały oraz pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego Pani Magdaleny Taurogińskiej i Lidii Przewożnik wybrali się się na wycieczkę przyrodniczą do Sowiej Doliny, a w ramach przerwy mogli się posilić i ogrzać przy ognisku, które połaczone było z pieczeniem kiełbasek. Dojazd i zajęcia w nowym Centrum Informacyjnym w Karpaczu zostały zorganizowane przez Karkonoski Park Narodowy - zajęcia były dla klasy V - 15 uczniów naszej szkoły bezplatne. Szkoła jak stały element tradycji szkolnej wprowadza stałą wspołpracę z Karkonoskim Parkiem Narodowym.
Uczniowie wrócili bogatsi w liczne publikacje, pomoce oraz nową wiedzę i wrażenia z odbytych tak fantastycznych lekcji, które zostały udokumentowane reportażem fotograficznym
SZKOLNY KONKURS TALENTÓW
W dniu 8 maja 2014r. w naszej szkole odbył się II SZKOLNY KONKURS "ODKRYWCÓW TALENTÓW" Uczniowie przygotowali prezentację swoich umiejętności, które zapierały dech w piersiach- były tańce , pokazy kulinarne, śpiew, gry na instrumentach muzycznych. Okazało się,że uczniowie naszej szkoły mają ogromne talenty, którymi zachwycili jury konkursowe.
ZIELONA SZKOŁA KLASY II i III
Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie to miejsce, w którym w dniach od 31 marca do 4 kwietnia 2014 roku przebywali na Zielonej Szkole uczniowie klasy drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej w Kruszynie wraz ze swoimi wychowawczyniami Marzanną Gal i Jolantą Pańczak.
PRZEDSZKOLAKI W WOJSKU
Z okazji obchodów święta 23 Śląskiego Pułku Artylerii dnia 28 marca 2014 r. żołnierze zorganizowali ,, Dzień otwartych koszar". Była to niebywała okazja poznania wojska "od kuchni". Przedszkolaki miały okazję nie tylko obejrzeć , ale także postrzelać z prawdziwej broni, przymierzyć wojenną odzież, zapoznać się z osprzętem, który muszą nosić żółnierze. Artylerzyści zaprezentowali sprzęt będący na wyposażeniu pododdziałów 23 PA, m.in. 122-milimetrowe wyrzutnie WR-40 Langusta, 152-milimetrowe armatohaubice Dana . Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził Radar Rozpoznania Artyleryjskiego Liwiec. Dzieci mogły usiąść za kierownicą ogromnych pojazdów wojskowych, które są niezbędne podczas prac na poligonie. Pies saperski chociaż wyglądał groźnie , szybko zaprzyjaźnił się z dziećmi. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, żołnierze wywarli wrażenie na przedszkolakach i z pewnością zafundowali im wielką frajdę. Dla większości z nich była to pierwsza przygoda z militariami. Spotkanie to pobudziło wśród dzieci zainteresowanie zawodem żołnierza. Kto wie, może za kilka lat zobaczymy któregoś z wychowanków naszego przedszkola w mundurze.
SPRAWDZIAN...
SPRAWDZIAN I PO SPRAWDZIANIE VI KLASY
1.04.2014r. szóstoklasiści pisali swój pierwszy z wielu egzaminów sprawdzających ich wiedzę. Tegoroczny sprawdzian był przeprowadzany według formuły obowiązującej od 2002 r. po raz ostatni. Od 2015 roku będzie obowiązywała nowa formuła sprawdzianu.
KAŻDY JEST ZDOLNY...
W pierwszy dzień wiosny odbyła się IV Regionalna Gala Talentów, odbywająca się pod patronatem Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Szkołę Podstawową reprezentowali uczniowie klasy V Aleksandra i Kacper Rzepka, którzy zaprezentowali talent wokalny oraz Szymon Chlastawa z klasy IV, który pokazał kunszt i talent do gry na perkusji prezentując „Rytmy świata na perkusję” Opiekunami uczniów byli: Pani Katarzyna Rzepka oraz Pan Leszek Krawczewski. Etap regionalny zostanie zakończony etapem wojewódzkim , na który zostaną zakwalifikowani najlepsi z najlepszych – czekam na oficjalne wyniki trzymając kciuki za naszych zdolnych uczniów.
WITAMY WIOSNĘ...
W tym roku pierwszy dzień wiosny w naszej szkole przebiegał pod hasłem „Witamy wiosnę zdrowo i kolorowo” i poświęcony był propagowaniu wśród uczniów zdrowego stylu odżywiania. Wybór tematyki nie był przypadkowy. W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy bowiem do realizacji programu „Szkoła Promująca Zdrowie”, który propaguje zdrowy styl życia i aktywność ruchową dzieci i młodzieży. Impreza, która odbyła się 21 marca była jednym z całego szeregu działań podejmowanych w ramach programu.
