Dzień Edukacji Prawnej przypada na 15 marca i jest organizowany w całym kraju po raz dziewiąty. W ramach tego dnia, Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z samorządami adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników oraz stowarzyszeniami sędziów i prokuratorów organizuje lekcje prawne w szkołach. Szkoły, którym nie uda się dopasować prawnika lub prawniczki do poprowadzenia lekcji, zostaną zaproszone do udziału w lekcji zdalnej. Zajęcia były prowadzone dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Organizatorzy przygotowali specjalny scenariusz lekcji, który – z okazji trwającej obecnie Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej opowiada o ochronie praw jednostki przez prawo Unii Europejskiej.
31 marca uczniowie naszej szkoły – z klas VII i VIII uczestniczyli na żywo w takiej lekcji prawnej, emitowanej prosto z gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Temat lekcji brzmiał: „Hejt, trolling i memy. Po co jest prawo i jak mnie chroni – na przykładzie naruszeń dóbr osobistych w internecie.” Tematyka lekcji wpisuje się w problematykę edukacji prawnej i obywatelskiej oraz profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Zajęcia prowadził Kajetan Kosterkiewicz, sędzia orzekający w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, zastępca koordynatora ds. edukacji prawnej Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.
Dzięki takim lekcjom uczniowie uczą się, że prawo, sądy, wymiar sprawiedliwości nie służą jedynie do karania, ale są również narzędziem ochrony konstytucyjnych praw- wolności, godności, równego traktowania.
Małgorzata Hlastawa- Wojtowicz i Klaudia Medyńska