Uczniowie naszej szkoły pod okiem wychowawców samodzielnie wykonywali swoje drugie śniadanie (zdrowe kanapki z warzywami oraz surówki warzywne i owocowe). Gotowe dania zostały zaprezentowane na sali gimnastycznej. Dodatkowo dzieci wykonały prace plastyczne propagujące ochronę środowiska i promujące zdrowe odżywianie. Na zakończenie była wspólna degustacja przygotowanych potraw. Dzieci z apetytem zjadły zdrowe smakołyki. Podsumowaniem imprezy był uroczysty przemarsz ulicami Kruszyna i pożegnanie Marzanny czyli zimy, która była w tym roku bardzo łagodna.
Sukces uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kruszynie
Konkurs ma rangę ogólnopolską i składa się z kilku etapów tj. etap szkolny, etap powiatowy, etap wojewódzki, etap ogólnopolski.
Konkurs został zorganizowany przez Radę Programową do spraw Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK oraz redakcję „Poznaj swój kraj”. Głównym celem konkursu jest zachęcanie młodych ludzi do poznawania Ziemi Ojczystej poprzez dostrzeganie i prezentowanie w ciekawy sposób obiektów krajoznawczych czy tradycji kulturowych, a także wspomnień i wydarzeń historycznych. Forma konkursu pozwala na rozbudzenie pasji w młodych ludziach do pięknego pokazywania swoich rodzinnych stron. Niewątpliwie taka pasja jest w uczniach Szkoły Podstawowej w Kruszynie, których prace na etapie szkolnym zostały zakwalifikowane do etapu powiatowego. Uczniowie: Kinga Jasińska, Julia Żukowska, Jacek Konefał z klasy V oraz Karolina Chwała i Filip Samsonowicz w dniu 13.03.2013 r. w Teatrze Starym w Bolesławcu wzięli udział w uroczystym podsumowaniu XI edycji Konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” Komisja oceniająca prace na etapie powiatowym nagrodziła uczniów powiatu bolesławieckiego, wśród których znaleźli się:
Karolina Chwała i Filip Samsonowicz – za zajęcie I miejsca w kategorii prac pisemnych
Kinga Jasińska i Julia Żukowska – za zajęcie I miejsca w kategorii prac multimedialnych
Uczniowie odebrali dyplomy i nagrody z rąk Starosty Bolesławieckiego – Pana Dariusza Kwaśniewskiego oraz Prezydenta Miasta Bolesławca – Pana Piotra Romana
więcej zdjęć z uroczystości...
Dodatkowym wyróżnieniem dla Szkoły Podstawowej w Kruszynie było zakwalifikowanie do etapu wojewódzkiego pracy Kingi Jasińskiej i Julii Żukowskiej.
Podsumowanie etapu wojewódzkiego odbyło się w dniu 14.03.2014r. w Muzeum Miedzi w Legnicy.
Kinga Jasińska i Julia Żukowska na etapie wojewódzkim zajęły
I miejsce
za pracę „Tajemnicze wody i skały” która ukazuje historię i walory krajoznawcze Łazisk i Kruszyna.
Praca Kingi i Julii została zakwalifikowana na etap ogólnopolski i będzie reprezentować region dolnośląski w kategorii prac multimedialnych.
Sukces wszystkich nagrodzonych uczniów nie byłby możliwy bez wsparcia rodziców, którym bardzo dziękuję za współpracę.
DYREKTOR SZKOŁY
POLICJA I PRZEDSZKOLAKI
Czy praca policjanta jest ciekawa?, Gdzie pracują policjanci? Takie pytania od dawna nurtowały dzieci z oddziału przedszkolnego w Kruszynie. Aż tu nadarzyła się okazja ,żeby odpowiedzieć na te pytania, ponieważ 28 stycznia 2014 r. odbyła się wycieczka do Komendy Policji w Bolesławcu. Dzieci oglądały budynek i miały okazję obserwować niezwykle trudną, a jednocześnie ciekawą pracę policjantów. Przedszkolaki mogły zobaczyć policyjne korytarze, większość pomieszczeń i wydziałów, w których pracują bolesławieccy policjanci. Dużym wyróżnieniem dla dzieci była rozmowa z komendantem policji oraz możliwość zwiedzenia jego gabinetu. Wielką atrakcją było także oglądanie wozów policyjnych. Pan policjant Rafał zademonstrował dzieciom sygnały świetlne i dźwiękowe. Dzieci były zachwycone, czego świadectwo dały udając syreny policyjne… Sympatyczne panie policjantki - pani Beata i Adriana przypomniały dzieciom jak unikać zagrożeń i jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych. Bardzo tajemniczym miejscem był areszt, który wzbudził duże zainteresowanie dzieci. Kolejną atrakcją była możliwość zdjęcia odcisków palców. I gdy przedszkolaki myślały ,że nic już je nie zaskoczy pojawił się on - Policjant - Lew, w pięknym policyjnym mundurze. Dzieci szybko zaprzyjaźniły się z nowym przyjacielem. Na koniec spotkania przedszkolaki otrzymały słodki upominek , one same zaś podziękowały piosenką oraz laurkami. Po wizycie wielu z przedszkolaków zadeklarowało, że w przyszłości z pewnością wstąpią w szeregi policyjne.
Dorota Żuk
ZJAZD ABSOLWENTÓW
Dzień 25 stycznia 2014r. był szczególnym dniem w historii naszej szkoły. Mieliśmy niezwykły honor i zaszczyt móc powitać, spotkać i gościć ABSOLWENTÓW I PRACOWNIKÓW , którzy uczyli się i pracowali w naszej szkole w latach 1947-1999. Można było odnieść wrażenie, że obecnością tak znakomitych gości wzruszały się nawet zacne, szkolne mury, przyjazne i wyczekujące, - bo oto nastąpiło spotkanie po latach, które złączyło w sobie zapisane kartki historii szkoły.
Szkoła Podstawowa w Kruszynie nigdy nie była i nie jest jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się i gromadzą osoby twórcze, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć Naszą Szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj – przyjazną, kolorową i otwartą na nowe.
Ranga spotkania była niezwykła – w uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, a wśród nich między innymi:
Przewodniczący rady Gminy – Bogusław Uziej
Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski
Z-ca Wójta Gminy Bolesławiec – Roman Jaworski
ks. Ludwik Maciak
Radna Gminy Bolesławiec- Grażyna Łucka
Sołtys Łazisk- Joanna Łucka
Sołtys Kruszyna- Henryk Ostrowski
W spotkaniu wzięła również udział obecna kadra pedagogiczna oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Kruszynie.
W drugiej części spotkania wszyscy obecni mieli okazje wysłuchać szkolnych wspomnień z dawnych lat oraz obejrzeć spektakl przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod kierownictwem Pani Joanny Czaplickiej.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Już po raz kolejny 21 stycznia 2014r. w Szkole Podstawowej w Kruszynie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ten dzień, to wspaniała okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym wszystkie dzieci zawdzięczają wiele radości swojego dzieciństwa. Jak co roku babcie i dziadkowie nie zawiedli i tłumnie przybyli na uroczystość. Po przywitaniu zaproszonych gości, nasi uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny. Były to w wykonaniu przedszkolaków wiersze, piosenki i scenki teatralne związane tematycznie ze świętem babci i dziadka. Mali artyści z przejęciem odtwarzali role, okazując w ten sposób wdzięczność wobec swoich kochanych dziadków za ich miłość, oddanie, ciepło i opiekę. W drugiej części uroczystości klasy starsze przedstawiły JASEŁKA , które bardzo spodobały się wszystkim zaproszonym gościom. Na twarzach gości można było zaobserwować uśmiech, radość, łzy szczęścia i wzruszenia. Rodzice również przyłączyli się do organizacji uroczystości i przygotowali poczęstunek – ciasta, kawę i herbatę. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu była okazją do umocnienia rodzinnych więzi, miłego spędzenia czasu, bliższego poznania się. To był szczególny dzień, pełen miłości, radości i wzruszeń.
KARNAWAŁ W SZKOLE
16 stycznia 2014 roku w dzieci ze szkoły i przedszkola bawiły się na balu karnawałowym. Sala gimnastyczna, w której odbywała się zabawa, za sprawą pań: Marzanny Gal, Jolanty Pańczak, Joanny Czaplickiej , Doroty Żuk i Joanny Piechotyoraz rodziców na kilka godzin zamieniła się w czarodziejską wyspę, gdzie panowała dobra zabawa. Wspólne tańce przeplatały się z najrozmaitszymi, ciekawymi konkursami. Uczniowie prezentowali swoje wszechstronne umiejętności i stroje karnawałowe. Panie zadbały także o nagrody. Dzieci były ubrane w śliczne kostiumy. Nie zabrakło pięknych księżniczek, wróżek, motylków, policjantów i supermenów. Było po prostu bajkowo.
6 LATEK DO SZKOŁY
14 listopada 2013 r. weszła w życie tzw. ustawa sześciolatkowa. Zawarte w niej rozwiązania wprowadzają regulacje dotyczące obejmowania obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich. Datą wprowadzenia obowiązku szkolnego dla 6-latków pozostaje 1 września 2014 r.
Archiwum Aktualności